Pisanje knjige

jeca2007

Aktivan član
Poruka
1.435
Veliki pozdrav svim ljubiteljima knjizevnosti.Trebala bih pomoc, tacnije odgovor.Naime odlucila sam napisati knjigu i vec sam sastavila oko dvanaest strana, ali me interesuje da li je knjiga zanimljivija sa dijalozima ili bez njih?Ja licno ne volim citati knjige koje sadrze dijalog, ali naravno to je moje misljenje, sta vi mislite?Trebam li u svoje tekstove ubaciti dijalog ili ne?
 
jeca2007:
Veliki pozdrav svim ljubiteljima knjizevnosti.Trebala bih pomoc, tacnije odgovor.Naime odlucila sam napisati knjigu i vec sam sastavila oko dvanaest strana, ali me interesuje da li je knjiga zanimljivija sa dijalozima ili bez njih?Ja licno ne volim citati knjige koje sadrze dijalog, ali naravno to je moje misljenje, sta vi mislite?Trebam li u svoje tekstove ubaciti dijalog ili ne?

Убацуј монологе...изгубићеш се у дијалозима
 
olivica:
Probaj da napises kraci tekst, odnosno pricu, sa dijalozima i bez njih. Zatim procitaj oba teksta i osetices sta ti vise lezi.
Da upravo sam to i pokusala pa je misljenje mene i mojih ukucana koji su imali priliku da to procitaju da mi vise leyimonolog, odnosno da ljepse zvuci prica u prvom licu koja se samo prepricava.Zaista sam pokusala da detaljno opisem situacije u kojima se nalaze likovi i mislim da bi dijalog bio suvisan.
 
А што лепо не поставиш тих неколико страница, да видимо шта пишеш и како, па ти можда и можемо помоћи. Овако: то је само нагађање и причање у празно. Али, ако ти то није у плану, моје мишљење је да књига без дијалога и монолога може да прерасте у пуко набрајање неких филозофских реченица. Размисли, ипак дијалог има више функција: битан је у карактеризацији ликова, условљава креатње радње изменом ликова у дијалошкој ситуацији, има експликативну ф-ју, јер се јунак тако поверава и успоставља комуникацију са читаоцем.
 
Ako imaš šta da kažeš, i ako imaš talenta, znaćeš da izabereš pravu formu. Nikad nisam pomislio da mi se neka knjiga sviđa zato što preovladavaju dijalozi, ili monolozi, ili zato što je pisana u prvom, ili u trećem licu. Knjige su dobre zato što su dobro napisane. Izbor ugla pripovjedanja, ili forme naracije, sastavni je dio stvaralačkog procesa.
Sve u svemu, ako si pisac, samo će ti se kazati.
 
ja imam taj problem da se u dijalozima kada ih pisem pocnem gubiti tako sto mislim da su recenice previse proste i beznacajne , a to mi pokvari cjeli utisak.Kada sam pisala predstavu za omladinsko pozoriste u svom gradu nikako nisam mogla izaci na kraj, tako da sam ja sastavila pricu, a moja koleginica je na osnovu nje odvojila dijaloge, tako da mi nikako neidu.
 
jeca2007:
ja imam taj problem da se u dijalozima kada ih pisem pocnem gubiti tako sto mislim da su recenice previse proste i beznacajne , a to mi pokvari cjeli utisak.Kada sam pisala predstavu za omladinsko pozoriste u svom gradu nikako nisam mogla izaci na kraj, tako da sam ja sastavila pricu, a moja koleginica je na osnovu nje odvojila dijaloge, tako da mi nikako neidu.

Баш то написах горе...добро сам претпоставио.
Пиши као што ти рече quentin
Срећно
 
@jeca
Dijalog je kolokvijalan, tj. teče lako i nenabijen je sadržinom, tako da je sasvim normalno da rečenice djeluju jednostavno. Hmmm, gramatikom se pozabavi, vidim da ti ne_ide :-)
 
ma nije problem za gramatiku, postoje na svjetu lektori, a i kada se dopisujem na brzinu e razmisljam bas o recenicnom sklopu ni nacinu na koji ih pisem, mislim da si tada uzmem oduska.
 
quentin:
Ako imaš šta da kažeš, i ako imaš talenta, znaćeš da izabereš pravu formu. Nikad nisam pomislio da mi se neka knjiga sviđa zato što preovladavaju dijalozi, ili monolozi, ili zato što je pisana u prvom, ili u trećem licu. Knjige su dobre zato što su dobro napisane. Izbor ugla pripovjedanja, ili forme naracije, sastavni je dio stvaralačkog procesa.
Sve u svemu, ako si pisac, samo će ti se kazati.

Ima li smisla, posle ovako sazetog i konkretnog odgovora, nastaljati temu?
Pisi, pisi, pisi.
I sama ces dobiti odgovor na pitanje.
 
jeca2007:
Pa pisem u prvom licu, ali dijalozi su izostavljeni, jer je knjiga zamisljena kao jedna velika prica, pa mislim da necu ubacivati dijaloge, ljepse mi zvuci ovako.
Ma znas li kako mocno oruzje mogu biti dobri dijalozi...uzmi primer iz knjige"Dervis i smrt",dijalog koji se vodi izmedju dervisa i kadije,dijalog u kome oni koriste recenice iz Kurana kako bi kazali ono sto misle...strasna scena!!!
 
Iz ličnog iskustva: posebno je umeće napisati dobar dijalog. On radnji daje dinamiku. Roman ne čini samo jedno lice. Kada u njega uvedeš više likova, oni se (bez obzira na žanr), kao i u stvarnom životu, kreću, govore, razmišljaju... Trudi se da vizuelno dočaraš moguće susrete svojih junaka i zamisli KAKO oni razgovaraju. Njihove reči, izrazi - sve to može dočarati karaktere.
Pisanje u prvom licu ne sme biti linearno ("bila sam ovde", "uradila sam to i to"), tj. mora povremeno da krene u pravcu "toka svesti".
 
Dobar dan, Rujevit, izvini što te ovako presrećem...
Jeco, piši šta ti volja, ta cela knjiga je dijalog pisca sa samim sobom... nije baš neki savet, ali to je moje mišljenje. Za mene je pisanje, bilo proze, bilo poezije, samo izbacivanje reči, koje će te ubiti, ako ostanu sapletene u tebi. Ali ja sam samouki lajavi krelac, nadam se da će ti neko iskusniji pomoći.Pozdrav i srećno
 
Kada počnem da
Pišem
ono mesto
gde kuca
i gde kažu da je
srce
Ugreje se
A ožiljci po koži
i pod kožom
misteriozno nestanu
Svakakvi papirići
od urednih sveski
do papirnatih maramica
počnu da šapući
- U Cara Trojana
kozije uši
Kada počnem da
Pišem
Nokti mi dvaputa brže rastu
a kosa se rasplete
sama od sebe
A samouka
Bebi
u vene
počinje da doliva
slatki otrov
I viče
i šamare lupa
često
Reci im
Da si Veštica
Napiši im sve
o čistim ženama
po prljavim posteljama
Pokloni Svima te tvoje
urokljive oči
Da vide
šta je to
Ljubičasta
Kada pišem
Dan je manje strašan
a noć
ponekada nema kraja
Ujutru me
obrazi uvek bole
od samnoukinih
šamara
i poljubaca
 
Ja samo bih da se javim... i ja sam pisac- pocetnik... Naime, pisem jedan jako interesantan roman o momku koji je HIV pozitivan... nije loše, a?
a ti, Jeco, pokušaj da kombinuješ. Mislim, onda kada se ubacis u priču i počneš da preterano detaljišeš ili da preterano dugo opisuješ neki doživljaj, situaciju ili sl., ti ubaci ili neki monolog, solilokvij, dijalog...
želim ti puuuuuuunoooooo sreće s pisanjem, jer znam da ti je sreća najpotrebnija :-)
 
Dobro veče, Karijatido, srećno sa pisanjem, nadam se da se dobro zabavljaš, to je, po mom mišljenju, najvažnije. Izvidi, ja sam grozno radoznala i kada hoću netaktična, a jel poznaješ nekog ko ima dusi (prim.prev. ko je HIV pozitivan)?
 
Ne, ne znam nikoga ko je HIV pozitivan... Sve se svodi na maštu... U ostalom mi "pisci" smo tu da izmišljamo, da maštamo... Samo, na žalost, ponekad se te stvari o kojima pišemo zaista dešavaju. Volela bih da je HIV samo izmišljen virus, da u stvarnosti ne postoji, ali...život je surov... :-(
 

Back
Top