Amerika ili Rusija?

Amerika ili Rusija?

  • Amerika

  • Rusija


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Rusija je danas na poslednjem mestu medju drzavama koje sebe mogu smatrati svetskom silom. Njen budzet je manji od budzeta grada Njujorka, nezaposlenost je ogromna, socijalna davanja po coveku mizerna, a ogroman broj preduzeca ne radi i nikada nece ponovo proraditi. Ekonomija Rusije je mono ekonomija. Ako su cene za naftu, gas i sirovine normalne, ekonomska stabilnost na niskom nivou je obezbedjena. Svaki negativan poremecaj plasi Rusiju drzavnim bankrotom. Bankarski i poreski sistem, mala i srednja privreda, sve je podredjeno ekonomiji 5% bogatog sloja. Dok u svetu sve valute u odnosu na dolar vec vise od godinu dana gube na vrednosti, rublja drzi cvrste pozicije, kolebanja su minimalna, sto zaista predstavlja svojevrstan paradoks.

Izuzimajuci Belorusiju, sve ostale zemlje bivseg SSSR-a koje su u okruzenju Rusije, staraju se da se sto brze i sto konkretnije distanciraju od Rusije i prisajedine NATO paktu. Neko to cini iz straha za sopstvenu sigurnost, neko iz zelje da sacuva sopstvenu zemlju od raspada, a neko iz istorijski negativnog odnosa prema Rusiji. Ukratko, jedina Belorusija pokusava da se integrise sa Rusijom, na obostranu korist. Ukrajina je rastrzana izmedju katolickog zapada, pravoslavnog istoka i muslimanskog juga, bez energenata, podrzavana na recima od strane Amerike, a ziveci na racun Rusije. Dva su scenarija: prisajedinjenje NATO paktu ili raspad.
 
Vrednost akcija na američkoj berzi raste, stopa nezaposlenosti je niža nego ikada, a sve više Amerikanaca poseduje nekretnine. Predsednik Federalnih rezervi Ben Bernanki je rekao Kongresu da očekuje uspon američke ekonomije.

Američka ekonomija neprekidno jača već 66 meseci, stvorivši 7 i po miliona novih radnih mesta, dok berza obara rekorde i omogućuje većem broju Amerikanaca nego ikada, da ostvari svoj san o poedovanju sopstvenog doma. Ipak, najnovije istraživanje javnog mnjenja koje su sproveli list «Ju Es Ej Tudej» i «Galup», pokazuje da 60 odsto Amerikanca smatra da je ekonomija bila u boljem stanju pre pet godina.

''Ako pogledate ekonomske pokazatelje, to jednostavno nije tačno. Ako pogledate otvaranje radnih mesta, porast ličnog dohotka, statistiku, nema sumnje da je prosečnom Amerikancu danas bolje nego pre pet godina'', kaže Dezmond Lakman iz Instituta «Enterprajz», dodajući da pozitivni nagoveštaji ukazuju da se američka srednja klasa ne smanjuje, ali je zabrinuta za sigurnost zaposlenja i beneficija, dok nova pravila globalne ekonomije menjaju način poslovanja.

''Danas imamo drugačiju ekonomiju nego što smo mogli da imamo pre 10,15 godina, jer ima mnogo tehnoloških promena, mnogo konkurencije iz inostranstva i, rekao bih, manje sigurnosti nego što smo mogli imati pre 10,15 godina'', kaže Lakman.

Rej Hederman iz konzervativne Fondacije «Heritidž», ističe da je američka srednja klasa sve bogatija.

''Broj porodica koje zaradjuju više od 75 hiljada dolara se udvostručio, broj porodica koje zaradjuju manje od 35 hiljada dolara se smanjio, jer su se te porodice pomerile naviše. Lični dohodak po porodici se dramatično povećao'', kaže Re Hederman
 
volunteer:
Rusija je danas na poslednjem mestu medju drzavama koje sebe mogu smatrati svetskom silom. Njen budzet je manji od budzeta grada Njujorka, nezaposlenost je ogromna, socijalna davanja po coveku mizerna, a ogroman broj preduzeca ne radi i nikada nece ponovo proraditi. Ekonomija Rusije je mono ekonomija. Ako su cene za naftu, gas i sirovine normalne, ekonomska stabilnost na niskom nivou je obezbedjena. Svaki negativan poremecaj plasi Rusiju drzavnim bankrotom. Bankarski i poreski sistem, mala i srednja privreda, sve je podredjeno ekonomiji 5% bogatog sloja. Dok u svetu sve valute u odnosu na dolar vec vise od godinu dana gube na vrednosti, rublja drzi cvrste pozicije, kolebanja su minimalna, sto zaista predstavlja svojevrstan paradoks.

Izuzimajuci Belorusiju, sve ostale zemlje bivseg SSSR-a koje su u okruzenju Rusije, staraju se da se sto brze i sto konkretnije distanciraju od Rusije i prisajedine NATO paktu. Neko to cini iz straha za sopstvenu sigurnost, neko iz zelje da sacuva sopstvenu zemlju od raspada, a neko iz istorijski negativnog odnosa prema Rusiji. Ukratko, jedina Belorusija pokusava da se integrise sa Rusijom, na obostranu korist. Ukrajina je rastrzana izmedju katolickog zapada, pravoslavnog istoka i muslimanskog juga, bez energenata, podrzavana na recima od strane Amerike, a ziveci na racun Rusije. Dva su scenarija: prisajedinjenje NATO paktu ili raspad.

Па рецимо да имаш будућност на Палми Плус, али ако се покријеш неким зеленим чаршавом и изиграваш мага.

Скоро све си промашио, а оно што ниси промашио, погрешио си.
Мислим нећу да коментаришем ништа сем чињенице да Русија годишње уштека 400 милијарди од продаје нафте, дакле не да уложи у нешто него стави са стране.

А што се тиче бившег СССР, од русије беже балтичке земље и Грузија, остали попут централноазијских се поново удружују.
 
Sadasnji drustveni odnosi u Rusiji su na nivou stvaranja prvobitnog kapitala, samo preneto u 21 vek. Rusija je ostala bez srednje klase, sa polovinom stanovnista koje ima primanja ispod zivotnog minimuma i zivi na nacin kako je taj sloj ziveo u doba carske Rusije, sa cinovnickim potencijalom, koji je nekoliko puta veci od potrebnog i koji, da bi preziveo, nece da uradi nista bez dodatnog stimulansa "koverte". Slovenski deo drustva mahom je nezaposlen i nezainteresovan za znacajniji i aktivniji rad, ostali deo stanovnistva bavi se trgovinom i biznisom. Takva podela je nastala kao rezultat "siroke slovenske duse", visokog procenta alkoholizma po seoskim naseljima i "divlje" privatizacije koja je izvrsena tokom poslednjih 10 godina. U vecini malih proizvodnih preduzeca radnici su iz Ukrajine, Belorusije i Moldavije.
 
volunteer:
Mislim da vazne teme treba potencirati i ponoviti vise puta!!! Ne znam da je bila ista tema?

Имаш ли неке економске покјазатеље или си само лупио ову тему.
Иначе причаш о русији из 1997 не из 2007, разлика је огромна.
 
JABUCHILO:
o boze... cija je ovo komparativna analiza?

jel je to mene išlo?

pogledaj moje ankete pa vidi :roll:

najjadnije ankete su mi one gdje su ponuđena dva odgovora
pa nije svijet crno-bijeli

postoje i druge boje ...karikirano rečeno :roll:

uostalom moje teme/ankete su dosad bile izuzetno dobro posjećene i čitane i komentirane

valjda zato jer su bile toliko "malo" originalne i dosadne jelda? :lol: :roll:
 
tokyo:
jel je to mene išlo?

pogledaj moje ankete pa vidi :roll:

najjadnije ankete su mi one gdje su ponuđena dva odgovora
pa nije svijet crno-bijeli

postoje i druge boje ...karikirano rečeno :roll:

uostalom moje teme/ankete su dosad bile izuzetno dobro posjećene i čitane i komentirane

valjda zato jer su bile toliko "malo" originalne i dosadne jelda? :lol: :roll:
Crna i bela nisu boje...
 
tokyo:
jel je to mene išlo?

pogledaj moje ankete pa vidi :roll:

najjadnije ankete su mi one gdje su ponuđena dva odgovora
pa nije svijet crno-bijeli

postoje i druge boje ...karikirano rečeno :roll:

uostalom moje teme/ankete su dosad bile izuzetno dobro posjećene i čitane i komentirane

valjda zato jer su bile toliko "malo" originalne i dosadne jelda? :lol: :roll:

ko si sad ti i sta tebi treba?
pitao sam postavljaca teme odakle mu ove dve izakane analize u prvom i drugom postu....
 
Banshee:
ok za mene licno su opcije malo ekstremne,ali u svakom slucaju ne bih izabrala rusiju :)

pa upravo to

ponudiš odgovore primjerice:
1) Rusiju
2) Ameriku
3) ni jednu
4) treba biti neutralan i zadržati/graditi dobre odnose sa objema
5) ne zanima me
6) nešto treće, navedi u postu...itd

vidim da su ovi novi i "novi" forumaši slabo originalni i slabo maštoviti ljudi

što forum u krajnjem slučaju dovode do ekstremizma i / ili dosade
 
tokyo:
pa upravo to

ponudiš odgovore primjerice:
1) Rusiju
2) Ameriku
3) ni jednu
4) treba biti neutralan i zadržati/graditi dobre odnose sa objema
5) ne zanima me
6) nešto treće, navedi u postu...itd

vidim da su ovi novi i "novi" forumaši slabo originalni i slabo maštoviti ljudi

što forum u krajnjem slučaju dovode do ekstremizma i / ili dosade
Kamo srce da moze Srbija toliko da bira.... :neutral:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top