Slabo vezivno tkivo?

TihDanmma

Početnik
Poruka
13
Molila bih, ko zna za ovu "bolest" da mi objasnite sta je ustvari to?
Dijagnoza je "OBESITAS LAXITAS GENERALISATA"
Nasledjuje se od majke?
Dete ima 7 godina, boluje od ekcema i suvoce koze od rodjenja, cim joj padne imunitet pojavi se. Ima X kolena, ravna stopala, nosila je "Sine" za korekciju kolena ali, kasno, ortoped je opisao da ce biti potrebna operacija sa 12 godina...ugradnja plocica sa unutrasnjih strana kolena, na dve godine..
Sada ima smezuranu kozu na vrhovima prstiju i na nogama i rukama, prosto ranice se prave, pila je kalcijum-magnezijum (dolomit), bila je na dijeti - ima visak kilograma (7 godina 30 kg).
Problematican treci krajnik, ponekad govori kao da se davi..
Roditelj-staratelj ne priznaje ove probleme i zanemaruje ih, KAKO pomoci detetu?
Majka
 
Meni je Vas post iskreno receno nerazumljiv.
Prvo u kom ste Vi svojstvu sa detetom, kad kazete da roditelj-staratelj ne priznaje te probleme, a potpisali ste se kao majka?
Sta znaci to konkretno "roditelj-staratelj ne priznaje ove probleme i zanemaruje ih" jer se vidi da dete ima stosta dijagnostifikovano sto znaci da je vodjena kod lekara?
 
Laxitas generalisata je insuficijencija vezivnog tkiva, gojaznost moze nastati kao prateca posledica bolesti, ne znam mnogo o istoj, tek se secam da postoji tako nesto.....Mislim da dete mora biti pod redovnom lekarskom kontrolom i nadzorom, te terapijski vodjeno...Ne razumem sta znaci da staratelj ne priznaje problem - ako postoji navedena dijagnoza i prateca klinicka slika koja je opisano, kako je moguce 'ne priznavati' i zanemariti problem koji je vis enego ocigledan? Ako smatrate da staratelji zanemaruju dete i ne obezbedjuju mu adekvatnu medicinsku negu i lecenje, prijavite to Centru za socijalni rad: takav slucaj se smatra zlostavljanjem deteta i ugozavanbjem prava deteta na adekvatnu medicinsku pomoc.
 
Shvatam da je moj post nerazumljiv kao i moja situacija.
Ja sam majka tog deteta i godinama vodim sud za starateljstvo. Ja sam dete vodila kod tih lekara dok je otac dozvoljavao. Vise ne dozvoljava i veruje da je to sve izmisljotina i glupost. Nazalost ni sud nije situaciju shvatio ozbiljno, pa se pitam da li je ta "bolest" toliko ozbiljna kako sam ja shvatila.
Centar za socijalni rad bas briga...rekla mi je soc. radnica da "nemamo sta vise da razgovaramo" na moje pitanje sta ce biti sa mojim detetom, i ko joj moze pomoci???
Tema nije moja situacija nego bolest.
Hvala
 
Posto sam se tek prijavila, nadam se da nije kasno da odgovorim na pitanje vezivnog tkiva.
Tu bolest ima moj sin u blazoj meri a sestrina deca malo tezi oblik.Dakle jeste nasledna i jeste uglavnom sa majke i uglavnom na musku decu.retko se desava , kao u slucaju moje sestre da oba deteta imaju tu bolest.

Ona sama po sebi nije opasna ali moze imati opasnije posledice ako se ne prati redovno.

Sestrina deca imaju oblik gde imaju vise fosfora u organizmu sto dovodi do manjka kalcijuma a to do krtih kostiju.To vec u startu znaci da ne smeju da se bave sportovima gde mogu da polome kosti, koje bi tada tesko zarastale.Oni smeju da se bave plivanjem.
Mladji sin ima sum na srcu i blago izduzen srcani zalistak- a jedna od odlika ove bolesti je da se srcani misic moze izduziti ili omlitaviti pa se redovno mora pratiti kod kardiologa.mojh sin je zbog ovog imao urodjena prosirenja na mokracnoj bsici koja su operisana a da to nije otkriveno imao bi ozbiljne zdravstvene probleme sa bubrezima.Takodje ima " rasklimatane " zglobove i povecanu tezinu- ima 35 kg sa 7 godina.

U Novom Sadu se ovom bolescu bavi endokrinolog Prof. Dr Katanic u Decijoj bolnici.Obratite mu se za pomoc , jer bi on mogao da ukaze na ozbiljnost ove bolesti.naravno, svako dete je slucaj za sebe .
 
Posto je postavljacica teme za lokaciju navela NS,verujem da je dete vec bilo kod Prof.Katanica,a i sumnjam da se jos neko bavi podrobnije ovom problematikom(Laxitas generalisata),kao on.
Slabo vezivno tkivo uslovljava sirok spektar poremecaja:problemi sa vidom,kriva kicma, ceste povrede zglobova,ucestalija pojava kamena u zucnoj kesici(koja je "mlitava",pa se presavije,sto dovodi do zastoja protoka zuci i lakseg stvaranja kamenca),opstipacija(zatvor), obilne menstruacije,spontani pobacaji,hemoroidi,prolaps zalistaka...lista je poduza.
Ne postoji nacin da se izleci,vec samo da se ublaze simptomi i da se uspori njihova progresija dozivotnim uzimanjem odredjenih lekova/preparata pod kontrolom lekara(a kao sto rekoh,mislim da je prof.Katanic jedini koji se time bavi,mada mislim da bi svaki endokrinolog mogao dozirati terapiju).
Inace,bolest se najlakse prepoznaje po plavicastim beonjacama i neuobicajenom opsegu pokreta u nekim zglobovima,kao i vec navedenim simptomima.
Sve u svemu,oboljenje se ne bi trebalo smatrati preterano ozbiljnim tj. neposredno ugrozavajucim po zivot,ali je svakako neprijatno,jer ima brojne,neugodne,manifestacije,koje nekad bas mogu da se iskomplikuju.
I,da,nije pozeljno konzumiranje mleka(ili ga treba svesti na minimum),jer ono samo pogorsava iskoristavanje kalcijuma i simptome.Isto vazi i za druge namirnice koje obiluju fosforom.
 
Danas je ta ''bolest'' diagnostikovana i kod mog mlađeg sina (ima tek 11 meseci).

Prof. Dr Katanic u Decijoj bolnici Novi Sad mu je prepisao lecitin.

Da li neko zna gde može da se pronađe taj lek (na poslu sam i još nisam išao po apotekama)?


Hvala

Dejan
 
Lecitin granula nemoraju da se uvoze vec su uvezene dakle jesu iz inostranstva ali imaju kod nas da se kupe.Moja cerkica ima dijagnostikovano slabo vezivno tkivo od strane istog lekara ali mene interesuje zasto meni nije napomenjeno da se nekonzumira mleko ili barem u minimalnim kolicinama a druga stvar je da ima deset mozda i vise vrsta poremecaja vezivnog tkiva i niko nepise nigde o tome.
Clan denins je spomenuo sestrinu decu koja imaju vise fosfora u organizmu te samim tim manje kalcija....ako mogu da znam gde se mogu uraditi neki testovi da se ustvari vidi sta sve fali detetu a sta je visak detetu?
Hvala vam svima unapred.
 

Back
Top