Razlika između PATA, SATA 1 i SATA 2 hard diskova

Evo ovako.
Razlika izmedju SATA I i SATA II je u tome sto SATA II ima veci protok (3 gb)(citaj brzi) dok SATA I ima duplo manji protok (1.5 gb).
Ima dosta razlike izmedju PATA i SATA diskova. PATA je stara tehnologija, koja se sve cesce izbacuje iz upotrebe(naravno i dalje se koristi i proizvodi), ima manji protok od SATA, razlikuju se konektori(kod SATA konektori su mnogo manji) i jos mnogo toga. PATA podrzava veliki broj (skoro sve), dok SATA I i SATA II podrzavaju sve ploce novijeg datuma(barem bi trebalo).
 
Koji bre sad SATA4?!

Čitao sam na netu negde da je to ustvari jedan isti kabl koji se može ubosti u priključka oba tipa, samo, kao što Klothius reče, radiće sporije ako je SATA I.

Snejks, znam da su brzine manje nego što nam se čini. U specifikacijama piše brzina od 3 Gbit/s, što je u prevodu oko 300 MBytes/s. To je za SATA II, a I je duplo sporiji. Ma uzeću definitivno SATA II. Pa ploča mi je iz 2003. godine. Mislim da su tada već bili SATA II priključci. Uostalom proveriću sam da li ih imam.
 
Za SATA 4 nisam cuo.Verovatno si mislio na ovo:
SATA 6.0 Gbit/s
SATA's roadmap includes plans for a 6.0 Gbit/s standard. In current PCs, SATA 3.0 Gbit/s already greatly exceeds the sustainable (non-burst) transfer rate of even the best hard disks. The 6.0 Gbit/s standard is right now useful in combination with port multipliers, which allow multiple drives to be connected to a single Serial ATA port, thus sharing the port's bandwidth with multiple drives.[5] Solid-state drives such as RAM disks may also one day exploit the faster transfer rate.

Cvele procitaj ovo:) http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=37254
 
spinx:
Za SATA 4 nisam cuo.Verovatno si mislio na ovo:
Cvele procitaj ovo:) http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=37254
Pa šta, sad ispada da SATA II uopšte ne postoji?! Sve je to SATA?

Mada, s druge strane, možda su i u pravu. Koliko znam ploča je dovoljno da ima SATA priključak i na njemu se mogu povezati i SATA I i SATA II, samo što će SATA II raditi sporije ukoliko je priključak SATA I itd. Pa onda u prevodu to je sve SATA I, odnosno samo SATA, samo sa različitim "brzinskim" kapacitetima.
 
Mislim da je SATA i SATA II vise neki marketinski potez nego stvarno povecanje transfera podataka (citaj komunikacije) izmedju: procesora-memorije-ploce(cipseta)-diska iz jednog prostog razloga koji se moze izracunati jer su diskovi ograniceni brojem obrtaja pa recimo disk koji se obrce s 7200 o/min nemoze ostvariti transfer veci od 80 MBytes/s ( manje od toga al ajd da zaokruzimo), jedino diskovi koji se vrte 15000 o/min koje kontrolisu ultra SCSI 320 kontroleri mogu se teoretski pribliziti transferu podataka koji deklarise SATA standard al kad se uzme u obzir njihova ~jeftinoca~ mislim da je investicija pojedinaca u te sisteme totalno neopravdana (mozda NASA , CIA , FBI , MI5 , Mosad i slicne institucije imaju potrebe za tim jer su im na raspolaganju neograniceni budzeti koje pune poreski obveznici a sve u cilju Visih interesa......) pa dolazimo na pocetak da potrosacko drustvo gura nove tehnologije s ~zvucnim~ karakteristikama koje mi prizeljkujemo a oni nam to plasiraju lepo zavijeno u kolz papir koji mi gutamo i mislimo uh sad sam napravio strasnu stvar a u stvari nista nismo napravili jer mehanicki problemi (broj obrtaja) nedozvoljava da pregazimo ATA 6 mod tj.UDMA 100 ( a o ATA 7 tj. UDMA 133 da negovorimo ) i sta reci nego da smo s diskovima jos uvek na nivou PII-PIII konfiguracija koje su podrzavale pomenute transfere - te da nam je spas samo u : http://www.benchmark.co.yu/modules....ticle&sid=10152
http://www.benchmark.co.yu/modules....ticle&sid=11012
ali da se doceka njihov kapacitet od recimo 40 GB .
Pozdrav
 
Не знам како се рачуна то што си све напоменуо, али има логике то што говориш. Па како то да SATA II има много већу брзину трансфера података од SATA I и PATA хард дискова са истим бројем обртаја.... Не бих рекао да је баш све у том проклетом каблу.
 

Back
Top