HRANITELJSTVO

Nesto sam naslucivao ali nisam bio siguran,zao mi je zbog toga sto si prosao u zivotu,na zalost iam i losih porodica,ko je tome kriv?Pogrese u centrima u procenama potencijalnih hranitelaj i na zalost deca ispastaju ,a sto se tice topmodelisica,dali si u pravu,nebih da komentarisem,dali im je vazno sta ce i koliko jesti to oni znaju,bices i ti odrasla (ako vec nisi) pa nam javi dakli si glupa sto se tice dece ili ne,konstatacija ti je van svake pameti.......
 
posto ne planiram vise da radjam,volela bih jednog dana,kada moja devojcica bude malo veca da usvojim dete...Mislim da je to OK i da treba pruziti ljubav i sve ostalo nekom ko je uskracen za to.Ovo je jedna jako osetljiva i lepa tema!
 
Pratim teme o deci bez roditeljskog staranja po raznim forumima i jako mi je drago kad čujem koliko ima onih koji bi rado prigrlili tuđe dete. I sama sam jedna od takvih, pa mi je još milije kad vidim da imam istomišljenika. Međutim, cini mi se da je ipak, malo onih koji to stvarno i ostvare; uvek postoji neko "ali", "ako" i "kad bi". Mi smo, zapravo jedno jako licemerno i dvolično društvo, i prosto me je stid što mu pripadam. Obožavamo da ispiramo usta sa srceparajućim temama iz tuđih života tobož saosećajno uzdišemo "jao?!", ali kad treba da uzmemo učešće u nečemu konkretno, da bar malo promenimo kurs sopstvenog života i na taj način nekom puno pomognemo, tada se automatski aktivira naš sebičluk i kukavičluk. Eto npr. MM nema ni trunčicu razumevanja za tu decu i uopšte ne kapira zbog čega se ja silno oko njih zauzimam. Vernik je i stalno govori da treba "oprostiti" i treba "pomoći"?! Već 15 godina sam dobra vila, anđeo čuvar i sve što treba njegovom detetu iz prvog braka i njemu je to normalno. Uopšte ne mogu da mu objasnim da sam ja takva zato što znam kako je strašno kad detet odrasta bez majčine ljubavi i podrške pa sam želela da mu je nekako nadoknadim. On je uveren da je ja volim zato što je njegova?! Dugo smo se lečili od steriliteta. Još pre venčanja sam čak bila postavila uslov: može brak samo u slučaju da pristaje na usvojenje ako ne mogu da zatrudnim. Bio je apsolutno bezuslovno saglasan. Međutim, gotovo slučajno posle osam godina "zakači se" jedno a ubrzo i drugo dete. Super! Super! Ali, neki prst sudbine me je valjda odveo do jednog napuštenog deteta kome sam zauvek podarila svoje srce,ali nisam mogla i svoj dom jer MM ne samo da nije želeo da ga primi već nije hteo ni da razgovara o toj mogućnosti. Osećam se prevarena izdana, ali ne od sada, već retroaktivno. Mislila sam da imam najdivnijeg muža, zapravo najdivnijeg čoveka, ali on je u mojim očima postao tako majušan da me je strah budućnosti!
Moja ljubav je juče je napunila četiri godine! Našao je dom, daleko odavde i mamu koja ga je uzela zbog beneficija koje joj društvo daje. Ja mu svaki dan pošaljem u mislima 1000 poljubaca i eto tako već 365 dana koliko ima kako je otišao.Suze nezaustavno teku a ja se pitam da li će ova moja lična "sapunica" bar imati srećan kraj - da li ću ga više ikada videti.
 
Pozdravljam sve Vas koji bi zeleli diskutovati na temu hraniteljstva. Moja porodica se bavi dugi niz godina hraniteljstvom. sada se hraniteljstvom bavimo moja supruga i ja. Trenutno na porodicnom smestaju imamo dva decaka. Zelo bih da malo vise porazgovaramo na ovu temu. Pozdravljam sve Vas koje interesuje ova tema. Mnogo o tome znam. Zivim inace u Milosevcu, kolevki hraniteljstva u Srbiji. Moji mestani se ovim poslom bave vec 77 godina. Trenutno u ovom pomoravskom selu na smestaju ima oko 150-toro dece.
 
Nikada mi nije bilo jasno kako hranitelji prežive kada moraju da vrate dete. Razumem da neko uzme dete, zavoli ga, dušu mu da, ali da ga ladno vrati kada centar zatraži - ja to ne bih mogla ga progutam. Pa nađe čovek na ulici mače, zavoli ga i brani od svega, a dete je nešto mnogo više.
 
a ja sam horor price slusala od dece koje su zivela u hraniteljskim porodicama...svaka cast @lemisu ako je prima decu kao svoju...bez uvrede postavljacu teme...cim cujem hraniteljska porodica ja se najezim...brrrr
 
Nikada mi nije bilo jasno kako hranitelji prežive kada moraju da vrate dete. Razumem da neko uzme dete, zavoli ga, dušu mu da, ali da ga ladno vrati kada centar zatraži - ja to ne bih mogla ga progutam. Pa nađe čovek na ulici mače, zavoli ga i brani od svega, a dete je nešto mnogo više.


Pa nije to rent a kid da ga uzimaju i vracaju tek tako! Jeste tesko razdvajanje ali i prihvatanje deteta je zbog detetove srece, isto tako i odvajanje.... bar bi tako trebalo da bude...
 
Nisam sigurna da sam lijepo razumjela kada sam gledala na TV...hraniteljska porodica dobija minimum 10 000 din po svakom djetetu koje prihvati,ne kazem da je to neka para,ali prikazali su bracni par koji imaju vise prihvacene djece jer svoju nemaju,kazu da nisu zaposleni,pa im ovo dodje kao radno mjesto,gdje su normalno mnogo vise ukljucene emocije...
 
Знам за неку децу која су била врло несрећна у разним хранитељским породицама, коју су стално пребацивали из једне у другу породицу и било им је баш страшно. Додуше, то је било врло давно, још у мојој генерацији.
Знам и неколико деце која су одрасла или још одрастају у хранитељским породицама и тамо су третирана и вољена као најрођенија деца.
Мислим да је то стварно дивна ствар ко има простора и могућности.
 
Drago mi je da sam zagolicao Vasu paznju o ovoj temi. Pozivam Vas sve da dodjete u selo Milosevac, gde ima oko 150 hraniteljskih porodica i vidite kao ta deca zive i kako se pripremaju za zivot. Inace Milosevac je pored auto - puta Beograd - Nis na 75-tom kilometru. Izlazi sa auto - puta su Velika Plana ili Mala Krsna. Samo malo statistike: do sada je u ovom selu othranjeno i spremljeno za zivot preko 3800 dece (trihiljadeosamstotina) za 75 godina postojanja hraniteljstva u ovom mestu. U nasoj osnovnoj skoli postoje odeljenja za specijalnu nastavu ili kako mi to kazemo za decu sa posebnim potrebama. A sada nesto o mom iskustvu u ovoj oblasti. Moja supruga i ja imamo ukupna primanja (ne racunajuci primanja na ime hraniteljstva) oko 90.000 dinara. Imamo vlastitu kucu. Od hrane , imamo uglavnom sve iz vlastite proizvodnje. Imamo cetvoro svoje dece koja su od srednjeskolca do profesora na fakultetu, preko dipl. ing. za brodogradnju i ugostitelja. Pa , sada Vi vidite koji su nasi motivi za bavljenje hraniteljstvom! Nas Centar za porodicni smestaj (nije dom) saradjuje sa hraniteljima preko edukacije, sve vrste strucne pomoci i td. Pri Centru postoji Klub hranitelja sa oko 120 clanova. Izdajemo svoj list "Hraniteljica" koji se bavi time. Svako ko je zaineteresovan za list neka napise adresu, dobice besplatan primerak. Za sada toliko. Cujemo se i narednih dana. Veliki pozdrav svim citaocima ovih redova.
 
Svaka cast,stvarno,lijepo je saznati da ima toliko humanih ljudi,to sto radite nema cijenu,malo sam lose shvacena...mislila sam posto ima puno nezaposlenih,a sigurno medju njima i dosta dobrih ljudi,koji bi mogli pomoci,ali zbog nemanja materijalnih sredstava nisu kontaktirali za hraniteljstvo...da znaju da dobijaju sredstva za tu djecu mozda bi drugacije razmisljali...ne nisam mislila da se iko bogati na racun djece...vec se mogu uraditi dva dobra djela istovremeno.:D
 
Moja sestra od strica se prijavila za hraniteljstvo. Ona zivi u Novom Sadu. Prosla je gomilu psiho testova, razgovora, predavanja, grupa...... i sada ceka dete. Inace ona je samohrani roditelj, zivi sa sinom od deset godina i trazila je dete koje ima izmedju sedam i deset godina:?: Ona jos nezna koliko ce dobijati na osnovu toga, ali ja sam cula da se dobija oko deset hiljada po detetu i oko deset hiljada neka naknada za roditelje(hranitelje). Nije se zbog toga prijavila, vec vise da bi njen sin imao drustvo, "brata". Kada sam joj rekla da mislim da se toliko dobija, ona se odusevila i rekla da ce obojici placati kurs engleskog:):):)...Inace ona ima neka prosecna primanja s kojima njih dvoje sasvim solidno zive.

Ipak cula sam da mnoge porodice uzimaju decu upravo zbog te pomoci, njih teraju da rade na imanjima(uglavnom su to seoske porodice), novac trose za svoje potrebe, a deca zive na ivici egzistencije. Razuverite me molim vas, jer to je zaista strasno:-(
 
Ја га родила и због себе, и због породице, а највише због првог детета!

Моју најбољу другарицу мени је родила мама! :D
Штета би било да моја деца (то јест дете) остане ускраћено за тај осећај.
И да имају неког свог када ми поцркамо.

То су МОЈИ разлози... Додуше, ја сам хтела четворо....:roll:
 
Везано за хранитељство:
Ако ћемо да детаљно улазимо у мотиве, сваком би се могла наћи замерка:
- аха, оћеш паре
- аха, оћеш бесплатну радну снагу
- аха, оћеш детету брата, шта ће му кад има другаре
- аха, оћеш себе да искупиш за ово или оно
- аха, оћеш да надокнадиш оно што ниси постигао са својом децом

Мислим, који год разлог да се наведе - неко ту може да пронађе нечасне или недостојне намере.
У сваком случају, мислим да је хранитељство дивна идеја и да га треба подржати, а не тражити разлоге за замерке.
 
kod ovog drugog posta se slazem,u svakom gestu mi mozemo naci losu nameru.
brzi smo na osudama
sto se tice drugog deteta sve to sto si mi navela mi prica mama redovno preko fona u poslednje vreme,pa sam se istrosila odgovarajuci :lol:
 

Back
Top