Lov na sarana-pomoc

*VULPES*BG*

Početnik
Poruka
18
Kolege pecarosi,
pocetnik sam u pecanju sarana.Nisam siguran da cu napraviti pravi izbor opreme pa vas molim za malo saveta, pre svega me zanimaju stapovi i masinice (za kog proizvodjaca da se odlucim...), mada su svi drugi saveti dobrodosli...Tacnije, zanima me sve vezano za lov na sarana. Do sada sam pecao smudja i stuku
HVALA
 
Uf sinak imas ti tu toliiiiiiko materijala da ne mozemo mi ovde da te naucimo ni osnovama bez visednevnog pisanja za koje ja nemam vremena pa cu te savetovati najbolje sto mogu za ovo kratko svracanje u tvoj tred!!
Znaci isprsi se nekoliko stodinarki i kupi od nekog (nek ti neko skine sa torrent-a jer sumnjam da ima na svakoj pijaci a originali su ohohoooo skupi) DVD-ove firme Korda,ima ih 6 komada,tu ces videti SVE sto te zanima,od pronalaska,procesljavanja i markiranja mesta za ribolov do mamaca,vrste stapova,masinica,aroma...
I ne robuj markama,ja recimo pecam sa Colmic opremom,koja je za takmicare i rekreativce u mec ribolovu i ribolovu na plovak stvarno dobra ali su za saransku opremu jos pocetnici mada sasvim solidnog kvaliteta tako da za 100 eura imas da kupis stap i masinicu,puta recimo 2 (mozes odmah i da kupis 3 kompleta ako imas love),uzmes neki solidan i stabilan rod pod,KVALITETNE strune i udice,ako imas love uzmi i komplet signalizatora i neku stolicu (ako ne onda ce zvonca i neki stari sundjer da ti posluze za pocetak) i uzivaj,to je dovoljno za pocetak!!
E da,i za kraj savet u vezi mamaca,a to je da se ne ugledas mnogo na stare ribolovce koji jos pecaju na saku zrna na udici 5/0 i strunu 0.80 sa germinama od 2 metra,mada naravno to ne znaci da je kukuruz otisao u istoriju ali zbog manje cimanja hrani bar u kombinaciji sa bojlama (nisu toliko jeftine da bi se bacale svaki dan po kilo u vodu) posebno ako riba na tvojoj vodi nije nesto naviknuta na bojle pa ce se uz kukuruz privici na njih,ali poenta je da je bojla+KVALITETNA udica odgovarajuce velicine i naravno sistem na dlaci najbolje i dokazano resenje za vecinu situacija (ne stidi se da probas i kukuruz na dlaci,tigrov orah i slicne egzotike kad bojle ne rade posao) i tome se od pocetka posveti,kao i odgovarajucoj opremi,znaci ne germina od 2m nego parabolik od 3.6 ili duzi,radi duzeg hica,lakse kontrole i zamaranja ribe... i baitrunner masinice kapaciteta bar 200m najlona 0.35 recimo!!
Pozdrav 8)
 
To tesko da je tacno,mozda je samo izuzetak da u nekim cudnim situacijama,kad nece nesto"normalno"saran pozeli fermentisani kukuruz i kad ga ta aroma privlaci,ali ja sam najvise uspeha imao kad posle kuvanja kukuruza stavim nekoliko kasika meda,promesam i ostavim da se sve to ohladi pri cemu ce kukuruz da nabubri i da upije med!!
Verovatno si u nedoumici kako sad prihranjivati sa tako sitnim mamcem na nekoliko desetina metara daljine,e pa ja to radim tako sto posle kuvanja i bubrenja u vodi,kukuruz sipam u one plasticne case za sok koje imas u svakom supermarketu,mislim da za 20 dinara imas nekih 10 komada,zajedno sa onom vodom sa kojom se kuvao da zrna ne budu suva u casi,i onda te case stavim u zamrzivac preko dana pa uvece (sto zbog letnjeg perioda u kome pecam kada se sarani skoro i ne hrane preko dana,sto zbog ocuvanja skrovitosti mesta) odnesem case na vodu,one se dotad taman malo otope jer mi je jezerce na 3km od kuce,tako da taj"sladoled"lako ispadne iz case i onda samo sledi bacanje na odredjenu daljinu!! :)
Kad sam isao u skolu pa sam samo za vikend bio kuci nisam imao vremena da kuvam,hladim,zamrzavam i tako prihranjujem,koristio sam najobicnije blato sa obale da tek skuvan i ocedjen kukuruz pretvorim u pogacicu od blata i kukuruza i onda kao takvu bacam na odredjeno mesto,jer mi drugo sta nije padalo na pamet a camac nemam pa sam improvizovao kako sam znao,i veruj da nije lose sem sto je prljavo i moras da pazis da ne nakvasis blato previse!!
Naravno posto se tako covek dosta isprlja,nije bas najpreciznije hranjenje (mada je meni bilo svejedno jer jezerce na kome pecam nije sire od 100m) a i hoce pogacice da se rasture u letu do vode ako ih previse nakvasis najbolje je da nadjes malo vremena i napravis sladolede za vodenog lisca u vecoj kolicini za vise hranjenja,u koji bi naravno dodao i jos nesto sem kukuruza,ja licno koristim i kuvanu konoplju (ima da se kupi gotova) i ubacim po neku bojlu unutra tako da kad bacim takvih 10-ak kugli,jer ne treba preterivati u prihrani ako se to radi svaki dan a i svaka casa je oko 2 deci pa je to sasvim solidna kolicina,na mestu od par kvadrata napravim skoro tepih hrane koja ce privuci bodorke i ostalu sitniju ribu uz koju se slepuje i saran koji onda pokupi ono najkrupnije od hrane i tako ga posle nekoliko hranjenja naviknes da stalno dolazi na to mesto da trazi hranu!!
Uz sve to postoji i jedan lep trik koji koristim kad pecam,da privucem sarana bas na moj mamac na udici,jer ako pogledas Kordine DVD-ove videces na snimcima da su sarani malo sumnjicavi na hranu koja deluje neprirodno,koja svetluca cudno,koja stoji na travi (struna je drzi da ne propadne) pa zbog toga ja na mamac dodajem i PVA mrezicu u koju sipam SUVE ILI NAULjENE dodatke (posto je u pitanju polivinil alkohol voda ga rastvara za 10-60 sekundi) i to onda zakacim na vrat udice sto,pored ocigledne namene da potopi udicu do dna i napravi gomilicu hrane kad se otopi ona,jos i onemogucava sistem da se umrsi posto svojom tezinom vuce udicu i mamac ispred olova (sem ako ne koristis velika olova od 100gr i vise) a za olova se zna,obavezno na safeti rigu (ima gotov da se kupi) i koristi samo plastificirana!!
I za kraj samo da ti dam jedan savet,a to je da UVEK pustis male ribe kao i kapitalce,a ako bas pecas ribu radi jela onda odnosi bar one sarane od kojih ima sta i da se jede,znaci one od 2-3-4 kila,dok oni retki komadi preko 5 kilograma ima verovatno da ti se usmrde u zamrzivacu (sem ako ne pozoves celu familiju na rucak kad uhvatis neki komad od 10-ak kila pa da ga odmah smazete) jer jedna krupna zenka od 8-9-10 kila snese VISESTRUKO vecu kolicinu jaja nego recimo 3 zenke od po 3 kilograma pa ispada manja steta da sa pecanja odneses 3 trokilasa pa jos zenke nego jednu od 8-9-10 kila!!
Eto samo to bih te zamolio da nam ucinis u znak zahvalnosti sto ti odajemo tajne ribolova najpametnije slatkovodne ribe pa se nadam da si dovoljno posten i pametan ribolovac da shvatis zasto ti ovo savetujem i da ucinis tako ako zelis da imas sta i ti a tvoja deca da pecate za nekoliko godina!! :)
Pozdrav 8)
 
difrent from others...:
ma nista bolje od smrdljivog kukuruza!pogotovo ako pecas na rekama a ne na nekim glupim ribnjacima gde se riba uobrazila pa samo bojle oce da kljuka.
stavi ti stari kukuruz u vodu i pusti tako 2-3 nedelje.pa da vidis aromu.

Jeste da je smrdljivi kukuruz stari dobri provereni mamac za sarana. I u pravu si da su na ribnjacima sarani razmazeni silnom prihranom i bojlama. Ali si zaboravio da kazes da je opasno prihranjivati smrdljivim kukuruzom. Jel saran voli taj smad, pogotovo divljak, ali moze da se otruje, ukoliko se time prihranjuje. Znaci smrdljiv kukuruz samo na udicu! I kako sam ja naucio od staraca, na plovak.
 
Зависи на којим водама пецаш,али у већини случајева је бојли ( ако је добро састављен за одређену прилику) бољи од смрдљивог кукуруза.
 
Lomnica_city:
To tesko da je tacno,mozda je samo izuzetak da u nekim cudnim situacijama,kad nece nesto"normalno"saran pozeli fermentisani kukuruz i kad ga ta aroma privlaci,ali ja sam najvise uspeha imao kad posle kuvanja kukuruza stavim nekoliko kasika meda,promesam i ostavim da se sve to ohladi pri cemu ce kukuruz da nabubri i da upije med!!
Verovatno si u nedoumici kako sad prihranjivati sa tako sitnim mamcem na nekoliko desetina metara daljine,e pa ja to radim tako sto posle kuvanja i bubrenja u vodi,kukuruz sipam u one plasticne case za sok koje imas u svakom supermarketu,mislim da za 20 dinara imas nekih 10 komada,zajedno sa onom vodom sa kojom se kuvao da zrna ne budu suva u casi,i onda te case stavim u zamrzivac preko dana pa uvece (sto zbog letnjeg perioda u kome pecam kada se sarani skoro i ne hrane preko dana,sto zbog ocuvanja skrovitosti mesta) odnesem case na vodu,one se dotad taman malo otope jer mi je jezerce na 3km od kuce,tako da taj"sladoled"lako ispadne iz case i onda samo sledi bacanje na odredjenu daljinu!! :)
Kad sam isao u skolu pa sam samo za vikend bio kuci nisam imao vremena da kuvam,hladim,zamrzavam i tako prihranjujem,koristio sam najobicnije blato sa obale da tek skuvan i ocedjen kukuruz pretvorim u pogacicu od blata i kukuruza i onda kao takvu bacam na odredjeno mesto,jer mi drugo sta nije padalo na pamet a camac nemam pa sam improvizovao kako sam znao,i veruj da nije lose sem sto je prljavo i moras da pazis da ne nakvasis blato previse!!
Naravno posto se tako covek dosta isprlja,nije bas najpreciznije hranjenje (mada je meni bilo svejedno jer jezerce na kome pecam nije sire od 100m) a i hoce pogacice da se rasture u letu do vode ako ih previse nakvasis najbolje je da nadjes malo vremena i napravis sladolede za vodenog lisca u vecoj kolicini za vise hranjenja,u koji bi naravno dodao i jos nesto sem kukuruza,ja licno koristim i kuvanu konoplju (ima da se kupi gotova) i ubacim po neku bojlu unutra tako da kad bacim takvih 10-ak kugli,jer ne treba preterivati u prihrani ako se to radi svaki dan a i svaka casa je oko 2 deci pa je to sasvim solidna kolicina,na mestu od par kvadrata napravim skoro tepih hrane koja ce privuci bodorke i ostalu sitniju ribu uz koju se slepuje i saran koji onda pokupi ono najkrupnije od hrane i tako ga posle nekoliko hranjenja naviknes da stalno dolazi na to mesto da trazi hranu!!
Uz sve to postoji i jedan lep trik koji koristim kad pecam,da privucem sarana bas na moj mamac na udici,jer ako pogledas Kordine DVD-ove videces na snimcima da su sarani malo sumnjicavi na hranu koja deluje neprirodno,koja svetluca cudno,koja stoji na travi (struna je drzi da ne propadne) pa zbog toga ja na mamac dodajem i PVA mrezicu u koju sipam SUVE ILI NAULjENE dodatke (posto je u pitanju polivinil alkohol voda ga rastvara za 10-60 sekundi) i to onda zakacim na vrat udice sto,pored ocigledne namene da potopi udicu do dna i napravi gomilicu hrane kad se otopi ona,jos i onemogucava sistem da se umrsi posto svojom tezinom vuce udicu i mamac ispred olova (sem ako ne koristis velika olova od 100gr i vise) a za olova se zna,obavezno na safeti rigu (ima gotov da se kupi) i koristi samo plastificirana!!
I za kraj samo da ti dam jedan savet,a to je da UVEK pustis male ribe kao i kapitalce,a ako bas pecas ribu radi jela onda odnosi bar one sarane od kojih ima sta i da se jede,znaci one od 2-3-4 kila,dok oni retki komadi preko 5 kilograma ima verovatno da ti se usmrde u zamrzivacu (sem ako ne pozoves celu familiju na rucak kad uhvatis neki komad od 10-ak kila pa da ga odmah smazete) jer jedna krupna zenka od 8-9-10 kila snese VISESTRUKO vecu kolicinu jaja nego recimo 3 zenke od po 3 kilograma pa ispada manja steta da sa pecanja odneses 3 trokilasa pa jos zenke nego jednu od 8-9-10 kila!!
Eto samo to bih te zamolio da nam ucinis u znak zahvalnosti sto ti odajemo tajne ribolova najpametnije slatkovodne ribe pa se nadam da si dovoljno posten i pametan ribolovac da shvatis zasto ti ovo savetujem i da ucinis tako ako zelis da imas sta i ti a tvoja deca da pecate za nekoliko godina!! :)
Pozdrav 8)

Е а зар му није једноставније да користи праћку или ракету?
 
Prackom da baca tako sitan mamac nije preporucljivo jer ce sav da se rasipa dok dodje do vode i onda ima da pravi stazu ok obale do spota (a mozda i ne dobaci nista do spota),a koliko sam se ja raketa nagledao sve imaju otvore od oko 10-ak mm tako da ce skoro svako zrno kukuruza a pogotovo zita,konoplje i ostalih sitnijih mamaca da ispadne kroz te rupe u letu i u padu na vodu i dok ga vuce kroz vodu do spota (ako prebaci recimo)!! :)
Ja koristim pracku SAMO kad pecam i hranim bojlama,tada bojle od 16-18mm jako lepo lete do daljine na kojoj najcesce pecam u padnu u krugu od par metara,tako da sa par desetina zabacivanja izbacim kilo bojli u krug od dva metra i onda slede dva sistema u taj krug u kom sam prihranjivao (treci je najcesce mec stap jer jos ne mogu da prebolim prvu ljubav) :) i to je sve sto treba da zna o prihranjivanju raznim mamcima za pocetak,vremenom ce i sam nesto da nauci i isproba,da ga ne zatrpamo sa previse informacija odmah u startu!!
P.S.Nego,da bi znali sta dalje da ti savetujemo,reci na kakvom terenu bi najradije i najcesce pecao sarana,na privatnom ribnjaku,na jezeru,na reci?
Pozdrav 8)
 
Nije me bilo duze vreme u gradu pa nisam odgovarao...
"Eto samo to bih te zamolio da nam ucinis u znak zahvalnosti sto ti odajemo tajne ribolova najpametnije slatkovodne ribe pa se nadam da si dovoljno posten i pametan ribolovac da shvatis zasto ti ovo savetujem i da ucinis tako ako zelis da imas sta i ti a tvoja deca da pecate za nekoliko godina!!
Pozdrav "
-Bez brige, nisam kao bi neki nazvali "prehrambeni" pecarosh, dobro su mi poznata pravila sportskog ribolova...
"Nego,da bi znali sta dalje da ti savetujemo,reci na kakvom terenu bi najradije i najcesce pecao sarana,na privatnom ribnjaku,na jezeru,na reci?"
-Volim pecanje na mirnoj vodi, mada sam u zadlje vreme pecao na Tamishu.
Shto se tice pribora, kupio sam stap "Royalty carp" 3.6m-3lbs. i mashinicu "Spro"-iz kolekcije za 2007.god.Nadam se da sam za pocetak napravio dobar izbor.Planiram da kupim josh dva ako se pokaze dobro.
Da se pohvalim-kod Barande na Tamishu, UZ POMOC VASIH SAVETA, "pao" je prvi, mada mi je adrenalin vise skocio od soma, koji se prevrnuo na metar od mene- tolikog do sad u zivotu nisam video-GRDOSIJA :) .
Sarance je bilo neshto teze od kilo, i naravno bio je pusten... :D :D :D
PUNO HVALA NA SAVETIMA I SVAKI NOVI JE DOBRODOSHAO ;)
 

Back
Top