EU ili Mladic

adem_ks

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.624
ko vise vredi srbiji

Tehnički pregovori, pa Mladić
9. septembar 2007. | 14:55 -> 20:06 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- U Briselu će sutra biti održana peta runda tehničkih pregovora Evropske unije i Srbije u procesu stabilizacije i pridruživanja.

Pregovori EU-Srbija (arhiva, Fonet)

Ukoliko, kako se očekuje, na sutrašnjem sastanku bude postignut dogovor o nekoliko preostalih nerešenih pitanja, biće otklonjene sve tehničke prepreke da Srbije uskoro potpiše Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Ostaje, naravno, da pre toga Vlada u Beogradu ispuni i ključni uslov – da pronađe i uhapsi haškog begunca Ratka Mladića.

I kratak dnevni red, od svega četiri tačke, koji će se naći pred delegacijama Srbije i Unije koje predvode potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i Pjer Mirel, direktor u Evropskoj komisiji, trebalo bi da sugeriše da je dogovor o tehničkim pitanjima blizu.

Delegacijama ostaje da se još dogovore o tranzitu prevoznika iz Unije preko teritorije Srbije o trgovini vinom, koje srpski proizvođači po prvi put mogu da izvoze u zemlje EU i o trgovini konditorskim proizvodima

Direktorka Kancelarije VLade Srbije za pridruživanje EU Tanja Miščević kaže da način na koji će se regulisati naš preferencijalni tretman zavisi od poremećaja izvoza. "Odnosno, ukoliko naš izvoz u toj oblasti naglo poraste. Podsećam taj je član tek nama unet i prvi put predstavljen pre svega mesec dana, i on je rezultat razvoja i događaja u samoj EU u poslednjih nekoliko godina", rekla je ona.

Posle završetka tehničkih pregovora, otvara se mogućnost da Srbija do kraja godine potpiše Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji, što je neizbežan korak na putu ka članstvu u Uniji.

Da li će prilika biti iskorišćenja zavisi od toga da li će Vlada u Beogradu moći da u tom roku ostvari i punu saradnju sa Haškim tribunalom, odnosno da pronađe Ratka Mladića i izruči ga sudu.

Neuspeh bi usporio integrativni proces a Srbija bi se, propustivši još jedan voz ka Evropi, opet našla na začelju kolone balkanskih zemalja koji žele da se pridruže Uniji.

"Nećemo isto tako moći ni da podnesemo kandidaturu za članstvo, nećemo moći da se pripremamo za tu kandidaturu... I zapravo, nećemo moći da dođemo u situaciju da što pre, što brže, i onako ubrzano kako bismo mi to voleli, dobijemo status kandidata, što je čini mi se ključni momenat za svaku državu koja želi da postane članica EU ", kazala je Miščevićeva.

Zvaničnici u Srbiji tvrde da se za haškim beguncima neprestano traga. Nijedna provera međutim, uključujući i one u više desetina vojnih objekata, nije dala rezultate.
 
da se ja pitam ja bih znao izabrati

"Sve snage koncentrisane na hapšenje begunaca"

Ako preostali haški begunci ne budu uhapšeni u narednih nekoliko meseci, trebalo bi promeniti strategiju ili ljude odgovorne za sprovodjenje akcionog plana za završetak saradnje sa Haškim tribunalom, izjavio je za B92 predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa tribunalom Rasim Ljajić.

Prema njegovim rečima "sve snage su koncetrisane" na lociranje i hapšenje sve trojice haških begunaca, Ratka Mladića, Gorana Hadžića i Stojana Župljanina.

Upitan da li puna saradnja podrazumeva odustajanje od hapšenja Mladića, pod uslovom da Srbija dokaže da se on ne nalazi na njenoj teritoriji, Ljajić je odogovorio da je teško dokazati da Mladić nije na teritoriji Srbije, jer bi to značilo da vlast u Srbiji zna gde se on nalazi i da je to "unapred osuđeno na neuspeh".

Ljajić je istakao i da Radovan Karadžić "ne može da bude obaveza Srbije".

"Za Karadžića apsolutno nemamo nikakvu informaciju, osim što su tokom istražnih radnji mnogi svedoci, učesnici dogadjaja, rekli da je Karadžić zaista napravio sporazum sa nekadašnjim američkim izaslanikom Ričardom Holbrukom i do detalja opisali kako se to dogodilo", rekao je Ljajić.

Todorić: Podrška dobrodošla

Savetnik potpredsednika Vlade Vladimir Todorić smatra da je svaka podrška Srbiji na ubrzanju evropskih integracija dobrodošla, jer je cilj Srbije da u prvoj polovini 2008. godine, tokom predsedavanja Slovenije EU, podnese kandidaturu za članstvo u Uniji.

"Planiramo tada da podnesemo kandidaturu, da bi nam bila odobrena do kraja 2008. godine, tokom predsedavanja Francuske EU", kazao je Todorić Tanjugu.

Govoreći o rešavanju statusa Kosova u kontekstu evropskih integracija, on je ocenio da "ideja da se pozicija Srbije u procesu integracija poboljša ne bi li se omekšao njen stav prema Kosovu nije ništa novo".

Međutim, smatra Todorić, ne znači da bi eventualno odricanje Srbije od članstva u EU značilo da bi se time poboljšala pozicija naše zemlje prema Kosovu.

Todorić je podsetio da EU sada pokušava da postigne jedinstven stav o Kosovu, jer su njene članice prilično podeljene po pitanju rešavanja statusa.
 
adem_ks:
da se ja pitam ja bih znao izabrati
ademks3mx6.jpg

Izabrao bi bananu....
 
samo da vam kazem da sam prvi put upotrebio ignore cisto da vidim kako izgelda, neka stoji sat-dva. nego da nema i mladic slicnu opciju kada se radi o srbiji pa covek ne zna " kako to tamo pevaju"
 
mislim da zaista nije fer zbog tema a i ostalih forumasa, da ne bi bio dosadan i stalno ponavljao tebe jednu te istu stvar u raznim varijantama, iako je to tebi sve isti qu*ac, ajde ako imas nesto reci javi na PP pa se tamo zezamo. ja znam da nije isto kao ovde, nema ljudi cemu da se smeju, ali moram[o] imati obzira prema ostalim forumasima. par puta je mozda interesantno, posle vec prelazi u dosadu
 
adem_ks:
mislim da zaista nije fer zbog tema a i ostalih forumasa, da ne bi bio dosadan i stalno ponavljao tebe jednu te istu stvar u raznim varijantama, iako je to tebi sve isti qu*ac, ajde ako imas nesto reci javi na PP pa se tamo zezamo. ja znam da nije isto kao ovde, nema ljudi cemu da se smeju, ali moram[o] imati obzira prema ostalim forumasima. par puta je mozda interesantno, posle vec prelazi u dosadu
Vidis meni uopste nije dosadno da te zajebavam :D

Nije preterano zanimljivo, al' definitivno pametnije nego ozbiljno odgovarati na tvoje provokatorske bezobrazluke od tema. Na njih se moze odgovoriti jedino na isti nacin.
A to sto ti upotrebljavas jednu te istu sliku tri dana (jer si toliko glup da nadjes makar narandzastu tigricu :D ) je tvoj problem...

Al' ajde kad se vec bune ovi sto ce propustiti priliku da po 10000000 put tandrljaju iste nebuloze, mozda si dobio dovoljno banana za jedno vece.
Sutra naravno nastavljamo :D
 
adem_ks:
da se ja pitam ja bih znao izabrati
eh, ali se nepitas, a bolje bi bilo da si se zapitao: ALBANIJA ili SRBIJA? najrealnije pitanje za tebe!!! Umesto što pišeš gluposti o heroju Mladiću!!! Bolje postavi temu Ratni zločinac Agim čeku u hagu ili begstvo sa kosova u Albaniju bez razmisljanja o povratku na srpsku svetu zemlju Kosovo!!! Nebudete li se opametili i odvratili od zamilsi velike albanije lično će vam doći Ratko Mladić pa da vidite novu i veću Srebrenicu!!!
 

Back
Top