Злочини без казне

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Тема дана: САД и насиље у рату

Злочини без казне
Ниједан високи официр или функционер САД није осуђен за деликте које је америчка војска починила у Ираку и Авганистану

N40238_GDN2kHJcdKpZP7fZn8MPck4z1NHHrG1TFf5.jpg


Да би од ухапшеника извукли информације, подразумева се да ће истражни органи применити мере које ће код њега изазвати стрес, јер би се без стреса саслушавање претворило у обичан разговор, тврди амерички специјалистички официр Луис Велшофер. Оваквим исказом, уз напомену да је све радио по правилима службе, брани се од оптужбе за убиство из нехата, када је под „стресним третманом” у америчком затвору, пре годину и по дана, угушен бивши ирачки генерал Абед Хамид Мовхуш.

На око 10.000 страница послате евиденције налазе се сведочанства о низу трагедија у којима су „под сумњивим околностима” жртве Американаца били недужни цивили или заробљеници. На пример: одузимање живота прекршиоцима полицијског часа тако што су с моста бачени у реку Тигар, убијање пролазнице хицем стражара с контролног торња, ликвидацију заробљеника пуцњем у главу из непосредне близине, усмрћивање једног рањеног локалног тинејџера „да би му се прекратиле муке”

Позиву за слање сличних регистара нису се одазвали остали родови армије, па је Унија сада поднела тужбу против Пентагона са захтевом да учини доступним све податке о страдању цивила у Ираку и Авганистану. У свакој демократији је најважнија одлука да ли да се иде у рат, али овдашње власти су прикриле информације неопходне да људи просуђују о њој, каже заступник правног подухвата АКЛУ Бен Визнер. По њему, таквим потезом је и „незаконито прекршено право нације да сазна истинску цену текућег рата”.

Од Министарства одбране тражимо да каже шта се на фронту чини у име Американаца како би они могли да доносе одлуке као обавештени грађани, образлаже Насрина Баргзи, такође члан тужитељског тима. Али одговорни махом не одговарају на деликатна питања. Уз то, себе сматрају неодговорним за злочине које су њихови потчињени непосредно починили, међу којима је и масакр над 24 цивила у Хадити.

Једини виши официр који је досад изведен пред суд због сексуалног злостављања заточеника у затвору Абу Граиб, потпуковник Стивен Џордан је прошле недеље ослобођен оптужбе за непосредну повезаност с тим скандалом који је пре три године шокирао свет.

Насилна испитивања затвореника, од којих су многа укључивала тортуру, прво су примењена у казамату америчке војне базе Гвантанамо на Куби, а одатле су извезена у Авганистан и Ирак, констатовао је лист, уз подсећање да је Буш декретима дозволио поступке супротне одредбама Женевских конвенција о заштити ратних заробљеника и злостављања у затворима ЦИА, који су тајно успостављани и у иностранству. Такви поступци, додаје се, супротни су америчким законима и вредностима, а истовремено угрожавају и безбедност америчких војника јер би и они могли да буду изложени сличним мукама кад допадну непријатељских шака…Ако ни хуманост ни закони нису довољни, разлог да Америка престане са злостављањем заробљеника могао би да се нађе у Бушовим непрекидним порукама да је „потребно заштити наше војнике”, закључује њујоршки дневник.

Америчка унија за грађанске слободе оптужује Пентагон за систематску „контролу информација”, како би спречио да се стекне целовита слика о људским губицима у савременим ратовима, почетим походом на Авганистан поводом терористичких напада на САД 11. септембра 2001. Као такве мере ограничавања обавештености наведене су: забрана у војним базама снимања ковчега с посмртним остацима америчких војника, плаћање ирачким новинарима да у позитивном тону пишу о америчком ратном ангажману, увид у извештаје „прикључених” репортера пре него што буду послати редакцијама, одбијање да се објаве статистике о цивилним жртвама

Момчило Пантелић
цео текст
 
Значи признајеш да су Амери правили злочине.

И заболе ме за твој квазиуниверзални морал. Има сасвим довољно оних који о њима мисле исто што и ја... А и оних који су спремни на акцију ;)
 
Duh Sekire:
Значи признајеш да су Амери правили злочине.

И заболе ме за твој квазиуниверзални морал. Има сасвим довољно оних који о њима мисле исто што и ја... А и оних који су спремни на акцију ;)
Naravno da priznajem...ziv covek pa gresi...ko radi taj i gresi....I ja sam spreman za akciju...uvek....
 
Duh Sekire:
... уз подсећање да је Буш декретима дозволио поступке супротне одредбама Женевских конвенција о заштити ратних заробљеника и злостављања у затворима ЦИА, који су тајно успостављани и у иностранству.

Ovim cinom je Bus jedino uspeo da izopsti americkog vojnika od pomisli da bi prema njemu trebalo postupati kao prema ratnom zarobljeniku. Kako americka vojska ne priznaje Zenevsku konvenciju (najjaci su pa im se moze), shodno tome, ne mogu ni ocekivati da se Zenevska konvencija primenjuje kada su oni u pitanju...jednostavno su vratili istoriju ratovanja jedno 500 godina unazad uvereni da nikada ni jedan americki vojnik nece biti zarobljen...po meni, medvedja usluga sopstvenoj vojsci.
 
Karlito Brigante:
Nijedna vojska nije dobra.Pogtovo kad je rat.Onda u prvi plan dolaze kriminalci i šljam...ali ako imaš godina koliko si napisao,to treba i da znaš. :roll: Ameri su ostavili najviše krvavih tragova,i o njima se najviše zna.
.pa s necim se slazem s tobom... ali ..bas da su u prvom planu kriminalci ili zlocinci ..ok..shvacam sta si htio reci...ameri su genetski otpad engleza.. kao novoosonvana nacija...normalno da su isti kao i oni....mislim da je njihovo ponasanje samo izrez nemoci pred (Iračanima)..muslicima...
 
viva las vegasos:
.pa s necim se slazem s tobom... ali ..bas da su u prvom planu kriminalci ili zlocinci ..ok..shvacam sta si htio reci...ameri su genetski otpad engleza.. kao novoosonvana nacija...normalno da su isti kao i oni....mislim da je njihovo ponasanje samo izrez nemoci pred (Iračanima)..muslicima...
Ne moci? :grin:
Pa oni toliko siluju i njih i njihovu zemlju...a ti kazes ne MOCNI?
 
viva las vegasos:
.pitanje je koliko se ratova vodilo na njihovom terenu(izostavit cemo grdjanski)....ili koliko se ratova vodilo na teritoriju engleza(mislim samo na otok).....kad medo dodje u tvoje dvoriste onda je problem... dokle god ga tjeras iz susjednog bas te briga za stetu....
slazem se...ali takva je njihova priroda...oni od toga zive...od kolonija i od ratova...u tome su dobri i to rade...
 
volunteer:
slazem se...ali takva je njihova priroda...oni od toga zive...od kolonija i od ratova...u tome su dobri i to rade...

nit su dobri u tome...niti to rade kako treba.......vidis kako su nemci naucili lekciju...doduse iz dva obaranja,ali evo iz treceg poloizise :):)

lepo daju lovu na zajam,a ti posle vracaj,ako nemas...zna se,daj ovamo jednu fabriku,po razumnoj ceni ;)
i tako...dok ne bude ta drzava u situaciji da ko narkoman prodaje iz kuce sta stigne..."po razumnim cenama"........evo ja znam jednu;)
ma i jos jednu kad bolje razmislim,odmah pored te ;)
 
volunteer:
Relativno je sta je moral...Ameri se trude i ginu da bi sirili svoj uticaj...Mozes to da gledas kao moralno.....Oni su ti koji guraju napred tocak civilizacije a ne muhamedanci.....
..grijesis..mada ja tvoje misljenje postivam....musilci imaju i duzu tradiciju i "naciju"...ameri postoje 200tinjak g..od koga i na cemu su nastali ..vjerovatno znas...Muslici i njihovi zakoni..malo duze....MORAl=..čast,poštenje..tko je od njih "dvoje" posteniji ili ima vise casti...mislim da ameri tu gube u startu...tocak civilizacije..okrecu ga svi pomalo neki vise neki manje...
 

Back
Top