HRANITELJSTVO

Plus u toj prici je sto taj potencijelni hranitelj zivi u zajednici s majkom (sto nije moj slucaj - tako da je meni to bio minus). Jedva sam ih ubedio da znam da kuvam iako sam samac i da dete nece skapati od gladi iako sam u tom trenutku vec imao visak kilograma (koji sada skidam dijetom). Na kraju sam morao da ih pitam da li im izgledam neuhranjen - nasta su se nasmejali i rekli da ne. Drugi biser je bio kada su me pitali da li nakon 15 godina samackog zivota ko ce prati stvari. Odgovorio sam MASINA!
Sto se tice povredjene dece... U domovima postoje vise i manje 'povredjena' deca.

...da..vise ili manje povredjena deca..mislim da je u oba slucaja lakse da se dete vrati normalnom zivotu kad mu se neko posveti...onako jedan na jedan...nego kad je u domu gde je jedan vaspitac a njih povredjenih...svako na svoj nacin... ko zna koliko...z:hm:
 
...da..vise ili manje povredjena deca..mislim da je u oba slucaja lakse da se dete vrati normalnom zivotu kad mu se neko posveti...onako jedan na jedan...nego kad je u domu gde je jedan vaspitac a njih povredjenih...svako na svoj nacin... ko zna koliko...z:hm:

U proseku 1 vaspitac ide na 8-12 dece u grupi 8 sati dnevno, ostalo su dezursva... kad je godisnji odmor, bolovanje i sl. maticnog vaspitaca onda se deca 'pokrivaju' tek da ne bude nereda ali im se niko zapravo ne posvecuje. Nocu obicno 1 vaspitac pokriva citav dom od cca 50-80 dece...
U Zvcanskoj je kod beba malo drugacije ali 1 med. sestra ide na box od 8 beba koje treba nahraniti, prepoviti, okupati, pruziti emocionalnu podrsku, izvesti u setnju... Sve za 8 sati...
Evo primera. Moje dete je iz doma poslo u skolu. On do 6 odn. 7. razreda nije primio sve vakcine koje je trebao da primi 'po kalendaru' jos pred polazak u skolu...
 
U proseku 1 vaspitac ide na 8-12 dece u grupi 8 sati dnevno, ostalo su dezursva... kad je godisnji odmor, bolovanje i sl. maticnog vaspitaca onda se deca 'pokrivaju' tek da ne bude nereda ali im se niko zapravo ne posvecuje. Nocu obicno 1 vaspitac pokriva citav dom od cca 50-80 dece...
U Zvcanskoj je kod beba malo drugacije ali 1 med. sestra ide na box od 8 beba koje treba nahraniti, prepoviti, okupati, pruziti emocionalnu podrsku, izvesti u setnju... Sve za 8 sati...
Evo primera. Moje dete je iz doma poslo u skolu. On do 6 odn. 7. razreda nije primio sve vakcine koje je trebao da primi 'po kalendaru' jos pred polazak u skolu...

pa da...o tome sam i ja mislila samo nisam imala tako detaljne podatke,kao ti...z:)
 
Evo primera. Moje dete je iz doma poslo u skolu. On do 6 odn. 7. razreda nije primio sve vakcine koje je trebao da primi 'po kalendaru' jos pred polazak u skolu...
Da li sva deca iz doma idu u istu školu?
I da li je škola u sklopu doma ili je to neka obična škola koja je jednostavno fizički najbliža domu?
Kako se školski odrasli odnose prema toj deci?
Kako bi trebalo da se odnose? (moja struka se vodi kao nastavnička pa da znam ako me nekad put nanese)
 
Evidentno je da se slažemo oko toga da je deci bolje kod dobrog hranitelja nego u domu. Ja im lično želim dobre, hrabre i odgovorne hranitelje i staratelje. Ostajem na temi da pratim i postavim poneko pitanjce.
 
Da li sva deca iz doma idu u istu školu?
I da li je škola u sklopu doma ili je to neka obična škola koja je jednostavno fizički najbliža domu?
Kako se školski odrasli odnose prema toj deci?
Kako bi trebalo da se odnose? (moja struka se vodi kao nastavnička pa da znam ako me nekad put nanese)

Kada je u pitanju Beograd.
Neka deca idu u obliznju redovnu osnovnu skolu.
Neka deca idu u specijalne skole po Beogradu tipa skole za decu ostecenog vida, Anton Skalu ili neku drugu skolu namenjenu deci sa smanjenim IQ i sl. (a to kako dete koje ide u skolu za decu ostecenog vida samo menjajuci 2 prevoza je prica za sebe).
Neka deca putuju u neku redovnu skolu gde su ranije isla i koju ne zele da menjaju.
Neka deca uopste ne idu u skolu jer nemaju krstenicu, JMBG, drzavljanstvo i sl. pa pravno ne postoje i ne mogu biti upisana ni u jednu skolu ili ne idu u skolu iz nekog drugog razloga.
Neka deca idu u vecernju skolu.
Neku decu vode u skolu pri Domu "Vasa Stajic". To je skola za problematicnu decu, a sam dom "Vasa Stajic" je nesto izmedju obicnog i popravnog (u njemu je snimana serija Sivi dom)
Srednjoskolci i studenti idu u zavisnosti koju su skolu i faks upisali.

Sto se tice odnosa. Neki su blagonakoli, neki u toj deci vide krivce za sve lose... Recimo znam klinca koji ide u jednu spec. skolu ciji ucitelj malo-malo pa dete vikendom pozove kuci na rucak i sl. Ima i skola gde nastavnici i ne znaju da deca ne zive u porodici vec u domu... Mom detetu su npr. drugari uvek placali ekskurziju,letovanje i sl. jer nisu znali da to placa Ministarstvo na osnovu profakture skole... Po meni treba ih gledati kao i svu drugu decu s tim da ih treba pratiti i pomoci im kada se vidi da negde skripi, ne izbacivati sa casa jer nemaju neku opremu za cas i sl...
 
Kada je u pitanju Beograd.
Neka deca idu u obliznju redovnu osnovnu skolu.
Neka deca idu u specijalne skole po Beogradu tipa skole za decu ostecenog vida, Anton Skalu ili neku drugu skolu namenjenu deci sa smanjenim IQ i sl. (a to kako dete koje ide u skolu za decu ostecenog vida samo menjajuci 2 prevoza je prica za sebe).
Neka deca putuju u neku redovnu skolu gde su ranije isla i koju ne zele da menjaju.
Neka deca uopste ne idu u skolu jer nemaju krstenicu, JMBG, drzavljanstvo i sl. pa pravno ne postoje i ne mogu biti upisana ni u jednu skolu ili ne idu u skolu iz nekog drugog razloga.
Neka deca idu u vecernju skolu.
Neku decu vode u skolu pri Domu "Vasa Stajic". To je skola za problematicnu decu, a sam dom "Vasa Stajic" je nesto izmedju obicnog i popravnog (u njemu je snimana serija Sivi dom)
Srednjoskolci i studenti idu u zavisnosti koju su skolu i faks upisali.

Sto se tice odnosa. Neki su blagonakoli, neki u toj deci vide krivce za sve lose... Recimo znam klinca koji ide u jednu spec. skolu ciji ucitelj malo-malo pa dete vikendom pozove kuci na rucak i sl. Ima i skola gde nastavnici i ne znaju da deca ne zive u porodici vec u domu... Mom detetu su npr. drugari uvek placali ekskurziju,letovanje i sl. jer nisu znali da to placa Ministarstvo na osnovu profakture skole... Po meni treba ih gledati kao i svu drugu decu s tim da ih treba pratiti i pomoci im kada se vidi da negde skripi, ne izbacivati sa casa jer nemaju neku opremu za cas i sl...

z:cry:z:cry:
 

A sta raditi s detetom koje se nadje na ulici, koje niko ne trazi, koje ne zna kako se zove, gde ziv??? Pomocu duzine kicmene mozdine mu se orjenatciono odredi starost, rodjendan, dobije ime da ne bi bio 'hej ti'... Poznajem dvoje takve dece.
Jedan se sali i kaze - mene ne mogu ni da uhapse kad ne postojim.
Inace domovi tu decu lece na tudje zdravstvene knjizice jer ne mogu da dobiju ni njih... E sad zamislite srecu staratelja iz CSR kome zapadne takvo dete...

Inace ako im nedostaje samo JMBG to je 'laksi slucaj' koji se nekako resi do 18. rodjendana jer zakon koji regulise JMBG nije predvideo sve okolnosti koje samo zivot moze da izrezira :udriglavu:
 
A sta raditi s detetom koje se nadje na ulici, koje niko ne trazi, koje ne zna kako se zove, gde ziv??? Pomocu duzine kicmene mozdine mu se orjenatciono odredi starost, rodjendan, dobije ime da ne bi bio 'hej ti'... Poznajem dvoje takve dece.
Jedan se sali i kaze - mene ne mogu ni da uhapse kad ne postojim.
Inace domovi tu decu lece na tudje zdravstvene knjizice jer ne mogu da dobiju ni njih... E sad zamislite srecu staratelja iz CSR kome zapadne takvo dete...

Inace ako im nedostaje samo JMBG to je 'laksi slucaj' koji se nekako resi do 18. rodjendana jer zakon koji regulise JMBG nije predvideo sve okolnosti koje samo zivot moze da izrezira :udriglavu:


:rida: :rida:
 

Bogu hvala ovaj jedan sad ima nekih 15-16 godina... Skolu je upisao bez dokumenata na 'casnu rec' i kuknjavu socijalne radnice... Medju najboljim juniorskim igracima ragbija u Srbiji je ali nije u reprezentaciji jer ne mogu da ga zvanicno 'regsitruje' niti moze da putuje... Nasa ragbi liga ne pravi problem sto nije registrovan jer svi znaju situaciju pa se prave kao da je sve ok. Leci se na tudju zdravstvenu knjizicu.
Drugi je nedavno u 12-13 godina nekako krenuo u vecernju skolu (opet zahvaljujuci dobroj volji ljudi jer zakonski je protivzakonito upisati dete bez ijednog dokumenta cak i u vecernju skolu). ...
Siguran sam da ima jos takve dece... Kod njih dolazi do izrazaja pozrtvovanost i snalazljivost socijalnih sluzbi i sl.

Nego J.e.l.e.n.a. zasto toliko ridas? To su mala deca. Ona starija pruze neke podatke o sebi pa im nekako skrpe papire i zivotnu pricu.
 
Poslednja izmena:
Kada je u pitanju Beograd.
Neka deca idu u specijalne skole po Beogradu tipa skole za decu ostecenog vida, Anton Skalu ili neku drugu skolu namenjenu deci sa smanjenim IQ i sl. (a to kako dete koje ide u skolu za decu ostecenog vida samo menjajuci 2 prevoza je prica za sebe).
Evo baš gledam na Plan plusu i izgleda da su na obe strane od Zvečanske sve neki nadvožnjaci i podvožnjaci sa deset traka... Ne znam koliko lako se odatle stiže do preko puta Veterinarskog, ali mislim da odatle može da hvata 31 do Terazija, pa da onda podzemnim prolazom i Nušićevom izbije na Makedonsku... bar je samo jedan prevoz... i nadam se da baš mala deca ne idu sama...
 
Bogu hvala ovaj jedan sad ima nekih 15-16 godina... Skolu je upisao bez dokumenata na 'casnu rec' i kuknjavu socijalne radnice... Medju najboljim juniorskim igracima ragbija u Srbiji je ali nije u reprezentaciji jer ne mogu da ga zvanicno 'regsitruje' niti moze da putuje... Nasa ragbi liga ne pravi problem sto nije registrovan jer svi znaju situaciju pa se prave kao da je sve ok. Leci se na tudju zdravstvenu knjizicu.
Drugi je nedavno u 12-13 godina nekako krenuo u vecernju skolu (opet zahvaljujuci dobroj volji ljudi jer zakonski je protivzakonito upisati dete bez ijednog dokumenta cak i u vecernju skolu). ...
Siguran sam da ima jos takve dece... Kod njih dolazi do izrazaja pozrtvovanost i snalazljivost socijalnih sluzbi i sl.

Nego J.e.l.e.n.a. zasto toliko ridas? To su mala deca. Ona starija pruze neke podatke o sebi pa im nekako skrpe papire i zivotnu pricu.

Ne znam kako su registrovali ove preseljene Rome ispod Gazele, možda mogu i ovu decu po istom principu?
 
Evo baš gledam na Plan plusu i izgleda da su na obe strane od Zvečanske sve neki nadvožnjaci i podvožnjaci sa deset traka... Ne znam koliko lako se odatle stiže do preko puta Veterinarskog, ali mislim da odatle može da hvata 31 do Terazija, pa da onda podzemnim prolazom i Nušićevom izbije na Makedonsku... bar je samo jedan prevoz... i nadam se da baš mala deca ne idu sama...

U Zvecanskoj 7 (stacionar za majku i dete) su (uglavnom) deca od rodjenja do 3-4 godine i Materinski dom. Dom za srednjoskolce i studente (uglavnom vraceni iz hraniteljski porodica ili poslati iz nekog doma u unutrasnjosti) su u Zvecanskoj 52. Predskolci (3-7 godina) su na Vracaru u domu Dragutin Filipovic-Jusa, skolarci i srednjoskolci i studenti (oni koji nisu u Zvecanskoj 52) su u Ustanickoj (Mosa Pijade), Senjaku (Drinka Pavlovic) i Brace Jerkovic (Jovan Jovanovic Zmaj).
Dakle ne, iz Zvecanske 7 niko ne ide bilo gde sam - isuvise su mali.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako su registrovali ove preseljene Rome ispod Gazele, možda mogu i ovu decu po istom principu?

Ta deca imaju oca i majku. Za JMBG moras da dete 'nakacis' na jednog od roditelja. Problem je kad imate 'cist list papira' pa ne znate odakle da krenete. Niti ime, niti kada je i gde rodjeno, niti roditelje... Mislim da ima i neki poduzi rok dokle se i ne moze pokrenuti procedura (mozda se neko i javi pa se dodje i do identiteta deteta i sl). Kad istekne taj rok onda se ulazi u mucnu i dugotrajnu papirolosku (i mislim sudsku) proceduru...
E sada ako znamo da prosecni staratelj u CSR ima i po 20-30 dece, posete hraniteljima, usvajanja, brakorazvodne parnice, nasilje u porodice, siromasne soc. slucajeve, raseljene ispod Gazele i sl. sta mislis koliko im je prioritet da ulaze u sve to i bave se krstenicom i sl? Iskreno i ne ulaze dok iz nekog razloga ne moraju. Mozda vama to izgleda surovo ali ako pogledate propise na koliko stanovnika dolazi soc. radnik, na koliko psiholog, pedagog i sl. (koji su clanovi tima u CSR) to jos funkcionise recimo na Starom Gradu, Vracaru i sl. Ali je zato Palilula, Zemun i sl. pucaju. Nije ista socijalna struktura npr. na Starom Gradu na 10 ili 20.000 stanovnika i Paliluli i Zemunu na kojoj ima ne znam ni ja koliko romskih naselja, soc. slucajeva i sl. A broj ljudi se odredjuje prema broju gradjana koji pokrivaju.
 
Da li sva deca iz doma idu u istu školu?
I da li je škola u sklopu doma ili je to neka obična škola koja je jednostavno fizički najbliža domu?
Kako se školski odrasli odnose prema toj deci?
Kako bi trebalo da se odnose? (moja struka se vodi kao nastavnička pa da znam ako me nekad put nanese)

1. Моје искуство: одмах поред школе у којој радим се налазио дом (док није расформиран) и сва деца из дома су ишла у нашу школу јер је најближа.
2. Исто као према другој деци. У сваком одељењу смо имали бар двоје-троје деце из дома и махом су то била јако добра деца (сећам се само једног изразито проблематичног). Имали смо јако добру сарадњу са социјалним радницима и њиховим домским психологом и мислим да је све баш добро функционисало.
3. Не видим ниједан разлог да се према тој деци било ко односи другачије него према другој деци. (Наравно, били смо упућени у њихове породичне ситуације и емотивно стање.)
 
Ta deca imaju oca i majku. Za JMBG moras da dete 'nakacis' na jednog od roditelja. Problem je kad imate 'cist list papira' pa ne znate odakle da krenete. Niti ime, niti kada je i gde rodjeno, niti roditelje... Mislim da ima i neki poduzi rok dokle se i ne moze pokrenuti procedura (mozda se neko i javi pa se dodje i do identiteta deteta i sl). Kad istekne taj rok onda se ulazi u mucnu i dugotrajnu papirolosku (i mislim sudsku) proceduru...
E sada ako znamo da prosecni staratelj u CSR ima i po 20-30 dece, posete hraniteljima, usvajanja, brakorazvodne parnice, nasilje u porodice, siromasne soc. slucajeve, raseljene ispod Gazele i sl. sta mislis koliko im je prioritet da ulaze u sve to i bave se krstenicom i sl? Iskreno i ne ulaze dok iz nekog razloga ne moraju. Mozda vama to izgleda surovo ali ako pogledate propise na koliko stanovnika dolazi soc. radnik, na koliko psiholog, pedagog i sl. (koji su clanovi tima u CSR) to jos funkcionise recimo na Starom Gradu, Vracaru i sl. Ali je zato Palilula, Zemun i sl. pucaju. Nije ista socijalna struktura npr. na Starom Gradu na 10 ili 20.000 stanovnika i Paliluli i Zemunu na kojoj ima ne znam ni ja koliko romskih naselja, soc. slucajeva i sl. A broj ljudi se odredjuje prema broju gradjana koji pokrivaju.

Tačno, to su veliki i teško rešivi problemi. Zvuči surovo( kao i sve što se kaže kad su deca u pitanju), ali lakše je zbrinuti nahoče, bebu iz kontejnera, nego dete sa poznatim roditeljima. Nahočetu država da kompletan identitet, a kad su roditelji poznati, dete mora da prati porodičnu istoriju, kad se već zna ko je.
Apsolutno je najveći problem za raseljene sa Kosova, pa još ako iz nekog sela pa rođeni ne u bolnici nego kod kuće, a niko se nije setio da ode do matičara i prijavi dete, još ako su Romi...
Bože kakvih neverovatnih priča tu ima....Ima porodica koje generacijama nisu upisivane u matične knjige, ajde ti sad to rekonstruiši, kreni od babe i dede kad su se i gde rodili i ko su im bili roditelji i nađi dva svedoka da to potvrde...pa za majku i oca, pa za dete, pa sve to na sudu....Nemaju ni ovi ispod Gazele to, neki da, ali mnogi nemaju...
Mnoge NVO su, pune entuzijazma, potkovane teorijskim znanjem kretale da "isprave nerad centara za socijalni rad" i vrlo brzo shvatile sa čim imaju posla i koliko je to nerešivo...
Ali treba stalno pričati o tome, možda se neko i seti kako da se reše problemi svih tih nevidljivih ljudi.
 
Bogu hvala ovaj jedan sad ima nekih 15-16 godina... Skolu je upisao bez dokumenata na 'casnu rec' i kuknjavu socijalne radnice... Medju najboljim juniorskim igracima ragbija u Srbiji je ali nije u reprezentaciji jer ne mogu da ga zvanicno 'regsitruje' niti moze da putuje... Nasa ragbi liga ne pravi problem sto nije registrovan jer svi znaju situaciju pa se prave kao da je sve ok. Leci se na tudju zdravstvenu knjizicu.
Drugi je nedavno u 12-13 godina nekako krenuo u vecernju skolu (opet zahvaljujuci dobroj volji ljudi jer zakonski je protivzakonito upisati dete bez ijednog dokumenta cak i u vecernju skolu). ...
Siguran sam da ima jos takve dece... Kod njih dolazi do izrazaja pozrtvovanost i snalazljivost socijalnih sluzbi i sl.

Nego J.e.l.e.n.a. zasto toliko ridas? To su mala deca. Ona starija pruze neke podatke o sebi pa im nekako skrpe papire i zivotnu pricu.

...mene takve price uvek potresu..upravo zbog male dece koja nista ne znaju da kazu o sebi...tuzno je to...bas...
 
...mene takve price uvek potresu..upravo zbog male dece koja nista ne znaju da kazu o sebi...tuzno je to...bas...

Evo upravo pricam s jednim momkom od 20 godina (tu je kod mene u ofisu, svratio na kafu). On je u domu od 9. godine, kad su mu roditelji umrli... On recimo uopste ne zna ni kako mu se zovu baka i deda (umrli su kad je bio mali), niti da li ima nekog zivog od familije... Misli da ima nekog ujaka ili tetku ali je familija prekinula odnose s njegovom majkom kad se udala za njegovog oca (koji im ocigledno nije bio po volji) i seca se da je mama spominjala da je imala nekoga ali se on ne seca ni gde, ni kako se zovu... Pitanje je da li i oni uopste znaju da je on zavrsio u domu...
 
molim ovim putem za vise informacija o hraniteljstvu i o tudjim iskustvima na tom polju.suprug i ja nemamo dece on ima 45 godina a ja 41 nismo zainteresovani za usvajanje vec za hraniteljstvo da li neko zna vise o tome

Iskreno ne znam puno,ali sam definitivno za, to je veoma humano.Jedne moje komsije su tako uzele sad jednog momka i svima je lepo a on mukica sad napokon ima dom koji svi zele a samo neki imaju.......z:(
Tako da ako mozete uradite to,i vi a svakako i on ce te se osecati bolje....ja sam za to!!!!z:)
 
Iskreno ne znam puno,ali sam definitivno za, to je veoma humano.Jedne moje komsije su tako uzele sad jednog momka i svima je lepo a on mukica sad napokon ima dom koji svi zele a samo neki imaju.......z:(
Tako da ako mozete uradite to,i vi a svakako i on ce te se osecati bolje....ja sam za to!!!!z:)

Padre je izvrsno potkovan informacijama na ovu temu. Žalosno je što nema više osoba sa "profesionalnim" stavom prema hraniteljstvu.
Najveći problem hraniteljstva leži u "vakumu" između humanitarnog rada i profesionalizma nastalog usled nedostatka zakona o hraniteljstvu i usvojeništvu.
Ipak je moguće mnoge informacije naći na sajtu:www.iskrica.info
 
Posle male pauze evo me ponovo na forumu.
Vlada Republike Srbije "postavila" je nekoliko strategija u koje se može uklopiti i tema hraniteljstva, ali, ja bih rekao da je sve to ostalo samo na nivou deklaracija. Lokalne samouprave generalno (sa časnim izuzecima) još uvek ne pridaju ozbiljniji značaj društvenoj brizi o deci (a samim tim i hraniteljstvu) što za rezultat imamo nezdravo stanje najmlađe populacije, u svakom pogledu.
Sa druge strane drugi sektor (dobitne organizacije) nisu stimulisanne, odgovarajućim zakonskim povlasticama, da finansijski pomognu razvoj OCD-a (organizacije civilnog društva) koje se bave određenim društvenim temama.
Sa treće strane, ni sami hranitelji, (sa izuzetkom časnih primera) iz raznih razloga, nemaju interesovanje za sopstveno učešće (kroz OCD) u pokretanju promena trenutnog stanja.
Ipak ima pokušaja u smislu "kanalisanja" teme hraniteljstva od strane jednog broja hranitelja. U tom smislu su registrovana hraniteljska udruženja koja su uspostavila izvesnu saradnju od kojih su interesantna: "Sunce"-Leskovac, "Iskrica"-Zaječar, "Duga"-Pančevo, "Okrilje života"-Novi Sad i Udruženje iz Bačkog Gradišta. Tu bih spomenui još: "Široko srce"-Stara Pazova, "Lastavica"-Sombor kao i udruženje iz Subotice.
Jedan od osnovnih zadataka ovih udurženja je da sve kontakte hranitelja i potencijalnih hranitelja pretoče u materijal koji će se upotrebiti u procesima što uspešnijeg rešavanja svih pitanja iz oblasti hraniteljstva.
 
Ja bih samo dodao da godine ne igraju toliku ulogu kod hranitelja koliko su bitne kada je u pitanju usvajanje. Masa hranitelja ulazi u to u poznim 50-tim ranim 60-tim.

Ne razumem nesto:rumenko:
Moja sestra je pre 2 god.podnela zahtev i bila na nekoj obici:eek:
Posto su njeni sinovi vec veliki momci a ona ima47god.imaju svoju veliku kucu i solidna primanja,ima zelju da pomogne nekom detetu jer voli decu.
Ne shvatam zasto nisu dobili decu:rtfm:
 

Back
Top