Hoćemo li ikad biti manje prepredeni?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Hoćemo li ikad biti manje prepredeni , lukavi i proračunati?
Meni se čini da teško....
A hoće li naša deca biti manje prepredena lukava i proračunata?
I to mi se čini da teško....

A sistem je takav da nas na to forsira, jer nema zarade i napretka u tržišnoj kapitalističkoj privredi , ako nisi takav.....Jer niko neće da te plati koliko vrediš jer svako mora da minimalizuje troškove....a zadrži performanse....

Stalno povećanje prepredenosti kod ljudi , do čega može dovesti....?
Hoće li se zlo kod ljudi povećavati ili smanjivati, i dobre namere hoće li i to biti iskreno ili koristoljubivo....?
 
Tuzni_patak:
Hoćemo li ikad biti manje prepredeni , lukavi i proračunati?
Meni se čini da teško....
A hoće li naša deca biti manje prepredena lukava i proračunata?
I to mi se čini da teško....

A sistem je takav da nas na to forsira, jer nema zarade i napretka u tržišnoj kapitalističkoj privredi , ako nisi takav.....Jer niko neće da te plati koliko vrediš jer svako mora da minimalizuje troškove....a zadrži performanse....

Stalno povećanje prepredenosti kod ljudi , do čega može dovesti....?
Hoće li se zlo kod ljudi povećavati ili smanjivati, i dobre namere hoće li i to biti iskreno ili koristoljubivo....?

Patak... pazi...
Bolje je biti lukav i prepreden nego glup...
 
Tuzni_patak:
Bas su ti cudna razmisljanja....

Istina. Sad ćemo to da ispravimo.

Da, slažem se sa tvojom sugestijom.
Da, slažem se sa tvojom sugestijom.
Odbili ti zahtev za povećanje plate?
Do civilizacijskog "kratkog spoja" i privremenog besmisla.
Povećavaće se.
Uglavnom koristoljubivo.

Mora da se napiše još po koja da bi stvari bile jasnije. Moja greška.
 
Indigo71:
Istina. Sad ćemo to da ispravimo.

Da, slažem se sa tvojom sugestijom.
Da, slažem se sa tvojom sugestijom.
Odbili ti zahtev za povećanje plate?
Do civilizacijskog "kratkog spoja" i privremenog besmisla.
Povećavaće se.
Uglavnom koristoljubivo.

Mora da se napiše još po koja da bi stvari bile jasnije. Moja greška.

Ja sam po ovom pitanju optimista. E sad šta je za koga optimistično?!
 
"Hoćemo li ikad biti manje prepredeni , lukavi i proračunati?
Meni se čini da teško....
A hoće li naša deca biti manje prepredena lukava i proračunata?
I to mi se čini da teško....

A sistem je takav da nas na to forsira, jer nema zarade i napretka u tržišnoj kapitalističkoj privredi , ako nisi takav.....Jer niko neće da te plati koliko vrediš jer svako mora da minimalizuje troškove....a zadrži performanse....

Stalno povećanje prepredenosti kod ljudi , do čega može dovesti....?
Hoće li se zlo kod ljudi povećavati ili smanjivati, i dobre namere hoće li i to biti iskreno ili koristoljubivo....?"

Treba prihvatiti realnost i ukljuchiti se u trku.
 
Realnost je takva kakva jeste

govoreci za sebe kao individuu i da hocu da budem prepredena i lukava ne mogu, ne ide mi...uvek padam na tom ispitu, ljudi me odmah prepoznaju...
deshavaju mi se razne nedace, shta znam...nekad se pomirim sa sudbinom nekad se uhvatim u koshtac da izvuchem najbolje iz situacije...ide se dalje, ne mogu ja menjati svet mogu samo sebe( to mi je uvek na pameti i tako postupam)
 
Da li cemo ziveti i trcati zajedno sa sistemom i njegovim najnovijim vrednostima to zavisi od nas. Ukoliko je to od egzistencijalnog znacaja, mnogi ce to i uciniti. Medjutim, svako od nas bi trebao da deluje u skladu sa sopstvenim moralnim zakonima (a ne nametnutim), i ukoliko ta najnovija, drustveno nametnuta "prepredenost" iskace iz naseg moralnog delovanja, u tom slucaju bismo se svakako trebali odreci te nove pomodarije...
O da, ceo svet hrli u "kvarno", ali neki ljudi, medju kojima sam, koji ne zele apriori da veruju u to, vec u nedostatku loseg iskustva, i dalje veruju da se dobrim ljudima desavaju dobre stvari.
Nada umire zadnja. Jedino me lose iskustvo moze uciniti losom.
 
Tuzni_patak:
Hoćemo li ikad biti manje prepredeni , lukavi i proračunati?
Meni se čini da teško....
A hoće li naša deca biti manje prepredena lukava i proračunata?
I to mi se čini da teško....

A sistem je takav da nas na to forsira, jer nema zarade i napretka u tržišnoj kapitalističkoj privredi , ako nisi takav.....Jer niko neće da te plati koliko vrediš jer svako mora da minimalizuje troškove....a zadrži performanse....

Stalno povećanje prepredenosti kod ljudi , do čega može dovesti....?
Hoće li se zlo kod ljudi povećavati ili smanjivati, i dobre namere hoće li i to biti iskreno ili koristoljubivo....?

uh..pace..depresija opet ili ? razumijem ja to...proci ce ..glavu gore... :wink:

salu na stranu...rekoh to vec jednom na nekoj drugoj temi moje zamisljanje buduceg drustva koje nazvah utopijom...naravno sa sadasnjeg stanja gledista..

e sad da ja tebi postavim par pitanja..

koliko dugo je trajalo tursko carstvo
koliki dugo rimsko
koliko dugo federalizam....

da li su svi oni mislili da je njihov oblik drustvenog uredenja jedini pravi i da ce vjecno trajati da si ih to pitao?....jesu
eto sta je u poredenju s duzinom trajanja tih drustvenih uredenja u ovom povijesnom univerzumu 100 i nesto godina kapitalizma...
tako da se ja uopce ne sekiram..
sve ce se to promijeniti...a povijest nam je pokazala da su se drustvena uredenja a samim tim i ljudi uvijek mijenjali na bolje..tako da je po meni samo pitanje vremena kada ce nastati neko novo i bolje drustveno uredenje...utopisko za nas...kao sto je kapitalizam bio utopija za rimljane... :wink:
 
Tuzni_patak:
Hoćemo li ikad biti manje prepredeni , lukavi i proračunati?
Meni se čini da teško....
A hoće li naša deca biti manje prepredena lukava i proračunata?
I to mi se čini da teško....

A sistem je takav da nas na to forsira, jer nema zarade i napretka u tržišnoj kapitalističkoj privredi , ako nisi takav.....Jer niko neće da te plati koliko vrediš jer svako mora da minimalizuje troškove....a zadrži performanse....

Stalno povećanje prepredenosti kod ljudi , do čega može dovesti....?
Hoće li se zlo kod ljudi povećavati ili smanjivati, i dobre namere hoće li i to biti iskreno ili koristoljubivo....?

Sve se to prenosi s akolena na koleno. Sve zavisi, ko je tebe vaspitao, takav ces i ti biti.
 
Tuzni_patak:
Hoćemo li ikad biti manje prepredeni , lukavi i proračunati?
Meni se čini da teško....
A hoće li naša deca biti manje prepredena lukava i proračunata?
I to mi se čini da teško....

A sistem je takav da nas na to forsira, jer nema zarade i napretka u tržišnoj kapitalističkoj privredi , ako nisi takav.....Jer niko neće da te plati koliko vrediš jer svako mora da minimalizuje troškove....a zadrži performanse....

Stalno povećanje prepredenosti kod ljudi , do čega može dovesti....?
Hoće li se zlo kod ljudi povećavati ili smanjivati, i dobre namere hoće li i to biti iskreno ili koristoljubivo....?


Људска природа се не мења у бити, све је већ виђено и све је већ било и раније... То о чему причаш није ништа ново...

Увек су прошла времена ''стара добра времена'', а на време које долази се увек гледало апокалиптично...
 
Ono o čemu ja pričam nije "stara dobra vremena".
Ovo uzdizanje lukavog i proračunatog nije bilo opštenarodno opredeljenje nikad do sad.
To je bilo "opredeljenje" onih koji su se okomili na vlast....A vlast je vladavina i zlim i dobrim ljudima, i podanicima i kontrarevolucionarima....

Ja samo navodim na ono što je očigledno svima vama, a kao posledica toga će biti i pitanje "kako voleti" u budućim vremenima, pa onda kako ne ubiti u budućim vremenima, pa kako ne opljačkati u budućim vremenima....Jer za razliku od ranije, sada su generacije vaspitavane da budu prepredene, više od strane medija i društva, nego od strane roditelja (mada lopov i prevarant uči svoje dete da bude prevarant, to sigurno).

I kako da se ne javi otudjenje ,kad je opštenarodno raspoloženje "okoristi se drugim" , pa bio to i najbliži.....
 
Pa mislio sam da shvataš pošto mi se čini da poznaješ život na selu....Gde se porodično prati i vekovima unazad, gde babe i dede pričaju po ceo dan nijanse u ponašanju i manguplucima.....
Tako će moja izjava imati više smisla , jer se kroz priču (neusmerenih ) možeš lako uveriti gde je bila poenta i na šta se izuzetno obraćala pažnja , a na šta nije...

Možda to ima veze i sa većom bedom , a možda sa većim tlačenjem pod kojim je narod bio....(da ne širim priču kako se oni koji prihvataju komande ponašaju , ponizni....)
 
Данашње село може да одликава ситуацију најдаље од пре 100 година, а људска цивилизација траје хиљадама година и пролазила је кроз различите периоде... Можемо ли са сигурношћу тврдити како је све изгледало и како се гледало на тада актуелну садашњост и будућност пре 300, 500, 1500, 2000, 3000...и више година на разним крајевима земљине кугле...кроз разне периоде ратова, криза, глади, немаштина, моралних криза....?
Зашто би људи сада били нешто ''искваренији'' него пре? Зашто мислиш да су пре били мање препредени? То су опште људске особине засвагда и људи су исти као увек, само технологија напредује и увећава се знање...
 
Hellen:
Данашње село може да одликава ситуацију најдаље од пре 100 година, а људска цивилизација траје хиљадама година и пролазила је кроз различите периоде... Можемо ли са сигурношћу тврдити како је све изгледало и како се гледало на тада актуелну садашњост и будућност пре 300, 500, 1500, 2000, 3000...и више година на разним крајевима земљине кугле...кроз разне периоде ратова, криза, глади, немаштина, моралних криза....?
Зашто би људи сада били нешто ''искваренији'' него пре? Зашто мислиш да су пре били мање препредени? То су опште људске особине засвагда и људи су исти као увек, само технологија напредује и увећава се знање...
Kazu da se od Adama i eve na ovamo nista nije promenilo u medju ljudskim odnosima,i tu se slazem sa tobomUvek su postoja li lukavi,prepredeni ljudi u svrhu prikupljanja materijalnih dobara imoci.Ali mislim da je patak mislio na evidetanporast sebicnosti i odsustva bilo kakvih moralnih normi u srbiji,samo ja to ne bih nazvao prepredenos,vec vulgarno i sirovo samozivlje.Po meni je lukavstvo ,delo ili namera,sa ciljem prikupljanja dobara za sebe,aline ocigledno,vec sa maskom cinjenja dobrog oneme od koga se uzima.A ovo sto se danas desava u srbiji je ocigledno.Govori o Srbiji,zato sto smo do pre 18 godina imali kakvu- takvu jednakost,ideale,vaspitavani smo da tezimo visim ciljevima.Danas toga nema, amozda jz najgore od svega sto oni koji su nas tako vaspitavali danas pokazuju svoje pravo lice,e, to su lukavi.
 

Back
Top