Švedska brani slobodu štampe od radikalnih muslimana

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
STOKHOLM - Švedski premijer Fredrik Rajnfelt je izrazio žaljenje ako su muslimani uvređeni objavljivanjem karkikature proroka Muhameda u jednom švedskom listu, ali je podvukao da je sloboda izražavanja "neotuđivo" pravo u Švedskoj.

"Žalim ako su neke osobe to loše primile ili su bile uvređene. Ja lično nikada ne bih namerno nešto radio što bi druge religije mogle shvatiti kao provokativno ili uvredljivo", rekao je Rajnfelt u saopštenju posle susreta sa predstavnicima muslimanskih organizacija u Švedskoj.

Rajnfelt je dodao da je švedsko društvo zasnovano na uverenju da "nije na političarima da prosuđuju o slobodi štampe i izražavanja koja je neotuđivi deo naše zemlje i naše demokratije".

Karikature koja prikazuje Mohameda sa telom psa objavljena u jednom švedskom listu 18. avgusta pokrenula je polemike u muslimanskim zemljama.

Strahuje se da bi mogla biti ponovljena kriza koja je izbila početkom 2006. godine posle pojavljivanja crteža proroka u danskoj štampi u septembru 2005. godine. Tada su žestoke demonstracije potresle muslimanski svet.
Objavljivanje poslednje karikature osudili su Egipat, Iran, Pakistan, Jordan, Organizacija Islamske Zajednice i verske vođe u Avganistanu.
Politika.
 
Interesantno u Svedskoj su 85% ateisti a u Americi samo 9% ne vjeruje u Boga.

Zbog toga i shvatam ovu glupu reakciju Svedske da navodno brani slobodu stampe.

A upravo izlazi na vidjelo jedna afera Austrijskih vojnika koji su se pozdravljali nacistickim pozdravom sto je oi izazvalo pometnju i svaku vrstu osude Evropljana.

Ruzenje necega sto je sveto i religiozno je isti takav akt austrijskih vojnika i to je nacizam.To nije sloboda stampe to je cisti nacizam.
 
Marin55:
Prije neki dan je objavio net.hr da se vrsila anketa po nekim drzavama.Pitanje je bilo jednostavno.Da li vjerujete u Boga?
Po procjeni ankete 85% Svedjana ne vjeruje u Boga a poslije Svedske je Vijetnam.
Aha sad se sjecam da je bila anketa i to sam procitao u Slobodnoj Dalmaciji
Toga podatka se ne sijecam, jedino se sijecam da anketa nije stopostotno tocna
ali i ako je 90 posto OK je. Upamtio sam da je Hrvatska zemlja sa najmanje ateista
u svijetu.
 
Mislim da je to malo i pitanje mentaliteta. Neko ne moze bez religije a neko moze.

A sto se tice fanatizma mislim da ga puno ima u nacionalizmu nego u religiji.
Neumjereni nacionalizam je proizveo Nacizam i Fasizam. A i rasizam.
Dok religija razvija kosmopolitizam i suzbijanje nacionalnih i rasnih razlika.
Na primjer:Bog je stvorio sve na zemlji.Svi ljudi su braca po praocu Adama i pramajke Eve.
 
Marin55:
Mislim da je to malo i pitanje mentaliteta. Neko ne moze bez religije a neko moze.

A sto se tice fanatizma mislim da ga puno ima u nacionalizmu nego u religiji.
Neumjereni nacionalizam je proizveo Nacizam i Fasizam. Ai rasizam.
Dok religija razvija kosmopolitizam i suzbijanje nacionalnih i rasnih razlika.
Definicija nacionalizma ne podrazumeva mržnju prema bilo kome,tako da nacionalizam nije opasnost ni za koga.Srbi su za vreme Tita postali najmanje religiozan narod u regiji,tako da svako nametanje bilo koje religije shvatamo kao opasnost i nazadovanje za nas,kao narod.
 
Marin55:
Mislim da je to malo i pitanje mentaliteta. Neko ne moze bez religije a neko moze.

A sto se tice fanatizma mislim da ga puno ima u nacionalizmu nego u religiji.
Neumjereni nacionalizam je proizveo Nacizam i Fasizam. A i rasizam.
Dok religija razvija kosmopolitizam i suzbijanje nacionalnih i rasnih razlika.
Na primjer:Bog je stvorio sve na zemlji.Svi ljudi su braca po praocu Adama i pramajke Eve.
Nemash blage veze o stvarima o kojima prochash.
Nije nacionalizam proizveo Nacizam i Fashisam nego krajnji kapitalizam-imperijalizam.
Ne proizvodi ideologija nishta,ona je samo nus produkt odredjenog ekonomskog uredjenja,u ovom slushaju kapitalizma-krajnja instanca kapitalizma,ona u kojoj je on nejefikasniji je fashizam.
 
Marin55:
Nacionalizam je prelazna faza plemenske zajednice.A religija i internacionalizam je prelazna faza nacionalizma. Znaci ljudi se udruzuju na osnovu ideje, vjerovanja, ekonomije, istog politickog misljenja itd.
:lol::lol:
Koja gomila gluposti:lol:
Ja ne znam u koje si ti shkole ishao ali izmedju plemenske zajednice i nacionalizma imash jaz od minimum 10 000 godina i neshto"malo"medju faza.Nacionalizam nastajke tek nakon Burzoaskih revolucija,znachi tek krajem 18.veka pochinje da se stvara a zaokruzen je do stvaranja velikih nacionalnih drzava Evrope sredinom 19.veka.I opet je motiv chisto ekonomski-nacionalizam je posledica a ne uzrok.Kada nosioci politichkih aktvnosti postaju vlasnici sredstava za proizvodnju i potreban im je model homogenizacije shirokih narodnih masa radi ukrupnjavanja radne snage.
 
~Petar~:
e :confused:
p.s.
pre ce biti da je izraz kriza u koju kapitalizam zapada
Kako kriza kad je Nemachka za vreme Nacista ekonomski procvetala?
Nije kriza nego moderno robovlasnishtvo u najchistijem obliku-za ljude pogubno,za "obrtanje"kapitala idealno.
Nacizam je mnogo efikasniji ekonomski od tzv."liberalnog kapitalizma" a svaki oblik kapitalistichkog drushtva u shirom istorijskom kontextu tezi onom savrshenjiem modelu,modelu koji ce biti efikasniji.
 

Back
Top