Šarplaninac

Ama ko se prepucavao??? Samo se tragalo za istinom,ali nema veze.
a sto se slika tiche....pa zar nisam postavio vec neku "gomilicu" slika svojih pasa (a bice ih jos),dok neko drugi samo piskara bezveze,a od slika ni traga.
Pozdrav svim ljubiteljima sarca.
 
UH bre,opet "krchma " na meni...
ajd onda,evo moje "Prizrenkine ceri"
minisab0076.jpg
 
Šiptari na šari pustaju svoje pse u međusobne borbe, jer kod njih je to stvar prestiža.I kod tih pasa se razvila maltene urođena osobina da napadaju druge pse.Imam kuju iz Štrpca, sada ima 9 godina.Ima izuzetan karakter pravog šarca, ali napad na druge pse je obavezan, tako da mi pravi dosta problema u šetnji.Čuvam pse dvadesetak godina, ali ovako pametnog psa nisam imao.Oni razmišljaju svojom glavom.Nisu slepo poslušni kao nemački ovčari.Doneće ti tri puta lopticu,a onda kad baciš pogledaće te kao da kaže"dal si ti lud da ti donosim loptu celog dana, video si da znam".Snalazi se u svakoj situaciji sama bez komandi.I uvek reaguje kako treba,Šiptar od koga sam je uzeo( na jedvite jade,jer nije hteo da proda-oni ne prodaju pse)mi je irekao da za ljude neću imati problema,ali sa psima hoću.I to se i desilo.A o štenetu za 50E , možeš da kupiš,lepi su kao mali i svi su medbvedići.Ali kad oične da raste,pa se izduži njuška, pa glava postane šiljata, pa tek onda vidiš šta si u stvari kupio.zato pamet u glavu kod kupovine.
 
Moj sarac je upoznao preko 30 drugim pasa i nikad nisam imala problema sa tim.Cak je dopustao da manji psi leze na njega :)Ima i 20 drugarica (kokosaka) ponekad im i da da jedu iz njegove cinije.A to sto si reko za vucijaka to nije tacno.Ja imam i sarca i vucijaka jeste da je jos mala ali je vec sad pokazala veliku volju za rad.Naravno da sam i ja mislila da su sarci najpametnijij dok nisam dobila ovu malu lujkicu.Sad vidim da ima jos pametnih pasa.Verovatno ih ima jos puno samo sto se mi nismo upoznali sa njima. Ajde daj nam koju slikicu od tvojih lepotana. pozzz
 
Šiptari na šari pustaju svoje pse u međusobne borbe, jer kod njih je to stvar prestiža.I kod tih pasa se razvila maltene urođena osobina da napadaju druge pse.Imam kuju iz Štrpca, sada ima 9 godina.Ima izuzetan karakter pravog šarca, ali napad na druge pse je obavezan, tako da mi pravi dosta problema u šetnji.Čuvam pse dvadesetak godina, ali ovako pametnog psa nisam imao.Oni razmišljaju svojom glavom.Nisu slepo poslušni kao nemački ovčari.Doneće ti tri puta lopticu,a onda kad baciš pogledaće te kao da kaže"dal si ti lud da ti donosim loptu celog dana, video si da znam".Snalazi se u svakoj situaciji sama bez komandi.I uvek reaguje kako treba,Šiptar od koga sam je uzeo( na jedvite jade,jer nije hteo da proda-oni ne prodaju pse)mi je irekao da za ljude neću imati problema,ali sa psima hoću.I to se i desilo.A o štenetu za 50E , možeš da kupiš,lepi su kao mali i svi su medbvedići.Ali kad oične da raste,pa se izduži njuška, pa glava postane šiljata, pa tek onda vidiš šta si u stvari kupio.zato pamet u glavu kod kupovine.

Imam dosta prijatelja na kosovu,goranci,albanci...ali "siptara" nemam.To da ti ljudi ne prodaju pse,e to je velika ne istina (pre samo mesec dana smo kupili dva steneta). Cini mi se da se ovde vise radi o nekim "drugim "stvarima nego o Sarcima.:think::thumbdown:
Skroz bezveze.:whistling:
 
Ta prica o borbama na Sari radi prestiza ne pije vodu.To je jednostavno trening.Kada psi koji cuvaju stado u planini sretnu vuka onda ili su fajteri ili beze koliko ih noge nose.Ljudi sa Sare(Goranci, Albanci,Makedonci) hoce jednostavno da znaju sta hrane i kome su poverili na cuvanje imovinu.Njima ne treba smeker koji zna da se sepuri a kad je tvrdo da podvije rep i da kidne.
Njima su te borbe testovi karaktera da se zna ciji su psi najkarakterniji a samim tim i najkvalitetniji.Da nije bilo tih borbi i turnira niko nikada ne bi znao za najbolje linije Izvornih Sarplaninaca.

A sto se tice toga da li hoce na ljude ili pse to je individualno.Imas pasa koji idu samo na pse a ljudi ih nezanimaju.A ima pasa koji idu i na ljude i na pse podjednako.Znaci stvar individualnosti.

Oko prodaje i cene.Svaka roba ima svoju cenu i svoga kupca.Uvek bilo i bice.A sto se tice ljudi sa Sare oni gledaju dobro kome ce kuce da daju(prodaju ili poklone).
 
Dragi moji ljubitelji pasa,da li mislite da je ok pisati o borbama i da li uopste mislite da su borbe normalne?

Ja ne mislim tako. Na ovom pdf-u je mnogo tema zakljucano bas zbog pisanja o borbama,pa vas molim da se manete takvih prica,jer ako ste ljubitelji pasa trebalo bi da se zalazete da borbe vise ne postoje i da se smatraju krivicnim delom.

Dakle svaki dalji post koji bude na temu ludackog ponasanja prema psima (borbe) bice obrisan.

Unapred hvala
 
U pravu si.Bas mi je zao sto se to sve desava oko Saraca jer je to rasa koju najvise volim.
:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart:
Nadam se da necete zameriti ako ovde uleti i jedna mala Vucka ali posto ona nigde ne moze bez njenog velikog druga...
0ad2ee1c-438b-4eb9-8433-0626e8d20e1c.jpg
 
Delimicno je "Van Damm" u pravu,ali hajdemo dalje...
Jos u ranijim vremenima (a i danas u vecini) "MI" ljudi,gospoda iz urbanih krajeva,smo decenijama imali daleko veci izbor zabave,ubijanja dosade itd. Ljudi koji zive na tim zabacenim krajevima,bacilima,krsevima,nisu imali ni cime a takodje ni vremena za takvu vrstu zivota.Svakodnevno se vodila (i jos se ponegde vodi) borba za opstanak,za egzistenciju.Jedino se zimi,kada okuje led,sneg.mecava,jedino je tada bilo koliko-toliko vremena za druzenje i ostali vid "zabave",medju kojima je bio neizbezan i "ples" pasa.Dzaba njima tamo,lep,naparfemisan,feniran pas,ako on cim oseti zverku skupi rep pod stomak i pravac gazdi iza ledja pa se jos lepo popiski sam po svom stomaku....e takve jedinke "leba" jele nisu a kamoli mesa.Samim tim,tokom istorije rase (izvornog tipa),razvijala se jedna do dve karakterne osobine,koje su veoma cenjene i koje jednostavno nemaju novca,ali se takodje i zivotom brane.I sada ,danas pojavljuju se neki koji "tudj lebac jedu,a moj svet hoce da menjaju" te ova ,te ona prava i pravila.....samo kako se njima svidja,.Pa zar da se izgubi to blago....e vala dok me ima (kao i jos mnogo,mnogo drugih ljudi to ce tesko ovde ici.!

Da po tom pit5anju navedem jedan skorasnji slucaj:Pre oko 10 meseci,prodao sam jedno stene ljudima koji su mi se kleli,da ce pas biti:voljen ,mazen,pazen....ma pun luksuz.Pre par dana od tih istih ljudi stigne mi sms:Gospodine ,dali bi bili ljubazni doci po VASEG psa,posto se on jako "cudno ponasa od sinoc".
Otisao sam sutradan da vidim o cemu se radi,kada sam izasao iz automobila,kod njihove kuce zaprepastio sam se....pas je URLAO od bola u dvoristu,izasavsi napolje gospodja me je upozorila da ne pravim nagle pokrete i da ne reagujem burno.Na moje pitanje (a pas je svo to vreme i dalje urlao i pokusavao da se nekako,pokrene) sta se desilo...dobio sam sledeci odgovor:Sinoc smo se moj suprug i ja vratili sa vecere,usavsi u dvoriste ,pas je potrcao ka nama i oborio mog supruga dole na zemlju,tada ga je on "lepo" istukao lopatom!!! Od tada pas urla. Prisao sam jadnicku i imao sam sta videti...
par metara od njega stojala je lopata sa polomljenom drskom,a pas....otvorena rana u predelu kukova,i na jednom mesti se lepo video otvoreni prelom (kost je strcala iz butine).
u momentu sam planuo i trazio sam da mi se doticni "gospodin" nacrta ovde ispred mene,bes me je obuzo zestoko...ali "majstor" se nije pojavljivao.Psa sam uzeo,odneo ga kod mene kuci i dok sam njega sanirao (prvu pomoc,iako je vise nije bilo),zvao sam:Policiju,Azil,ORCU,i jos poneka drustva za zastitu zivotinja....od svih sam dobio isti odgovor MI ZA TO NISMO NADLEZNI!!!!!
Bruka i sramota,a hocemo u tamo neku EU....znate kad,kad na vrbi zasvrbi.
Posle savetovanja sa nekoliko veterinara,ostalo je samo jedno,nazalost...
E ja sada lepo pitam sve ovde.
Nesme da se spomene rec o "B" kao da je bozija rec,a dobro se zna o kakvim "plesovima" se radi....pa nisu to pitovi,bogamu.
A i chim se dodje do toga,odma se stvori "neki zastitnik necega ne covecnog"....a gde su kada zaista treba da reaguju,gde su ti koji se toliko zalazu za "prava zivotinja" GDE SU???
Ja imam i imacu dok sam ziv,te pse,toga kova,toga karaktera,i ponosan sam na njih,jedino pojedine USTVE koje u zivotu nisu drzale ni akvarijumsku ribicu,mogu tako da mi prosipaju koje kakve bisere o necemu tamo za nas jos ne dostiznom.
Ja.
 
U pravu si.Bas mi je zao sto se to sve desava oko Saraca jer je to rasa koju najvise volim.
:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart:
Nadam se da necete zameriti ako ovde uleti i jedna mala Vucka ali posto ona nigde ne moze bez njenog velikog druga...
0ad2ee1c-438b-4eb9-8433-0626e8d20e1c.jpg

Ma najbitnija je ljubav i sloga medju njima,i ne treba da ih rastavljes ni na slikama.
Lepi psi,i lepo socijalizovani (mislim na obostrano druzenje medju psima).
Samo napred.:super:
 
Jelo.jeste predivan,a uzivo je jos impresivniji.
Evo jedne curice koja je juce dosla u moje dvoriste,slikana je na brzinu,mobilnim pa je stoga malo losija fotka,ali ispravicemo to uskoro.
minifotografija0031.jpg
 
Da kazem i ja koju.

Ovo na temu ubijanja dosade ili ne.To je vid treninga koji je odrzao rasu takvom kakva je i kakvu je zna ceo svet.Najbolji cuvar,nepokolebljiv,nepodmitljiv,spreman da da svoj zivot za vasnika i imovinu koju cuva,neustrasiv,nepoznaje strah itd. itd. Mogu do sutra da nabrajam vrline koje krase ovu divnu rasu.Ali koje su polako pocele da nestaju jer je se moderan urbani covek sa nekim svojim "visim" ciljevima umesao i u velikoj meri upropastio rasu.Kakva je vecina danjasnjih Saraca.Bezvoljna,mlitava, ubijena duhovno.To su psi koji nemaju volju za zivotom.Kakav je to Sarac kome moze na ulici ili na izlozbi da se unese u lice pudlica.Koji ce kad neko nepoznat udje u dvoriste da se sakrije u kucicu ili da mu se umiljava kao mace.Pa NIKAKAV .To i nije Sarac to je bleda kopija Sarca.To je imitacija.To je izmisljotina modernoga doba.
Ko ne zeli Sarca onakvog kakav je on stvarno,neka bira neku drugu rasu.Koja mu odgovara karakterno koja je sminkerska rasa u trendu.Neka ostavi ovoga gorskoga cara na miru.Da bude onakav kakav je nekada bio.

Ujedno pozdravljam i podrzavam ono malo ljudi koji se trude da odrze cast i slavu rase.Da ostane onakava kakva je bila.
 
Dragi moji ljubitelji pasa,da li mislite da je ok pisati o borbama i da li uopste mislite da su borbe normalne?

Ja ne mislim tako. Na ovom pdf-u je mnogo tema zakljucano bas zbog pisanja o borbama,pa vas molim da se manete takvih prica,jer ako ste ljubitelji pasa trebalo bi da se zalazete da borbe vise ne postoje i da se smatraju krivicnim delom.

Dakle svaki dalji post koji bude na temu ludackog ponasanja prema psima (borbe) bice obrisan.

Unapred hvala

Zaboravih malo pre da kazem.

O borbama sam napisao sa istorijskog aspekta kakav su uticaj imale na rasu.Bez namere da se iste ovde propagiraju.
 
Ta prica o borbama na Sari radi prestiza ne pije vodu.To je jednostavno trening.Kada psi koji cuvaju stado u planini sretnu vuka onda ili su fajteri ili beze koliko ih noge nose.Ljudi sa Sare(Goranci, Albanci,Makedonci) hoce jednostavno da znaju sta hrane i kome su poverili na cuvanje imovinu.Njima ne treba smeker koji zna da se sepuri a kad je tvrdo da podvije rep i da kidne.
Njima su te borbe testovi karaktera da se zna ciji su psi najkarakterniji a samim tim i najkvalitetniji.Da nije bilo tih borbi i turnira niko nikada ne bi znao za najbolje linije Izvornih Sarplaninaca.

A sto se tice toga da li hoce na ljude ili pse to je individualno.Imas pasa koji idu samo na pse a ljudi ih nezanimaju.A ima pasa koji idu i na ljude i na pse podjednako.Znaci stvar individualnosti.

Oko prodaje i cene.Svaka roba ima svoju cenu i svoga kupca.Uvek bilo i bice.A sto se tice ljudi sa Sare oni gledaju dobro kome ce kuce da daju(prodaju ili poklone).

Bravo, super tekst, potpuno se slazem...
 
Dino je nocas uginuo.Nije bilo nikakvih tragova ni nista.Neznam da li je od starosti,ili srce od toplote (s obzirom da je bio jako debeo) ili ga je pak neko otrovao.Molim vas da mi neko kaze ako zna da li postoji otrov od kojeg ne curi pene na usta?Svi smo u soku i nemogu da verujem da ga vise nema.Cuvajte vase kuce, volite ih, pazite i priustite im sve najbolje.Jednostavno ne mogu da verujem da vise nemam sta da trazim da ovom topicu i da vise nem mog Dikija :sad2::sad2::sad2::sad2::rida::rida::rida:
 

Back
Top