HRANITELJSTVO

Nisam:rumenko:
Ali zasto kad bi neko dete moglo da uziva sa njima.
Svi u porodici su se slozili sa tom idejom.Niko nije bio protiv.
Cak sta vise svi su se radovali da im neko dodje u kucu:sad2:

1000 zašto, 1000 zato. Hraniteljstvo je osetljiva kategorija, začas se ispostavi da je dete na hraniteljstvu zloupotrebljavano, zanemarivano itd. Zato su jako strogi kriterijumi za odabir hranitelja.
 
1000 zašto, 1000 zato. Hraniteljstvo je osetljiva kategorija, začas se ispostavi da je dete na hraniteljstvu zloupotrebljavano, zanemarivano itd. Zato su jako strogi kriterijumi za odabir hranitelja.

Јој, кад сам видела коме су нека деца поверена на хранитељство - баш сам се питала где су ти критеријуми.....:confused:
 
Јој, кад сам видела коме су нека деца поверена на хранитељство - баш сам се питала где су ти критеријуми.....:confused:

Pretpostavljam da svuda može da se zažmuri na jedno oko, zar ne? :think: Kriterijumi na papiru jesu ogromni, o praksi ne vredi pričati...
 
Ne razumem nesto:rumenko:
Moja sestra je pre 2 god.podnela zahtev i bila na nekoj obici:eek:
Posto su njeni sinovi vec veliki momci a ona ima47god.imaju svoju veliku kucu i solidna primanja,ima zelju da pomogne nekom detetu jer voli decu.
Ne shvatam zasto nisu dobili decu:rtfm:

Prvo treba videti da li je nakon obuke dobila opstu podobnost ili ne. Ukoliko nije, moguce je da psiholozi, pedagozi i socijalni radnici koji vrse obuku i ocenu opste podobnosti. Za to postoje razliciti razlozi.
S druge strane, ukoliko su dobili opstu podobnost moguce je da nisu uspeli da dobiju posebnu podobnost. Posebna podobnost je zapravo 'uparivanje' deteta i potencijalne hraniteljske porodice. Sagledavaju se potrebe deteta koje treba da ide na hraniteljstvo i porodice. Najcesci razozi tome jesu da hranitelji najcesce zele malu decu, da deca nisu Romi ili polu Romi, da su deca zdrava odn. da nisu deca s posebnim potrebama i sl. Sustina problema je da su najveci broj dece koji je ostao u institucionalizovanom obliku zastite - dakle domovi starija deca Romske ili polu-Romskog etnickog porekla, da su u domovima ostala deca sa posebnim potrebama kao i deca koja ne zele da idu na hraniteljstvo. Dete starije od 10 godina ima pravo da se izjasni da li zeli da idu na hraniteljstvo ili ne.
Ja sam npr. imao slucaj da je moje prvo dete s kojim sam imao adaptaciju bilo polu Romsko dete odraslo u Romskoj sredini koje je na kraju odustalo od prelaska na hraniteljstvo. Decak je imao tada 12 godina, kasnio je sa skolom 2 godine, bio izuzetno zivo ili drago dete. Ja i dan danas s njim odrzavam kontakt, iako je proslo od tada 2 godine i npr. sledece sedmice cu ici da ga obilzaim jer ce biti na nekoj manjoj operaciji u Tirsovoj.
I da se nesto razumemo... Velika kuca, solidna primaja i sl. nisu uvek plus za hraniteljstvo. Mom 'prvom decaku' je upravo smetalo to sto se u kuci osecao kao u muzeju jer je navikao na jednostavnost i kada je video moju biblioteku uplasio se da ce morati sve to da procita a on je izmedju knjiga i lopte izabrao loptu i da ostane u domu.
Kasnije sam dobio 'belo dete' koje govori nekoliko jezika, istog je uzrasta kao i prvi decak i koji ide jednu godinu ispred svoje generacije u skoli tako da je razlika izmedju njih, kada je skola u pitanju 3 godine iako su isto godiste.
 
Јој, кад сам видела коме су нека деца поверена на хранитељство - баш сам се питала где су ти критеријуми.....:confused:

Pa kriterijum je da se Romsko dete islamske veroispovesti npr. mnogo bolje uklopi u Romskoj porodici slabijeg materijalnog stanja nego na Senjaku i Dedinju gde ce imati sve ali gde nece biti u svom okruzenju, gde ga npr. okolina nece prihvatiti, gde druga deca idu na casove (slikovito) klavira i stranog jezika a ono ne zna i srpski knjizevni jezik...
Mnogi hranitelji takodje nisu zainteresovani da deca odrzavaju kontakt sa svojom bioloskom porodicom, da im dolaze u poosetu braca i sestre, da vode decu u posetu roditeljima koji su npr. u zatvoru, da uzmu na hraniteljstvo decu narkomana ili HIV obolelih... Kriterijum je taj da hranitelj postoji radi deteta a ne dete radi hranitelja. Dete na hraniteljstvu nije kucni ljubimac, vec je hranitelj tu da pomogne detetu da odraste ocuvavsi njegov primarni identitet.
 
Имала сам два ђака, из различитих хранитељских породица.
Обојица су тамо били злостављани. :sad2:

Da li zelis pricu o tome kako dete na haniteljstvu opeljesi hraniteljsku porodicu, kako roditelji dece koja su smestena na hraniteljstvu ucenjuju hranitelje i sl.
Veruj mi iako ne osporavam da postoje zlostavljanje manje dece na hraniteljstvu, upoznat sam i sa obrnutim slucajevima...
 
Падре, верујем да си упућенији од мене.
Ја само хоћу да кажем да у многим случајевима Центар за социјални рад веома лоше одради посао.
Злостављање деце је кривично дело.
 
Падре, верујем да си упућенији од мене.
Ја само хоћу да кажем да у многим случајевима Центар за социјални рад веома лоше одради посао.
Злостављање деце је кривично дело.

Potpuno se slažem. Ali nadam se da postoje ljudi koji će miliciji ukazati na to da su deca zlostavljana u hraniteljskim porodicama. Taj krug mora da se prekine. Ako jedan birokrata u CSR zataji, postoji puno drugih iz okoline koji ne smeju da zataje.
 
Pa kriterijum je da se Romsko dete islamske veroispovesti npr. mnogo bolje uklopi u Romskoj porodici slabijeg materijalnog stanja nego na Senjaku i Dedinju gde ce imati sve ali gde nece biti u svom okruzenju, gde ga npr. okolina nece prihvatiti, gde druga deca idu na casove (slikovito) klavira i stranog jezika a ono ne zna i srpski knjizevni jezik...
Mnogi hranitelji takodje nisu zainteresovani da deca odrzavaju kontakt sa svojom bioloskom porodicom, da im dolaze u poosetu braca i sestre, da vode decu u posetu roditeljima koji su npr. u zatvoru, da uzmu na hraniteljstvo decu narkomana ili HIV obolelih... Kriterijum je taj da hranitelj postoji radi deteta a ne dete radi hranitelja. Dete na hraniteljstvu nije kucni ljubimac, vec je hranitelj tu da pomogne detetu da odraste ocuvavsi njegov primarni identitet.

Zakon je veoma jasan, SVA SU DECA JEDNAKA, BEZ OBZIRA NA POREKLO.

Preporuke i pravila koje poštuju kvazi ljudi koji obično rade u određenim institucijama, su degradacija i pokušaj stvaranja kasti u društvu.

Normalno jeste da svako dete ima šansu da nauči i jednoga dana sebi stvori bolji život.
Ukratko krši se zakon i ustav ove zemlje!

Ne bi me čudilo da ih odmah odvajaju, neki su rođeni za robove, neki za careve.
Sramota!
 
Zakon je veoma jasan, SVA SU DECA JEDNAKA, BEZ OBZIRA NA POREKLO.

Preporuke i pravila koje poštuju kvazi ljudi koji obično rade u određenim institucijama, su degradacija i pokušaj stvaranja kasti u društvu.

Normalno jeste da svako dete ima šansu da nauči i jednoga dana sebi stvori bolji život.
Ukratko krši se zakon i ustav ove zemlje!

Ne bi me čudilo da ih odmah odvajaju, neki su rođeni za robove, neki za careve.
Sramota!

A da li znas kako izgleda dete koje se izdvoji iz svoje sredine i npr. upise u skolu gde ga niko ne prihvata i sl.jer je mozda jedino Romsko dete u razredu i sl? Kako je detetu koje je naviklo na slobodu prostora kada ga smestis u stan u nekom od novobeogradskih solitera? Kako je detetu koje je odraslo 'uz copor' dece kada dodje u porodicu gde je jedino dete?
Tacno je da su deca pred zakonom jednaka. Zakon kaze i da je hranitelj duzan da ociva njegovu nacionalno i versko poreklo. Koliko hranitelja moze da dete koje je npr. islamske veroispovesti pouci o detetovoj veri ako sam hranitelj o islamu zna jako malo? Koliko ne-Romskih hranitelja govori nekim od romskih dijalekata koji se govore u Republici Srbiji? Ako cemo po slovu zakona, i ucitelj koji nepravoslavno dete uci Himnu Svetom Savi bi mogao da izgubi posao.
Verujte mi, ono sto mi ponekad mislimo i kazemo bolji su uslovi zivota ili hranitelj je boljeg materijalnog stanja nije uvek od presudnog znacaja ukoliko ce se dete emocionalno bolje osecati i razvijati u drugoj porodici koja mozda nema sve te uslove. Da li znas kako je tinejdzerki koju smete kod starije hraniteljice koja ne moze da shvati da se sada na koncerte ide u 22h a ne da se vraca kuci u to vreme? I onda na kraju dete kaze - hocu nazad u dom, necu da ostajem na hraniteljstvu, krene ubedjivanje, bezanje itd, itd. a hraniteljica kaze: "Ne razumem u cemu je problem. Evo sta hoce da joj pripremim, odmah cu joj napraviti kolace, strudle i sl." ne shvatajuci da detetu ne nedostaju kolaci i strudle vec da hraniteljica ne moze da shvati da su se promenila vremena.
 
A da li znas kako izgleda dete koje se izdvoji iz svoje sredine i npr. upise u skolu gde ga niko ne prihvata i sl.jer je mozda jedino Romsko dete u razredu i sl? Kako je detetu koje je naviklo na slobodu prostora kada ga smestis u stan u nekom od novobeogradskih solitera? Kako je detetu koje je odraslo 'uz copor' dece kada dodje u porodicu gde je jedino dete?
Tacno je da su deca pred zakonom jednaka. Zakon kaze i da je hranitelj duzan da ociva njegovu nacionalno i versko poreklo. Koliko hranitelja moze da dete koje je npr. islamske veroispovesti pouci o detetovoj veri ako sam hranitelj o islamu zna jako malo? Koliko ne-Romskih hranitelja govori nekim od romskih dijalekata koji se govore u Republici Srbiji? Ako cemo po slovu zakona, i ucitelj koji nepravoslavno dete uci Himnu Svetom Savi bi mogao da izgubi posao.
Verujte mi, ono sto mi ponekad mislimo i kazemo bolji su uslovi zivota ili hranitelj je boljeg materijalnog stanja nije uvek od presudnog znacaja ukoliko ce se dete emocionalno bolje osecati i razvijati u drugoj porodici koja mozda nema sve te uslove. Da li znas kako je tinejdzerki koju smete kod starije hraniteljice koja ne moze da shvati da se sada na koncerte ide u 22h a ne da se vraca kuci u to vreme? I onda na kraju dete kaze - hocu nazad u dom, necu da ostajem na hraniteljstvu, krene ubedjivanje, bezanje itd, itd. a hraniteljica kaze: "Ne razumem u cemu je problem. Evo sta hoce da joj pripremim, odmah cu joj napraviti kolace, strudle i sl." ne shvatajuci da detetu ne nedostaju kolaci i strudle vec da hraniteljica ne moze da shvati da su se promenila vremena.

Da, znam, kako je kada se dete izdvoji iz svoje sredine.

Činjenica je da se svako biće pa i ljudsko, veoma lako nauči na bolje uslove.

Problem jesu ljudi koji rade u institucijama i većina koji su hranitelji.
Veoma je mali procenat ljudi koji to rade iz ljubavi prema deci, a kada se nešto radi iz ljubavi onda ćeš moći da razumeš tinejdžera koji želi da izađe i ode na koncert.

Dozvoljeno je da se pojavi Dikens doba, da neko uzima decu da bi živeo i privređivao zahvaljujući njima, sve pod plaštom milosrđa, pri čemu se najmanje misli na decu.

Misliš da mali Rom ne bi mogao da uživa u klasičnoj muzici i nema sposobnosti da svira klavir?
 
Pa kriterijum je da se Romsko dete islamske veroispovesti npr. mnogo bolje uklopi u Romskoj porodici slabijeg materijalnog stanja nego na Senjaku i Dedinju gde ce imati sve ali gde nece biti u svom okruzenju, gde ga npr. okolina nece prihvatiti, gde druga deca idu na casove (slikovito) klavira i stranog jezika a ono ne zna i srpski knjizevni jezik...
Mnogi hranitelji takodje nisu zainteresovani da deca odrzavaju kontakt sa svojom bioloskom porodicom, da im dolaze u poosetu braca i sestre, da vode decu u posetu roditeljima koji su npr. u zatvoru, da uzmu na hraniteljstvo decu narkomana ili HIV obolelih... Kriterijum je taj da hranitelj postoji radi deteta a ne dete radi hranitelja. Dete na hraniteljstvu nije kucni ljubimac, vec je hranitelj tu da pomogne detetu da odraste ocuvavsi njegov primarni identitet.

Говорим, рецимо, о случају где је мала беба дата на усвајање породици чија су биолошка деца понављачи и веома проблематичог понашања....:confused:
 
Da, znam, kako je kada se dete izdvoji iz svoje sredine.

Činjenica je da se svako biće pa i ljudsko, veoma lako nauči na bolje uslove.

Problem jesu ljudi koji rade u institucijama i većina koji su hranitelji.
Veoma je mali procenat ljudi koji to rade iz ljubavi prema deci, a kada se nešto radi iz ljubavi onda ćeš moći da razumeš tinejdžera koji želi da izađe i ode na koncert.

Dozvoljeno je da se pojavi Dikens doba, da neko uzima decu da bi živeo i privređivao zahvaljujući njima, sve pod plaštom milosrđa, pri čemu se najmanje misli na decu.

Misliš da mali Rom ne bi mogao da uživa u klasičnoj muzici i nema sposobnosti da svira klavir?

Naravno da bi mogao. Ali isto tako znam i jednog koji je odlucio da ostane u domu i ne predje u bolje uslove iako su ga starateljka i CSR nagovarali na to.
 
Pitanje je da li svi imamo iste parametre šta je bolje... :think: I za koga bolje?

Ljudi cesto zaboravljaju da ce se danas-sutra najveci broj te dece vratiti u sredine odakle su ponikli. Zaboravljau da hraniteljstvo nije usvajanje, da ta deca i tokom hraniteljstva odrzavaju kontakt sa svojim bioloskim porodicama i da prevelike promene u nacinu zivota mogu da prouzrokuju da danas-sutra ostanu sami jer niti pripadaju hraniteljima niti ce zbog razlika biti prohvaceni od svojih porodica... Zato se i insistira na ocuvanju identiteta.
 
Говорим, рецимо, о случају где је мала беба дата на усвајање породици чија су биолошка деца понављачи и веома проблематичог понашања....:confused:

Da li pravis razliku izmedju usvajanja i hraniteljstva?
A to sto su necija deca ponavljaci ne znaci da ce i ta deca imati probleme sa ucenjem.
Sta bi rekla za hraniteljicu iz okoline Beograda, skromnih materijalnih mogucnosti (ali niko nije ni gladan ni bos i go) koja ima 8 razreda osnovne skole a cijih su troje bioloske dece odlicni djaci od kojih je srednje dete bilo kandidat za djaka generacije? Da li je ona podobna za hraniteljicu? Nije ni bogata ni situirana ni obrazovana... Medjutim ja vidim da dvoje malisana koji su kod nje na hraniteljstvu mnogo bolje napreduju nego mnoga deca kod nas koji imamo bolje uslove.
 
Da, znam, kako je kada se dete izdvoji iz svoje sredine.

Činjenica je da se svako biće pa i ljudsko, veoma lako nauči na bolje uslove.

Problem jesu ljudi koji rade u institucijama i većina koji su hranitelji.
Veoma je mali procenat ljudi koji to rade iz ljubavi prema deci, a kada se nešto radi iz ljubavi onda ćeš moći da razumeš tinejdžera koji želi da izađe i ode na koncert.

Dozvoljeno je da se pojavi Dikens doba, da neko uzima decu da bi živeo i privređivao zahvaljujući njima, sve pod plaštom milosrđa, pri čemu se najmanje misli na decu.

Misliš da mali Rom ne bi mogao da uživa u klasičnoj muzici i nema sposobnosti da svira klavir?

Mešaš babe i žabe.
I mene odraslu da "bace" na engleski dvor, flipnula bih nakon dva dana.
Koliko shvatam, a mislim da dobro shvatam, hranitelj je tu da detetu obezbedi podršku, topao dom, i da mu pre svega bude prijatelj, a ne da mu zameni roditelja, naročito ako dete već poseduje žive roditelje.
Usvajanje je peta priča. I retko se usvaja dete starije od dve, tri godine.
 
Da li pravis razliku izmedju usvajanja i hraniteljstva?
A to sto su necija deca ponavljaci ne znaci da ce i ta deca imati probleme sa ucenjem.
Sta bi rekla za hraniteljicu iz okoline Beograda, skromnih materijalnih mogucnosti (ali niko nije ni gladan ni bos i go) koja ima 8 razreda osnovne skole a cijih su troje bioloske dece odlicni djaci od kojih je srednje dete bilo kandidat za djaka generacije? Da li je ona podobna za hraniteljicu? Nije ni bogata ni situirana ni obrazovana... Medjutim ja vidim da dvoje malisana koji su kod nje na hraniteljstvu mnogo bolje napreduju nego mnoga deca kod nas koji imamo bolje uslove.

Ја не говорим о образовању ни о материјалном стању хранитеља, него о томе како су се они показали као родитељи. Зашто мислиш да ће неко боље бринути и боље васпитавати дете на хранитељству него своје рођено? Ови људи се нису показали ни као добри родитељи (деца су им беспризорци), на основу чега су се квалификовали као добри хранитељи?
 
Mešaš babe i žabe.
I mene odraslu da "bace" na engleski dvor, flipnula bih nakon dva dana.
Koliko shvatam, a mislim da dobro shvatam, hranitelj je tu da detetu obezbedi podršku, topao dom, i da mu pre svega bude prijatelj, a ne da mu zameni roditelja, naročito ako dete već poseduje žive roditelje.
Usvajanje je peta priča. I retko se usvaja dete starije od dve, tri godine.

Bitno da ti ne mešaš.
Tvoj problem što bi flipnula na engleskom dvoru, verovatno u samom vaspitanju, problem sa osećanjem niže vrednosti jedan od mogućih odgovora.

Mislim da ne shvataš,
da je uloga hranitelja to što ti kažeš ono što jeste u praksi, hranitelji ne bi dobijali ni dinar od države, već bi svoj topli dom i svoja srca otvorili za decu koja su određeno vreme kod njih, bez novčane nadoknade.
Tako bi i dete druge nacije, vere, moglo biti prihvaćeno sa mnogo ljubavi, o drugim verama postoje informacije, internet, knjige...

Zašto postoje škole ili će se posebne sirotinjske školice otvarati za sirotinju? Da deca ne bi flipnula ili da ne budu izgubljena izmedju dva sveta, a škola im otvori prozor u svet knjiga, nauke, boljeg života.

Hranitelji bi trebali da budu neko ko će svojom podrškom , svojim znanjem i ljubavlju, pokazati deci da je moguće živeti drugačije, da svojim radom mogu da obezbede život kakav žele.

", hranitelj je tu da detetu obezbedi podršku, topao dom, i da mu pre svega bude prijatelj, a ne da mu zameni roditelja"
a šta je to drugačije od onog što roditelji trebaju da budu svojoj deci-ljubav i prijateljstvo pre svega?

Da li decu čiji su roditelji prekršili zakon, ili su sirotinja teška, treba držati u getu sa što većom ogradom, da ne bi bacili pogled na drugačiji svet, da se ne bi izgubili i da ne bi ooo
velikog li greha poželeli zaštićen život, klasičnu muziku i klavir?

Hranitelj koji ima po nekoliko dece, ne radi ili ima minimalna primanja, a dobija novac za čuvanje dece, šta bi radio i od čega živeo da nema te dece? Takvih primera ima mnogo.

Izvinjavam se ljudima koji se mogu nabrojati na prste koji to rade iz ljubavi, pažljivo i sa željom da deci pruže mogućnost ,da mogu jednog dana da biraju svoj životni put.
 
Ја не говорим о образовању ни о материјалном стању хранитеља, него о томе како су се они показали као родитељи. Зашто мислиш да ће неко боље бринути и боље васпитавати дете на хранитељству него своје рођено? Ови људи се нису показали ни као добри родитељи (деца су им беспризорци), на основу чега су се квалификовали као добри хранитељи?

Pa zato sto mnoga deca nose svoje navike, sklonosti i stecene vestine sa sobom. Dakle ako dete zanima knjiga on ce uciti nevezano za hranitelja. Moje dete govori 4 jezika, barata kompom kao da je na ETFu i sl. a nista od toga nije moja zasluga. U isto vreme iz istorije, koja je meni jaca strana, samo Bozjom miloscu ima pozitivnu ocenu. Pre 3 sedmice sam ga propitivao hemiju. Ja nisam imao pojma da li je dobro znao ili ne, vec sam na osnovu njegovog samouverenih odgovora shvatio da zna - a nije bilo sanse da ja tom brzinom poronadjem odgovore u knjizi.
Ja ne mogu jedan dan da provedem u kuci i da ne izadjem, a njemu se desi da ako nema skolu po 5 dana ne izadje ni na terasu a kamo li napolje. Ni puskom da ga teram... I sta sada? Hoces reci da sam zbog toga dobar ili los hranitelj? Hellen, ne zavisi sve od hranitelja, vec i od sklonosti deteta. Ako necija deca nisu zavrsili skole ne znaci da dete na hraniteljstvu nece i obrnuto. Hranitelj je tu da detetu pomogne i bude podrska, a da li ce npr. detetu ici skola ili ne... Da je do mene moje dete bi imalo 5 iz istorije, a ovako mu je jedan od faktora u izboru srednje skole da istoriju ima samo u 1. godini.
 
Bitno da ti ne mešaš.
Tvoj problem što bi flipnula na engleskom dvoru, verovatno u samom vaspitanju, problem sa osećanjem niže vrednosti jedan od mogućih odgovora.

Mislim da ne shvataš,
da je uloga hranitelja to što ti kažeš ono što jeste u praksi, hranitelji ne bi dobijali ni dinar od države, već bi svoj topli dom i svoja srca otvorili za decu koja su određeno vreme kod njih, bez novčane nadoknade.
Tako bi i dete druge nacije, vere, moglo biti prihvaćeno sa mnogo ljubavi, o drugim verama postoje informacije, internet, knjige...

Zašto postoje škole ili će se posebne sirotinjske školice otvarati za sirotinju? Da deca ne bi flipnula ili da ne budu izgubljena izmedju dva sveta, a škola im otvori prozor u svet knjiga, nauke, boljeg života.

Hranitelji bi trebali da budu neko ko će svojom podrškom , svojim znanjem i ljubavlju, pokazati deci da je moguće živeti drugačije, da svojim radom mogu da obezbede život kakav žele.

", hranitelj je tu da detetu obezbedi podršku, topao dom, i da mu pre svega bude prijatelj, a ne da mu zameni roditelja"
a šta je to drugačije od onog što roditelji trebaju da budu svojoj deci-ljubav i prijateljstvo pre svega?

Da li decu čiji su roditelji prekršili zakon, ili su sirotinja teška, treba držati u getu sa što većom ogradom, da ne bi bacili pogled na drugačiji svet, da se ne bi izgubili i da ne bi ooo
velikog li greha poželeli zaštićen život, klasičnu muziku i klavir?

Hranitelj koji ima po nekoliko dece, ne radi ili ima minimalna primanja, a dobija novac za čuvanje dece, šta bi radio i od čega živeo da nema te dece? Takvih primera ima mnogo.

Izvinjavam se ljudima koji se mogu nabrojati na prste koji to rade iz ljubavi, pažljivo i sa željom da deci pruže mogućnost ,da mogu jednog dana da biraju svoj životni put.

Po zakonu u jednoj hraniteljskoj porodici moze biti smesteno maksimalno troje dece na hraniteljstvu s tim da ne moze istovremeno biti vise od cetvoro dece u kuci odn. ako hranitelj ima dvoje dece maksimalno moze na smestaju imati dvoje dece na hraniteljstvu i sl. U poslednjih 2-3 godine u Beogradu se obicno smesta samo po jedno dete u hraniteljsku porodicu ukoliko nisu u pitanju braca i sestre.
Takodje, po zakonu hraniteljska porodica mora da ima i druge prihode inace ne moze da dobije licencu. A sto se tice hraniteljske plate od 10.500 din od toga retko ko moze da zivi. Ukoliko zelimo profesionalno hraniteljstvo onda i naknada za rad hranitelja za 24 sata x 365 dana u godini mora da bude mnogo visa. Ovako ovo je po meni vise dzeparac nego naknada za 24-casovini rad.
 
Hraniteljstvo ne bi trebalo da bude posao, za neke unosan biznis, znaci 21000.00 ili 31500,00 din nije mala cifra ako se uporedi sa 18000.00din prosek - kao minimum, ali vise ih je sa tim primanjima - od koga zivi cetvoroclana porodica.
Decu koju rodis, pazis mazis ucis 24h i to jeste normalno, a niko ti ne placa za to. Ako će dete provesti neko vreme kod vas u cemu je problem da ga prihvatis kao svoje i bez "dzeparca"? Ako zaista zelis da pomognes deci.
 

Back
Top