HRANITELJSTVO

molim ovim putem za vise informacija o hraniteljstvu i o tudjim iskustvima na tom polju.suprug i ja nemamo dece on ima 45 godina a ja 41 nismo zainteresovani za usvajanje vec za hraniteljstvo da li neko zna vise o tome

Blisko saradjujem (na mom poslu) sa Centrom za hraniteljstvo i usvojenje, tako imam puno i informacija a i utisaka koje sam stekla, dozivela itd druzeci i sa hraniteljima i sa decom koja su u hraniteljstvu, kao i sa samim centrom. Ajde da ne duzim ovde, mozemo preko PP, pa cu ti reci sve sto znam i sve sto bi moglo da vam koristi :)
 
U mojoj porodici je dve godine bila devojka kod nas u hraniteljskoj porodici.Zanima me kako mogu da kontaktiram nekoga i da se opet prijavim kako bih uspela opet nekom da donesem srecu u zivot.Ona je bila kod nas dve godine i zaista je bilo jako lepo imati u kuci jos jednu sestru,posto sam je od prvog dana tako gledala.Ostale smo u kontaktu,vise nije kod nas,udala se i ima prelepu cerkicu,i srecna je sto je najbitnije.

Prijava za sticanje opste podobnosti za bavljenjem hraniteljstvom se podnosi u maticnom Centru za socijalni rad. Oni ce vam dati spisak sta vam je od dokumenata potrebno kao i koji uslovi da su ispunjeni da biste mogli da idete na obuku gde komisija odlucuje da li mozete ili ne da dobijete licencu - opstu podobnost za bavljenje hraniteljstvom. Nakon toga se stavljate na listu za smestaj deteta.
 
mislim ne zelim nikoga da uvredim i nadam se da se niko nece osetiti prozvan. mene interesuje i koliko se obraca paznja na odabir deteta u zavisnosti pod porodice. npr. ako porodica ima 2-3 dece da li se obraca paznja kakvo dete ce se dati takvoj porodici? ili se na to ne gleda uopste?

U teoriji zajedno s bioloskom decom ne bi smelo da u porodici bude vise od 4-oro dece. Dakle ako porodica ima troje dece na smestaju bi mogli da imaju samo 1 dete. Medjutim, iskreno znam brojne slucajeve gde se svi propisi zapostavljaju u zavisnosti od potrebe lokalnog centra odn. da li imaju dovoljan broj hranitelja, da li je porodica 'podobna' za saradnju (da ne kazem liska pojedincima koji donose odluke) i sl. Iskreno puno zavidsi od ljudi u Centru jer u Srbiji su uvodjenjem Centra za porodicni smestaj napravili sizofenu situaciju da neretko neke odluke donosi Centar za porodicni smestaj a sa druge strane staratelj je neko iz Centra za socijalni rad i medju njima nema uvek bas koordinacije i saradnje.
 
koliko vidim opet neozbiljost u vezi onoga sto bi trebalo da je prioritet.
znam za jedan slucaj gde mislim da hranitelji, tacnije clanovi njihove uske familije koji u istom domacinstvu nisu bili bas, po meni, dobar izbor. znam da se vodi racuna (nadam se da je zaista tako) da hranitelj nije osudjivan, a da li se ta procedura primenjuje i na sve clanove koji zive u zajednickom domacinstvu?
 
koliko vidim opet neozbiljost u vezi onoga sto bi trebalo da je prioritet.
znam za jedan slucaj gde mislim da hranitelji, tacnije clanovi njihove uske familije koji u istom domacinstvu nisu bili bas, po meni, dobar izbor. znam da se vodi racuna (nadam se da je zaista tako) da hranitelj nije osudjivan, a da li se ta procedura primenjuje i na sve clanove koji zive u zajednickom domacinstvu?

Odnosi se samo na brtacnog druga hranitelja lai ne npr. i na decu ili druge osobe koje zive npr. u istom dvoristu... Ja zanmprimer hraniteljice ciji je sin u zatvoru zbog dilovanja droge a ona je bez problema dobila i licencu i dete - iako su cak dva udruzenja hranitelja ukazali na to maticnom CSR (mada je u pitanju manje mesto pa se sve zna i bez toga).
 
hraniteljstvo je dozivelo mnogo transvormacija, prvo sada postoje regionalni centri za decu bez roditeljskog staranja, morate da dostavite odredjenu dokumentaciju ali samo osoba koja ce da se bavi hraniteljstvom, ne za sve clanove porodice, prem da po novom insistiraju da supruznici zajedno zavrse obuku onda mora da se dostavi dokumentacija za obadvoje.
 
da li i kako se proverava na koji nacin hranitelj trosi novac koji dobija za staranje o detetu? da li dete (ako je rec o starijem detetu) moze samo da se pozali na uslove u kojima zivi i da li neko anonimno moze da na neki nacin obavesti nadlezne?
 
da li i kako se proverava na koji nacin hranitelj trosi novac koji dobija za staranje o detetu? da li dete (ako je rec o starijem detetu) moze samo da se pozali na uslove u kojima zivi i da li neko anonimno moze da na neki nacin obavesti nadlezne?


ovo i mene interesuje, slučajno sam svedok kako hraniteljka vrlo loše postupa sa detetom koje joj je dodeljeno na negu. dete je blago autistično i ometeno u razvoju i mislim da ta žena, koju poznajem godinama, uopšte nije adekvatan hranitelj takvom detetu. primetila sam da sa devojčicom vrlo grubo postupa, čak i na ulici viče na nju i lupa joj ćuške. takvo dete iziskuje posebnu brigu i jedan vid razumevanja koji traži još više ljubavi i strpljenja, nego kod zdravog deteta i razumem da je mojoj poznanici teško da se sa tim nosi, ali njeno ponašanje uopšte nije prihvatljivo. malecka ima deset godina, ali je mentalno u daleko manjoj životnoj dobi i kada je žena "tražila" dete, u socijalnoj su joj rekli da "su preostala samo ometena deca koju niko neće". ovoj nezaposlenoj ženi je motiv bio novac što je razumljivo ali je brzopleto pristala i upustila se u sve to, a socijalna joj još brže bukvalno utrapila malu.
tužno.
 
Ovo je odlicno pitanje, po pravilu bi trebalo da imate jos neki prihod sem hraniteljstva, ali to u praksi nije tako uzimaju decu ljudi bez ikakvih prihoda. Veci broj dece veca isplativost, kao i manja deca. Velika deca mogu da kazu sta im smeta ali postoje razni strahovi tako da to sto dobijaju bolje je od onog sto su imali. Nezaboravite da vecina dece su sa posebnim potrebama koja i neznaju da kazu. Postoji kontrola u vidu jedne knjige koju vodite cuvate racune bl bl bl.Meni licno nikada nisu trazili na uvid trosenje srectava jer je toliko ocigledno da mu pruzamo mnogo vise od onog sto dobijamo.
 
Nazalost citajuci komentare uglavno su upuceni hraniteljima kao nekoj losoj sorti. U svakom poslu ima i dobrih i losih, nisu svi hranitelji neobrazovani, prljavi ruzni zli. Sve je to stvar coveka i njegovim razlozima da se bavi hraniteljstvom. Kao hranitelj gubite svoju privatnost, angazovaniste 24 sata oko deteta, nemate bolovanje nemate slobodan dan nemate godisnji odmor, a radni staz koji vam uplacuju mozete iskoristiti jedino ako ste stekli uslov za penziju pa da vam se ona uveca. Dete kao dete razbije pokvari, ako je sklono kriminalu i pokrade vas, nemate nikakvu nadoknadu stete.Vasa nadoknada bez obzira da li je dete normalno ili dete sa posebnim potrebama je 13500, ako imate dvoji i svako sledece uvecano je za tri hiljade.
 
radmila. slazem se sa tobom da i u hraniteljstvu kao i svuda ima i dobrih i losih ljudi. mejdutim mislim da losi ljudi ne bi SMELI da dobijaju decu na staranje koja su vec sa dubokim emotivnim oziljcima. ovo sto pise anima je meni strasno. i kako zena da bude sigurna da ce ostati anonimna ukoliko prijavi takav slucaj koji bi svakako trebao da se prijavi bez obzira sto zena koja je hranitelj nije imala lose namere.
sto se tice ovoga sto pises o stazu, bolovanju, angazovanju 24h....mislim da hranitelj taj poziv ne bi trebao da shvata kao posao. mislim da je to greska. moje neko vidjenje je da se tome pristupa iz zelje da se pomogne detetu, ne da bi isao staz i dobijale nadoknade za stetu. ako vec rines oko stvari i strahujes oliko bi stetu dete moglo da napravi u kuci, stanu ne vidim motiv koji te tera da pristupis tome osim onog materijaln prirode. nista licno, govorim uopsteno ne konkretno za tvoj slucaj.mislim da bi odnos izmedju hranitelja i deteta trebao da bude veoma blizak odnosu roditelja i deteta. tako ja razmisljam. e sad ne znam kako je u praksi pa nisam merodavna. tako da ovo uzmite kao samo kao moje razmisljanje.
 
Hraniteljstvo jeste posao, i ako zelite da dobro radite morate da stemu posveceni da imate puno ljubavi, onog momenta kad dete odlazi od vas vrlo je bolno, odnos moze da bude blizak, ali vi ste hranitelj, dete ima svoje bioloske roditelje, ma kakvi oni bili vasa je duznost da o njima prica da nadje lepe reci i na neki nacin opravda ih pred detetom. Dete se vidja sa svojim roditeljima, ma koliko oni tvrdili da ih nevole, oni ih vole. Zato morate da najete balans u tom odnosu, pruzajuci mu ljuba, razumevanje i naj bitnije da ga osposobite da sutra moze kroz zivot da se brine o sebi. Hraniteljstvo je mnogo konpleksnije, uglavnom tema se svodi na novac, pa sam zato tako napisala ne ulazeci namerno u dalji deo price.
 
Juce je u Trenutku istine gostovao moj 'drugar' - bivsi sticenik Pedesetdvojke (jedan od BG domova iz sistema Zvecanske)
Ovo je prica jednog 'siroceta' i kako mu je bilo na hraniteljstvu a kako u domu.

Prvi prilog pocinje negde oko 5. minuta 2, dela emisije a onda ga imate i u 3. delu...
 
Blisko saradjujem (na mom poslu) sa Centrom za hraniteljstvo i usvojenje, tako imam puno i informacija a i utisaka koje sam stekla, dozivela itd druzeci i sa hraniteljima i sa decom koja su u hraniteljstvu, kao i sa samim centrom. Ajde da ne duzim ovde, mozemo preko PP, pa cu ti reci sve sto znam i sve sto bi moglo da vam koristi :)

:) cao ja sam nova na forumu.treba mi pomoc i po neki savet o hraniteljstvu.e ovako ; imam tri klinca zivim u pozarevcu najstariji ima 8,srednji 7 a najmladji puni 5 godina htela sam da se prijavim za hranitelja danas sam bila u socijalnom i dali su mi papir na kome pise sta treba da donesem od papira.e ovako na to smo se ja i suprug odavno odlucili ali smo ziveli u stanu pa nismo imali uslova medjutim napravili smo veliku kucu sad imamo sve potrebno stvarno bih volela kad bih mogla da dobijem jednu bebu i da je cuvam zanima me da li kad postajes hranitelj mozes da izrazis zelju da li bi voleo da dobijes bebu ili starije dete da li bi voleli decaka ili devojcicu kako to ide.mislim deca su deca ali posto ja imam 4 muskarca u kuci ja bih stvarno volela da dobijem devojcicu mozda i dve ja uzivam sa decom nista im ne bi falilo.?znam da to nije fer ali samo pitam.isto me interesuje da li ja mogu da uzmem dete koje cu da cuvam do pnoletstva i dalje (znaci zauvek)ili postoji mogucnost da mi socijalno uzme to dete posle 2 -3 godine,to me zanima jer bi se i ja i moja deca sigurno mnogo vezali za to dete pa bi moja deca posle prosla kroz svasta a i to dete koje odrasta sa nama .kada sam to danas pitala socijalnu radnicu drsko je pocela da vice na mene kako je hraniteljstvo poso i kako deca nisu igracke da ja mogu da ih biram,ali ja mislim da je ona pogresno protumacila moje pitanje a ja nisam htela da se raspravljam sa njom,ja smatram da toi nije poso da su to deca kojoj treba ljubav i paznja a i igra sto da ne:D.molim za pomoc.
 
:) cao ja sam nova na forumu.treba mi pomoc i po neki savet o hraniteljstvu.e ovako ; imam tri klinca zivim u pozarevcu najstariji ima 8,srednji 7 a najmladji puni 5 godina htela sam da se prijavim za hranitelja danas sam bila u socijalnom i dali su mi papir na kome pise sta treba da donesem od papira.e ovako na to smo se ja i suprug odavno odlucili ali smo ziveli u stanu pa nismo imali uslova medjutim napravili smo veliku kucu sad imamo sve potrebno stvarno bih volela kad bih mogla da dobijem jednu bebu i da je cuvam zanima me da li kad postajes hranitelj mozes da izrazis zelju da li bi voleo da dobijes bebu ili starije dete da li bi voleli decaka ili devojcicu kako to ide.mislim deca su deca ali posto ja imam 4 muskarca u kuci ja bih stvarno volela da dobijem devojcicu mozda i dve ja uzivam sa decom nista im ne bi falilo.?znam da to nije fer ali samo pitam.isto me interesuje da li ja mogu da uzmem dete koje cu da cuvam do pnoletstva i dalje (znaci zauvek)ili postoji mogucnost da mi socijalno uzme to dete posle 2 -3 godine,to me zanima jer bi se i ja i moja deca sigurno mnogo vezali za to dete pa bi moja deca posle prosla kroz svasta a i to dete koje odrasta sa nama .kada sam to danas pitala socijalnu radnicu drsko je pocela da vice na mene kako je hraniteljstvo poso i kako deca nisu igracke da ja mogu da ih biram,ali ja mislim da je ona pogresno protumacila moje pitanje a ja nisam htela da se raspravljam sa njom,ja smatram da toi nije poso da su to deca kojoj treba ljubav i paznja a i igra sto da ne:D.molim za pomoc.

Sto se tice pola deteta, vama CSR odn. Centar za porodicni smestaj i usvajanje prvo ponudi dete - dok ga jos ne vidite niti dete zna da vi postojite. Imate pravo na osnovu iznetih informacija da se slozite ili odbijete upoznavcanje. Takodje, tokom obuke cete moci da kazete da biste zeleli zensko dete. E sad - da li cete vi biti porodica koja odgovara devojcici ili ne odlucice 'strucnjaci'. Dete na hraniteljstvu moze da ostane kratko a moze i dugo - tu nema pravila. Dakle kada dobijete na smestaj dete ne postoje nikakve garancije da ono nece da ode na usvajanje, biti vraceno u biolosku porodicu (ako postoji), biti izmesteno u drugu hraniteljsku porodicu i sl. Isto tako imajte na umu da je najveci broj dece 'na lageru' za hraniteljstvo deca iz romskih ili poluromskih porodica, kao i deca koja su svasta prezivela u svom kratkom decijem zivotu i da cesto nose posledice dosadasnjeg zivota. Hraniteljstvo nije neki romantican film vec naporan rad citave porodice koji traje 24 sata - 365 dana u godini. Zato je vazno da na prvom mestu vi unutar porodice postignete konsenzus o tome da li se mozete sa svime time nositi. S obzirom na uzrast vase dece moj vam je prijateljski savet da sacekate jos par godina da vam deca malo poodrastu jer racunajte da oko deteta na hraniteljstvu imate posla kao za dvoje dece koja rastu u bioloskim porodicama. Ne zato sto su ta deca losa, vec zato sto ih zivot nije mazio i sto su cesto prosli kroz razlicite vrste zlostavljanja i zanemarivanja a hranitelj mora da vida sve te rane na telu i dusi tog deteta.
 
Može mala pomoć od iskusnih hranitelja? Zanima me da li je iko čuo za navodnu preporuku ministarstva da se deca iz hraniteljskih porodica povuku u svoje biološke gde god je to moguće? Moja tetka je hranitelj i dobila je neko prilično čudno obrazloženje zašto se jedna trogodišnja devojčica vraća baki iako njena priča nije ništa drugačija nego kada je malena odvedena iz kuće. I da li hranitelj može da utiče na centar ili da se nekome žali ako primeti da je porodica u koju se dete vraća nestabilna? Molim, pomozite
 
Da. I ne samo to vec su CSR dobili nalog da ubrzaju proceduru kako bi deca ispod 10 godina bila oslobodjena roditeljskog prava da bi mogla da idu na usvajanje. Naime deca na hraniteljstvu kostaju budzet (i da se ne lazemo nisu to tako mala deca kada se sve sabere). Dakle svu decu, kada je god to moguce treba papiroloski osposobiti za usvajanje ili da rastu u srodnickim ili bioloskim porodicama. Sada imamo slucajeve da deca provedu po 20 godina po hranteljskim porodicama i domovima jer roditeljima nije nikada oduzeto roditeljsko pravo vec samo starateljstvo i ta deca nisu nikada moigla da budu usvojena i na taj nacin steknu stabilnost.
Sto se tice hranitelja on nema pravo da se mesa u odluku gde ce dete biti smesteno i moze jedino da sebi napravi problem i izgubi licencu, ili mu ne dodele drugo dete ili mu ne obnove lciencu. Hranitelj mora da shvati da je on usluzni servis ali da ne odlucuje o pravnom polozaju deteta vec to radi organ starateljstva.
Ovo govorim kao neko ko je poprilicno aktivan u savezu hranitelja i ko odrzava kontakte s vise udruzenja hranitelja.
 
ja sam u domu Vasa Stajic u Zemunu...proveo od moje 12 do 18 godine...isao sam u istureno odeljenje o.s.Gavrilo Princip koje je bilo u sklopu doma...u stvari to je bila jedna prava skola...a posle zavrsenog osmog razreda isao sam u skolski centar ZMAJ...proveo sam tri godine u istoj sobisa DZejom...pre dolaska u dom nisam imao pojma o kradjama...posle je to postalo prirodna svakodnevnica...bio sam izboden nozem vise puta...slomljena kicma...6 meseci gipsanog korita...nikada me niko nije posetiio u bolnici a jedino sam mogao oci da pomeram...kada sam izasao iz bolnice ostavili su me pred kapijom bolnice...a sve me je zivo bolelo jernisam hodao sest meseci...nekako sam uspeo da dodjem do zelenjaka i udjem u 15-cu...naravno bez karte...i nekako se dovukao do doma...tada sam imao 15 godina...
 
Cao,moj suprug i ja smo zavrsili kurs za hraniteljstvo pre nesto vise od pola godine mi smo iz Petrovca na Mlavi,prijateljica nam je rekla da u Beogradu traze da se prijave hraniteljske porodice jer imaju decu koja cekaju na smestaj,kada smo otisli i pitali u nas centar za socijalni rad receno nam je da to nije tacno i da mi kao hranitelji ne mozemo da trazimo decu,pa nas zanima dali mozemo da se obratimo drugom centru.
 
Cao,moj suprug i ja smo zavrsili kurs za hraniteljstvo pre nesto vise od pola godine mi smo iz Petrovca na Mlavi,prijateljica nam je rekla da u Beogradu traze da se prijave hraniteljske porodice jer imaju decu koja cekaju na smestaj,kada smo otisli i pitali u nas centar za socijalni rad receno nam je da to nije tacno i da mi kao hranitelji ne mozemo da trazimo decu,pa nas zanima dali mozemo da se obratimo drugom centru.

Generalno problem je sto Petrovac na Mlavi nema decu (tj. ima ali ih daje 'podobnim' hraniteljima) a drugi centri, izvan vaseg okruga tesko da ce slati decu u Petrovac. Naime tesko da ce neki staratelj iz Beograda hteti da se zeza s Petrovcem na Mlavu jer to kosta, gubi se vreme i zahteva vise posla a BG ima dovoljno hranitelja. Nema hranitelja za decu s posebnim potrebama ali opet vecina bolnica i sl. institucija je u Beogradu a ne u unutrasnjosti...
 

Back
Top