.Ekoloshka Svest Mladih.

Keeper

Buduća legenda
Poruka
32.543
Evo jedne "grinpis" teme. :)
naizgled cje vam se uchiniti da ekologija nema nikakve veze sa tinejdzerima.
medjutim, setite se onoga da na mladima svet ostaje - ako je ovaj ekoloshki poremecjeni post-industrijski svet ostao na nama koji postaju ljudi na pochetku XXI veka, ne znachi da takav mora ostati i onima koji budu stari koliko i mi na pochetku XXII veka.
i na kraju krajeva, ideju za ovu temu sam iskopao iz Krstinog magazina za tinejdzere, pa ako mozhe tamo, cje da mozhe i ovde.

zanima me kakav je vash stav o ekologiji i odrzhivom razvoju, i koliko uopshte razmishljate o tome? znate li shta uopshte znachi termin "odrzhivi razvoj"? mislim da je bitno da se zna, jer odrazhava jednu tendenciju sveta da se krecje u pozitivnijem ekoloshkom pravcu, iako je josh uvek ta tezhnja slaba i nije uzela maha jer je kochi chista politika i kapitalistichki grabezh za novcem, a bogami i neupucjenost i nezainteresovanost ljudi.

ja sam recimo, zasad samo zainteresovan. ne mogu da se pohvalim da sam stalno svestan ovog pitanja i da delujem u skladu s njime. neke korake koje su opisani u chlancima sam josh odavno, samoinicijativno preduzeo, neke cju mocji sad da preduzmem, neke josh necju mocji.

vash stav o svemu ovome? ;)

izvol'te linkove.
http://magazin.krstarica.com/l/tinejdzeri/klimatske-promene-sta-vi-tu-mozete/
http://magazin.krstarica.com/l/tinejdzeri/ekologija-u-svakodnevnom-zivotu-1/
http://magazin.krstarica.com/l/tinejdzeri/ekologija-u-svakodnevnom-zivotu-2/
 
Zato je od pomoći ako proizvodite što manje tih gasova, što možete postići na sledeće načine: gašenjem i isključivanjem iz struje svih uređaja koje trenutno ne koristite,
Ja s' trudim, al' moji iz nekog razloga ne vide razlog da u qhinji [trpezariji] ne bude svetla, chak i kad nikog nema u njoj. :roll: Ponekad zajebem pa ostavim komp na stand-by celu nocj, ali zato sam ovog prolecja pochela sva svetla da gasim :P
hodanjem, vožnjom bicikla ili korišćenjem javnog prevoza umesto sopstvenog automobila ili drugog motornog vozila,
Hodam 8), bajs nemam :(, auto nemam, moji me voze jaaaaaaako retko, dobro, drugarica se ne rachuna :mrgreen: Tramvaj i bus za desetak dana. Zhalim, visha sila. :P
snižavanjem temperature na uređajima za grejanje,
Hmmm mi lozhimo. :lol:
isključivanjem svetla kad vam nije potrebno,
8) ne rachunajucji jbnu qhinju :roll:
kuvanjem samo onoliko vode koliko vam je stvarno potrebno za kafu, čaj, ili nešto drugo,
:shock: ali, ja to radim. :shock:
limitiranjem dužine tuširanja (ne toliko da ostanete prljavi, naravno);
Eh pa sad... :mrgreen: Zimi ne. Troshim ceo bojler, jbg, kad volem toplu vodu mmmm.
 
Recimo, možete da ne koristite plastične kese, jer se plastika u prirodi ne razgrađuje, već one papirne, a u kupovinu možete da nosite platnenu torbu umesto da svaki put upotrebljavate novu plastičnu kesu (tako se i uštedi).
Jao :D :D :D da l' cje mi neko verovati da ovo radim? :D Dobro, ne rachunajucji bash one velike nabavke u marketima, ali shto se tiche qpovine nekih sitnica i tako svakodnevnih stvarchica... trudim se... mada prodavachice rolaju ochima na mene kad izvade kesu pa ja kazhem da ne treba :roll: a tek shto rolaju kad im objasnim zashto. :roll:
 
Electra:
:shock:
A u shta ide ta struja ako s druge strane punjacha nije mobilni?
:| :| :|
У топлоту. Пуњач иначе прави неки мали једносмерни напон од стандардних 220 влоти наизменичне. Елементи који то заправо раде, раде и када телефон није укључен јер су они дужни да испоруче тај ниски једносмерни напон на крају жице. Ти елементи се током рада греју тј ослобађају енергију у виду топлоте и та енергија мора бити надокнађена, а то се у овом случају чини електричном струјом из мреже.
 
trudim se koliko mogu. ne bacam papirice i slicno na ulicu. ni kad me drugi vide, ni kad me ne vide* :roll:

*jednom sam setala s drugaricom koja zna da ne bacam otpatke na ulicu, i nije bilo nikog oko nas. popila sam sok, i nastavila da nosim tetrapak u ruci, trazeci kantu. njen komentar je bio: ali sad mozes da bacis, niko te ne vidi! :shock: valjda je mislila da ne bacam samo da me na kazni, sta li :roll:

limitiranjem dužine tuširanja (ne toliko da ostanete prljavi, naravno);
ahem :mrgreen: jednostavno ne mogu da se kontrolisem nakon sto uletim pod vruc tus :razz:
 
Kao prava Novosadjanka,nikad ne bacam smece na ulicu,nego u kantu...zbog tate koji mi je jos sa premalo godina utuvio u glavu da uredjaje koje ne koristim iskljucim...blablabla...
Ali problem je u tome sta se ja tusiram jako dugo,i odvrnem toplu vodu do kraja,pa je onda zahladjujem hladnom...pa ceo bojler ode u tri prelepe...c c c...
 
Dovla:
У топлоту. Пуњач иначе прави неки мали једносмерни напон од стандардних 220 влоти наизменичне. Елементи који то заправо раде, раде и када телефон није укључен јер су они дужни да испоруче тај ниски једносмерни напон на крају жице. Ти елементи се током рада греју тј ослобађају енергију у виду топлоте и та енергија мора бити надокнађена, а то се у овом случају чини електричном струјом из мреже.
Čekaj, stani bwe... da bi oni radili mora da teče struja tj. mora da dolazi do neke potrošnje... njihova potrošnja zavisi od toga da li dolazi do neke konkretne potrošnje a i da postoji to je više nego zanemarljivo... Da vidimo moj punjač za mobilni troši ~100mA to je kad je pod opterećenjem tj. mobilni je spojen. Da vidimo... pa to je recimo 22W (Vata) .Eh sad ja ne znam koliko punjač troši kad telefon na njega nije spojen... ali sam prilično siguran da je ta parazitna potrošnja kad je u praznom hodu (da se tako izrazim) ali prilično sam siguran da je ispod 1%, što je više nego zanemarljivo.
Da li znate da vam je kompjuter uključen i kada nije, tj troši struju njegovo napajanje daje +5V matičnoj ploči. A da li zbog toga isključujete kompjuter iz utičnice noću? Iskreno sumnjam. Time jednostavno ništa ne postižete. Nećete biti dobar ekolog i štedeti resurse ako radite nešto poput toga već.
  • Uradite dobru izolaciju vašeg stana/kuće i zimi će biti manje potrebe za grejanjem a leti za upotrebom klima uređaja.
  • Štedite vodu! Kada perete zube, pošto nanesete pastu na četkicu i počnete da trljate, zatvorite slavinu za 3 minuta pranja zuba može otići čak 60 litara čiste pijaće vode pravo u kanalizaciju. Isto važi i za kupanje, da li je zaista potrebno napuniti kadu? Tuširanje je daleko ekonomičnije.
  • Ne bacajte svašta u kanalizaciju, tehničkom otpadu nije mesto u kanalizaciji, motorno ulje, baterije itd sve to je preopasno za kanalizaciju.
  • Ne bacajte đubre bilo gde! Plastika, staklo i metali... tim materijalima je potrebno više hiljada godina da se razgrade, staklo je neuništivo... ne razgrađuje se. Reciklirajte!!! Ni papir ne treba bacati iako se on dosta lakše razgrađuje recikliranje je bolje i brže
Ovo su samo neki od jednostavnih načina da budete ekološki svesni ali da radite nešto stvarno korisno.

Eh da... ako koristite monitor sa katodnom cevi (CRT) on troši više struje da prikazuje belu nego crnu boju, možete da predjete na http://www.blackle.com/ to je google sa crnom pozadinom. I uštedite nešto struje, ja lično ovo smatram jednim od bezveznih ideja... ali vaš je izbor.
A ja imam TFT pa ne moram da ga činim :mrgreen:
fantom piroman:
Zapravo ne znam koliko ce to koristi imati, posto sam cuo da ce Sunce umreti za 5 godina. Nisam siguran koliko je to tacno doduse.
Samo u filmu Sunshine...
 
Da bi se neshto stvarno postiglo u cilju ekoloshkog napretka,potrebno je promeniti shvatanja mladih ljudi.Ono shto je navedeno da bi se ljudi malo opasuljili je skroz ok...
Ali trebalo bi im to stalno govoriti...
Stalno.
Ono,u nekoj reklami subliminarna rechenica funkcionishe (:
Moraju ljudi da shvate da ako ne nauche da poshtuju prirodu,sve ce otici u ...
I da se razumnije ponashaju...
Recimo ja imam komshinicu koja je mojoj kevi prichala da nije mogla da stavi flashe u one zelene kontejnere na kojima pishe ZA PET AMBALAZU jer nije imala pet flasha :shock:
Mislim...
 

Back
Top