Šarplaninac

Izvinjavam se Njoj . Mislio sam da je mlad muzjak .

Ok ,nema problema eto Dritte i mladog mužjaka
zrb0sh9yax5yasjtt3fc.jpg


A eto danas malo se radovali snegu ..Burduš -Dritta

 
Čitam po forumima od kavkaskog ovčara,na dosta mjesta pise da su kavkazi pametnije(sta bi to im znaculo pametniji)od šarplaninaca,smireniji itd. Dali je to istini ili samo hvale tu rasu? nikad nisam bio u prilici to procjenit vido sam te pse samo po izlozbama pa me zanina dali ko zna sta o tome.
 
Pozdrav svima, interesuje me dali sarplanincima treba stavljati slamu u kucice? Znam da je to zimski i planinski pas, ali mislim da su ovi nasi urbani psi osjetljiviji od brace im na visinama. I ako da ima li orijentaciono na kojem minusu bi je trebalo staviti? Ovaj bjelan se izgleda ne sali, ali sarcu odgovara. I ne ulazi u kucicu, lezi na snijegu non stop, ali rekoh opet da pitam. Prosle je godine islo do - 20 pa sam mu stavljao. Hvala i zivi mi bili.
 
Utvar i ja bi ovo mogao jesti na krompiruz:lol:l. I sam dajem slicne stvari svom Lenoxu. Medjutim evo kako imam Lenoxa 20 mjeseci toliko imam problema i sa suprugom. Kod nje ti vazi misljenje, cuko je cuko, daj mu hljeba udrobi sa necim i to je to. Stalno trubim da me pusti da ga ispostujem makar prve tri godine kako treba jer posle se ne moze nadoknaditi propusteno. Ne znam za sarca, ali je to vazilo za rota kojeg sam rije imao. Mada pas je pas.
 
Hleb kao ishrana psa neće dati bog zna kakve rezultate. Može se koristiti kao vrsta dopune u ishrani ali ne i kao ceo obrok.
Mogli bi smo malo više pisati i o toj temi,o ishrani pasa.;)
 
Sastane ti njemu lepo stavi slame,a on ako hoće ućiće u kućicu.

Jučerašnja "zanimacija" za ishranu zverki. :)

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hpho...6277042469_1707535954_988311_1239255008_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hpho...6277442479_1707535954_988312_1733315103_n.jpg

Sveža jagnjetina,kao dopuna za štenad.

Da li im kuvate ili dajete zivo ? Ja sam pristalica toga
da im se uglavnom daje zivo . Mislim da pas tako najbolje
iskoristi sve hranljive materije iz mesa .
 
Dajemo živo. Naravno znamo da je meso zdravo inače ni slonovsko meso ne bi dali da je lečeno ili o bolesti uginuo...
Prvi obrok štenci dobili sitno iseckano ( naravno ide tu još puno svašta pored).Sad već dobiju krupnije paričeće da bi koristili zube i mogu reči jako dobro koriste obožavaju to da jedu.
Poz Adrijana
 
Pozdrav. evo drugi put citam ovaj forum jer prvi je bilo letimicno.I moj zakljucak je da utvar tezi manjim,laksim tj izvornim psima.A koliko vidim da su i tamo od kud potjecu sarplaninci htjeli imat cim veceg i jaceg psa.I svugdi di neko stavi sliku velikog psa sumnja da je cistokrvan.Pa me zanima utvar koliki su tvoji psi od prilike visine i tezine? Jer digod sam bio po izlozbama i ovako kod ljudi( govorim za hrvatsku )nisam vidi pse ispod75cm a svi s rodovnicima i dosta njih iz srbije.BEz uvrede.pozz
 
Josipe, problem sa većim psima je što su obično slabije zglobljeni i samim tim skloni bolestima skeletnog sistema tipa displazije kukova i laktova. I da, najčešće ne odgovaraju tipu, niti bi na planini pored stada bili primenjivi, vuk bi mogao da ga "izdribla", dok se takav veliki pas jednom okrene, vuk je već protrčao ispod i ščepao ga za vrat. Štaviše, kao veterinarski tehničar sam išla na teren po okolnim planinama gde, verovali ili ne, ima vukova i nisam videla nijednog psa preko nekih 70tak cm u grebenu, onako, od oka, što ukrštanih šaraca, što ukrštanih, preraslih pulina, to im se pokazalo kao najkorisniji tip psa. A slično je i kod mojih rođaka u Hercegovini, uvek imaju po tri kera, šarce, tornjake ili mikseve, i nikad ti psi nisu preveliki.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. evo drugi put citam ovaj forum jer prvi je bilo letimicno.I moj zakljucak je da utvar tezi manjim,laksim tj izvornim psima.A koliko vidim da su i tamo od kud potjecu sarplaninci htjeli imat cim veceg i jaceg psa.I svugdi di neko stavi sliku velikog psa sumnja da je cistokrvan.Pa me zanima utvar koliki su tvoji psi od prilike visine i tezine? Jer digod sam bio po izlozbama i ovako kod ljudi( govorim za hrvatsku )nisam vidi pse ispod75cm a svi s rodovnicima i dosta njih iz srbije.BEz uvrede.pozz

Ne vidim zašto bi težili manjim psima ,zašto tako zaključili? Mi volimo kompletnog psa ,a visina nije bitna tolko. Prvo što nam je važno da pas ima dobar karakter ,dobru anatomiju. Celukopno pas da bude kompletan .
Šta vredi pas od 75 cm kad ima loše uglove uzan je ...
Znači ne težimo mi manjim i lakšim psima ,nego težimo kompletnog psa da imamo i zdravog. E sad vi sami zaključite šta je tipičniji i šta je zdraviji.
Pozdrav Adrijana
P.S KAd se vrati Utvar verovatno će i on da objasni.
 
Jer digod sam bio po izlozbama i ovako kod ljudi( govorim za hrvatsku )nisam vidi pse ispod75cm a svi s rodovnicima i dosta njih iz srbije.BEz uvrede.pozz
Hoćeš da ti navedem desetine i desetine šarplaninaca iz hrvatskog odgoja,od poznatijih odgajivača iz hrvatske? Pse koji su pobedjivali na mnogim izložbama u hrvatskoj u zadnjih 20 godina,a opet pse koji su od 68- 73 cm.
Ja zaista ne znam nakojim si izložbama bio niti me to zanima.A u šta si gledao i kako si gledao,to je već tvoja stvar. Doduše ja još nisam upoznao čoveka koji pogledom na psa može dati taćne podatke o visini jedinke,ali opet...uvek postoji prvi put za nešto tako.;)
BEz uvrede.pozz
 
Težimo ka tome da omogućim što bolji standard porodici u životu.
O psima,cilj nam je jednostavan,prost. Imati i reprodukovati što zdravije,ispravnije pse. Dali mi njih zvali "izvornim" ili pak "urbanim" ( što se na kraju svodi sve na jedno te isto,ako malo bolje razumemo to ;) )zdrav pas je zdrav pas,bez obzira na veličinu tog psa. Standard rase jasno govori o tome,protumačite ga pažljivo.:rtfm::kafa:
Za sve one koje zanima visina naših pasa,izvolite i izadjite na izložbe na kojima ćemo izlagati. Ove godine počinjemo sa beogradskim CACIB-om. Za sve ostale kinološke manifestacije na kojima ćemo uzeti učešće u toku godine iznećemo na temi,kada i gde ćemo biti prisutni. Izvolite posetite izložbe na kojima ćemo biti prisutni pa procenite visinu i težinu naših pasa.
 
Poslednja izmena:
Pozzdrav. Utvar sta si se razljutio odma,ja sam takav dojam dobio citajuci tvoje odgovore na te visine pasa od 75 pa i na vise.Za mene je osobno muzjak od 68 nisko,ne kazem za 73. a mislim da ivecini ljubitelja te pasmine,pogotovo ljudi s balkana.
 
Josipe, Utvar stvar izlaže sa aspekta odgajivača a ja ponavljam ono što sam zaključila posmatrajući situaciju na terenu, kakvi su psi korisni a ne može da se ospori činjenica da je rasa i nastala takva kakva je upravo da bi bili savršeni pomoćnici ljudima u surovim planinskim uslovima. (Hercegovačke vrleti se ne razlikuju puno od Šare, pa se sličan tip pasa potencira.)
 
Ne razumijem se puno u ovu rasu, ali cu pokusati na meni razumljiv nacin ( nadam se i tebi josipe) objasniti sta je Utvar htio da ti kaze. Recimo uzmimo na primjer Mirka Filipovica (izvrstan sportista) i Bob Sapa. Nadam se da znas o kome govorim ( mislim na Bob Sapa)? Mirko ima 105 kg, kada je u treningu ( mada iskreno mislim da mu 100 vise odgovara), a Bob 160 kg. Pogledaj Boba, iako ima toliko kg., a nema puno masti na sebi. Ali jel ti mislis da je on spremniji i zdraviji od Mirka. Ja mislim ( znam) da nije. Jel mislis da je sposobniji, okretniji i sl. nije. Ako si gledao borbu vidjeces o cemu pricam. Ako nisi, pogledaj. Tako se slobodno moze reci ( i to ne samo za sarce) nego za sva ziva bica na planeti da svaki organizam treba da nosi odredjenu kilazu. Da posjeduje odredjene motoricke sposobnosti. Jos sam uporedio dvojicu sportista., a sta mislis kada bih uporedio sarca koji je u kondiciji i ima 45-50 kg i nekog koji je mlitav, a ima 70 - 80 kg. Sta mislis kome je ljepse da zivi i koji se ljepse osjeca? Sada, znam vjerovatno i da ima pasa koji su vislji od drugih i da im neka tezina vise odgovara od recimo nizih primjeraka, ali to ne mora da znaci da im je sve u skladu i po propisu. Neko je vec na forumu spomenuo da takvi psi pretezno imaju neke mane i da je rijetko naci dobre primjerke. Ne znam josipe kakve si konstitucije i kilaze, ali je bilo mozda perioda kada si dobio koju kilu. Znaces o cemu pricam ako si bio u takvoj situaciji. Da ti ne pricam ( naravno ako si sluzio vojsku) kakvih podoficira i oficira zvjerki ima. A nemaju izmedju 70 i 80 kg, Opet je sve individualno. Zavisi ko sta voli i ko sta hoce. Utvar , a i ostali odgajivaci, gaje sposobne i okretne pse i kao takve ih i plasiraju, a na buducem vlasniku je sta ce od njega napraviti. Razumijem i to ako je neko uzeo sarca da mu bude cuvar i da hoce da je pas veci, jer na prvi pogled lopovima djeluje zastrasujuce. Ali dali ce pposao obavljati bolje on ili pas koji je kondiciono spremniji, ne bih o tome ni pricao. Ali ovde su na forumu pretezno odgajivaci, a oni hoce od psa vec gore pomenuto da se ne ponavljam. Na kraju nije ni Beograd preko svijeta, kako sam vidio 18. marta je CACIB pa koga sta interesuje neka dodje pa neka vidi koliki su ciji psi. Pozdrav svima.
 
Poslednja izmena:
Drago lepo poredjenje.;)

Pozzdrav. Utvar sta si se razljutio odma,ja sam takav dojam dobio citajuci tvoje odgovore na te visine pasa od 75 pa i na vise.Za mene je osobno muzjak od 68 nisko,ne kazem za 73. a mislim da ivecini ljubitelja te pasmine,pogotovo ljudi s balkana.

Josipe gde si to pročitao da sam se razljutio? Mislim da ovde jednostavno diskutujemo o nekim aspektima i pogledima na rasu. Ne verujem ni u to kako kažeš da je većini balkanaca ta visina psa niska. Raduje me što je sve veći broj ljudi ( da kažemo na Balkanu) svestan i upoznat sa bitnom razlikom funkcionalnog šarplaninca od mastadonta. Nekome dedje pre,nekome kasnije.
Ako nije problem Josipe,postavi fotografiju svog psa ili pasa da se vidi.Ako nemaš daj neku fotku psa koji po tvom ukusu. ;)


Sastane ;) :pivce:
 
Drago lepo poredjenje.;)

Volim i ja vidjet lijepog krupnog psa , ali je mnogo bitnije
da je taj pas skockan kako trbeba . Previse veliki ili
ti visoki psi , budu u vecini slucajeva , teski , tromi ,
limfaticni , jedno od prvih prepoznavanja lifaticnosti
su i te zvale ili opustene izvrnute usne kod Sarplaninca .

sarplaninac_aridiv23.jpg


Ovaj pas je 68cm , da li je ljepsi od onih sampiona
sto sam ih postavio .
 
pozdrav svima, nesto me muci i interesuje pa da vidim sa vama,. Sta u svojoj glavi sarac zamislja pod svojom teritorijom, odnosno sta on shvata da treba da cuva? Jel ga moram provesti do svakog mjesta na imanju da "zapisa" ili mozda i cuva sve , ali ja tripujem da na neke dijelove imanj daje manjiu angazovanost u odnosu na drugi neki dio. Pitam iz razloga jer ovaj dio gdje je kuca i njegov boks sve je super, Medjutim posto imam jedam objekat koji je na 40-ak metara od kuce i kada dodhe neko od stranih, a ja budem u kuci ( znaci i cujem i vidim sta se desava) on ne kida i ne rze kao kada je recimo u boksu i neko se priblizava kuci. Sada, dali on taj objekat ne smatra toliko bitan kao sto je recimo kuca ili je nseto drugo u pitanju? Odnosno dali je bolje da fizicki bude prisutan na cijelom imanju ( vjerovatno jeste) ili je svejedno? Nisam za sada u mogucnosti da ogradim isto pa je samo na sajli.
 

Back
Top