Kako prodati u Srbiji?

ezzo_man

Početnik
Banovan
Poruka
15
Da, pitanje glasi: "Kako bilo šta prodati u Srbiji?" Bavio sam se direktnim marketingom a takodje i mrežnim marketingom (čime se još uvek bavim). Nisam imao naročitog uspeha do sada. Ali, nisam od onih koji odustaju. Imam svoje ciljeve, želju da uspem. Volim da radim na sebi, da se stalno usavršavam: dosta čitam o marketingu, idem na seminare itd. No, u međuvremenu sam ukapirao da se kod nas uglavnom koriste zapadne metode koje ovde teško prolaze jer nisu prilagođene našem mentalitetu. Kako to da se niko do sada nije setio da to prilagodi našem čoveku? Kako prodati nešto našem čoveku koji je drugačiji (uplašen, izgubljen, ne zna šta hoće, malo šta ga interesuje....)? Interesuje me kako to uraditi u praksi? U direktnom marketingu je obično obuka samo formalna, traje 5 dana. To je slabo. A što se tiče mrežnog marketinga, retko koja kompanije ima dobru obuku...uglavnom te samo motivišu (i to je OK), ali te ne nauče kako se radi sam posao u praksi. Za sada se sve svodi na ljude koji su rođeni za prodaju (onih 5% populacije) i one koji oko sebe imaju neku ekipu (ovo kada je u pitanju mrežni marketing). Takvi ljudi su uspešni. Nemam ništa protiv, svaka njima čast. Oni moraju da postoje, jer održavaju posao - to je neki prirodni zakon. Ali, ako se posao svede samo na njih, onda se obesmišljavaju stvari. nije to suština marketinga. U tom slučaju firme koje se bave direktnim marketingom mogu da daju oglas u novinama da traže toliko i toliko ljudi koji su rođeni za prodaju - isto im dođe. Pa stvarno, bez zezanja.
Ja se ne nalazim ni u jednoj grupi od navedene dve (ni rođen za prodaju a nemam ni neku ekipu ljudi oko sebe). Ali, kao što rekoh, ne odustajem, želim da naučim ovaj posao i postanem uspešan. Veliki sam ljubitelj marketinga (a posebno mrežnog, koji je nešto najgenjalnije smišljeno ne samo kao vid marketinga već i kao sistem poslovanja). Ali, primetio sam da kod nas nema neke praktične škole, niko te to ne uči u praksi. Znate il gde to može da se praktično nauči? To nisam nigde našao. A što je najgore, kada pitaš nekog uspešnog kako je uspeo, neće znati da ti odgovori. Znam iz iskustva, mnoge uspešne sam pitao. Pri tom ne mislim da neće namerno da ti kažu (ima i takvih, ali ima i pozitivnih), već da zaista ne znaju niti su se to ikada zapitali. Jednostavno, ne umeju da nekom drugom to prenesu. Fali ta edukacija. Ima dosta mladih ljudi kao ja koji žele da nauče da prodaju ovde kod nas. Kako to da se niko do sada nije setio da napravi neku praktičnu edukaciju? Ponavljam, spreman sam da se usavršavam (i radim to), čitam, primenjujem, a uskoro idem i na jednu edukaciju NTC-a (Nikola Čanak).
Ko zna, možda m nešto fali? Neko iskustvo, nešto. a možda sam u nekoj zabludi? Primeniću i neke lepe savete iz jedne druge teme i sticati iskustvo radeći neke druge poslove itd.....
Da, zaboravih: postoji i treće grupa uspešnih, a to su oni koji imaju višedecenijsko iskustvo. Dobro, ali nije valjda da sada treba da stičem iskustvo 20 godina da bih naučio da prodam jednu j.....u enciklopediju? (to sam uzeo za primer samo). Miiiiiiiiiiiiiiiiiisssliiiiiiiiim daaaaaaaaaaaaaaaaaaj. Shvatete o čemu govorim? Zašto kod nas i u marketingu ne postoji neki obrazac rada kao što postoji u drugim oblastima, što bi bilo normalno?
 
Meni nista nije jasno druze.Kazes da radis vec duze vreme u marketingu posebno mreznom a nemozes da prodas nesto nasm coveku.Pa bar nasem lakovernom balkancu mozes prodati skoro sve.
Posecujes seminare, lepo, a da li ti druze i primenjujes sve sa tih seminara u praksi.Da li radis na svojim tehnikama prodaje i zakljucenja prodaje.Istina da o ovoj temi postoji mnogo literature sa zapada, ali nije istina da bas sve nemozes da iskoristis.Treba samo malo modifikovati vise prilagoditi nasem mentalitetu i eto pogotka.Ipak smatram da si radio i glavom na tom projektu iz tvog dugogodisnjeg staza treba da stoje vec ozbiljno usvojene tehnike prodaje.

PREPORUKA:Procitaj knjigu TOM HOPKUINS-VESTINA PRODAJE ja garantujem da vise nikad neces biti isti prodavac.Kad procitas knjigu slobodno se javi dodji da radis u nasoj komercijali i probaj da ovladas vestinom prodaje prodajuci uslugu kao i svaki drugi proizvod.Zatim kao pobednik stani na tron kao pravi SAMPION PRODAJE.
 
Dobro druze dali ti/vi imas sponzora, ko je tebe poducavao, dali citas knjige, slusas kasete, ides na seminare???????
Tu ti sve stoji!!!!!
A sta mislis zasto ti je tu "SPONZOR -ASSISTENT"
Dali si se sa njim konsultovao?
Oni treba da te nauce prvim koracima u MLM-u!
I sve sto ti nije jasno moras da pitas njih, jel samo to vodi do uspeha.KORACAJ VEC UTABANIM STAZAMA
Anasim ljudima sve mozes prodati na ovaj ili onaj nacin!!!!!!!!! :razz:
 
Hvala na savetima.

Mislim da sam nasao pravu stvar: izdavac MOST
ima knjige koje su veoma primenjive. Hvala za
preporuku knjige, bas nju i planiram da nabavim.

Naravno da primenjujem savete iz knjiga i sve.
Samo zavisi koliko je sta primenjivo. Često ti
kažu šta da uradiš ali ne i kako to u praksi da
uradiš.
I dalje mislim da kod nas nije napravljen obrazac
prilagođen našim ljudima ali kako hocete.....

Što se tiče sponzora....na žalost do sada ga nisam
nikad imao, nisam imao svog mentora....dešava se.
Većina ljudi ne izvršavaju svoje sponzorske dužnosti,
ne shvataju ozbiljno mrežni marketing. Zavisi od čoveka.
Veoma je važno imati dobrog sponzora.

Trenutno čitam knjigu "Od straha do uspeha u network marketingu"
i oduševljen sam - baš je dobro objašnjeno kako se radi.

Objasnite mi to "našem čoveku možeš lako da prodaš".......
 
Pozdrav!
Kao prvo, ako tvoj "SPONZOR-MENTOR-ASISTENT" ne izvrsava svoje obaveze,ili nisi zadovoljan sa radom kod njega/nje, mozes traziti da te upute na viseg sponzora ali pod uslovom da izvrsavas obaveze koje ti je dao sponzor.
Neznam dali si procitao knjigu" put uspeha". Ako nisi nabaviu i procitaj!
A nasim ljudima mozes prodati proizvod samo zbog "LJUBOPITLJIVOSTI".
Nas narod je gladan samo" podozriv", a uz pomoc SPONZORA i utbanim stazama je sve lakse!
Nadam se da sam odgovorio na tvoje pitanje!!!!
 
U mojoj firmi su imali ideju, da otvore podruznicu u Srbiji. Kolega jim je rekao, da je Srbija zemlja cuda i da nije ni nalik na zapad (ne u losem smislu, vise u smislu posebnosti). Nisu verovali i posle pokusaja pripreme terena odlozili "projekt srbija" na neodredjeno vreme.

I pitanje:
Zasto se ti bavis poslom za koji nisi rodjen? Zasto se ne bavis onim, za sta si rodjen? To je poanta svakog uspeha... (nisu te bas mnogo naucili na tim seminarima...)
 
ezzo_man Saša Ljuboja je dobro objasnio neke stvari,samo neke.Saša Ljuboja je uspeo u jednom MLM-u,ali ni to nije potpuno.Pročitaj knjigu Radiše Dobrodolca,možeš je naći u Finesi.Uspešni ljudi će ti objasniti kako se uspeva,kada ti postanu sponzori,tj. kada ti postaneš njihov saradnik.
MLM je empirijski posao,bitni su seminari,ali ako ti kroz praksu ne naučiš i ne primeniš znanje...onda je sve nula.
Evo kako to funkcioniše: majstor uzme šegrta,šegrt gleda i uči od majstora i postane velemajstor.
Neki od predavača koje si pomenuo,su samo motivatori,neznaju šta je pravi MLM i to treba da razlikuješ.
Naveo sam u svojoj temi šta je pravi MLM?To nije prodaja,moraš da shvatiš.Pozz
 
Mit orodjenom prodavcu i poslu za koji si ti posebno nadaren ne postoji.Ko krene da prodaje neki proizvod sa tim razmisljanjem u svojoj glavi nece nikud stici.Samo usvoji i proradi na nekoliko tehnika, stalno ponavljaj te tehnike i eto prodaje.
 
MIT O RODJENOM CUDU OD PRODAVCA

Ima nas mnogo koji u to verujemo, tako da smo ovaj mit vec poceli da smatramo starim znancem.To je djavo koji nas dovodi u iskusenje.On nas navodi da izbegavamo da preuzmemo punu odgovornost za vlastiti ucinak.Ovaj uobicajni zakljucak predstavlja destruktivnu ideju koju bih hteo da izbacim iz vase glave.
 

Back
Top