Interesuje me šta je!!!!

NeshaTheBigGuy

Primećen član
Poruka
786
Imam novčić o kome znam samo da je izgleda dosta star i ima srebra u sebi.
Na njemu su natpisi THALHET sa jedne strane, a sa druge, DIGRA i REXAMEN, sa tim što su M i E spojeni, a u sredini ima krst sa dva T i dva O, slično kao naša ocila.

Na internetu sam našao samo ovo po natpisima od novčića: http://runeberg.org/antiqtid/3/0064.html
http://worldconnect.rootsweb.com na ovom linku ima prezime Thalhet.
 
Bih postavio sliku nočića, ali trenutno nemam digitalac, a kad slikam telefonom bude mutno i bude mnogo odsjaja, a u senci se ništa ne vidi. Evo nacrtao sam kako izgleda:
SP_A0262-1.jpg

SP_A0261-1.jpg


Inače novčić je jako očuvan!
 
Nešto srednjovjekovno, i po mojoj polulaičkoj procjeni prilično vrijedno. Po stilu izrade otprilike 14-15 vek. Za srednjovjekovni novac nisam baš neki stručnjak, preporučio bih ti da se obratiš privatnom porukom Franc Iosu, primjetio sam da se dosta razumije u ovu tematiku.
 
Pa, čim je ono utisnuto.....originalan novčić sigurno niko ne bi tako oštetio :(
Nije retkost da neko kuje kopije antičkog ili srednjevjekovnog novca (npr. Austrija i dan-danas kuje zlatnike sa likom Marije Terezije i godištem 1800ineke) ali se stavi neka oznakica da se zna da to nije čist falsifikat. Kod tebe je to broj 925 :?
 
karadagli:
Pa, čim je ono utisnuto.....originalan novčić sigurno niko ne bi tako oštetio :(
Nije retkost da neko kuje kopije antičkog ili srednjevjekovnog novca (npr. Austrija i dan-danas kuje zlatnike sa likom Marije Terezije i godištem 1800ineke) ali se stavi neka oznakica da se zna da to nije čist falsifikat. Kod tebe je to broj 925 :?

Pa jel to uopšte vredi nešto, šta mogu da uradim sa tim?? I da li znaš možda iz koje je ovo zemlje??? Zahvalan sam na bilo kakvoj informaciji....
 
Amen ili Amin na novcicu je pojava kod uredjenih srednjovekovnih ranih ili kasnijih drzava sa ustaljenom dinastijom na prestolu,ne mora da znaci da je falsifikat moguce da je naknadno ukucan zig za srebro,dosta kovanica iz 18 i 19 veka je probuseno i nosilo se kao privezak na lancicu,kod nas ti objektivno mozda niko ne moze reci o cemu je rec,ali pogledaj na www.ebay.co.uk,internet aukcijska kuca,pa vidi ima li sta slicno ili isto,vidis jesam trgovac,ali ne od onih koji bi da zaj...jer i ja cene formiram prema stranim ponudama i potraznjama.
 

Back
Top