Déjà vu

DJM

Poznat
Poruka
8.536
"Дежа ву („већ виђено”) је снажан утисак да смо већ видели нешто што иначе видимо први пут. Дéјà ву је доживљај или призор као нешто познато, већ виђено и проживљено. Фројд сматра да је овде у питању параамнезија настала услед тога што нас нови утисак подсећа на неки ранији „заборављени”, заправо, потиснути доживљај или фантазам." - Wikipedia

Sta vi mislite? Da li ste nekada imali dozivljaj da ste nesto doziveli onog trenutka kada vam se to desava...
Da li misliste da mozete da promenite ono sto ste videli u "predskazanju" da se ne desi u stvarnosti...
Ja sam imao gomilu Déjà vu-a... ali nikad nisam uspeo da promenim, samo zeleci da shvatim da li je nas zivot ispisan na traci ili mi mozemo menjati stvari... tj. da sve zavisi od nas (nasih postupaka)

Dakle...
 
nije mi se desilo da npr sretnem nekog prvi put i da imam osecaj kao da ga znam od ranije...

ali jeste da sanjam nesto i da su mi u snu mesto i ljudi koji se pojavljuju dobro poznati, kao tolike godine se znamo i toliko puta sam bio tamo....
a kad se probudim, setim se sna ali i konstatujem da te ljude ne poznajem, ni mesto, niti se secam da sam ih sanjao ranije pa se zacudim kako je san mocno ubacio osecaj proslih zbivanja, odnosno ubacio virtuelnu proslost, citave godine, u trenutni san... druga mogucnost je da se proslost koje se secam u snu i zbog koje mi stvari i ljudi deluju poznato, zaista desila u nekom od ranijih snova.... a da kad se probudim ta secanja ne mogu da prizovem...

da li je moguce promeniti ono sto smo videli u predskazanju?
tesko pitanje, ne znam....
reci neki primer iz svog iskustva...
 
Evo ovako...
Sedim sa drugarom, pricamo... i odjednom znam sta ce da kaze...
Ja u tom trenutku posto znam sta ce da izgovori, hocu da vidim da li mogu da ga nateram da izgovori nesto drugo, jednostavno da vidim da li moze da se promeni...
Medjutim sta god da uradim, desi se ono sto sam i video da ce se desiti...
Mozda je to zato sto za tako kratko vreme nije moguce promeniti dogadjaj... ili je zivot kao filmska traka... vec ispisan... a mi gledamo i cekamo kraj...
Mozda...
 
Jako cesto mi se to desava ... dosao sam do nekog zakljucka da sam to sve u stvari pre toga sanjao ... mozda zvuci cudno , meni nije ... ali npr. sanjam nesto ... kasnije , cak i posle dve , tri godine se to desi i ja sedim i gledam iz istog ugla kao u snu i osecam se skroz isto kao i dok sam sanjao i odjednom se setim tog sna ... dosta , ali bas dosta ovoga mi se desavalo ... nas mozak stvara sliku na osnovu cinjenica i tako toga ... Mind is the Magic ... da citiram MJ-a ponovo :lol: :lol: ... 8) :-o :o
 
Postoje neke predpostavke... pa kazu da mozak posto svega koristi 4-5% kapaciteta... se nekad iz nekog razloga ubrza i moze da predvidi sta ce se desiti, sistemom poznatih cinjenica i kombinatorikom po osnovnim zakonima logike...
Drugi kazu da su to samo trenutni tripovi i da u tom trenutku nervni sistem drugacije funckionise dajuci nam osecaj vec vidjenog...
Moguce je i jedno i drugo...
Mada ja ipak mislim da je u pitanju prva stvar... posto ljudski mozak je najnepoznatija stvar na svetu...
Vise znamo o svemiru i stvarima oko nas nego o ljudskom mozgu... tj. o nama...

Po meni um koji je neogranicen, zarobljen je u mozgu koji je neiskoriscen...
 
immph:
Jako cesto mi se to desava ... dosao sam do nekog zakljucka da sam to sve u stvari pre toga sanjao ... mozda zvuci cudno , meni nije ... ali npr. sanjam nesto ... kasnije , cak i posle dve , tri godine se to desi i ja sedim i gledam iz istog ugla kao u snu i osecam se skroz isto kao i dok sam sanjao i odjednom se setim tog sna ... dosta , ali bas dosta ovoga mi se desavalo ... nas mozak stvara sliku na osnovu cinjenica i tako toga ... Mind is the Magic ... da citiram MJ-a ponovo :lol: :lol: ... 8) :-o :o

Ajde reci, na koga si tako pametan! ... Mali Džekson :D Kad porasteš, da budeš kosmonaut. Ne zezam, ja to ozbiljno ... ili doktor nekih egzotičnih nauka, ako se bojiš visine i to ... :-)
 
Haha ... samo da vidis kako se prepiremo na drugim temama ... ali ... Heal the world , make it a better place , 4 U and 4 me and the entire human race , there are people dying , if U care enough 4 the living , make a better world 4 u and 4 me ... 8) :-o :o
 
When you see familiar faces,
But you don't remember where they're from,
Could you be wrong?
When you've been particular places,
That you know you've never been before,
Can you be sure?
'Cause you know this has happened before,
And you know that this moment in time is for real,
And you know when you feel Deja vu.

Chorus:
Feel like I've been here before,
Feel like I've been here before.

Ever had a conversation,
That you realise you've had before,
Isn't it strange?
Have you ever talked to someone,
And you feel you know what's coming next?
It feels pre-arranged.
'Cause you know that you've heard it before,
And you feel that this moment in time is surreal,
'Cause you know when you feel deja-vu.
 
Poslednje objasnjenje koje sam cula za deja vu je da jedno oko primi informaciju brze od drugog oka i proslijedi je do mozga, a potom drugo oko prima informaciju i mi vec imamo utisak da smo to vec vidjeli ili dozivjeli...
 
Ja mislim da je Frojd u pravu.
Cini mi se da je tvrdio da je deja vu proizvod umora, i da navodno u trenutku "spoznaje" novog momenta i "shvatanja" da se on vec desio, mi ustvari prvi put dozivljavamo to, ali ga "saznajemo" tj. postajemo ga svesni sa malim zakasnjenjem, pa nam se zato cini da je "ponovo dozivljen".
 
hator:
Ja mislim da je Frojd u pravu.
Cini mi se da je tvrdio da je deja vu proizvod umora, i da navodno u trenutku "spoznaje" novog momenta i "shvatanja" da se on vec desio, mi ustvari prvi put dozivljavamo to, ali ga "saznajemo" tj. postajemo ga svesni sa malim zakasnjenjem, pa nam se zato cini da je "ponovo dozivljen".

A zbog čega se onda dešava kad smo odmorni ? Ili ni ne znamo da smo umorni, po tebi ? Ili samo umorni ... od života ? ;)
Frojd jeste u pravu, ali ... :roll:
 
ja sam citala deja vu to zbog pozitivno (ili negativno) naelektrisanih jona koji kada mi spavamo odlaze u jonosveru i tamo preuzimaju informacije od drugih jona i zato imamo i teoriju o reimkarnaciji i deja vu /ili tako nesto slicnoi,ne znam da objasnim
 
uh desilo mi se mnogo puta,ne znam to da objasnim,ali pored onih klasicnih deja vu-a koji se manje vise svima desavaju kada samo imas osecaj da si tu bio ali ni sa cim ne povezujes,mnogo su mi traumaticniji oni kada se nadjem na nekom mestu gde nisam nikad bila i odjednom se setim nekog sna gde sam upravo to sanjala bukvalno do detalja i onda mi se zavrti u glavi :roll: to mi se svega nekoliko puta desilo a poslednji put desilo letos u berlinu i bas i nije bilo prijatno :neutral:
 

Slične teme


Back
Top