Milovan Djilas

Altar

Obećava
Poruka
86
Gore pomenuti gospodin je samo jedan od hiljada Crnogoraca koji su iz siromasnih krsevitih predela i glavica, zahvaljuci najvise ucesću u 2. svetskom ratu i bliskim odnosima sa Titom, munjevito napredovali u politickoj hijerarhiji u posleratnoj Jugoslaviji. Naravno, odrediste je bilo Beograd. Dedinje po mogucnossti. Zarili su palili i vladali Beogradom i Jugoslavijom. Od generala, prvih ljudi drzavne bezbednosti do direktora svih mogucih preduzeca. I ajde sve to nekako da shvatim ali mi nikako ne ide taj poriv da se nakon zivota sahrane u rodno selo u koje 30, 35 godina nisu nogom krocili. No. ostao je taj poriv i navika Crnogoraca da se preko tudjih ledja propinju u karijeri. Evo i danas, mnogi koji su sve uradili zajedno sa Djukanovicem da se rasturi zajednica danas glume Srbe iz CG i traze mesto u nasoj Srbiji. Meni je to strasno. I opet mi ispadamo naivni i u rodjenoj drzavi se ne pitamo 0,2 %...
 
vujadin:
Да ли Ђилас има улицу у Србији:

Naravno da nema. Trebalo bi se malo upoznati sa likom i delom Milovana Đilasa,
a ne samo lupati onako bezveze.
On je pedesetih godina došao u sukob sa J.B.Titom i izgubio je sve privilegije i bio
u izuzetno nepovoljnom položaju.
Posle se pokajao i u komunizam, pa je pričao neku sasvim drugu priču.
 
vujadin:
Спасио Титу са својим телом у Дрвару, и није добио улицу за тај чин, или због тога чина?

Ma da. Samo nam još fale i komunjarski mitovi o pet ofanziva, sedam sekretara SKOJ-a,
Bošku Buhi i Mirku i Slavku. :roll:
Još samo malo pa će i poslednji komunac izgubiti ulicu u Srbiji (u mom Kruševcu već jesu).
Sačekaćemo da prođe i ova poslednja generacija Titovih pionira, a posle ćemo ih izmeriti
i premeriti na pravom kantaru istorije.
Javlja mi se da će rezultat biti negativan i da će biti upamćeni kao najveće zlo koje je zadesilo
Srbiju.
 
pazite,nije drug Djido bio tek tako neki nepismeni lik iz crnogorskih gudura kako hocete da ga prikazete....on je iz jednoh sela u okolini kolasina....ali mu je otac bio trgovac,i samim tim relativno bogat za te krajeve tamo
Djido je zavrsio gimnaziju,i jos tu se istice inteligencijom i bistrinom
1932 dolazi u bgd,i upisuje uporedo i prava i filozofiju......nisam siguran mislim da je zavrsio samo prava,jer se u medjuvremenu u tim studentskim danima aktivira politicki,pristupa partiji,a zbog svojih dela u okviru nje,u vreme kada je bila zabranjena biva uhapsen i poslat u mitrovicu na izdrzavanje kazne.
U to vreme bilo je potpuno normalno da se studenti aktiviraju bas u KPJ jer je bila nesto kao zabranjeno voce.....poznati su studentski protesti kasnih 30-tih kada je i dekan corovic,zbog incidenata i poginulih u tim demonstracijama dobio nadimak krvavi dekan.

posle odsluzenja kazne se vraca radu u partiji,za vreme rata dobija istaknutu funkciju....a dalje je sve islo svojim tokom

samo sam hteo da kazem da nit je bio seljace pored krave u livadi kao dete,nit je bio nepismen
 
nije u redu da neki ovde pljuju Djilasa, on je bio veliki covek, a sad sta je i kako bilo u to vreme to zanaju tacno samo oni koji su tada i ziveli, a mi sad samo mozemo iz nekih dela zakljucke da donosimo kako se kome svidi i kakvo je kome vidjenje desavanja tadasnjih na osnovu onoga sto procita.......
 
Da budemo realni.
Covek koji je bio u samom vrhu sa svim lagodnim prednostima, to zamenjuje zatvorom. Zar nije mogao kao armija dupelizaca i beskicmenjaka i dalje lepo ziveti ?
On je imao neke ideale i bio im je dosledan.Zato je pao.
 
dadel:
Da budemo realni.
Covek koji je bio u samom vrhu sa svim lagodnim prednostima, to zamenjuje zatvorom. Zar nije mogao kao armija dupelizaca i beskicmenjaka i dalje lepo ziveti ?
On je imao neke ideale i bio im je dosledan.Zato je pao.
Ali je ipak bio smrad...znas li koliko je samo ljudi pobio ili naredio da se ubiju tokom rata...'bes takva ubedjenja...
 
Ni jedan politicar /za vreme rata i posleratni/ nije bez putera na glavi zbog predhodnih odluka ili dela.Uopste mi nije namera da branim Djilasa za to sto je cinio ali je imao viziju "boljeg komunizma"
od tada vladajucih.
Pozdrav !
 
Altar:
Gore pomenuti gospodin je samo jedan od hiljada Crnogoraca koji su iz siromasnih krsevitih predela i glavica, zahvaljuci najvise ucesću u 2. svetskom ratu i bliskim odnosima sa Titom, munjevito napredovali u politickoj hijerarhiji u posleratnoj Jugoslaviji. Naravno, odrediste je bilo Beograd. Dedinje po mogucnossti. Zarili su palili i vladali Beogradom i Jugoslavijom. Od generala, prvih ljudi drzavne bezbednosti do direktora svih mogucih preduzeca. I ajde sve to nekako da shvatim ali mi nikako ne ide taj poriv da se nakon zivota sahrane u rodno selo u koje 30, 35 godina nisu nogom krocili. No. ostao je taj poriv i navika Crnogoraca da se preko tudjih ledja propinju u karijeri. Evo i danas, mnogi koji su sve uradili zajedno sa Djukanovicem da se rasturi zajednica danas glume Srbe iz CG i traze mesto u nasoj Srbiji. Meni je to strasno. I opet mi ispadamo naivni i u rodjenoj drzavi se ne pitamo 0,2 %...

Pa sta fali?!? Nek se vracaju nazad. Normalno da ga tamo nesto vuce. Tamo mu je staniste. Inace, citao sam neke kratke stvari od tog gospodina, pa njegove tektove u Borbi zbog kojih je najebo. Definitivno precenjen. Pa se nesto mislim: Boze dragi, ako su im to bili intelektualci kakvi su tek oni bili...? Pa mi dodje smesno.
 
Ne mogu se oteti utisku da zapravo ne znate o kome pričate.

Đilasova "Nova klasa", od momenta kada je objavljena u Londonu 1955. smatra se nezaobilaznim štivom za bilo-kakvu ozbiljniju analizu "komunistićkih" režima.

Njegovi "Razgovori sa Staljinom" opet su vanredan doprinos spoznaji brkatog Gruzina na vrhuncu moći.

Takođe bilo bi nepravedno ne spomenuti da je dok je ležao u zatvoru preveo na srpski Miltonov "Izgubljeni raj" i to je, po mišljenu kritičara, uradio fascinantno.

To je jedan Đilas .., a s druge strane je onaj drugi Đilas, onaj koji je podobro okrvavio ruke u famoznim tzv. "Lijevim skretanjima".

Dikan - Sačekaćemo da prođe i ova poslednja generacija Titovih pionira, a posle ćemo ih izmeriti
i premeriti na pravom kantaru istorije.
Javlja mi se da će rezultat biti negativan i da će biti upamćeni kao najveće zlo koje je zadesilo
Srbiju.
Čini mi se da do toga ipak neće doći tako brzo ... ili tačnije - do toga će doći onog momenta kada će, ovi koji će dolaziti poslije njih, biti u stanju da barem ofarbaju sve ono što su "komunisti" izgradili.
 
Колико је бивши Титов емисар и бивши џелат искрен у томе, питање је сад. Колико је тај тип породица унесрећио и затро (само зато што су били анти-комунисти, или једноставно не-комунисти, лојални грађани), то само Бог једини зна. У прилог његовој "искрености" и "искрености" свих бивших комунисичких џелата (Јово Капичић и даље живи у Београду мирне савјести, а лобира из петних жила за његову "неовисну" Црну Гору и савјетник је не знам ког министра за не знам шта у назови црногорској влади) иду и књиге које су врло детаљне у систематском и овјективном приказивању ове и сличних тема : др Вучета М. Реџић-""Пасје гробље" у Колашину", др Вучета М. Реџић-"Примјери нечојства", др Александар Стаматовић-"Острошка Голгота", Радоје Шипчић-"Последњи краљев војник-Владимир-Владо Шипчић". У овим књигама је врло детаљно описани комунистички злочини иницирани доласком Титових повјереника Моше Пијаде и Милована Ђиласа, одређених да у Црној Гори уведу у "ред", то јест да баце злу крв међу браћом. Колико су јама, необиљежених гробова, невиних жртава, угашених огњишта, оставили ове ђавоље слуге, то знају само они и њихове жртве. И данас се јасно виде последице тих тзв. лијевих скретања. И данас се у Црној Гори величају дјела тих комуњарских скотова, а понижавају успомене и крв и мртве главе њихових политичких противника, а све уз благослов, логистичку и финансијску помоћ и знање црногорских владајућих структура. Милован Ђилас је сад проглашен за мислиоца од "националног" "значаја", коме се посвећују намјенски "научни" радови дежурних апаратчика, а има се у плану да се у његовом родном мјесту подигне меморијални центар и научни институт за "изучавање" његовог "лика и дјела". Колико гнусобе, апсурда и покварености по квадратном километру има само на једном мјесту на кугли Земаљској, а то је "дични" и "усправни" Дукљанегро. Шта више рећи... Како рече она народна : Паметном је довољна и ријеч. Од мене толико.
 
Heh,

******************* Pravi potomak onih koji su se u panici presvlacili 1944 a danas velicaju "nadri djenerala" dokazanog ratnog zlocinca za cije jame sa srpskim (a i mnogim drugim) kostima i ne pitas nit bi mogo da ih nabrojis.

Milovan Djilas je jedna excentricna figura nase zajednicke historije i postoji dosta toga gdje se sa njim ne bih slozio ali i dosta toga gdje je prepoznatljivo njegovo vizionarstovo u oblasti politike i sociologije.

No njegova velicina nije u snazi ili slabosti jednog ili drugog podrucja njegovog djelovanja, ili mozda samo djelimicno jeste. Njegova stvarna velicina je u njegovoj neustrasivosti od politickih i socioloskig istrazivanja bez obzira na licnu cijenu rezultata istih. Milovan Djilas je imao tu snagu te tadasnje generacije koja je mogla da promijeni tokove historije i sve ono sto su oni uradili tada bio je u to vrijeme i mnogo poslije tog vremena revolucionarni korak naprijed u svakom pogledu. Bili su avangarda i snaga koja je mnogim buducim generacijama (ne samo na balkanu nego i mnogo sire) obezbijedila mir i prosperitet. Nesto sto je tebi jednom srbinu po prirodi stvari potpuno strano i na sta se tebi jednom srbinu vjerovatno povraca.

Potpuno neovisno od toga da li se ja, ti (jedan srbin) ili bilo ko drugi slagao sa njegovim djelom ili ne, Milovan Djilas je bio i ostao velika licnost crnogorske (i jugoslovenske) historije opste priznat u svijetu.



Don Karbese
 
Poslednja izmena od moderatora:
Колико је бивши Титов емисар и бивши џелат искрен у томе, питање је сад. Колико је тај тип породица унесрећио и затро (само зато што су били анти-комунисти, или једноставно не-комунисти, лојални грађани), то само Бог једини зна. У прилог његовој "искрености" и "искрености" свих бивших комунисичких џелата (Јово Капичић и даље живи у Београду мирне савјести, а лобира из петних жила за његову "неовисну" Црну Гору и савјетник је не знам ког министра за не знам шта у назови црногорској влади) иду и књиге које су врло детаљне у систематском и овјективном приказивању ове и сличних тема : др Вучета М. Реџић-""Пасје гробље" у Колашину", др Вучета М. Реџић-"Примјери нечојства", др Александар Стаматовић-"Острошка Голгота", Радоје Шипчић-"Последњи краљев војник-Владимир-Владо Шипчић". У овим књигама је врло детаљно описани комунистички злочини иницирани доласком Титових повјереника Моше Пијаде и Милована Ђиласа, одређених да у Црној Гори уведу у "ред", то јест да баце злу крв међу браћом. Колико су јама, необиљежених гробова, невиних жртава, угашених огњишта, оставили ове ђавоље слуге, то знају само они и њихове жртве. И данас се јасно виде последице тих тзв. лијевих скретања. И данас се у Црној Гори величају дјела тих комуњарских скотова, а понижавају успомене и крв и мртве главе њихових политичких противника, а све уз благослов, логистичку и финансијску помоћ и знање црногорских владајућих структура. Милован Ђилас је сад проглашен за мислиоца од "националног" "значаја", коме се посвећују намјенски "научни" радови дежурних апаратчика, а има се у плану да се у његовом родном мјесту подигне меморијални центар и научни институт за "изучавање" његовог "лика и дјела". Колико гнусобе, апсурда и покварености по квадратном километру има само на једном мјесту на кугли Земаљској, а то је "дични" и "усправни" Дукљанегро. Шта више рећи... Како рече она народна : Паметном је довољна и ријеч. Од мене толико.

:ok: .
 
Heh,

*********************Pravi potomak onih koji su se u panici presvlacili 1944 a danas velicaju "nadri djenerala" dokazanog ratnog zlocinca za cije jame sa srpskim (a i mnogim drugim) kostima i ne pitas nit bi mogo da ih nabrojis.

Milovan Djilas je jedna excentricna figura nase zajednicke historije i postoji dosta toga gdje se sa njim ne bih slozio ali i dosta toga gdje je prepoznatljivo njegovo vizionarstovo u oblasti politike i sociologije.

No njegova velicina nije u snazi ili slabosti jednog ili drugog podrucja njegovog djelovanja, ili mozda samo djelimicno jeste. Njegova stvarna velicina je u njegovoj neustrasivosti od politickih i socioloskig istrazivanja bez obzira na licnu cijenu rezultata istih. Milovan Djilas je imao tu snagu te tadasnje generacije koja je mogla da promijeni tokove historije i sve ono sto su oni uradili tada bio je u to vrijeme i mnogo poslije tog vremena revolucionarni korak naprijed u svakom pogledu. Bili su avangarda i snaga koja je mnogim buducim generacijama (ne samo na balkanu nego i mnogo sire) obezbijedila mir i prosperitet. Nesto sto je tebi jednom srbinu po prirodi stvari potpuno strano i na sta se tebi jednom srbinu vjerovatno povraca.

Potpuno neovisno od toga da li se ja, ti (jedan srbin) ili bilo ko drugi slagao sa njegovim djelom ili ne, Milovan Djilas je bio i ostao velika licnost crnogorske (i jugoslovenske) historije opste priznat u svijetu.



Don Karbese

Pa i Djilas je bio jedan Srbin.... :whistling:
 
Poslednja izmena od moderatora:
Gore pomenuti gospodin je samo jedan od hiljada Crnogoraca koji su iz siromasnih krsevitih predela i glavica, zahvaljuci najvise ucesću u 2. svetskom ratu i bliskim odnosima sa Titom, munjevito napredovali u politickoj hijerarhiji u posleratnoj Jugoslaviji. Naravno, odrediste je bilo Beograd. Dedinje po mogucnossti. Zarili su palili i vladali Beogradom i Jugoslavijom. Od generala, prvih ljudi drzavne bezbednosti do direktora svih mogucih preduzeca. I ajde sve to nekako da shvatim ali mi nikako ne ide taj poriv da se nakon zivota sahrane u rodno selo u koje 30, 35 godina nisu nogom krocili. No. ostao je taj poriv i navika Crnogoraca da se preko tudjih ledja propinju u karijeri. Evo i danas, mnogi koji su sve uradili zajedno sa Djukanovicem da se rasturi zajednica danas glume Srbe iz CG i traze mesto u nasoj Srbiji. Meni je to strasno. I opet mi ispadamo naivni i u rodjenoj drzavi se ne pitamo 0,2 %...

Не знам само одакле ти инспирација и снага да овако блатиш све што долази из ЦГ. Но нећу о томе, то је твој проблем, ментални склоп.

Називати Ђиласа потпуном будалом, незналицом је ноторна глупост. Да ли стварно мислиш да би се Тито(ма шта ја имао против њега и било ко други( окружуио све самим будалама и непросвећеним људима? Да ли стварно мислиш да би једног Јевреја тек тако узео за себе? Лепо су ти ljuta_mamba, dadel и krauterbox рекли ко је и штаје био Ђилас. Најмање, у ствари уопште оно што си ти навео.

Dikan
Као народ смо дефинитивно најгори ученици историје. Не могу да схватим....ако једној Русији не смета да прославља годишњице победе у Другом св. рату(пазите, то је код њих Отаџбински рат,а код нас?), и да скупа са заставама модерне Русије иде и совјетска, шта је то што једној Србији смета да поштено одаје почаст својим погинулима у рату? И управо што си поменуо, направиће се од НОБ-а највеће зло које је икада задесило Србију.

Знао је Ђилас ко су Црногорци, Срби свакако јесу.
 
Dikan
Као народ смо дефинитивно најгори ученици историје. Не могу да схватим....ако једној Русији не смета да прославља годишњице победе у Другом св. рату(пазите, то је код њих Отаџбински рат,а код нас?), и да скупа са заставама модерне Русије иде и совјетска, шта је то што једној Србији смета да поштено одаје почаст својим погинулима у рату? И управо што си поменуо, направиће се од НОБ-а највеће зло које је икада задесило Србију.
Ne razumijem zašto bi Srbija slavila antifašizam, kad u Srbiji od propasti užičke republike, do ulaska Crnogoraca i Crveme Armije nijesu vođene nikakve borbe protiv Njemaca???
Zašto bi Srbija slavila nešto u čemu nije učestvovala???

Знао је Ђилас ко су Црногорци, Срби свакако јесу.


Bato, Đido iz crnogorske istorije prije Njegoša nije znao apsolutno ništa, kao uostalom i 99% ostalih Srba i Crnogoraca prije pojave interneta. E sad se stvari mijenjaju. :klap:

Bato, od Crnogoraca i od tebe naravno, je ukrivena kompletna crnogorska istorija prije Njegoša.

Pošto si siguran da su Crnogorci Srbi, jer živiš u Srbiji, samim tim Crnogorci su 101% Srbi, ajde opiši nam što su to Srbi? Kako ih definišeš?
 
Није правилно упоређивати Русију и Србију у поштивању борби и бораца у Другом Светском Рату. Руски борци су се борили за отаџбину, а српски за долазак на власт. Све друго је политичка пропаганда.
 
ovi koji će dolaziti poslije njih, biti u stanju da barem ofarbaju sve ono što su "komunisti" izgradili.

Tako istinito a tako tužno. Uopšte nisam neki komunista niti mi je do toga da branim
iste. Imali su mnogo, ali mnogo mana. Medjutim imali su i neke dobre rezultate.
Ali ovi današnji što pljuju po svemu iz prošlosti, nikako da urade nešto konkretno.
Za početak, 'Okrečite Beograd'!!!
 
Као народ смо дефинитивно најгори ученици историје. Не могу да схватим....ако једној Русији не смета да прославља годишњице победе у Другом св. рату(пазите, то је код њих Отаџбински рат,а код нас?), и да скупа са заставама модерне Русије иде и совјетска, шта је то што једној Србији смета да поштено одаје почаст својим погинулима у рату? И управо што си поменуо, направиће се од НОБ-а највеће зло које је икада задесило Србију.

Bravo majstore!!!
Pogotovo za zadnju rečenicu.
 

Back
Top