U Srbiji cene vece nego u vecini zapadnoevropskih zemalja

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Jerry Ropero

Poznat
Banovan
Poruka
7.375
Beograd -- Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić upozorava da su cene u Srbiji više nego u zapadnoevropskim metropolama.


Jelašić se slaže sa ministrom finansija Mirkom Cvetkovićem da je povećanje cena posledica i zloupotrebe monopola i formiranja određenih kartela u domaćoj privredi. "Mogu vam samo reći da kada uđem u Knez-Mihalovu osećam se da mi zaista vređaju inteligenciju vezano za to koliko ovde šta košta", kaže on za B92.

Najpopularniji beli hleb "sava" od 1. septembra košta 29,50 dinara, a od danas su u prodavnicama i supermarketima poskupeli mleko i mlečni proizvodi. Cene su u zavisnosti od procenta masnoće i vrste proizvoda, više za oko 3-4 dinara.

Najveći proizvođači mleka, "Imlek“ i Novosadska mlekara, objasnili su da je do poskupljenja došlo zbog povećanja otkupne cene mleka, prouzrokovanog velikim sušama.

Međutim, ministar finasija Mirko Cvetković ističe da na poskupljenja prehrambenih proizvoda utiče i zloupotreba monopolskog položaja i formiranja određenih kartela u privredi Srbije.

S time je saglasan i guverner NBS Radovan Jelašić. On kaže da je veoma iznenađen kada uporedi koliko su isti proizvodi u Srbiji skuplji nego u drugim zemljama Evrope.

"Mogu vam samo reći da kada uđem u Knez-Mihalovu osećam se da mi zaista vređaju inteligenciju vezano za to koliko ovde šta košta", kaže on.

"Srbija je i dan-danas, kada ima problem sa cenama u maloprodaji... praktikuje se samoupravno dogovaranje, pa se pozovu predstavnici trgovinskih kuća, pa se kaže: Ti ima da smanjiš maržu na ovo, ti na ono", kaže Jelašić.

"Cene u Srbiji nisu duplo skuplje ovde nego u centru Frankfurta zbog PDV-a, već su skupe zato što nema konkurencije", kazao je Jelašić u "Kažiprstu" B92.
U Srbiji oko godinu i po dana postoji Komisija za zaštitu od konkurencije. Predsednica Saveta tog tela Dijana Marković-Bajalović za B92 kaže da Komisija ima saznanja da je do povećanja maloprodajnih cena hleba, ulja, mesa, mleka došlo određenim zloupotrebama.

"Komisija može da utvrdi da postoji zloupotreba dominantnog položaja kada proizvođač, odnosno prodavac koji zauzima dominantan položaj, naplaćuje visoke cene", kaže ona.

"Komisija može da postoji zabranjeni sporazum, tj. kartel, ukoliko se proizvođači odnosno trgovci dogovaraju oko cena. Ukoliko komisija utvrdi sve što je neophodno, može pokrenuti prekršajni postupak i zahtevati od suda da izrekne novčanu kaznu, koja se, po našem zakonu, kreće u visini od jedan do 10 posto ukupnog godišnjeg prihoda", kaže ona.

Guverner Jelasić kaže da se na sednicama vlade do sada nikada ozbiljno nije raspravaljalo o problemu monopola. Prema njegovim rečima, oni se najefikasnije mogu suzbiti jedino konkurencijom.

"Jedno je sigurno: cene ovde, uporedivši s platama koje su niže nego u mnogim drugim razvijenijim zemljama u centralnoj Evropi, jesu daleko više nego drugde", kaže on.
"To znači da neki i te kako iskorišćavaju to da naši ljudi ne mogu da putuju i da kupuju jeftiniju robu. To se rešava samo konkurencijom. Još uvek vlada mentalitet: bolje na jednom televizoru zaraditi 40 odsto, nego na deset po pet odsto", kaže guverner.

Ni ministar finansija ni guverner ne žele da kažu na koga sumnjaju da su najveći monoplisti u Srbiji.

Ističu da će ovo povećanje cena dovesti do rasta inflacije, tako da će Narodna banka, pored mere da ograniči rok otplate keš kredita na dve godine, razmotriti donošenje i dodatnih mera kako bi očuvala stabilnost cena.
 
danas sam hleb u prodavnici platio 35 dinara . 2000te pre dolaska DOS-manlija na vlast hleb je kostao 3 dinara.

2000te prosecna plata je bila 100 dm ili 50e . Danas je 250e ili 5 puta veca . Sto znaci da je prosecna plata povecana 5 puta ili 500% a cene hleba su porasle 12 puta ili 1200% . To je dokaz da se danas zivi GORE NEGO 2000te i da se sa prosecnom platom moze kupiti manje hrane nego sto se moglo 2000te godine.
 
Jerry Ropero:
danas sam hleb u prodavnici platio 35 dinara . 2000te pre dolaska DOS-manlija na vlast hleb je kostao 3 dinara.

2000te prosecna plata je bila 100 dm ili 50e . Danas je 250e ili 5 puta veca . Sto znaci da je prosecna plata povecana 5 puta ili 500% a cene hleba su porasle 12 puta ili 1200% . To je dokaz da se danas zivi GORE NEGO 2000te i da se sa prosecnom platom moze kupiti manje hrane nego sto se moglo 2000te godine.
da to je dokaz za nobelovu nagradu iz ekonomije :roll: a sto je benzin bio 8 maraka litar i to iz kante jer ga nije bilo na pumpi to i da ne govorim
 
benzin je bio skup samo u jednom kratkom vremenu sankcija vec 94te problem je resen organizovanim svercom iz rumunije i bugarske.

ono sto ja poredim jeste situacija kad su DOS-manlije preuzele vlast tj razliku izmedju stanja iz oktobra 2000te godine i danas.

Znaci vi DOS-manlije niste preuzele vlast 94te kad je benzin bio 2-3 marke vec ste preuzeli vlast 2000te kad je bio 1 marku. Tako da manje kenjas sledeci put.
 
vise su cene odredjene vrste hrane ( pre svega junk food pri cemu mislim i na razne slatkise cokolade,marmelade,sunke,sireve itd),voce povrce i ostalo je jeftinije,neke stvari su tu negde otprilike ista cena,a ostalo je jeftinije u srbiji....pocev npr od prevoza koji je mnogo jeftiniji nego u zapadnoj evropi

a za te vise cene mozemo da zahvalimo miskovicu ili ko god vec drzi monopol,i politicarima koji se ne usudjuju ni da ga pomenu a kamoli urgiraju...pocev od opozicije preko vlasti....bas se pitam zasto :)
 
Banshee:
vise su cene odredjene vrste hrane ( pre svega junk food pri cemu mislim i na razne slatkise cokolade,marmelade,sunke,sireve itd),voce povrce i ostalo je jeftinije,neke stvari su tu negde otprilike ista cena,a ostalo je jeftinije u srbiji....pocev npr od prevoza koji je mnogo jeftiniji nego u zapadnoj evropi

a za te vise cene mozemo da zahvalimo miskovicu ili ko god vec drzi monopol,i politicarima koji se ne usudjuju ni da ga pomenu a kamoli urgiraju...pocev od opozicije preko vlasti....bas se pitam zasto :)


Eto odgovora u jednoj rečenici. Sad da se zatvori tema, ionako je već sve ispričano - više puta.
 
Jerry Ropero:
benzin je bio skup samo u jednom kratkom vremenu sankcija vec 94te problem je resen organizovanim svercom iz rumunije i bugarske.

ono sto ja poredim jeste situacija kad su DOS-manlije preuzele vlast tj razliku izmedju stanja iz oktobra 2000te godine i danas.

Znaci vi DOS-manlije niste preuzele vlast 94te kad je benzin bio 2-3 marke vec ste preuzeli vlast 2000te kad je bio 1 marku. Tako da manje kenjas sledeci put.
bio je 8 maraka i 99. i 2000. znam sigurno keva mi radi u NISu a mozda je na pumpam bio marku al ga je bilo jednom mesecno na dve pumpe na periferiji .
 
tokyo:
:shock: :shock: :shock:

Jerry ti očito nikad nisi išao u te zapadnoevropske zemlje čim možeš tako nešto provalit :roll:


bio sam u dosta zapadno evropskih zemalja i cene su iste ili nize nego u Srbiji, evo mi ga drugar u danaskoj otisao pre neki mesec radi za neku firmu tamo i kaze mi "da ne verujes, jeftinija hrana u danskoj nego u beogradu" :shock:

Stim sto prosecan zapadnoevropljanin radi za 1500-2500e a prosecan Srbin za 150-250e :shock:

To su nama nase DOS-manlije dale - da imamo cene kao na zapadu a plate kao u Africi :shock:
 
filatelista:
ma odraše nas Rusi u košarci,ali naši su, pa ne smeta :grin: :grin: :grin:

putin_384x350.jpg

Этот мальчик - негодяй
 
Jerry Ropero:
bio sam u dosta zapadno evropskih zemalja i cene su iste ili nize nego u Srbiji, evo mi ga drugar u danaskoj otisao pre neki mesec radi za neku firmu tamo i kaze mi "da ne verujes, jeftinija hrana u danskoj nego u beogradu" :shock:

Stim sto prosecan zapadnoevropljanin radi za 1500-2500e a prosecan Srbin za 150-250e :shock:

To su nama nase DOS-manlije dale - da imamo cene kao na zapadu a plate kao u Africi :shock:

ne da mi se demantirat jer moram ić offline...drugom prilikom

a za sad si me toliko lepo nasmijao da ću frendu ovo ispricat na kafi

možda se upiša od smijurije :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
pa tamo su skupe prave stvari - alkohol i cigarete. alkohol i cigarete ti ne trebaju za zivot a i stetne su.

a sto se tice hrane ona je jeftinija nego u Srbiji :shock:

Dal je normalno da Srbija kao poljoprivredna zemlja ima skuplju hranu od Danske :shock:

Ja mislim da nije :shock:

To su nama DOS-manlije dale da imamo vece cene nego na zapadu a nize plate nego u Africi :shock:
 
Jerry Ropero:
pa tamo su skupe prave stvari - alkohol i cigarete. alkohol i cigarete ti ne trebaju za zivot a i stetne su.

a sto se tice hrane ona je jeftinija nego u Srbiji :shock:

Dal je normalno da Srbija kao poljoprivredna zemlja ima skuplju hranu od Danske :shock:

Ja mislim da nije :shock:

To su nama DOS-manlije dale da imamo vece cene nego na zapadu a nize plate nego u Africi :shock:

E to pitaj seljake što je hrana skupa. Ne kopaju ni "demokrate" ni "nedemokrate"...

p.s. da si stvarno bio na zapadu znao bi da postoji kategorija hrane za širu narodnu masu tj hrana iz staklenika kao i skupa hrana koja se dobija na klasičan način.
 
Iron Lord:


p.s. da si stvarno bio na zapadu znao bi da postoji kategorija hrane za širu narodnu masu tj poreklom iz staklenika kao i skupa hrana koja se priprema na klasičan način.


e ovo je sustina.
za siroku narodnu masu junk food je jeftin,i to je ona hrana od koje se narod goji i izoblicava....ko sto rekoh cokolade,nutele,sunke,kolaci,slatkisi,hamburgeri,grickalice i ostalo...

a kada treba da kupis tikvicu ili ne daj boze patlidzan tu te lupi po dzepu samo tako...hleb isto mozes da kupis onaj sirotinjski ili onaj kvalitetan,a razlika u ceni je cesto velika...feta sir imas sirotinjski on ima ukus ko gumica za brisanje,i onaj fensi skupi...dakle sustina je u ovome sto sam citirala....za svaku ciljnu grupu po nesto.
 
Banshee:
e ovo je sustina.
za siroku narodnu masu junk food je jeftin,i to je ona hrana od koje se narod goji i izoblicava....ko sto rekoh cokolade,nutele,sunke,kolaci,slatkisi,hamburgeri,grickalice i ostalo...

a kada treba da kupis tikvicu ili ne daj boze patlidzan tu te lupi po dzepu samo tako...hleb isto mozes da kupis onaj sirotinjski ili onaj kvalitetan,a razlika u ceni je cesto velika...feta sir imas sirotinjski on ima ukus ko gumica za brisanje,i onaj fensi skupi...dakle sustina je u ovome sto sam citirala....za svaku ciljnu grupu po nesto.

koji bre junk food sta ti pricas . ja pricam o hlebu, mleku, kiseloj vodi, jogurtu, paradajzu, mesu sve je to kao sto i sami jelacic tvrdi jeftinije na zapadu nego kod nas :shock:

evo kaze mi drug iz ceske da je tamo coca cola 60 din nasih a kod nas 90 din iliti 50% skuplje :shock:

kako je to moguce?
 
Jerry Ropero:
koji bre junk food sta ti pricas . ja pricam o hlebu, mleku, kiseloj vodi, jogurtu, paradajzu, mesu sve je to kao sto i sami jelacic tvrdi jeftinije na zapadu nego kod nas :shock:

evo kaze mi drug iz ceske da je tamo coca cola 60 din nasih a kod nas 90 din iliti 50% skuplje :shock:

kako je to moguce?
kokakola je junk food ako nisi znao :lol:

paradajz je bezobrazno skup u sred sezone,i u spaniji a u nemackoj da ne pricam.na stranu sto nema ukus,pa se semo pravis da osecas nesto....

voda je skuplja,i to dosta....jogurt ces jedva da nadjes,a za meso da bude iskrena ne znam jer ne jedem bas,tako da nisam proveravala cene :) mleko je tu negde,malo skuplje,ako pricamo o onom iz tetrapaka sto se ne kuva.

nemas pojma o cemu pricas,vidi se da nisi izaso odavde ne znam samo sto nas lozis :lol:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top