Duhovi... u nama, izvan nas...

Sokolica_M

Domaćin
Poruka
4.429
Ovo će biti moj 13143143. post ovog dana. Dobro, malo sam se zabrojala, slabo mi ide matematika, ali zato sam sa rečima ortak... :)

Pišite šta god vam padne na pamet.

Mene je otac učio od malena da se ničega ne plašim, da su duhovi izmišljotina, tako da sam više na strani onih koji ne veruju, ali sa rezervom, ostavljam mogućnost da je drugačije, ali mislim, ako ih ima, da su oni svet za sebe, kao neko paralelno postojanje... To sad neka moja teorija, zasnovana na... nekom posmatanju, ličnoj logici...
 
Indigo71:
I zanima me samo koja je upotrebna vrednost tih ... duhova? Da li duhovi mogu da se uhvate, i izdresiraju da recimo obavljaju jednostavne kućne poslove umesto nas? - ili su ti duhovi kao umetnost pa oplemenjuju i produhovljuju?

Они су ту да нас издресирају.
Грчки anemos.
Када у току сна душа човекова одлази у онострани свет, бивамо на два места истовремено, овде и тамо.
Дух одлази код у онострани свет наших предака.

Ово је само раликовање у систему веровања...једни су веровали у чулне, опипљиве претке а други у надчулне, оностране.
 
Rujevit:
Они су ту да нас издресирају.
Грчки anemos.
Када у току сна душа човекова одлази у онострани свет, бивамо на два места истовремено, овде и тамо.
Дух одлази код у онострани свет наших предака.

Ово је само раликовање у систему веровања...једни су веровали у чулне, опипљиве претке а други у надчулне, оностране.


Izvini, a u kakav to onostrani svet naša duša ide dok spavamo? Naših predaka? Da li to znači da duh (nisi napravio razliku između duha i duše) nekog Engleza koji spava ide u svet njegovih predaka? Ili duh Bugarina u svet njegovih predaka?
 
Rujevit:
Они су ту да нас издресирају.
Грчки anemos.
Када у току сна душа човекова одлази у онострани свет, бивамо на два места истовремено, овде и тамо.
Дух одлази код у онострани свет наших предака.

Ово је само раликовање у систему веровања...једни су веровали у чулне, опипљиве претке а други у надчулне, оностране.


Jel možeš da preciziraš šta smatraš pod pojmom ''duhovi''?
 
Taisa:
Postoji DUH SVETI i njegovi bespomoćni neprijatelji duhovi zla.



Ja verujem da (kao što Sveto Pismo uči) postoje anđeli koji su ''službeni duhovi'', kako ih apostol Pavle naziva, koji pomažu istinskim Hrišćanima, a sa druge strane, verujem da postoje i demoni, anđeli koji su otpali od Boga i kojima je jedini cilj da unište što više ljudskih duša. Njihov (demonski) vođa je Sotona (ili Satana), koji ''ide kao lav, ričući i gledajući koga da proždere'', kako to kaže apostol Petar. Jedna od njegovih najopasnijih prevara je ta što većina ljudi danas ne veruje u njegovo postojanje.
 
Stvar je u tome što čovek obično vidi ono što želi da vidi. Ako si uporan u tome da ceo život tim stvarima puniš svoju (već glupostima prenatrpanu) podsvest, jednog dana kad (iz bilo kojih razloga) malo popustiš sa živcima, sve to smeće će krenuti da ti izlazi na nos. Zanimljivo je kako mnogo ljudi insistira na tome da su nečije maštarije od pre 1000 ili 2000 godina suva istina. Te maštarije su opstale toliko vremena samo iz jednog razloga, a to je zato što su odličan (suptilni) instrument za izazivanje straha i prinude.
 
onisifor:
Ja verujem da (kao što Sveto Pismo uči) postoje anđeli koji su ''službeni duhovi'', kako ih apostol Pavle naziva, koji pomažu istinskim Hrišćanima, a sa druge strane, verujem da postoje i demoni, anđeli koji su otpali od Boga i kojima je jedini cilj da unište što više ljudskih duša. Njihov (demonski) vođa je Sotona (ili Satana), koji ''ide kao lav, ričući i gledajući koga da proždere'', kako to kaže apostol Petar. Jedna od njegovih najopasnijih prevara je ta što većina ljudi danas ne veruje u njegovo postojanje.

Da, i ja verujem da postoje anđeli pomagači.
 
Indigo71:
Stvar je u tome što čovek obično vidi ono što želi da vidi. Ako si uporan u tome da ceo život tim stvarima puniš svoju (već glupostima prenatrpanu) podsvest, jednog dana kad (iz bilo kojih razloga) malo popustiš sa živcima, sve to smeće će krenuti da ti izlazi na nos. Zanimljivo je kako mnogo ljudi insistira na tome da su nečije maštarije od pre 1000 ili 2000 godina suva istina. Te maštarije su opstale toliko vremena samo iz jednog razloga, a to je zato što su odličan (suptilni) instrument za izazivanje straha i prinude.

Naročito kada su u pitanju ovakve stvari moguće je manipulisati ljudima, kao i da sami ljudi sve ovo prime na pogrešan način, tj. kao smeće, tako da ne jednog dana nego vrlo brzo mogu da i zbog toga popuste sa živcima i ko zna šta sve ružno može da im se desi.
Upravo ovo što ti je zanimljivo, koliko je to mnogo ljudi, možda treba razmotriti.

Što se mene tiče ja sam se po tom pitanju izjasnila, ali možda će nekome koristiti ovo što sam napisala.
 
Indigo71:
Stvar je u tome što čovek obično vidi ono što želi da vidi. Ako si uporan u tome da ceo život tim stvarima puniš svoju (već glupostima prenatrpanu) podsvest, jednog dana kad (iz bilo kojih razloga) malo popustiš sa živcima, sve to smeće će krenuti da ti izlazi na nos. Zanimljivo je kako mnogo ljudi insistira na tome da su nečije maštarije od pre 1000 ili 2000 godina suva istina. Te maštarije su opstale toliko vremena samo iz jednog razloga, a to je zato što su odličan (suptilni) instrument za izazivanje straha i prinude.


Ja i ne tvrdim da sam video anđele (nemam ni neku posebnu želju da ih vidim), samo sam rekao šta Sveto Pismo uči o njima.
 
Ja sam svestan da svako ima (pravo na) svoju projekciju božanskog u nama i izvan nas i stvar je ličnog afiniteta kako to svako od nas oseća i uopšte doživljava. Meni samo (malo) smeta kad se nešto tako veličanstveno i sveobuhvatno doživljava prevashodno kroz naš ili strani folklor (duhovi, aždaje, vampiri, demoni, repati pali anđeli i sl.)
 
Indigo71:
Ja sam svestan da svako ima (pravo na) svoju projekciju božanskog u nama i izvan nas i stvar je ličnog afiniteta kako to svako od nas oseća i uopšte doživljava. Meni samo (malo) smeta kad se nešto tako veličanstveno i sveobuhvatno doživljava prevashodno kroz naš ili strani folklor (duhovi, aždaje, vampiri, demoni, repati pali anđeli i sl.)


Učenje o palim anđelima je učenje Svetog PIsma, za ovo ostalo ne znam.
 
Priča o tome kako je najveštiji trik i najveća obmana palog anđela, to da se tako dobro prikrije da izgleda kao da ne postoji, nije ništa drugo nego prebacivanje odgovornosti za naše žmurenje na zlo i nepravdu na neki entitet pod imenom đavo, lucifer ili sotona. Koliko puta u životu zažmurimo na zlo i nepravdu nanesenu nekom drugom jer je tako puno lakše. Možda malo peče savest ali to kratko traje. Jednostavno zaboraviš jer to nije tvoj problem. A onda kad se zlo nagomila do te granice da postane opšti problem, obično bude kasno.
 
Indigo71:
Priča o tome kako je najveštiji trik i najveća obmana palog anđela, to da se tako dobro prikrije da izgleda kao da ne postoji, nije ništa drugo nego prebacivanje odgovornosti za naše žmurenje na zlo i nepravdu na neki entitet pod imenom đavo, lucifer ili sotona. Koliko puta u životu zažmurimo na zlo i nepravdu nanesenu nekom drugom jer je tako puno lakše. Možda malo peče savest ali to kratko traje. Jednostavno zaboraviš jer to nije tvoj problem. A onda kad se zlo nagomila do te granice da postane opšti problem, obično bude kasno.


Postojanje đavola nikako ne umanjuje našu odgovornost za naše postupanje prema drugim ljudima. Mi smo dužni da pomažemo bližnjima bez obzira na njega. Za naše gluposti i za naše propuste krivi smo mi sami.
 

Back
Top