HRANITELJSTVO

Dugo nisam bio ovde i red bi bio da otkucam koju reč na ovu temu.Hraniteljstvo je uznapredovalo u zadnje vreme i to "velikim "koracima.Sami hranitelji počeli su da se organizuju u svoja udruženja na područjima gde žive a i zaživele je i asocijacija hranitelja i usvojitelja na nivou Srbije"PORODIC PLUS" koja okuplja za sada preko 20 udruženja.Činjenica je da se malo zna o hraniteljstvu bar o onim bitnim stvarima.Nebih da citiram predhodne postove al neke činjenice mogu da iznesem.Hraniotelj je "angažovan" 24 sata dnevno sedam dana u nedelji i tako traje dok traje.Prinadležnosti koje se dobijaju za decu pokrivaju troškove boravka deteta kod hranitelja pa ostaje samo da hranitelji pruže svu ljubav i pažnju detetu da oseti porodičnu atmosferu i ljubav i naravno da odrasta u normalnim okolnostima za razliku od odrastanja u kolektivnom smeštaju.Ranijih godina mereno decenijama, hraniteljstvo je bilo mahom u ruralnim sredinama za razliku od danas kada sve više hraniteljskih porodica ima u gradskim sredinama i profil hranitelja se poboljsao(mislim na obrazovanje).Takodje ,mnoga pitanja su regulisan apravilnikom o hraniteljstvu kojim se centri rukovode prilikom odabira hranitelja.Edukaija-obuka je obavezna i po novom obnavlja se svake dve godine(licenca) kao i to da clanovi domaćinstva moraju imati svoja primanja tojest da su zaposleni za raztliku od ranije gde je bilo i porodica koje nisu imali ni jednog člana domaćinstva koji je zaposlen.tačno je da se uplaćuje socijalno -zdravstvena zaštita ali penziski staž je onakav kakv se primenjuje na osnovu ugovora o delu što znači da staža skoro i nema odnosno za godinu dana hraniteljstva ispadne svega par meseci staža koji se obračunava nakon raskida ugovora o hraniteljstvu(Čudno i komplikovano).Dosta informacija koga interesuje ova tema može naći ako "progoogla" sa kljucnim rečima i pojaviće se jako puno linkova sa sajtovima i hranitelja i foruma..
Toliko od mene i sve vas srdačno pozdravljam a budućim hraniteljima želim sreću i uspeha u ostvarivanju svojih namera.
 
Dugo nisam bio ovde i red bi bio da otkucam koju reč na ovu temu.Hraniteljstvo je uznapredovalo u zadnje vreme i to "velikim "koracima.Sami hranitelji počeli su da se organizuju u svoja udruženja na područjima gde žive a i zaživele je i asocijacija hranitelja i usvojitelja na nivou Srbije"PORODIC PLUS" koja okuplja za sada preko 20 udruženja.Činjenica je da se malo zna o hraniteljstvu bar o onim bitnim stvarima.Nebih da citiram predhodne postove al neke činjenice mogu da iznesem.Hraniotelj je "angažovan" 24 sata dnevno sedam dana u nedelji i tako traje dok traje.Prinadležnosti koje se dobijaju za decu pokrivaju troškove boravka deteta kod hranitelja pa ostaje samo da hranitelji pruže svu ljubav i pažnju detetu da oseti porodičnu atmosferu i ljubav i naravno da odrasta u normalnim okolnostima za razliku od odrastanja u kolektivnom smeštaju.Ranijih godina mereno decenijama, hraniteljstvo je bilo mahom u ruralnim sredinama za razliku od danas kada sve više hraniteljskih porodica ima u gradskim sredinama i profil hranitelja se poboljsao(mislim na obrazovanje).Takodje ,mnoga pitanja su regulisan apravilnikom o hraniteljstvu kojim se centri rukovode prilikom odabira hranitelja.Edukaija-obuka je obavezna i po novom obnavlja se svake dve godine(licenca) kao i to da clanovi domaćinstva moraju imati svoja primanja tojest da su zaposleni za raztliku od ranije gde je bilo i porodica koje nisu imali ni jednog člana domaćinstva koji je zaposlen.tačno je da se uplaćuje socijalno -zdravstvena zaštita ali penziski staž je onakav kakv se primenjuje na osnovu ugovora o delu što znači da staža skoro i nema odnosno za godinu dana hraniteljstva ispadne svega par meseci staža koji se obračunava nakon raskida ugovora o hraniteljstvu(Čudno i komplikovano).Dosta informacija koga interesuje ova tema može naći ako "progoogla" sa kljucnim rečima i pojaviće se jako puno linkova sa sajtovima i hranitelja i foruma..
Toliko od mene i sve vas srdačno pozdravljam a budućim hraniteljima želim sreću i uspeha u ostvarivanju svojih namera.

Da ne bi ste lutali po googl-u, mislim da je Markoni mogao jednostavno da vas obavesti da postoji forum hranitelja i usvojitelja i ko je zainteresovan može da nas poseti i tamo razmeni iskustva. Pozdrav svima i dobro došli ste.
www.porodicaplus.org.rs:hvala:
 
Da ne bi ste lutali po googl-u, mislim da je Markoni mogao jednostavno da vas obavesti da postoji forum hranitelja i usvojitelja i ko je zainteresovan može da nas poseti i tamo razmeni iskustva. Pozdrav svima i dobro došli ste.
www.porodicaplus.org.rs:hvala:

potpisijem Jacu i
uz prijatno druzenje i kaficu na forumu porodicaplus mozete dobiti sve potrebne informacije i savete vezano za hraniteljstvo i usvojenje...
 
zanima me koliko traje obuka?i cula sam da se deca prvo dobijaju iz istog sela kao i hranitelji....dali ima neko iskustvo u tome?pozdravljam

Prema pravilniku o hraniteljstvu koji je odobrilo Ministarstvo rada rada i socijalne politike Rep. Srbije pripremu cini 11 radionica. Stvar je dogovora da li cete imati 1 radionicu sedmicno ili 2. To zavisi kako od buducih - potencijalnih hranitelja tako i od onih koji vrse obuku.
 
tako i ja shvatam,nego mi nije bilo jasno kad rece da se od toga zivi ,je l se to kao placa?
Posto vec imas iskustva,koliko dugo deca ostanu kod tebe? Je l primas samo jedno dete ili vise?Je l ti mozes da "biras" kojih godina ce biti dete koje ti dolazi? Kad imas prvi kontakt sa tim detetom?


Ukupno se za jedno dete skolskog uzrasta za hranarinu, naknadu za rad i detetov dzeparac prima oko 30.000 dinara. To se menja svakog meseca i iznosi se objavljuju na sajtu Ljajicevog ministartsva. Ako se ima dvoje i troje dece onda je nesto malo manji iznos po detetu (hranarina i dzeparac se mnoze s brojem dece ali ne i naknada za rad vec je nesto drugacija metodologija).
Sto se tice biranja dece. Nakon upoznavanja i pocetka adaptacije 9dete je tada i dalje u domu) ti mozes da odustanes od tog deteta kao sto i dete starije od 10 godina moze da odustane. Meni se npr. desilo da je decak od 12 godina s kojim sam imao adaptaciju odustao. Kasniej sam dobio drugog decaka. Isto tako, poznajuci neku od te dece znam da ja ne bih pristao na neku od te dece. razlog je jednostavan - svi smo mi razliciti i nemamo svi iste kapacitete koji su nam potrebni da bismo toj deci pruzili ono sto im je potrebno. Dakle ako u startu znam da ne mogu da pomognem tom detetu ili da ce doci do raskida hraniteljstva onda je postenije odustati na pocetku.
 
Poslednja izmena:
Odavno razmišljam da uzmem barem jedno dete i da mu budem staratelj ali ne znam da li bi mi dozvolili.Ja sam samohrana majka sa dvoje dece od 2 i 7 godina , imam stalan posao i svoju kuću.Ćerka me stalno zapitkuje kada ćemo da dovedemo dete i da ga čuvamo.Verujte da bi to rado uradila ali ne znam da li bi imala dovoljno snage i vremena za njih troje .Živaca imam na pretek mnogo volim decu ali se bojim da ne zapostavim svoju decu zbog drugog deteta ili da se to dete oseća zapostavljeno zbog moje dece.Kod mene ima uvek ouno dece iz komšiluka i svi vole da dolaze kod mene i govore da bi voleli da ja budem njihova majka.Ne znam da li ispravno razmišljam ali mozda se jednog dana ipak odlučim da usvojim jedno dete kada moja deca barem malo porastu i ako mi država dozvoli.
 
Tesko je to reci. Mada puno toga zavisi kakva ti je podrska (mama, sestra, XY osoba) koja ti moze pomoci kada je frka jer definitivno nije lako s troje male dece. Mada, ti uvek mozes da uzmes i malo starije dete od recimo 10 godina.
Ipak, tesko je reci u tudje ime da li mozes ili ne- Mozda da krenes u proceduru i da onda tokom ili nakon obuke sama vidis da li si za to ili ne.
 
Suprug i ja smo bili zainteresovani za hraniteljstvo ali nas je pokolebala cinjenica da ljudi imaju i ovakva iskustva kao mama73 .zapravo ja imam malu devojcicu i 13oro dece za godinu dana bio bi ogroman sok i za nju i za nas. Da li je moguce da stupim u kontakt sa mamom73 ?
 
Suprug i ja smo bili zainteresovani za hraniteljstvo ali nas je pokolebala cinjenica da ljudi imaju i ovakva iskustva kao mama73 .zapravo ja imam malu devojcicu i 13oro dece za godinu dana bio bi ogroman sok i za nju i za nas. Da li je moguce da stupim u kontakt sa mamom73 ?

Toliki protok dece mozda imaju profesionalni hranitelji koji se time bave zbog novca i koji sluze za urgentan smestaj dece. Ja imam prijateljicu koja je vec 26 godina hraniteljica i koja je ukupno imala 7 dece od kojih je jedan kod nje 23 godine (nije vise u programu ali je prihvacen kao njen) a dvoje je jos uvek kod nje na smestaju.
 
Imam uslova da obezbedim bar jednom detetu bez roditeljskog staranja dom i normalan zivot... Imam stalno zaposlenje, majka sa kojom zivim takodje. Brat i otac rade u inostranstvu (inace svi zivimo zajedno). Da li je i kako moguce da ja, s obzirom da imam tek 23 god. upadnem u program za dobijanje statusa hranitelja?
 
Imam uslova da obezbedim bar jednom detetu bez roditeljskog staranja dom i normalan zivot... Imam stalno zaposlenje, majka sa kojom zivim takodje. Brat i otac rade u inostranstvu (inace svi zivimo zajedno). Da li je i kako moguce da ja, s obzirom da imam tek 23 god. upadnem u program za dobijanje statusa hranitelja?

Najbolje je da odeš u neku socijanu službu da se raspitaš.
To je malo komplikovano.
A jel ti hoćeš da uđeš u program hraniteljske porodice ili da usvojiš dete?!
Ako hođeš da budeš hranitelj onda moraš da se spremiš na to da to dete neće ostati kod tebe do svoje 18 godine, već ih seljakaju od porodice do porodice,što mi nikako neće biti jasno, jer taman se dete adaptira a oni ga pošalju u drugu porodicu a tebi daju drugo.z:hm:
 
Najbolje je da odeš u neku socijanu službu da se raspitaš.
To je malo komplikovano.
A jel ti hoćeš da uđeš u program hraniteljske porodice ili da usvojiš dete?!
Ako hođeš da budeš hranitelj onda moraš da se spremiš na to da to dete neće ostati kod tebe do svoje 18 godine, već ih seljakaju od porodice do porodice,što mi nikako neće biti jasno, jer taman se dete adaptira a oni ga pošalju u drugu porodicu a tebi daju drugo.z:hm:

Ne da usvojim dete, nema potrebe za tim. Jednostavno sam mislio da pomognem nekom detetu kad vec imam uslova. Znam da ih seljakaju, nazalost. Uglavnom, ti mislis da to sto "nemam" dovoljno godina ne bi trebalo da bude problem?
 
Ne da usvojim dete, nema potrebe za tim. Jednostavno sam mislio da pomognem nekom detetu kad vec imam uslova. Znam da ih seljakaju, nazalost. Uglavnom, ti mislis da to sto "nemam" dovoljno godina ne bi trebalo da bude problem?

Može da ti bude problem i što nisi oženjen tj. da budeš odbijen u programu zbog toga a ne samo zbog godina.
Ali vidi lepo je to što želiš da pomogneš ali i ti ćeš morati se adaptiraš na to dete i da uvek budeš tu za njega, jer si mu ti na neki način roditelj, znači ne smeš ga zapustiti ni u kom smislu.Mislim da si suviše mlad i da ne znaš u šta se upuštaš, jer to nije pas, nego čovek o kom ti moraš da se brineš, ne samo u materijalnom smislu već i vaspitnom.
Nemoj da se ljutiš ali ja to tako vidim.z:)
 
Može da ti bude problem i što nisi oženjen tj. da budeš odbijen u programu zbog toga a ne samo zbog godina.
Ali vidi lepo je to što želiš da pomogneš ali i ti ćeš morati se adaptiraš na to dete i da uvek budeš tu za njega, jer si mu ti na neki način roditelj, znači ne smeš ga zapustiti ni u kom smislu.Mislim da si suviše mlad i da ne znaš u šta se upuštaš, jer to nije pas, nego čovek o kom ti moraš da se brineš, ne samo u materijalnom smislu već i vaspitnom.
Nemoj da se ljutiš ali ja to tako vidim.z:)

Nema razloga da se ljutim. Nisi rekla nista sto nije tacno. Normalno da bih morao da se posvetim tom detetu maksimalno, kao sto bi morala i cela moja porodica. Ne razmisljam ja o tome od prekjuce, nego vec duze vreme. U Milosevcu kod Smedereva znam za bar 4 zene koje nemaju ni muzeve, ni svoju decu, a hraniteljke su vecem broju dece, pa me nekad ti zvanicni kriterijumi za dobijanje statusa hranitelja zbunjuju...
 
Nema razloga da se ljutim. Nisi rekla nista sto nije tacno. Normalno da bih morao da se posvetim tom detetu maksimalno, kao sto bi morala i cela moja porodica. Ne razmisljam ja o tome od prekjuce, nego vec duze vreme. U Milosevcu kod Smedereva znam za bar 4 zene koje nemaju ni muzeve, ni svoju decu, a hraniteljke su vecem broju dece, pa me nekad ti zvanicni kriterijumi za dobijanje statusa hranitelja zbunjuju...

Kažem ti jedino da odeš u neku socijalnu službu oni će ti sve lepo objasniti.Znam ljude koji su hteli da budu hranitelji tj. jedna porodica sa decom ali su ih odbili ne znam zašto.
 
Imam uslova da obezbedim bar jednom detetu bez roditeljskog staranja dom i normalan zivot... Imam stalno zaposlenje, majka sa kojom zivim takodje. Brat i otac rade u inostranstvu (inace svi zivimo zajedno). Da li je i kako moguce da ja, s obzirom da imam tek 23 god. upadnem u program za dobijanje statusa hranitelja?

Zakonom ne postoji prepreka da postanes hranitelj. Druga je stvar nalaz strucnih sluzbi. Ali zakonski tvoje godine nisu prepreka.
 
Nema razloga da se ljutim. Nisi rekla nista sto nije tacno. Normalno da bih morao da se posvetim tom detetu maksimalno, kao sto bi morala i cela moja porodica. Ne razmisljam ja o tome od prekjuce, nego vec duze vreme. U Milosevcu kod Smedereva znam za bar 4 zene koje nemaju ni muzeve, ni svoju decu, a hraniteljke su vecem broju dece, pa me nekad ti zvanicni kriterijumi za dobijanje statusa hranitelja zbunjuju...

Brak NIJE USLOV za hraniteljstvo.
 
Uslovi da se postane hranitelj propisani su Porodičnim zakonom i Pravilnikom o hraniteljstvu. Oba se mogu naći na sajtu Ministarstva rada i socijalne politike pod "Propisi".
Mislim da je potpuno normalno što su uslovi i za hranitelje i za usvojitelje strogi: država im poverava dete, ogromna je to odgovornost, mnogo veća nego biti roditelj.
 
Najbolje je da odeš u neku socijanu službu da se raspitaš.
To je malo komplikovano.
A jel ti hoćeš da uđeš u program hraniteljske porodice ili da usvojiš dete?!
Ako hođeš da budeš hranitelj onda moraš da se spremiš na to da to dete neće ostati kod tebe do svoje 18 godine, već ih seljakaju od porodice do porodice,što mi nikako neće biti jasno, jer taman se dete adaptira a oni ga pošalju u drugu porodicu a tebi daju drugo.z:hm:

Malo Zvocalo, plasim se da postajes Veliko Zvocalo :) Niko ne kaze da dete ne moze ili nece ostati u hraniteljskoj porodici do 18. godine ili kasnije (ja sam se upravo danas vratio iz posete porodici gde je 'dete' doslo na hraniteljstvo sa 6 meseci a sada momak ima 24 godine). U hraniteljstvu nema garancije da se dete nece seliti - ali ne znaci da ce se stalno seliti odn. menjati ili da sigurno nece ostati. Plan tima mog deteta je da dete kod mene zavrsi skolovanje i ja cu mu, ako ne bude nekih problema i sl., verovatno biti jedini hranitelj. Ja inace znam dosta porodica gde je dete u toku zivota provelo 1, 2 ili 3 porodice. Dakle niko ne seli decu iz cefa.
Cinjenica je, i to je razlog zasto Beograd vise ne salje 'svoju' decu u Milosevac, da npr. u Milosevcu hranitelji vracaju decu nakon osnovne skole pod izgovorom da u mestu nema srednje skole. Istina je da su troskovi srednjoskolca ili studenta veci nego manje dece a drzava daje istu finansijsku nadoknadu. Dakle cesce se desi da se deca seljakaju jer hranitelji odluce da im je jeftinije da zamene dete 'manjim i jeftinijim' detetom, da stariji hranitelji nemaju kapacitet da se bave buntovnim tinejdzerom (sto je cesto posledica cinjenice da su dobar broj hraniteljica generacijski pre bake nego majke deci kojima su hraniteljice) i sl. nego cefovi socijalnih radnika.
One hraniteljice koje promene 20-30 dece su najcesce hraniteljice malim bebama cija deca do 2-3 godine zivota ili odu na usvajanje ili na trajniji hraniteljski smestaj.
Da mene neko pita, ja bih hranitelju od 23 godine najradije dao dete od 15-16 godina. Prvo jer ce se razumeti i tu ce hranitelj pre imati funkciju starijeg brata ili sestre nego mame i tate, drugo ako hranitelj danas-sutra resi da stupi u brak (sto je sasvim normalno) s osobom koja nije sklona hraniteljstvu, velike su sanse da ce dete na hraniteljstvu izaci u samostalni zivot iz te hraniteljske porodice dok osoba od 23 godien resi da se ozeni/uda.
 

Back
Top