KAKO DA MREZNOM KARTICOM POVEZEM 2 KOMPA???

treba ti takozvani CROSSOVER UTP kabl kojim ćeš, kao što ti je kolega rekao, fizički povezati oba kompjutera.

UTP kabl na jednoj strani treba da izgleda ovako (po standardu) NB, N, ZB, P, PB, Z, BB, B

NB - narandžasto bela
N - narandžasta
ZB - zeleno bela
P - plava
PB - plavo bela
Z - zelena
BB - braon bela
B - braon.

Na drugom kraju treba da bude isto to samo obrnuto, znači gledajući od BRAON do NARANDŽASTO-BELE.

Nikakvi posebni drajveri nisu potrebni, pod uslovom da su već instalirani drajveri za mrežne kartice (a trebalo bi da jesu, pošto za njih uglavnom ne manjkaju drajveri).

Ostaje ti da, radi udobnijeg rada i stabilnosti podesiš manuelne IP adrese u 192.168.0.1 i 192.168.0.2 (subnet mask je isti za oba - 255.255.255.0). To ćeš uraditi tako što ćeš otvoriti properties za mrežnu (LAN) konekciju u spisku konekcija (obično My Network Places) i onda kliknuti dvaput na TCP/IP podešavanja za mrežnu karticu. U prozoru koji se otvori trebaš da uneseš gornje brojeve.

Na kraju, trebaš da odobriš file sharing, tako što ćeš kliknuti desnim tasterom na disk koji želiš da deliš i onda sharing.

Nadam se da sam bio od koristi.
 
VooDoo:
btw. samo bih hteo da pitam odnosno da iznesem svoje zapazanje i posle toga pitanje. (e sad serem i ja) Zasto 90% ljudi kod nas za ip adrese koristi 192.168.0.0....0.1....0.2 i tako dalje u zavisnosti od mreze??? Zasto se niko neseti da korisit nesto poput 212.195.0.0.....0.1...


s' postovanjem JA


I Windows po defaultu koristi 192.168... kad pokušaš da podeliš-'šeruješ' modem u na mrežnom kompjuteru (lokalna mreža) on menja postojeću IP adresu onog kompjutera na kome je modem (uslovno rečeno servera) i koliko je meni poznato to nije moguće promeniti.
 
ja imam slican problem sa povezzivanjem dva kompa:
Na oba racunara su instalirana Win XP sistema,
na jednoj imam mreznu Realtek rtl8139 family pci fast ethernet nic
a na drugom imam opet Realtek ..(recicu vam kasnije tacan naziv).. ali ova druga je neka matora od 10mb protoka...
Sve ja lepo uradim povezem ih doticnim kablom za dva compa cak i manuelno ubacim ip broj, sve lepo ali kad treba da ih proverim (pingujem ih) jedan drugog ne prepoznaju.
Ne znam da li je sa hardverom ili softverom rec?
 
Logitech:
Deluje smesno ali proveri na prvom kompu da nije slucajno namesteno 100mb.

MA probao sam i to, stavio sam, na 10mb na prvom... probacu jos jednom ako proradi javljam.
nego mi se cini da se ne podrzavaju no to nema nikakvog smisla.

Najcudnije je sto se 'povezu' (pojavi se komputer na oba racunara) i kao ima nekog malog protoka, bar pokazuju statistike, no kad ga pingujem trt, NECE baksuz
 
Svašta :?

IP 192.168....bla, bla... nije nikakav broj iz neke knjige ili tutorijala, kako neko ovde reče, već je to broj u opsegu koji nije zaštićen DHCP-om. Drugim rečima, DHCP se neće "mešati" u vaše želje oko IP broja, ako dodelite upravo te (pomenute) vrednosti. Inače, to nije jedini "slobodni" opseg, ali je standardan i sa njim nikad ne dolazi do "pucanja" mreže. Zašto je to baš tako, to znaju (možda) samo pametnjakovići iz MS-a. Uglavnom NIJE slučajno taj broj.

Odgovor za GOSTA: Ne znam zašto se to dešava, ali ono što mogu da ti preporučim je da proveriš da li se oba kompjutera nalaze u istoj grupi (WORKGROUP), kao i kakve su IP adrese (sada i po stoti put - Windowsi NE UMEJU da dodeljuju dinamičke IP adrese, a da pre ili kasnije ne dođe do nekog konflikta). Znači, preporučujem manuelno unošenje gore pomenutih. To što ti je jedna od kartica postavljena na 100Mbs, nema nikakve veze, jer se najbrže kartice "u letu" prilagođavaju najsporijim u mreži, bez obzira na konfiguraciju mreže ili OS-a. Još nešto: proveri protokole koji su instalirani na oba kompjutera (moraju da budu isti, kako se klijenti ne bi tražili po mreži). Takođe, uključi QoS Packet Scheduler, ako ti je isključen, jer iako neki tvrde da se njegovim isključivanjem može uštedeti koji procenat resursa mreže, to u praksi i nije baš tačno, jer mreže daleko bolje rade sa uključenim nego isključenim ovim servisom.

Ako ni ovo ne pomogne, ostaje ti da pokušaš još reinstalaciju mrežnih kartica, odnosno drajvera za iste, pa javi šta si uradio.
 

Back
Top