Srodne duše

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
... ne znam tačno ni naziiv knjige ni autora...
Čitala je jedna osoba, pa mi je dala da pročitam jedan pasus.
Pošto se radi o nekoj kosmičlkoj matematici, ja ću da preskočim i napišem suštinu. A to je da duša, pre nego da dođe na ovaj svet iz sfere u kojoj boravi, raspadne se na 14 delova. Što bi značilo da svaki čovek ima sebi sličnih 13 duša!
Obično ti komadi duše ne padaju daleko jedna od druge, pa se stoga nalaze ta bića u istoj zemlji, ili u zemljama u regionu... Vezuje ih nešto... Ista kultura, vera, jezik...
I naravno - u podsvesti urezano sećanje da se nekada bili deo Jednog...
Ali se dešava da pri padu, neka ode dalje nego druge, završi na drugoj strani planete...

Da li vam se učinilo da kad nekog sretnete, osetite se kao da tu osobu znate oduvek? Ili da osećate neku posebnu bliskost, sigurnost pored nje?
Sigurno da jeste.
Na zemlji, u ovom životu, takve duše se traže... nisu uvek u pitanju partnerske relacije... mogu da budu rođaci, prijatelji, komšije... stvar je u fluidu...

Ali - zanimljiva stvar - kada se takve srodne duše nađu kao partneri, onda postoje dva slučaja: onaj, u kome dolazi do neverovatno jake ljubavi i strasti...
Ili, češći - da te osobe, iz nekog nekonkretnog razloga, teško mogu da opstanu u vezi... Ima obostranih emocija, ali... i izvesne napetosti kada je u pitanju ljubavna veza... Mnogo truda treba da ulože te osobe da bi prevazišle tu neku blokadu...
 
Sokolice ako pod hitno ne nađeš nekog dečaka, ima da se zaglibiš u ezoteriji kao u živo blato. Ako već imaš dečaka, onda pod hitno da ga menjaš jer te očigledno ne inspiriše dovoljno.
 
Sokolica_M:
... ne znam tačno ni naziiv knjige ni autora...
Čitala je jedna osoba, pa mi je dala da pročitam jedan pasus.
Pošto se radi o nekoj kosmičlkoj matematici, ja ću da preskočim i napišem suštinu. A to je da duša, pre nego da dođe na ovaj svet iz sfere u kojoj boravi, raspadne se na 14 delova. Što bi značilo da svaki čovek ima sebi sličnih 13 duša!
Obično ti komadi duše ne padaju daleko jedna od druge, pa se stoga nalaze ta bića u istoj zemlji, ili u zemljama u regionu... Vezuje ih nešto... Ista kultura, vera, jezik...
I naravno - u podsvesti urezano sećanje da se nekada bili deo Jednog...
Ali se dešava da pri padu, neka ode dalje nego druge, završi na drugoj strani planete...

Da li vam se učinilo da kad nekog sretnete, osetite se kao da tu osobu znate oduvek? Ili da osećate neku posebnu bliskost, sigurnost pored nje?
Sigurno da jeste.
Na zemlji, u ovom životu, takve duše se traže... nisu uvek u pitanju partnerske relacije... mogu da budu rođaci, prijatelji, komšije... stvar je u fluidu...

Ali - zanimljiva stvar - kada se takve srodne duše nađu kao partneri, onda postoje dva slučaja: onaj, u kome dolazi do neverovatno jake ljubavi i strasti...
Ili, češći - da te osobe, iz nekog nekonkretnog razloga, teško mogu da opstanu u vezi... Ima obostranih emocija, ali... i izvesne napetosti kada je u pitanju ljubavna veza... Mnogo truda treba da ulože te osobe da bi prevazišle tu neku blokadu...

Znaci,odusevio me je tekst.Ja koja do nedavno i nisam verovala u postojanje SRODNE DUSE pocela sam malo da razmisljam o tome i neverovatno ali mislim da sam srela osobu koja bi se mogla nazvati tako. :confused: Postoji neverovatna fizicka slicnost iako je u pitanju muskarac,znaci:boja kose,boja ociju,visina,crte lica,ja i on kao preslikani,to su svi rekli koji su nas sreli zajedno...a opet nikako nije uspelo..nismo mogli da ostvarimo nista dugotrajno ni dublje,kao da nas je nesto kocilo,a ja ipak mislim da je on za mene..i uvek cu to misliti...potajno..i uvek cu ga voleti
 
Pa zaboravi ga onda. Mislim nemam pojma ... jedan je život i nelogično mi nekako da gubiš vreme razmišljajući šta bi bilo kad bi bilo ... to je neproduktivno i na fizičkom i na emotivnom planu ... a somborska feta je provereno najbolja :D
 
Indigo71:
Sokolice ako pod hitno ne nađeš nekog dečaka, ima da se zaglibiš u ezoteriji kao u živo blato. Ako već imaš dečaka, onda pod hitno da ga menjaš jer te očigledno ne inspiriše dovoljno.

Praznina nečijih reči uvek ubije moju želju da odgovorim...

Neshvaćeno, žao mi je, ne mogu ti pomoći.
 
dragojIo:
srodna dusa je jedan od retkih koncepata u koji ne verujem

Прочитај ако ниси ''Степског вука''...нема везе са сродним душама, али има везе са проналажењем самога себе међу хиљаду, безброј својих сопствених душа...
 
Rujevit:
Прочитај ако ниси ''Степског вука''...нема везе са сродним душама, али има везе са проналажењем самога себе међу хиљаду, безброј својих сопствених душа...

nisam ali hocu, odavno mi je na listi ta knjiga za procitati... pa cu da prokomenatisem ovaj tvoj post ponovo...
 
dragojIo:
hahaha, hold on, wait a second, just a minute - definisi bliskost!
nisam osetio da smo specijalno stvoreni jedno za drugo, ni sa jednom osobom, da je to sto smo se pronasli kosmicka zamisao itd....
Bliskost je bliskost a to o čemu ti pričaš su fore iz nisko(a i visoko)budžetnih ljubića ;)
Ne brkajmo pojmove ...
Doduše tema se odnosila na to nešto u romantičnom smislu ali opet ...
A i ako kažeš "srodna duša" niko nije rekao da je to samo jedna, i da mora biti samo jedna osoba ;) Može biti i više srodnih duša. Neke su više a neke manje srodne :grin:
 
Ко нема душу, тај нема ни "сродну душу". :wink:

Наравно да постоје сродне душе! Зашто не би постојале? Па, постоје и сродне физичке материје (за које смо из хемије учили да их везује тзв. filia ) Зашто не би постојале сродне нефизичке матрије?

Једино ако неко негира постојање душе као такве ...... е, њега не можеш да убедиш у постојање сродних душа.

А дешава се и то да први пут видиш човека у животу, а имаш осећај да га познајеш вековима. Ко зна, можда то има везе с реинкарнацијом. Нико није доказао да постоји реинкарнација, али исто тако -- нико није доказао ни да не постоји! Ово треба имати на уму! Поштено говорећи, још увек не знамо да ли постоји или не постоји :? .
 
Indigo71:
Pa zaboravi ga onda. Mislim nemam pojma ... jedan je život i nelogično mi nekako da gubiš vreme razmišljajući šta bi bilo kad bi bilo ... to je neproduktivno i na fizičkom i na emotivnom planu ... a somborska feta je provereno najbolja :D
Pa,pokusavam,ali nekako ne ide!! :roll:
Znas,nastavila sam ja sa svojim zivotom dalje ali nekako ne umem da ga zaboravim,srecna sam,nije da nisam, ali opet kao da nesto fali... :(
 
Modruna:
Ко нема душу, тај нема ни "сродну душу". :wink:
:lol:
tako nekako.

Modruna:
Наравно да постоје сродне душе! Зашто не би постојале? ...
Naravno da postoje, i to je potpuno prirodna, normalna, čak i uobičajena stvar.
Jedini je problem što se iz prevashodno komercijalnih razloga ovaj izraz rekla bih prilično izlizao tako da kad nekome pomeneš "srodne duše" u nekom kontekstu, ono budi potpuno drugačije asocijacije ... Ljudima pada na pamet pre otrcana romantika nego ono što taj izraz izvorno znači. I šta je značio pre nego što je tako neljudski zloupotrebljen :lol:

Srodne duše su ljudi koji su se "pronašli", koji se prosto razumeju bez nekih preteranih objašnjavanja, čiji odnos ima određen kvalitet bez obzira na kvantitet (dužina poznanstva i frekvencija susreta, primera radi ... ) koji se prosto ne postiže u nekim drugim odnosima, sa drugim ljudima. Ne moraju to biti muško-ženske relacije, mislim ljubavno-romantičnog karaktera ... Mogu se i prijatelji "pronaći". Jednostavno se s nekima kapiraš a sa nekima ne, to je suština priče.

Ne znam šta je tu toliko komplikovano i nejasno i čemu mistifikacije ...
 
mackica so:
Pa,pokusavam,ali nekako ne ide!! :roll:
Znas,nastavila sam ja sa svojim zivotom dalje ali nekako ne umem da ga zaboravim,srecna sam,nije da nisam, ali opet kao da nesto fali... :(

... fali deo duše.
:roll:

Ljudi imaju potrebu da prožive neke (...mnoge, actually) stvari a nije moguće proživeti baš sve sa samo jednom osobom ... ja bih to tako uprošćeno objasnila.
 
Elle_77:
Srodne duše su ljudi koji su se "pronašli", koji se prosto razumeju bez nekih preteranih objašnjavanja, čiji odnos ima određen kvalitet bez obzira na kvantitet (dužina poznanstva i frekvencija susreta, primera radi ... ) koji se prosto ne postiže u nekim drugim odnosima, sa drugim ljudima. Ne moraju to biti muško-ženske relacije, mislim ljubavno-romantičnog karaktera ... Mogu se i prijatelji "pronaći". Jednostavno se s nekima kapiraš a sa nekima ne, to je suština priče.

Ne znam šta je tu toliko komplikovano i nejasno i čemu mistifikacije ...

kad tako definises onda ne da verujem nego znam da to postoji... ali ja to zovem prosto kompatibilnim ljudima, termin koji nije mitski opterecen...
ali zar ti ne zvuci onda glupo kad neko kaze ja VERUJEM da srodne duse postoje (srodne duse kako si ih ti definisala)...
jer sta tu ima de se veruje? da postoji osoba slicna tebi sa kojom se kapiras i sa kojom ti druzenje odgovara? pa to uopste nije nepoznanica...

a termin srodne duse, u svom pravom znacenju, vodi poreklo iz onog mita o hermafroditima prelepim i presrecnim bicima koje je ljubomorni bog raspolutio i od tad svaka konkretna polovina trazi onu drugu, konkretnu polovinu, da se ponovo spoje... i onda se veruje da tamo negde postoji neka osoba koja je stvorena bas za tebe i ti za nju, i covek se nada sudbonosnom susretu...
 
Da... Ali vi pričate i dalje o već poznatim stvarima... da ne kažem otrcanim... srodna duša - druga polovina našeg bića...
Ne... Meni je toliko logično da imamo više srodnih duša i da se sa njima srećemo na različitim poljima i u različitim relacijama...
Ovaj tekst ne bi bio nešto ni zanimljiv ni nov za mene... da ne sadrži i taj deo, gde se o ''srodnim dušama'' govori i kao o osobama koje ponekad teškom mukom opstaju u komunikaciji... svaki susret vrvi od emocija i svaki biva neuspešan, nečim pokvaren, u bes pretvoren... tako to tamo piše... ma koliko to zvučalo sad, kako sam ga ja napisala, paradoksalno... uvek sam verovala da su u oprečnostima i velike istine...
 
Modruna:
Ко нема душу, тај нема ни "сродну душу". :wink:

Наравно да постоје сродне душе! Зашто не би постојале? Па, постоје и сродне физичке материје (за које смо из хемије учили да их везује тзв. filia ) Зашто не би постојале сродне нефизичке матрије?

Једино ако неко негира постојање душе као такве ...... е, њега не можеш да убедиш у постојање сродних душа.

А дешава се и то да први пут видиш човека у животу, а имаш осећај да га познајеш вековима. Ко зна, можда то има везе с реинкарнацијом. Нико није доказао да постоји реинкарнација, али исто тако -- нико није доказао ни да не постоји! Ово треба имати на уму! Поштено говорећи, још увек не знамо да ли постоји или не постоји :? .

Da... Ja sam još pročitala da se nekad osobe sretnu, imaju taj osećaj poznanstva od ''ranije'', ali to ne mora uvek da bude potisnuto u podsvesti sećanje duše na neku vezu iz prošlog života sa nekom osobom... već predosećaj onoga što nas čeka sa njom u budućem...
Meni sve to zvuči poprilično ludo, budući da ta knjiga (''Razgovori s Bogom'') nudi totalno drukčija viđenja života, smrti... kojima su nas učili... kao neko sintetizovano znanje svih religija, mislilaca, alhemičara, ljudi neobičnih sposobnosti,... pa malo modifikovano... To je već malo udaljavanje od ove teme, digresija, inspirisala me pominjanje reinkarnacije...
Kažu, neki ljudi ne dovedu priču do kraja u ovom životu, neko nekome ostane dužan u emotivnom smislu, i to se nekad ''plati''...
Inače, moj dobar drug, studira elektroniku, radio je natalnu kartu, pre toga je osporavajući, a kada se vratio od posete toj osobi, bio je ubeđen da sam ja njoj pričala o njemu, njegovim stavovima... Možda ga nije promenilo ne znam u kojoj meri, ali bar treba znati čovek da ne isključuje mogućnosti radikalno...
 
dragojIo:
ali zar ti ne zvuci onda glupo kad neko kaze ja VERUJEM da srodne duse postoje (srodne duse kako si ih ti definisala)...
jer sta tu ima de se veruje? da postoji osoba slicna tebi sa kojom se kapiras i sa kojom ti druzenje odgovara? pa to uopste nije nepoznanica...
Pa ja sam upravo o tome pričala ... i nisam ja rekla to za "verovanje" ;)
No anyway zašto bi bilo glupo, svako ima svoje viđenje stvari ...

dragojIo:
a termin srodne duse, u svom pravom znacenju, vodi poreklo iz onog mita o hermafroditima prelepim i presrecnim bicima koje je ljubomorni bog raspolutio i od tad svaka konkretna polovina trazi onu drugu, konkretnu polovinu, da se ponovo spoje... i onda se veruje da tamo negde postoji neka osoba koja je stvorena bas za tebe i ti za nju, i covek se nada sudbonosnom susretu...
Yeah, right :lol:
Ne verujem da postoji samo jedna osoba. Odnosno može biti više "srodnih duša" ali na različite načine i u različitim pogledima ...
 

Back
Top