Studiranje u Africi

Konacno! Neko ko mi moze dati neku informaciju. Pa da pocnemo... Za dolazak tamo mogu da se snadjem,imam prijatelje i vrlo lako mogu da dodjem. Zanima me recimo,prelazak sa naseg fakulteta na njihov,kako sve to funkcionise,da li je moguce uopste? Dalje,koji stepen znanja engleskog jezika je potreban? Koji sertifikat? Kako uopste funkcionise,po kom sistemu,akademsko obrazovanje kod njih? Da li je moguce dobiti stipendiju? ... To je sve cega trenutno mogu da se setim... Ako se ti setis necega bitnog napisi,sve je dobrodoslo... Ako se setim ja jos necega,bicu slobodna da pitam... Hvala unapred.
 
evo ovako:
pitanja su ok, ali odgovar ima dosta i zavise od toga na koji faks mislis, sa koje godine da se prebacis, na koji univerzitet....
Ajde da ja nesto kazem, pa ti onda pitas konkretnije. Ja onda odgovorim ako znam :)
Za pocetak da ti kazem da je SA opako bogata drzava! Resursi u ovoj zemlji su brojni, kvalitetni, i mnogo ima svega breeeee!!! Pod sankcijama su ziveli godinama i nije im trebao bas niko. "Promene" su uzdrmale privredu i drustvo, ali cak ni "previosly under privileged" nisu uspeli da je slome. A svojski su se potrudili :) Visoko obrazovanje je visoko :) Mnogo zavisi od mesta, univerziteta, faksa....
U jednom trenutku sigurno ces morati da popunis obrazac u smislu "equal oportunities"
Kada sam to prvi put video, bio sam prilicno zbunjen. Izmedju ostalog moras da se izjasnis kojoj rasi pripadas !!!! Pri tome su Indijci svrstani kao posebna rasa! Ako se cudis zasto ti ovo pricam, jer si verovatno u srcu i dusi neopterecena bilo kakvim predrasudama, moras da znas da oni dole jesu!
Da skratim pricu: ako su belac i muskarac, onda si zadnji na listi. Malkice bolja situacija je ako si devojcica. Ali ako si bela devojcica, takodje su male sanse da dobijes drzavnu stipendiju. Naravno da je ovo moje licno vidjenje, i svakako treba proveriti nekoliko puta, a ovo ti pisem jer je prilicno karateristicno za SA. Ako sve to posmatras sa strane permanent resident-a SA, onda ces da podrzis celu ideju, jer ne bi volela da ti neki overseas od kojekuda, uzimaju mesta za upad na faks :)
Samo da znas da tamo SVI mnooooooooogoooo vole svoju zemlju :)
Stvarnost je ipak optimisticna :)
Znam neke ortake koji su se prebacili iz Bgd, a zatim se preko postdiplomskih studija relativno dobro snasli. Ukoliko si stvarno i iskreno resena, kupuj kartu preko Olimpic-a i uzivaj u najgzoticnijoj zemlji na svetu (pre podne mozes da se skijas na snegu, a posle podne da plivas sa "velikim belim" :)
Skoro je neophodno da imas nekakav back up, nekog da ti bude oooooozbiljan support. Bez toga je bas zuljevito :(
E sad, sto se tice novcanih investicija, moras da pitas konkretnije. Koji faks, koji univerzitet.....
Ukoliko se "prebacujes" certificate za jezik nije bio potreban (za vreme od pre nekoliko godina). Na ovom mestu bih ja uporedio skolarinu u SA sa parama potrebnim za USA! Think twice :)

Samo jos da ti kazem da je zemlja cudesna, ljudi su onakvi kakve nadjes :)
Nego da te pitam nesto:
da li ti hoces da studiras SAMO i JEDINO u SA, ili bi da ides NEGDE?
da li zelis da STUDIRAS ili da ZIVIS tamo dole ?
Mislim da bi ti ovo bilo najkorisnije:
gledaj da ne ubodes high season, ili pick season, mada je tamo stalno sezona :) kupi neku jevtinu kartu i provedi dole mesec dana. Sve sto budes videla i dozivela je toliko mnogo razlicito, da bas niko ne moze da ti priblizi pisanjem. A proveseces se luuuuudo. Jos malo i dole pocinje leto, juhuuuu :)
Siguran sam da ces nesto dobro vec da smislis :)
 
Prvo,puno hvala na odgovorima. Malo je ljudi koji posecuju ovaj forum,a koji znaju nesto konkretno o tome.Pa sad ovako... Zelim da odem tamo jer mi je verenik otisao dole da radi,snasao se,dobio radnu i boravisnu vizu i ok je.Medjutim,on je u poslu i nije u tim tokovima,a i ne stize da se raspita o studiranju tamo.Tek je dosao,snalazi se jos uvek. Dalje,studriam medicinu u BGu i posle najdalje zavrsene trece godine bih da se prebacim dole ako je ikako moguce.Znaci,da zavrsim medicinu.Sad,kako je to kod njih organizovano konkretno sto se tice medicine?A da,destinacija je Johanesburg,njihvo univerzitet.Pretrazivala sam i poslala mejl univerzitetu u Johanesburgu i rekose mi da registracija pocinje u decembru i da im se tada javim.Malo su mi komplikovani tamo na sajtu i nisu konkretni pa zato trazim ovako nekoga ko bi mi iz licnog iskustva mogao reci nesto vise.
Hvala u svakom slucaju.
 
yebo !
tako bi te pozdravili pripadnici plemena Zulu :)
Pretpostavio sam da se radi o medicini. Na zalost moje informacije su zastarele :(
Bio je jedan talas devedesetih kada su nasi dr-ovi odleteli na jug bez ikakvih restrikcija. Pre nekoliko godina su u RSA uveli nesto kao nostrifikaciju. Cujem da se opet nesto menja, ali to moras vidis direktno na site-u ministarstva.
Ovo moram da ti kazem:
trziste radne snage u RSA je preplavljeno medicinkskim radnicima, najvise iz Indije. "Oni" su jako koherentni i homogeni, ako razumes sta hocu da kazem :)
Skoro da je nemoguce naci posao lekara u akciji "knock, knock" !
Mislim da je ulazak na akademska vrata najbolja fora za tebe. Da li ce to biti nastavak studija, ili postdiplomski, ili neki research poject, moras da kopas, kopas i naci ces :)
Zatim: plata lekara pocetnika, pa jos u drzavnom bolnici je stvarno mala. To ne sme da te obeshrabri, jer to jeste samo pocetak. U privatnim klinikama je stvar malo bolja. Vremenom sve to ide na bolje, i na bolje, pa jos jedan part time job, pa jos jedan, pa consultations,.... i nakupi se para :)
Sve u svemu, prosecan dr ima 3 bedroom house, i bazen, i made, i super se provodi.
Joburg je looooooooooodilo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ako ti je verenik jos uvek aktuelan i validan :) pali dole negde pocetkom decembra. U to vreme su tamo vec poceli odmori i christmas je na pragu :)
Sad jos samo zamisli africku zvezdanu noc, u kojoj ima najvise zvezda, i sve su blizu da mozes da ih pipnes, a ti iz bazena zevas gore sa casom preeeeeeeeeeeeeeeeeedivnog juznoafrickog vina cekas Novu Godinu :)
and now, back to reality :)
Joburg je prenatrpan svim rasama na svetu, i sa jednog na drugi kraj grada ima preko 250 km. Svi ce ti reci da ne ides u Soveto ni preko dana, a kriminal je ..........
Kao prvo: idi dole da vidis o cemu se radi. Meni je taj deo sveta najdrazi na celoj planeti (od CapeTown-a do Okawanga, i od Namibija do Mozambika) Nemas bas nikakve bolestine osim prehlade. Kalahari je mesto u kome sam prevrnuo svaki kamen, i to je na manje od 50 km od Joburga. Da li ce tebi da se dopadne, moras proveris na licu mesta :)
Kao drugo: ceka te ozbiljan i tezak posao, koji ce biti jos tezi ako nemas back up. Moj savet je da odmah pocens da trazis neke voluntary jobs, humanitarne organizacije, i da preko njih zapalis dole, ili makar dobijes znacajnu referencu u svom CV. VOLUNTARY JOBS...... !!!
Kao trece: ko jednom dozivi noc u Kalahari-u, zauvek je postao afrikaner, i zauvek ostane, ili se nekad vrati :)
Take care :)

Yebo yes :)
Shap !
(zulu, prim prev)
 

Back
Top