Srpska baklava

Dragoljub--

Iskusan
Poruka
5.292
Stari Asirci su sredinom 8-mog veka pre Hrista bili prvi majstrori baklava. Prve baklava su pravili tako što su stavili između vise tanjih listova hlebnog testa, seckane orahe, pistike i med i to pekli u svojim primitivnim pecima.

Najstarija poznata baklava je pravljena za naročite prilike. Bila je hrana bogatih sve do sredine 19- veka

Grchki putnici i trgovci koji su putovali: na istok do Mesopotamije ubrzo su otkrili ocaravajucu slast baklave, tako bi donesen recept u Atinu.
Grcki doprinos pravljenju baklava je sukana kora tanka kao list u poredjenju sa grubom korom asirskom nalik na teksturu hleba
Za kratko vreme u svim domaćinstvima regiona pod grckom dominacijom baklava je pocela da se peche na taj način od 3-čeg veka pre Hrista na dalje.

Jermeni, kao nacija na drevnom putu zacina i svile, su dodali cimet i karanfilic u listove baklava.
Arapi su uveli ruzinu vodicu I cardamom u recept „njihove” baklave

Ukus baklava menja svoje suptilinie nijanse kad kao recept prelazi granice država
Severno od svog mesta rođenja baklava je bila pecena u palatama drevnog persijskog carstva, na zapadu je bila spravljana u kuhinjama bogatih kuca rimskog carstva, a u kuhinjama Vizantinske imperije do njenog pada 1453-čeg leta gospodnjeg a bila je pecena i u kuhinjama dvora Mrnjavcevica ,Dusana Silnog pa i Hrebeljanovica do kosovskog boja.
Opste poznata je srpska baklava sa dvora proklete Jerine ciji se recept odrzao do danasnjih dana...

U 15-tom veku Turci osvojise Konstantinopolj, kasnije proširise svoje teritorije na zapad, a na istoku potpade pod otomansku vlast sva zemlja drevne Asirije , te jermenska kraljevina, nestade Vizantija, arapske zemlje , Persija izgubi svoje zapadne teritorije…

Za četiri stotine godina do kolapsa Otomanske imperije u 19-tom veku , kuhinja Otomanske palate u Istambulu postade glavno srediste kulinarstva cele imperije

Umetnici I zanatlije svih fela, dovedeni milom ili silom, među njima pekari,poslasticari kuvari majstori za pite pocese da rade u Otomanskoj ili sultanovoj palati u bogatim kucama pasa i vezira u rezidencijama provinciskih upravljaca valija...

Ti majstori pripadnici razlicitih etnickih grupa, koje su cinile tursku imperiju, Jermeni, Grci, Persijanci, Srbi... Asirci... poneki Madjar pa i francuski shef kuhinje dadose ogroman doprinos u usavrsavanju i preciscavnju od suvisnog, između ostalog, umetnosti pravljenja baklava i pita diljem cele otomanske imperije

Tajna naročitog interesa za baklavu, kao vrhunski izbor za turskog sultana i njegov obiman harem, kao i za bogate i njihove žene, nalazi se u sastojcima recepta baklave i pomno je cuvana...kroz vekove: Naime postoji zenska i muska baklava...

Što se tiče srpske baklave njen recept je autentican, autohton i esencijalno jednostavan.Ne može da se jede odmah po spravljanju, (sto je starija to je bolja).Opste je poznato da je sacuvan njen recept u manastiru Svete Trojice


Seoba Srba na teritoriju Ugarske po Kosovskom boju a i za celo vreme otomanske uprave izazva seobu srpske baklave preko Save i Dunava, na teritoriju tadasnje Ugarske .

Kako je srpska baklava bila poslastica za posebne prilike istorijski tragovi njeni nalaze se u sremskoj, backoj, banatskoj, bozicnoj cesnici, spravljenoj od tankih kora posutih orasima medom ili secerom,kod stanovnistva Vojvodine poreklom od naseljenih Srba u ta davna vremena.

Srpska baklava se ocuvala kao deo bozicne trpeze i u Srba starosedlaca Jugoistocne Srbije, tj dela autohtonog stanovnistva koje je ostalo za turskog vremena, a i autenticna manastirska baklava je deo tog kulturnog miljea...
 
nije madjsrsko...sauer kraut ili ti na nemackom kiseli kupus je original svabski specijalitet...plus kobasice...i eto ti oktober festa :):)

u kobasice se zbog varenja i straha od loseg mesa ubacuje kim...koji izaziva nadimanje a nadimanje izaziva ...sta :):):)
 
popara mozda moze da prodje,ako je to jelo uopste....kacamak nemoj da je neko lupio jer je to od kukuruznog brasna...a znamo ko je jeo proju i purenjake......mali hijavata i pokahontas......doticni su uzivali i u krompiru,pasulju,osvezavali paradajizom,sladili kakaom i jos stocim...dok smo mi ovde jeli ovas,jecam.proso....psenica i cuveni beli leba,za koji su se nase dede borile bio je rezervisan za bogate,maltene do skoro 50-tih godina ovog veka,na selima iu srbiji se pogaca od belog brasna zvala kolac....jelo se tzv crno.

sta su to jeli stari srbi i uopste evropljani,ja kao kuvar po profesiji sa nekoliko kolega sam probao da rekonstruisem,plus poznavaoc sam,doduse povrsni,etnologije i istorije pa sam nesto iskristalisao u svojoj glavi

osnovno jelo seljaka i tezaka kao su se zvali,bila je kasa od zitarica...gore navedenih,tipa jecmena kasa itd...isto jelo je specificno za celu evropu....u engleskoj se i dan danas ocuvala poridge tj kasa,koja je deo tzakozvanog engleskog dorucka.
I kod nas se ocuvala kasa,ali u liku popare,voda i zitarica,naravno sada beli hleb,pojacan sirom,kao u ono vreme,mada je sir bio retkost u kuci seljaka,mislim retko su ga jeli....meso samo o praznicima.

nesto nalik kasi je i pura,tj kacamak,to je jelo koje se kasnije pojavilo,dolaskom semena kukuruz\a u evropu...zanmljivo je da se brzo prmilo u nasim krajevima kao domace.jelo,a specijalni tip kse je crnogorski kacamak,koji u sebi sadrzi i krompir...ad se malo dublje pogleda...cista kasa kako je ja zovem i kako se nekad zvala.

narod nje jeo mnogo mesa,nije se moglo ni imalo....sem o praznicima pogotovo bozicu,uskrsu i sl...zato i jeste cuveno cekanje bozica pogotovo kod dece koja su ga jedva cekala nebi li pojeli meso,o postu necu ni da pricam.....ali sta je ponta klanja za bozic i 29.11
poenta je u glavi seljaka vrlo jednostavna...svinja zimi gubi na kilazi,koliko god je hranio i neisplati se drzati je...tada se krmaca zakolje a ostave se prasici.

elem,svinja nije bila na trpezi srba i evropljana toliko popularna.....prvenstveno se jela ovcetina,koja je danas zbog mirisa prvenstveno izgubila trku sa prasetinom.



a sta su jeli plemici.....balkanski plemici nidsu bili toliko jaki i bahati kao zapadno evropski...tacnije turci im nisiu dali vremena da se razmasu dovoljno,jer su vec sredinom 14 veka uleteli na balkan i uneli im strah i nesigurnost u kosti....secate se filma i epske pesme banovic strahinja.

ali zato zapadnoevropski vitezi,grofovi,lordovi itd zive punoim plucima...sta su oni jeli...prvenstveno meso,ovcetinu koju su zimali od seljaka,a posto to nije bilo popularno,jer je to seljacka hrana,poslastica velikasa je bila divljac...narocito je popularan bio divlji vepar,i jelen lopatar nije bio retkost...ziveli su dokono i lagodno tako da je za lov uvek imalo vremena,a i suma je bila goman i nepresusan izvor hrane.hleb je naravno bio pogaca od belog brasna

kolaci.....kod srba neznam,uopste balkanaca,blizina grcke je ucinila svoje,grci su i disciplinovali turke,i od njih napravili gospodu,da nekazem nrod,pogotovo posle pada konstantinopolja,kad su turci bukvalno skidali uloge i ponasanje grka,tako da je ovde baklava i ti kolaci grcki bili vodeci,kako objasni ovaj decko gore,dao je i recept...serbet su doneli i uneli turci u proizvodnju kolaca od arapa.
naravno i nezaobilazna alva

na zxapadu,kolaci su bili dno dna,bas kakvi su i danas,kore ko hlebovi,ukus margarina u ustima,ko da si zagrizao dijamant i vital kockicu i jos stosta,slag ko stiropor,spasi me boze nemackih poslasticara :)
tako e bilo i nekad,kolacin su bili umeseni od belog brasna,kao pogaca,samo sa secerom unutra,danas je varoijanta toga patispanj,i uz preliv nekog fila...za bogate...sirotinja je jela cisto peceno testo,sa dodatkom suvog grozdja,jos pokojeg zacina ako je imalo,ili suvih sljiva.....danas vam je za te njihove kolasce nemacki spedcijalitet zvani kuglof,to verovatno znate sta je...ako ste gledali onaj film velika mrsna pravoslavna svadba ili tasko nekao bice vam jasno,e taj kuglof vam je bio do skoro i od srba specijalitet po selima,mada u drugacijem obliku....patispanj ,tj brasno,mleko i secer i kvasac bez fila,jer ga nisu ni znali da prave...od 60-tih godina proslog veka,stvari se vec i na selu krecu mnoogoo nabolje,industriskom revolucjom i jacanjem sfrj...pa su zene sa sela postale jedni od najboljih majstora za torte,sitne kolace i svadbarska jela. eto,toliko ako vas nesto zanima pitajte
 
Neverovatno je zaista da nemamo ni jedan recept koji je naš "izum" Ja sam bila ubedjena da je ajvar baš naš specijalitet, ali kažu da nije - da je turski, sarma takodje...
 
AKHENATON:
A jok bato, to madjarsko jelo...:lol:

Imamo mi tri jela naša autentična...

popara i još dva...a koja su to će ti Bi kaže kad dodje, ja zaboravio.

Ono Pruska, Austrougarska i tako to.....

Popara i kajmak su sto posto jedina naša jela, a za čuvenu gibanicu se još uvek - veruje..:wink:
 
Bi2:
[/B]

....i Rufi to kaže, takodje.....:lol: :lol: :lol:... Rufi, sreća moja, nema Foruma bez njega.... :D


Izvinjavam se, ne znam ko je Rufi, :lol: ja sam sa politike, zalutala malo, a vidim da je i ovde jako interesantno, samo ima mnogo manje žuči i mnogo više, čini mi se, inteligentnih sagovornika.

Kad smo već kod sarme, mog omiljenog jela, u Turskoj nisam videla ništa slično, imaju neku punjenu papriku, ali punjenu samo pirinčem. Nije loše. Ja ipak mislim da je sarma naš "izum".
 
Bi2:
Ono Pruska, Austrougarska i tako to.....

Popara i kajmak su sto posto jedina naša jela, a za čuvenu gibanicu se još uvek - veruje..:wink:

Da...sumnjivo je poreklo reči.
Neki smatraju da je arapsko jelo jer gibn na arapskom znači sir, dok je drugo tumačenje da je nastala od reči gibati.
 
veruj mi ankhenatone,nije od gibanja,niti od slusanja dina dvornika i fora gibaj gibaj :):)
vec od gibn-sir

pazite,danasnja kuhinja,moderna,u koju spada i sarma,nastala je pocetkom 20 veka...to su vec moderni izumi,dodaci...asarma u ovom obliku nepostoji nigde sem na balkanu,kods srba i hrvata,tj jugoslovena ustvari,,,nije sarma vezana bas samo za srbe,to je kombinacija,jela koje u sebi sadrzi mleveno meso,pirinac i kupusovo lisce...kiselog kupusa...e sad

zasto registra( kojoj inace zelim dobrodoslicu na pdf istorija,drago mi e da si me poslusala)nije nasla sarmu u onom obliku u turskoj.....imaju oni nesto nalik,pravi se kao musaka,red red,ali vrlo vrlo retko prave,zasto,zato sto nestavljaju kiseli kupus,tj nikako u tolikoj meri koliko stavljaju ljudi u severnom delu evrope,mi imaqmo ostre zime,oni ne,kod njih uvek tokom godine ima izvora vitamina c,kod nas ne........zato se kupus i kiseli i pravi tursija,konzerviranje vitamina a period kada ga nema....setite se mornara i skorbuta.

znaci,nikako nemozemo uporedjivati ove moderne kuhinje,tipa sarma,punjene paprike i slicno sa nekim domacim jelima,specificnim samo za o stanovnistvo.........recimo pilav je tursko i arapsko jelo,jedu mnogo nogo pirinca,onako,posedaju oko ovalnog stocica,i svi zajedno jedu iz jedne ovalne nske posude,ali znamo da je pirinac poreklom sa istoka....sta je poenta...kajmak jeste turska rec,ali i balkanci i tatari i mongoli i germani su posto su skuvali mleko,uvideli da se na vrhu skuplja skrama koju su skupljali i hladili...niko nema exsluzivu na kajmak...na foru brenda sto se danas radi.....sve u cilju biznisa i love.

zamislite,slovenci brendirali sljivovu rakiju,pa nema samo balkan sljivu,sta je namacki schnapas????sta je raki?? od koje je reci i nastala rakija,to je sada malo kulinarski marketing i fora za prodavce i proizvodjace,mnoga se jela spontano prave od pamtiveka svbuda sirom sveta,praviti kore i razvijati ih nije neka nauka,niti exluziva nijednog naroda...ima amo boljih i losijih majstora,turcima je cigledno bolje islo :):)
sta je apple pie?? kore i rendane jabuke...ciji e to zum...zene dejvija kroketa ??tako da,ima stvari koje u utohtone kao serbet recimo...ali i to je vezano za siroko prostranstvo,od maroka do indije..a mozda izumm nije arapski vec egipatski...recimo,pivo se vezuje za nemce,cehe..a izmislili su ga egipcani.......anhenaton verovatno zna........ako da mozda u tom cucu grmi zec,nje bitno ko je izumeo,vec koji je narod najvise konzumirao :):)
 
Registra.:
Izvinjavam se, ne znam ko je Rufi, :lol: ja sam sa politike, zalutala malo, a vidim da je i ovde jako interesantno, samo ima mnogo manje žuči i mnogo više, čini mi se, inteligentnih sagovornika.

Kad smo već kod sarme, mog omiljenog jela, u Turskoj nisam videla ništa slično, imaju neku punjenu papriku, ali punjenu samo pirinčem. Nije loše. Ja ipak mislim da je sarma naš "izum".

Čitala ja davno, da je sarma kao jelo stigla kod nas u kombinaciji lista sežeg kupusa i ovčijeg mesa. Tamo se na istoku tako jede, al nama se ta kombinacija nije svidela, pa smo to malo prekrstili ...:wink:
 
Kad već govorimo o hrani, imam jedno pitanje, koje je više lingvističke nego istorijske prirode, ali neka ga ovde za sada...
Reč pirinač...ne znam da iko kaže pirinač sem Srba...ostali uglavnom imaju modifikacije riža, reiss, oriz i sl. Odakle kod nas ta reč??
 
Sturmgeist:
Kad već govorimo o hrani, imam jedno pitanje, koje je više lingvističke nego istorijske prirode, ali neka ga ovde za sada...
Reč pirinač...ne znam da iko kaže pirinač sem Srba...ostali uglavnom imaju modifikacije riža, reiss, oriz i sl. Odakle kod nas ta reč??

Ja koliko se sećam, u jednoj epizodi "Slagalice" rekoše da je pirinač reč turskog porekla.
 
Dobro se sećam....Evo googlao malo:

- Najznačajnija kultura koju su Turci doneli na balkanske prostore je pirinač. Njegovo kultivisanje započelo je u Indiji. Otuda i reči birindž i oriza potiču iz sanskrita. Arapi su pirinač upoznali u Iraku i dalje ga širili, a od njih su ga preuzeli i Turci. Na Balkanu prvi trag ove biljke nalazimo u okolini Plovdiva u Rumeliji, oko 1365. godine. Kod nas ga prvi pominje Brokijer, francuski putopisac iz XV veka, u okolini Niša.
 

Back
Top