Baksis?!

Cat_Woman

Zainteresovan član
Poruka
185
Namerno postavljam temu na ovaj pdf, a ne na svastaru jer je pitanje namenjeno pripadnicama lapseg pola.
Kao letnji posao konobarisem u jednom fancy lokalu i od muskih gostiju dobijam baksis redovno, makar to bilo samo 10din, dok ce svaka zena traziti ceo kusur i skoro nikad nece zaokruzivati racun, nego ce ga platiti takvog coskastog...
Pretpostavljam da ce biti onih zlobnih koji ce odmah reci da je to zasto sto sam mlada zenka :D ali nije istina jer zene/ devojke ne ostavljaju baksis ni konobarima koji kod nas rade....
Dakle, cenjene zene i devojke, da li ostavljate baksis radnicima u kaficu? Ako ne, zasto?
 
Uglavnom ne ostavljam bakšiš, konobari dobijaju platu za to što rade, šta bilo ko ima da ih dodatno finansira. A kad očekuju da ostavim (to se vrlo jasno vidi), a masovno se tako postavljaju - tek tad neću. U principu, ostavim bakšiš ako mi je osoba zaista simpatična (kao profesionalac, naravno), u protivnom, ne. Vrlo retko se dešava, moram priznati. Osećam da će da uleti neka aluzija na Reservoir Dogs.
 
havalius:
Uglavnom ne ostavljam bakšiš, konobari dobijaju platu za to što rade, šta bilo ko ima da ih dodatno finansira. A kad očekuju da ostavim (to se vrlo jasno vidi), a masovno se tako postavljaju - tek tad neću. U principu, ostavim bakšiš ako mi je osoba zaista simpatična (kao profesionalac, naravno), u protivnom, ne. Vrlo retko se dešava, moram priznati. Osećam da će da uleti neka aluzija na Reservoir Dogs.
isto ;) tj ranije sam uvek ostavljala,smatrala sam da je to "kulturno" .a onda sam pocela da radim u parfimeriji.i mozda sakupila 5€ baksisa za 3 god.i onda sam shvatila:svi mi radimo za platu,za neki extra trud moze biti nagradjen(npr letos je konobar mojoj drugarici suzani rekao "hocete piletinu kao i obicno?vranac procorde kao i obicno?" a ona tamo nije rucala vec 6 meseci) ali za jednostavno donosenje pitja za moj sto niko ne zasluzuje da bude placen vise nego sto je dogovorio sa gazdom.
pitanje za autora teme:da li smatras da su gosti duzni da ti daju baksis?kao uvredjena si sto si zene ne ostavljaju,tako mi zvuci.objasni mi zasto bih ti recimo ostavila baksis?sta ti to imas vise nego sto je predvidjeno konobarskim zakonom?
 
Pa, ja uvek zaokruzim. Nekako mi bedak da cekam tih dinar i dva, dok konobar/ica kopa po pederushi. Znam da je i to fora, ali eto. A malo sam i osetljiva po tom pitanju, jer moj mladji bata konobarishe, ali on je fini, chasna rech!!! :) Ali, ako primetim taj neki stav, da je to ustvari moja obaveza ili da se to od mene ochekuje, e onda ne dam!
 
Ostavljam bakšiš najčešće, jer sam i sama jedno vreme bila prinuđena da radim kao konobarica i znam da me je u stvari taj bakšiš i izdržavao....plata je bila mizerna...
Međutim, moram priznati, ne ostavljam bakšiš svakom- sve zavisi od njegovog/njenog stava, truda i ostalo....Ako mi dođe neki nadrndan konobar ili konobarica, koji ne ume da se nasmeje, koji nema poštovanja prema mušteriji, koji me usluži bahato ili neodgovorno, tada nemam nameru da ostavljam bakšiš...Svakom prema svojim zaslugama.
Ljubaznim i nasmejanim konobarima ili konobaricama bukvalno volim da dam bakšiš.
 
havalius:
Uglavnom ne ostavljam bakšiš, konobari dobijaju platu za to što rade, šta bilo ko ima da ih dodatno finansira. A kad očekuju da ostavim (to se vrlo jasno vidi), a masovno se tako postavljaju - tek tad neću. U principu, ostavim bakšiš ako mi je osoba zaista simpatična (kao profesionalac, naravno), u protivnom, ne. Vrlo retko se dešava, moram priznati. Osećam da će da uleti neka aluzija na Reservoir Dogs.

Ja sam ranije ovak razmisljala ali sam onda zahvaljujuci mom dragom promenila misljenje, pa ostavim baksis. Ne kao on ali ostavim. Plata je konobarima jako mala i oni bukvalno ZIVE od baksisa.

hanibal77:
isto ;) tj ranije sam uvek ostavljala,smatrala sam da je to "kulturno" .a onda sam pocela da radim u parfimeriji.i mozda sakupila 5€ baksisa za 3 god.i onda sam shvatila:svi mi radimo za platu,za neki extra trud moze biti nagradjen(npr letos je konobar mojoj drugarici suzani rekao "hocete piletinu kao i obicno?vranac procorde kao i obicno?" a ona tamo nije rucala vec 6 meseci) ali za jednostavno donosenje pitja za moj sto niko ne zasluzuje da bude placen vise nego sto je dogovorio sa gazdom.
pitanje za autora teme:da li smatras da su gosti duzni da ti daju baksis?kao uvredjena si sto si zene ne ostavljaju,tako mi zvuci.objasni mi zasto bih ti recimo ostavila baksis?sta ti to imas vise nego sto je predvidjeno konobarskim zakonom?

Ja u parfimeriji i buticima NIKAD ne ostavljam baksis. Ali u kafani redovno. Lose si mesto izabrala.

Ostavljam jer zive od baksisa, jer sam zadovoljna a kad nisam jednostavno ne ostavim baksis.
 
Znam da se pitanje ne odnosi na mene, tj muški pol ali 'oću da obrazložim, ja redovno ostavljam dobar bakšiš i smatram to manirom ali za uzvrat uvek imam slobodan sto, preporuku šta je trenutno sveže i skok konobara na svaki moj mig.........neznam šta je loše u tom maniru?
 
mishka:
Ja sam ranije ovak razmisljala ali sam onda zahvaljujuci mom dragom promenila misljenje, pa ostavim baksis. Ne kao on ali ostavim. Plata je konobarima jako mala i oni bukvalno ZIVE od baksisa.



Ja u parfimeriji i buticima NIKAD ne ostavljam baksis. Ali u kafani redovno. Lose si mesto izabrala.

Ostavljam jer zive od baksisa, jer sam zadovoljna a kad nisam jednostavno ne ostavim baksis.
i od lopovluka,to si zaboravila?letos je decko hteo da nas zavrne za 200 po osobi,mislio da je veliko drustvo pa se nece primetiti.
dobro nebitno,i meni je mala plata pa mi niko nista ne ostavlja
 
hanibal77:
i meni je mala plata pa mi niko nista ne ostavlja

Баш тако! Уосталом, заиста не памтим да сам скоро била услужена негде макар коректно, а камоли да се неко посебно потрудио да ме услужи. Осим у Турској.

Понекад заокружим рачун, али чисто да избегнем оно њихово театрално копање по торбици са новцем, а не зато што мислим да заслужују бакшиш.
 
Zavisi i od toga koliko para imam u novcaniku da li ostavljam baksis... Najgore mi kada jedva skupim za neku kafu ('bem ti studente), a onda mi neka klinka cokce sto nema baksisa... Kad imam ostavim i 100 din ako mi se hoce, kad nemam jbg.
A inace, radila sam i ja u kaficu i nikad nisam primetila da muskarci ostavljaju vise para nego zene... Cak sta vise....
 
cute_kitten:
Namerno postavljam temu na ovaj pdf, a ne na svastaru jer je pitanje namenjeno pripadnicama lapseg pola.
Kao letnji posao konobarisem u jednom fancy lokalu i od muskih gostiju dobijam baksis redovno, makar to bilo samo 10din, dok ce svaka zena traziti ceo kusur i skoro nikad nece zaokruzivati racun, nego ce ga platiti takvog coskastog...
Pretpostavljam da ce biti onih zlobnih koji ce odmah reci da je to zasto sto sam mlada zenka :D ali nije istina jer zene/ devojke ne ostavljaju baksis ni konobarima koji kod nas rade....
Dakle, cenjene zene i devojke, da li ostavljate baksis radnicima u kaficu? Ako ne, zasto?
Uvek ostavljam bakšiš.
I to svuda: kod frizera, taksisti, u prodavnici, posebno u kafićima ....to je bonton.
 
hanibal77:
i od lopovluka,to si zaboravila?letos je decko hteo da nas zavrne za 200 po osobi,mislio da je veliko drustvo pa se nece primetiti.
dobro nebitno,i meni je mala plata pa mi niko nista ne ostavlja
Ah ima ih raznih.... No, generalno gledano zive od baksisa....

I kod frizera ostavljam uvek baksis
 
Kad vidim da se konobar trudi, da je ljubazan i da na neki način voli posao kojim se bavi ... onda ostavim bakšiš.
Namerno ne ostavljam bakšiš kad kao počnu da kopaju po svom novčaniku kad traže sitno ili kada mi svesno da do znanja da ''nema sitno'', e ja onda kažem ''nema problema sačekaću dok ne nabavite sitno''. NIje pitanje u 10ak dinara sitnog ... nego u njegovom ''opravdanom'' očekivanju i mom principu.

Bakšiš je stvar ličnog izbora .... zašto bi ti konobar to nametao ili očekivao ... sa kojim pravom :shock:?
 
E secam se kad me je jednom frizerka unakazila, nisam joj ni platila...
A taksistima stvarno ne volim da ostavljam baksis veci od 20 dindzi, poskupeli su do bola, treba mi od grada do Vozdovca 400 din.
 
NatasaNatasa:
Kad vidim da se konobar trudi, da je ljubazan i da na neki način voli posao kojim se bavi ... onda ostavim bakšiš.
Namerno ne ostavljam bakšiš kad kao počnu da kopaju po svom novčaniku kad traže sitno ili kada mi svesno da do znanja da ''nema sitno'', e ja onda kažem ''nema problema sačekaću dok ne nabavite sitno''. NIje pitanje u 10ak dinara sitnog ... nego u njegovom ''opravdanom'' očekivanju i mom principu.

Bakšiš je stvar ličnog izbora .... zašto bi ti konobar to nametao ili očekivao ... sa kojim pravom :shock:?
Naravno da ocekuju baksis kada im gazda istrabunja - jeste dnevnica mala, ali sto je baksis doooobar....
 
cute_kitten:
Dakle, cenjene zene i devojke, da li ostavljate baksis radnicima u kaficu? Ako ne, zasto?
Posto u vecini slucajeva ostavim tip, mogu samo da nabrojim kad nisam.
1. ne ostavljam tip tamo gde uz narudzbinu kafu i vodu, vodu moram da napomenem 3puta, pa na kraju ili odem po nju ili budem bas neprijatna, jer u lokalu ni ne prodaju flasiranu negaziranu, ali ne sluze obicnu... ne umem da pijem kafu bez vode
2. insistiram da tip s kojim sam ne ostavlja tip ako devojka koja nas posluzuje se obrati njemu, gleda u njega dok ja narucujem i otvori njegovo pice.... osecam se kao budala, pri cemu smatram da je stvar bontona i manira to sto ostavljam novac, tako da onda iz istih razloga treba da me udostoji pogleda, posluzenja i otvaranja limenke
3. ima jedan specifican slucaj sa Tvrdjave, gde je devojka samu sebe castila (sa nekih 120ak dinara ja mislim), pri cemu mi je saradnja s njom bila vise nego grozna. Donela mi je jedno od najskupljih **** tada u lokalu u kom je bila muva "upala je od sanka" je bio izgovor :shock:
insistirala sam da ga vrati, naravno da je sve vreme bila nad.kana... mislim halo, imam koktel s muvom :-? pri donosenju racuna, je donela fiskalni za kiselu vodu i kafu, pri cemu su jos 2 **** (skuplja) bila popijena. Kad je naplacivala... ajd' sad ne secam se cifre, ali nisam htela da joj se ostavi, na datih 1500 dinara, bez gesta u redu je, ona se okrenula i najbrze moguce otisla tako da sam je bas bas bas izblamirala pred lokalom. I ne osecam nikakvu grizu savesti i opet bih isto postupila.
 
uh, hanumo, ovo pod 3 je baš heavy... kreten
nego, i ja gotovo uvek ostavim napojnicu. I ne razmišljam mnogo o tome - normalno mi je. Jedino ne ostavim kad vidim da onako duuuuugo traže kusur po novčaniku ili kad na neki drugi način probaju da me "primoraju". To mi je baš bljak.
 
Ja ne dajem bakšiš za osmeh....
To je ženska specijalnost....

Ja dajem za tihi rad....znači kad vidim da se čovek zbog svog stava prema radu i bez nekog ulizivačkog entuzijazma trudi da ispoštuje svoje standarde....
Time za razliku od estetike i ulizivačkog hoću da nagradim i one koji su sebi dosledni , a ne šoumeni.....
 
joj, a o kakvom sad uzvišenom entuzijazmu govoriš? To su bre konobari. Donose ti piće i hranu. Kraj.
(ne omalovažavam, i ja sam bila u sličnim vodama, al jbg, pretera)
 
Meni su rekli "Najgore je kad te prokune konobar ili taksista"...:lol:
Šalu na stranu, uvek ostavim ono standardno 10%, čak devojkama ostavljam i više - ženska solidarnost ;)
Nedavanje bakšiša mi je kazna za lošeg konobara, tada, što kaže Samanta, i 5 dindži čekam!!! :evil:
 
Uglavnom ne ostavljam. Zato sto su konobarice uglavnom bezobrazne pa ga uzmu same :? To me uzasava! A i jako retko nailazim na konobarice (i konobare) koji obave svoj posao kako treba.
 

Back
Top