Да ли ће и када Србија рећи: СТОП !

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
Све бивше републике СФРЈ уложиле у Србију 1,2 милијарде евра

Хрватима тржиште, Словенцима радници

Словеначке фирме робу из купљених предузећа враћају у своју земљу, а хрватске је продају овде, док српске компаније не могу да се пробију на њихово тржиште


БЕОГРАД - Србија је у трговинској размени са Хрватском у првој половини ове године направила дефицит од 62 милиона евра, што је за скоро 40 одсто више него у истом периоду прошле године. За разлику од Хрвата, словеначке фирме су добар део производње предузећа у Србији, која су раније покуповали, извезли назад у Словенију, па са њима постоји чак и суфицит од шест милиона евра. Тако су на листи највећих извозника у Словенију углавном фирме у власништву Словенаца - „Импол Севал“, „Ливница Кикинда“, „Застава тапацирница“, „Меркур интернационал“, „Лисца“ из Бабушнице.



Словеначке газде на овај начин не повећавају спољнотрговински дефицит Србије, који је „рак- рана“ домаће привреде, што се не би могло рећи за приватнике из „лијепе њихове“ јер они овде виде добро тржиште за продају своје робе. Док би овим подацима могли да се теше креатори економске политике у власти, то сигурно неће бити довољно домаћим фирмама, које не да не размишљају да ли им је трговинска сарадња са две бивше републике СФРЈ мала или велика, већ како да уопште тамо отворе по неку продавницу. Словеначки инвеститори уложили су у Србију око 900 милиона евра, док на другу страну није отишао ни евро и то не зато што нико није покушао да инвестира. „Делта холдинг“, Мирослава Мишковића, покушала је да преузме „Меркатор“, али се то словеначкој влади и власницима није свидело, па је куповина пропала, а словеначка фирма се касније удружила са новосадском компанијом „Родић“. „Делта“ је је тражила и локацију за градњу великог маркета у Љубљани, али није успела, док ће „Меркатор“ ускоро отворити трећи објекат у Србији.



РАСТУ ПРОФИТИ

Сва три предузећа хрватске „Нексе групе“ у Србији у првих шест месеци ове године остварила су профите веће у односу на исти период прошле године. Тако је „Полет“ имао нето добит 165 одсто већу од оне из истог периода претходне године, повећана је са 340.000 евра на 900.000 евра, а приход је износио око 11 милиона евра, што је раст од 57 одсто. „Јелен до“ је остварио приход од 5,4 милиона евра, што је 52 одсто више у поређењу са истим периодом прошле године, а добит је износила 476.424 евра, преноси Бета.

Мишковићева фирма тренутно покушава да на тржиште „дежеле“ уђе куповином акција „Истрабенца“, који има удео у „Меркатору“. Холандско-британска „Дењуб фудс група“, која је власник више млекара и „Књаза Милоша“ у Србији, има великих проблема да купи „Карловачку млекару“, иако је дала најбољу понуду, а Хрвати су је оптужили да „ради“ с парама Слободана Милошевића.



Око 350 словеначких предузећа ушло је у Србију куповином друштвених предузећа на тендерима и аукцијама, тргују и на берзи, а „Горење“ је у „гринфилд“ инвестицију код Ваљева уложило 20 милиона евра. Словенци су најзаинтересованији били за индустрију и фабрике, па су купили „Импал“ из Севојна, кикиндску „Ливницу“, „Застава ливницу“, па „Застава тапацирницу“ и „Застава алате“. Ипак, има их и у сектору услуга јер „Меркатор“ поседује ланац хипермаркета, а преузели су и више трговина „Родића“. „Јанези“ су присутни и у финансијском сектору јер је Нова љубљанска банка купила Прву предузетничку банку, а ради и НЛБ лизинг.

Хрвати су за разлику од Словенаца највећи део од око 300 милиона евра, инвестирали у прехрамбену индустрију, а највеће аквизиције направио је „Агрокор“, хрватског тајкуна Ивице Тодорића, куповином фабрике уља „Дијамант“, „Фрикома“, а касније је отворио и хипермаркет „Идеа“, док је најсвежије преузимање велепродајних објеката „Свислајона“. „Нексе група“ из Нашица постала је власник фабрике црепа и керамике „Тоза Марковић“ и „Полета“, и каменолома „Јелен до“, а млекара „Лура“ „Сомболеда“. Хрватима је запала за око и туристичка агенција „Џоли турс“, коју је преузео „Адријатикнет“.



Српски привредници као и у случају са Словенијом, ништа нису купили у Хрватској.

Тамо имају своје филијале само „Симпо“ из Врања и Комерцијална банка, а неколико фирми има представништва. Питање је да ли српски привредници стварно немају довољно новца да инвестирају у ове државе или нису довољно конкурентни, или њихов новац због стварања конкуренције није баш добродошао упркос изјавама тамошњих званичника.

Аутор: М. Обрадовић

****************************************************************************************************

Питам се докле ћемо трпети безобразлуке И КАЧЕЊЕ НА ЛЕЂА СРБИЈЕ и Јанеза и Усраша..... ово је превршило сваку меру.

Влада Србије или треба да одговори РЕЦИПРОЧНО - или, стварно да се носи у три лепе.........
 
Pa sad, Mito, jesu oni kerovi zato što se tako ponašaju, ali ne zaboravi da njihovo (kao i bilo čije drugo) investiranje u Srbiju donosi dobar broj radnih mesta upravo građanima Srbije....
A i čini mi se da to sprečavanje ulaska srpskog kapitala više potiče od straha od konkurencije - i tamo privredu drže lokalni tajkuni, koji udaraju u patriotske talambase da im Mišković ne bi, kao kod nas, otvorio Maxi na svakoj raskrsnici.
 
Pijanista:
Што да наше фирме копују Словенци и Хрвати, када могу домаће барабе које су се накрале за време слобизма.

ЗАКОНОМ бих забранио улагање капитала Хрватске и Словеније у Србију ЈЕР СУ НАМ КРВНИ НЕПРИЈАТЕЉИ И РАДЕ НАМ О ГЛАВИ.

Па не постоје на овоме свету само ОНИ, како можеш да будеш тако некоректан!
 
eremita:
ЗАКОНОМ бих забранио улагање капитала Хрватске и Словеније у Србију ЈЕР СУ НАМ КРВНИ НЕПРИЈАТЕЉИ И РАДЕ НАМ О ГЛАВИ.

Па не постоје на овоме свету само ОНИ, како можеш да будеш тако некоректан!
Probaj to da kažeš Valjevcima. Pola grada je radilo u Krušiku, koji je davno pukao...Svanulo im kad je Gorenje sagradio fabriku i mole Boga da sagrade još koju ne bi li narod negde radio.
Sumnjam da neko posebno voli što su to Slovenci, u najboljem slučaju je ravnodušan, ali plata je plata. Zaeban je život kad je nemaš...
 
eremita:
Тамо имају своје филијале само „Симпо“ из Врања и Комерцијална банка, а неколико фирми има представништва. Питање је да ли српски привредници стварно немају довољно новца да инвестирају у ове државе или нису довољно конкурентни, или њихов новац због стварања конкуренције није баш добродошао упркос изјавама тамошњих званичника.

Аутор: М. Обрадовић

****************************************************************************************************

Питам се докле ћемо трпети безобразлуке И КАЧЕЊЕ НА ЛЕЂА СРБИЈЕ и Јанеза и Усраша..... ово је превршило сваку меру.

Влада Србије или треба да одговори РЕЦИПРОЧНО - или, стварно да се носи у три лепе.........


Tako to ide kad imaš političare bez vizije koji razmišljaju od danas do sutra. Oni ne odbijaju nijednu
investiciju ma odakle došla jer u svakoj gledaju da ugrade malo i sebe.
Ja nemam ništa protiv da u Srbiji kupuju društvene fabrike i otvaraju preduzeća privrednici iz susednih zemalja
ali tu mora da postoji reciprocitet.
Svi naši tajkuni (moram da naglasim da ih ne podnosim) počev od Karića pa preko Miškovića, Ceptera i ostalih
su najureni iz Hrvatske i Slovenije pod smešnom optužbama da su to navodno Miloševićevi bogataši koji su finansirali ratove.
To je u suštini najobičnija diskriminacija kapitala po nacionalnoj osnovi (a pošto kapital nema naciju
to je diskriminacija ljudi zbog tog što su Srbi)
Naša država je trebala da reaguje.ne zbog ovih tajkuna nego zbog načina na koji je vodjena medijska halabuka u Sloveniji i Hrvatskoj.
Možemo i mi na finjaka da bojkotujemo jednog, a favorizujemo drugog privrednika zbog porekla novca ili bar da smo uložili neki jasni protest
Naravno mi nismo preduzeli ništa, još smo širom otvorili vrata prodoru njihovog kapitala u sve sfere pa i u trgovinu
što im omogućuje kontrolu našeg tržišta.
U Srbiju može svačiji kapital bilo čist ili prljav kod suseda ne može Srbin ništa da kupi.
Lepo. Oj Srbijo medju šlljivama. Otrezni se konačno.
Ako nemaš dostojanstvo, onda i treba da te gaze svi redom!
 
eremita:
ЗАКОНОМ бих забранио улагање капитала Хрватске и Словеније у Србију ЈЕР СУ НАМ КРВНИ НЕПРИЈАТЕЉИ И РАДЕ НАМ О ГЛАВИ.

Па не постоје на овоме свету само ОНИ, како можеш да будеш тако некоректан!
Група француских и белгијских новинара, 2002. године, обишла је простор од Славоније до Далмације и затим написала: \"Ништа се на овом свету не може мерити са интензитетом хрватске мржње према Србима\".
 
Pijanista:
Има и тога, али ми се некако чини да су исти ти који су се опарили за време слобизма, наставили са истим темпом и за време ђинђизма.

E da je istim nego mnogo brzim tempom.
Cak mnogo vise extra lopova se izrodilo iz Djindjizma narocito ako uzmemo i to da su likovi poput Beka,Miskovica ,Drakulica... vise drpnuli kad je Djindjic dosao na vlast nego za vreme Slobe.Znaci Djindjic koji je trebao da ih corkira i sve im oduzme im je pruzio da ovi jos vecim tempom i jos gorom kradjom enormno uvecaju svoje bogatstvo.Da ne govorim o mnogobrojnim Djikijevim kumovima.Inace posto smatram da su nas ti lopovi sjebali daleko vise nego sto su to uradile sankcije,bombardovanje,ratovi... ne vidim zasto se taj Djindjic velica i daju ulicama imena po njemu kad je pod njegovom vlascu Srbija opustosena koliko je pljackana.A ako neko kaze da je to radilo Djindjicevo okruzenje i da on tu nije nista mogao to znaci da taj isti Djindjic ni malo sposoban nije bio kako neki pricaju. Naravno ovim ne zelim da kazem da je Sloba bio dobar;naprotiv.O njemu sve najgore.Nadam se da ce mu se porodica brzo pridruziti tamo gde je on sada.Onog Marka ne mogu da smislim.
 
Dikan:
Tako to ide kad imaš političare bez vizije koji razmišljaju od danas do sutra. Oni ne odbijaju nijednu
investiciju ma odakle došla jer u svakoj gledaju da ugrade malo i sebe.
Ja nemam ništa protiv da u Srbiji kupuju društvene fabrike i otvaraju preduzeća privrednici iz susednih zemalja
ali tu mora da postoji reciprocitet.
Svi naši tajkuni (moram da naglasim da ih ne podnosim) počev od Karića pa preko Miškovića, Ceptera i ostalih
su najureni iz Hrvatske i Slovenije pod smešnom optužbama da su to navodno Miloševićevi bogataši koji su finansirali ratove.
To je u suštini najobičnija diskriminacija kapitala po nacionalnoj osnovi (a pošto kapital nema naciju
to je diskriminacija ljudi zbog tog što su Srbi)
Naša država je trebala da reaguje.ne zbog ovih tajkuna nego zbog načina na koji je vodjena medijska halabuka u Sloveniji i Hrvatskoj.
Možemo i mi na finjaka da bojkotujemo jednog, a favorizujemo drugog privrednika zbog porekla novca ili bar da smo uložili neki jasni protest
Naravno mi nismo preduzeli ništa, još smo širom otvorili vrata prodoru njihovog kapitala u sve sfere pa i u trgovinu
što im omogućuje kontrolu našeg tržišta.
U Srbiju može svačiji kapital bilo čist ili prljav kod suseda ne može Srbin ništa da kupi.
Lepo. Oj Srbijo medju šlljivama. Otrezni se konačno.
Ako nemaš dostojanstvo, onda i treba da te gaze svi redom!
što se pope na šljivu .. xxxxx li te strašljivu :oops: ;)
 
eremita:
ЗАКОНОМ бих забранио улагање капитала Хрватске и Словеније у Србију ЈЕР СУ НАМ КРВНИ НЕПРИЈАТЕЉИ И РАДЕ НАМ О ГЛАВИ.

Па не постоје на овоме свету само ОНИ, како можеш да будеш тако некоректан!

Почетком последњег рата, Мате Мештровић је изјавио: \"Није ми јасно - двјеста година ми кољемо Србе и што их више кољемо они хоће да живе са нама. Тај феномен ја не могу да схватим\"
 
Срж ове трагедије за Србију лежи у одговору на питање: КО ЈЕ НАРЕДИО НАШИМ ПОЛИТИЧАРИМА ДА ДОЗВОЛЕ УЛАГАЊЕ ОНИХ ЗЕМАЉА КОЈЕ СУ ПРОТЕРАЛЕ И ОПЉАЧКАЛЕ СТОТИНЕ ХИЉАДА СРБА(Хрвати) ИЛИ ОНИМА КОЈИ СУ НАШИМ МЛАДИМ ВОЈНИЦИМА ПУЦАЛИ У ЛЕЂА А ДАНАС СЕ ЈАВЉАЈУ ДА ЋЕ ПРВИ ПРИЗНАТИ "НЕЗАВИСНО КОСОВЕ"(Словенци).

Ово понижавање, продавање и уништавање Србије које нам приређују наши говна*и на власти ВИШЕ СЕ ТРПЕТИ НЕ МОЖЕ! Нешто се хитно мора предузети!
 
José Luis Torrente:
E da je istim nego mnogo brzim tempom.
Cak mnogo vise extra lopova se izrodilo iz Djindjizma narocito ako uzmemo i to da su likovi poput Beka,Miskovica ,Drakulica... vise drpnuli kad je Djindjic dosao na vlast nego za vreme Slobe.Znaci Djindjic koji je trebao da ih corkira i sve im oduzme im je pruzio da ovi jos vecim tempom i jos gorom kradjom enormno uvecaju svoje bogatstvo.Da ne govorim o mnogobrojnim Djikijevim kumovima


upravo tako . nema gorih lopina od demokrata.


eto miskovic jeste bio bogat za vreme slobe, al ono u granicama normalnog a milijarder na listi FORBS-a je postao za vreme Djindjica.

no i pored toga svega draze su mi nase lopine od ovih ustaskih i konjusarskih
 
KoscheiBesmertnii:
Група француских и белгијских новинара, 2002. године, обишла је простор од Славоније до Далмације и затим написала: \"Ништа се на овом свету не може мерити са интензитетом хрватске мржње према Србима\".
nakon svega što se desilo očekuješ da te ljudi vole :confused:
 
klikk:
što se pope na šljivu .. xxxxx li te strašljivu :oops: ;)
Србија

Ја знам сва твоја лица, свако шта хоће, шта носи,
гледао сам твоје очи, разумем шта кажу, шта крију.
Ја мислим твоју мисао за челом ти у коси,
ја знам твоја уста шта љубе, шта пију.
Еј, пију од туге, од зноја, од муке,
од ноћи, од сијерка који се тешко меље,
Ја сам у млину, сред буке
жрвња, чуо све твоје жеље.
И бриге твоје, ој, Србијо међу песмама међу шљивама
ој Србијо међу људима
на њивама,
ој, Србијо међу песмама, међу стадима,
ој Србијо, песмо међу народима.
Песмо тужна, мека си милошта
што плаче као крв грожђа, као суза моста,
као онај пољубац, онај мирис перја што утка
у гугутање своје гугутка.
Ој, милошто мека, клик си дивље пловке
над јармом из које стаса
Црвени угаљ сунца
у зрну сваког класа.
Али боса песмо глуве жалопојке,
кад престају песме, кад почињу псовке?
Гладна руке, слепе јадиковке,
кад ће хајдук буне из тебе да груне?
Псовке и псовке, еј, у чије здравље
залуд је орање, залуд је летина?
Клетве и клетве, за чије трупло кравље
набрекла Мачва од жита, отекло Поморавље,
Буре у буне, за чије се зубе лавље
дими од млека овца и дими планина,
кад Мачва није сита, кад Мачва није сита?
Кроз мукле ланце дана кожа сувоњави.
Сву су је продерали дубоки ровови бора.
Од рововског рата од земље поплави
и скори се лице преко глади - кора;
То лице што није лице, ти дани што нису дани,
ти дани рањених лица, та лица као табани;
трње им не може ништа и ништа - удари...
А свако од туге за дан
као век читав остари
И збрчка се, ој, Србијо међу бунама, међу шљивама,
ој Србијо међу људима
на њивама,
ој Србијо међу песмама, мећу брдима,
ој Србијо,
песмо међу народима.
Тужна песмо, мајко стара,
брат нам је у таљигама довукао из града
камену плочу, каменог динара,
за мед нашег зноја, вино нашег рада.
А ђикају деца у лазигаћама, под косом,
у блату, међу свињама, међу паткама,
храниш их Србијо, друже, више просом, више постом,
више бајкама, успаванкама, више гаткама,
И покриваш их мраком што тако тешко пада
да гнев по целе ноћи до облака пали
буном из колиба, поља, винограда,
певајући срцем што себе не жали
низ седму рупу на крајњој свирали,
Ој, Србијо међу бунама, међу шљивама,
ој, Србијо међу људима
на њивама,
ој, Србијо међу песмама у грудима,
ој, Србијо,
буно међу народима.
 
klikk:
nakon svega što se desilo očekuješ da te ljudi vole :confused:
Živojin Mišić (1855 – 1921)

o Hrvatima

Izveštaj kralju Aleksandru po povratku iz Splita
(Iz beleške sekretara Živojina Mišića, g. Milorada Pavlovića)

„Iz svega sto sam čuo i video ja sam duboko zažalio sto smo se mi na silu Boga obmanjivali nekakvom idejom bratstva i zajednice… Svi oni jednako misle, to je svet za sebe, ma sa kakvim predlogom da se pojaviš….. stvar je propala…..

Ništa se ne može zajažiti, ničim što bi joj se ponudilo.

Ja sam sa tim načisto. Dvoje nam kao neminovno predstoji: potpuno se otcepiti od njih, dati im državu, nezavisnu samoupravnu, pa neka lome glavu kako znaju, a drugo je, upravo prvo, da u zemlji zavedemo vojnu upravu za dvadeset godina i da se zemlja sva baci na privredno i ekonomsko podizanje, daleko od svih politickih uticaja. Ako to ne može, onda se otcepiti, dati im njihovu državu.

Granice će biti gde ih mi povucemo, a mi ćemo ih povuci ne onde gde naše ambicije izbijaju na povrsinu, nego onde gde istorija i etnografija kažu; gde kaže jezik i običaji, tradicija i najzad gde se sam narod po slobodnoj volji opredeli, pa će biti i pravo i Bogu drago.

A Italijani? Neka im je sa srećom. Neka se oni Hrvatima usreće. Ja sam duboko uveren da se mi njima nećemo usrećiti... Ti su ljudi svi odreda, prozirni kao čaša, nezajazljivi i u toliko meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi.

Ne zaboravite Visočanstvo, moje reči. Ako ovako ne postupite siguran sam da ćete se ljuto kajati.”
 
eremita:
Срж ове трагедије за Србију лежи у одговору на питање: КО ЈЕ НАРЕДИО НАШИМ ПОЛИТИЧАРИМА ДА ДОЗВОЛЕ УЛАГАЊЕ ОНИХ ЗЕМАЉА КОЈЕ СУ ПРОТЕРАЛЕ И ОПЉАЧКАЛЕ СТОТИНЕ ХИЉАДА СРБА(Хрвати) ИЛИ ОНИМА КОЈИ СУ НАШИМ МЛАДИМ ВОЈНИЦИМА ПУЦАЛИ У ЛЕЂА А ДАНАС СЕ ЈАВЉАЈУ ДА ЋЕ ПРВИ ПРИЗНАТИ "НЕЗАВИСНО КОСОВЕ"(Словенци).

Ово понижавање, продавање и уништавање Србије које нам приређују наши говна*и на власти ВИШЕ СЕ ТРПЕТИ НЕ МОЖЕ! Нешто се хитно мора предузети!
mitke pušku u ruke i pred hrvatsku trgovinu.
ko oće da udje a ti po kratkom postupku metak u čelo. :idea: :roll:
 
Jerry Ropero:
upravo tako . nema gorih lopina od demokrata.


eto miskovic jeste bio bogat za vreme slobe, al ono u granicama normalnog a milijarder na listi FORBS-a je postao za vreme Djindjica.

no i pored toga svega draze su mi nase lopine od ovih ustaskih i konjusarskih


Meni ni jedne nisu drage.Ove nase bi u radne logore strpao da dirince kao stoka dok ne crknu a imovinu bi im svu uzeo a ustasama i slovencima ne bi dao nikakav biznis da imaju ovde a ovaj sto su do sada napravili sredio bi da im bude maximalno neisplativ.
 
klikk:
nakon svega što se desilo očekuješ da te ljudi vole :confused:

Не дај Боже да нас усрашки злочинци ЈОШ И ВОЛЕ....свашта! Само ви нас МРЗИТЕ - али онда и носите у "три лијепе ваше" и ваш капитал и ваше производе... шта се мувате и смуцате овуда по Србији....мрш у НДХ ! :evil: :evil: :evil:
 

Back
Top