peti razred

Lexa:
Hm..... nije baš da ne treba. Dete, kao dete, ne može znati da je talentovano samo od sebe, potrebno je da mu to neko drugi potvrdi. A, kao što znamo, roditelji nisu u baš svakom slučaju "toliko savesni", dobrom delu je stalo samo da im je dete sito i obučeno :(

Što se ostalog tiče, u pravu si. Problem je sa programom, ne samo za likovno, muzičko, već za maltene sve.....
Pa dobro, slazem se ali ipak se to vidi. Nije bas da je talenat za crtanje nevidljiv. Ne poricem da ima dece/ljudi koji nisu svesni da su talentovani za nesto ali vecina bar naslucuje. Ima i svakakvih roditelja ali dobro sad... :roll:

Yebiga kod mene je ocigledno bio problem u nastavnicima cim ti predmeti nisu ostavili nikakav trag na mene. Problem je i sa programom. Glupo je sto na likovnom za te 4 godine koliko smo ga imali sa nastavnicom nismo bas nista novo naucili, samo smo vukljali onaj blok 5 sa sobom svakog petka i crtali istu vazu svake godine. Nije nam pricala o istoriji umetnosti, o poznatim slikarima, meni su takve stvari interesantne. Nikada nam nije objasnila kako da pocnemo sa crtanjem portreta ili kako se npr. slika na platnu. Vise sam naucila ovde provirujuci povremeno na podforum "likovna umetnost". Pre nekoliko godina sam probala da vajam, svidelo mi se ali tako nesto niko nije ni spominjao na casu likovnog. U redu, nije crtanje i vajanje isto ali ipak... Isto je i sa muzickim, nista posebno nismo naucili. Upisivali smo kao neke note u onu svescicu predvidjenu za to i pevali "U Milice duge trepavice". :lol: Bezveze... Gledali smo jednom operu Karmen, meni je to bilo super, ali to se desilo samo jednom u cetiri godine.

U Srbiji jeste malo preopsirno gradivo, dave sa datumima, rudnicima itd ali to je tako vec godinama. Sa druge strane je sramota da neko ne zna kada je poceo drugi svetski rat ili da ne zna otprilike koja se zemlja gde nalazi. Ja sam ispala prepametna :lol: kada sam dosla u Norvesku, oni tek nista ne uce u osnovnoj. Rasturala sam matematiku jer su zaostajali za nama dve godine. Do sedmog razreda se igraju a onda kao nesto vise uce. Pola njih nema pojma gde je Srbija dok sam ja jos u petom znala koji je glavni grad Norveske. Nemaju to neko osnovno obrazovanje, vecina njih ne zna norvesku gramatiku (koja je 100 puta laksa od srpske), bas sramota. Ima ovde i dobrih strana, ti kreativni predmeti su super osmisljeni, nisu ladjenje kao kod nas. Ovde sam imala priliku i da sviram :lol:, sijem, kuvam, vajam, napravila sam cak i neki budjavi noz na tehnickom :lol: Nema veze sto sam u nekim stvarima bila manje uspesna nego u drugim, bilo je interesantno, bar nisam umirala od dosade 45 minuta.
 
9.Istorija (1)
10. Geografija (1)

:shock: :shock:

i jos im je gradivo smanjeno prosle godine za 30% !!!!

a sto se tice matematike...
da li neko moze da mi kaze sta se uci u petom razredu?
ja sta sam cula...mi smo to radili u cetvrtom...

pa da ele da im olaksaju ne bi im nabili toliko predmeta... pod jedan

pod dva: pola od toga se nece odrzavati, one gluposti kao cuvar prirode itd ... to ce trajati maximalno 20minuta dok se budu pozdravljali iduci kuci... :roll:
 
U Srbiji jeste malo preopsirno gradivo, dave sa datumima, rudnicima itd ali to je tako vec godinama. Sa druge strane je sramota da neko ne zna kada je poceo drugi svetski rat ili da ne zna otprilike koja se zemlja gde nalazi

ne nije preopsirno!
koliko su ga sad smanjili gotovo ne ostaje nista...gotovo da pise samo godina i recenica sta se desilo! nekad si imao po stranicu o tome, pa po pasos...sad su bukvalno samo recenice...gde je tu preopsirno!? naravno to je sto se tice istorije, geografije pa cak i biologije i hemije...
toliko su ga skratili da je konfuzno!

niko ne davi, jer niko ne uci (stoga ne zele da gube zivce nastavnici)...samo se provlace deca...i srecna su...i onda vide sta im fali kasnije...ne prica se samo o rudnicima...matematika?
i onda neko dodje i kaze "sta ce mi ikada trebati matematika?", sad se to prosirilo i na "geografija, istorija, ruski (drugi strani...), fizika...hemija..."
i roditelji ohrabruju decu za to...pa sta ce im i "osnovna" onda kad vise nece biti ni osnovna...
 
Da kazem nesto po pitanju tehnickog... Mislim da to treba da bude fakultativni predmet... Jer ima nekih kojima definitivno nece trebati. Naravno, treba svako da zna da zakuca ekser i da zasrafi nesto, ali gluposti kao sto je secenje lima... Kome to treba, osim onima koji hoce da budu limari?!? Strasno me je nerviralo tehnicko, narocito te stvari kao sto je secenje lima, jer se tu lako povrede ruke... A ruke su mi uvek trebale, i trebace mi, posto sviram flautu... A sa ispovredjivanim prstima je to tesko... A teraju te da to ucis 4 godie...

Takodje je uzasno glupo sto imaju po 1 cas istorije i geosa nedeljno, a 2 casa biologije... Ajde biologije, ali tehnickog, muzickog, likovnog... Koji ce im?!?! Likovno... Terali su nas da crtamo, a pre toga nam niko nije objasnio kako. Pa smo jos imali nastavnicu koja je cenjivala talenat... I ja sam kod nje imala trojke i cetvorke preko godine, a na kraju mi je davala 5ice jer sam imala sve crteze, pa mi je gledala kroz prste... Umesto da smo ucili neku istoriju umetnosti... Isto tako i muzicko... U petom i sestom nas je terala da taktiramo za ocenu... Kao da nije shvatala da ima onih koji nemaju osecaj za ritam.... A malo njih zna ko su bili Bah ili Betoven ili Mocart... Umesto da smo to ucili, mi smo taktirali... I sad da neko pita nekoga iiz moje skole ko je komponovao Carobnu frulu ili Malu nocnu muziku, 95% njih ne bi znalo...
 
mi smo iz tehnickog prepisivali knjigu...i precrtavali 2:1 sto je u knjizi...a da nam od pocetka nikada nije objasnjeno npr. kako pravilno elipsu nacrtati, bar to! a kamoli nesto za sta je stvarno potrebno objasnjenje...
to je cisto gubljenje vremena...
ali to je do profesora...ja garantujem da je ova bila tu preko veze...

iz likovnog i muzickog, bilo je otprilike isto kao sto kazes...
iz muzickog smo ucili istoriju..,ali to su bile osnovne CINJENICE, nije to bila istorija! iz likovnog nastavnik nije zeleo da se dosadjuje s tim...
muzicarka je onda ispala ''opasna nastavnica'' i roditelji su pokusali da je oteraju...
to je ja mislim nisko...
prave sada decu debile u skolama...to je vas narastaj...a vi ih ohrabrujete...prelistajte im knjige i zamislite se malo...ako vam pak odgovara, to je vasa stvar...ali ja mislim da je prokleto smesno!
 
ja sam ucila na domacinstvu kako se kuva supa, koristi ekspres lonac, sprema domaci sapun, i jos mnogo toga (higijena, pravilna ishrana, kalorije, masnoce, sadrzaj vitamina u namirnicama, bolesti...) i dobro se secam onoga sto sam naucila, jer su nastavnici bili strogi ali profesionalni, disciplina je bila dobra a roditelji su podrzavali skolu.
iz likovnog, muzickog sam odgovarala teoriju, jer nisam talentovana ni za jedno od ta dva. svako ko nije znao da crta, sasvim lepo je mogao da odgovara. tehnicko - uvek sam brljala sve zivo, jer ne vidim dobro - teorija, knjiga je hvala bogu bila debela.
svaki predmet je nekome potreban i pruza mu osnovu za dalji rad.
knjige mogu da se svedu na dvadeset strana, broj predmeta moze da se smanji - to samo sputava one koji mogu, hoce i traze vise, a ne stimulise one koji ne zele da se trude. u francuskoj je taj sistem "smanji i skrati" potpuno podbacio, i doveo do toga da iz osnovne skole izlaze deca koja ne znaju da citaju i pisu. oko 30% nastavnika sada koristi knjige od pre 20 i vise godina, jer ne zele vise da ucestvuju u obezvredjivanju skole. vise niko ne tvrdi da je skolski program obiman, ali je stanje u skolama katastrofalno.
 
Vi mene ljudi baš iznenađujete...
Sa Helen se slažem u svemu osim u tome da je program preterano opterećujuć za decu, što je ustvari i tema..... ali me zapanjuje ovako nešto: "Mislim da to treba da bude fakultativni predmet... Jer ima nekih kojima definitivno nece trebati."
Zaboga, ako nešto treba -- u životu --, to je zaqcavanje eksera, popravljanje sitnih uređaja, raspoznavanje kvalitetnog drveta sutra kad ode da qpi kauč..... i sad ja opet o programu koji mora da se osavremeni, i o onoj elipsi što reče Jeele, nije nas niko učio da crtamo elipsu ni u srednjoj tehničkoj, tek na faksu..... a to stvarno nije neki problem..... ali koji će nam qr to kada sad imamo programe za to? I dalje se slažem da treba da se nauči postupak, a od toga ćemo, za ne daj bože, znati da je moguće konstruisati elipsu peške, pa ćemo potražiti kako.....
Tehničko je za rad sa računarima koji su budućnost, žao mi je što oštećuju vid i zabadaju decu za sto umesto da se penju na drvo i teraju točak..... ali i to se mora preći. Možda im, čak, i ogadi komp za igrice i slično :lol:
Ko će sutra moći da bude sposoban za život ako ne zna: Engleski i rad sa računarima?
Zato govorim o algoritmima, ne zato što su meni lično zanimljivi.....
Ali, van svega, promislite malo pre nego što osudite ovaj zastareli, ali ipak smišljan godinama, program.....
Ima onih kojima neće nikada trebati biologija, geografija (itekako ima onih kojima nikada neće trebati geografija, ma koliko vam suludo zvučalo) ima onih kojima neće trebati likovno, muzičko, strani jezik, istorija, hemija.... paaaa svi predmeti :)
Note: ja se sa ovom rečenicom ne slažem. SVIMA će trebati OSNOVE ovih predmeta, sve i jednog, pa i fizičkog :mrgreen: (govorim o teoriji, recimo)

Dakle, svi ovi predmeti su tu da nam daju neku OSNOVU, da nismo tunjavi, da n e š t o sutra znamo, i - bitno za odbranu ljudi koji smišljaju program - srpski i matematika idu od 1. razreda, ako se dobro sećam - svaki dan. Neko mnogo pametan je zaključio da je ipak najbitnije u osnovi naučiti pisati i naučiti prve računske radnje. Da li je to mnogo za dete?
Svi ostali predmeti, do 4. su krajnje, ali krajnje relaksirajući i neopterećujući. Shodno tome, protiv sam toga da se bilo koji strani jezik uči od 1. razreda osnovne... meni je to, recimo, van pameti i potpuno imbecilno. To dete ne zna da piše još uvek, a treba da ima fond reči na Engleskom?!

U 5. razredu dete otkriva svoje prave talente i afinitete. Potrebno mu je da vidi šta voli. ALI da ne bi forsiralo u sebi samo i jedino TO, jer bi to odvelo u tešku retardaciju van opsega struke, detetu je natuknuto da mora da zaradi ocenu i iz onoga što, možda, ne voli. To ne mora da bude petica.

Čak nije problem toliko ni u programu predmeta, koliko u motivaciji nastavnika da ga eksploatiše sa decom. Fizičko je tipičan primer za ovo.

Ja nisam čudo od deteta, ali bez ikakve muke sam prošla program za koji su još onomad qkali da je preobiman. Tu se slažem sa Jeele, potpuno. Posebno u ovome: "pod dva: pola od toga se nece odrzavati, one gluposti kao cuvar prirode itd ... to ce trajati maximalno 20minuta dok se budu pozdravljali iduci kuci..." to će u praksi, nažalost, zaista biti tako..... kao što uvek biva.
 
Dakle, svi ovi predmeti su tu da nam daju neku OSNOVU, da nismo tunjavi, da n e š t o sutra znamo

Ја све време покушавам баш то да кажем: да се има на уму да је у питању ОСНОВНА школа, која треба СВАКОМ ћаку (а не само надареном или екстра паметном) да стекне неки оптималан ниво опште културе, да деци отвори видике, да им да могућност да се пронађу, а онда, сходно афинитетима да изаберу средњу школу у којој ће похађати претежно оне предмете који ће им бити потребни за будуће занимање...

Мсилим, тема се претворила у ''страшне приче из учионице'' и јадиковке о томе ко је које трауме покупио!
Ја сам имала грозну математичарку, и због ње сам побегла главом без обзира на друштвени смер јер на њему није било математике (''шуварица'')!!! Тако, сем 4 рачунске радње (а и за њих имам дигитрон), мени ни данас математика уопште није потребна у животу! Ни физика, ни хемија, такође! И сад бих ја, због свог исксутва, могла да кажем: треба физику и хемију избацити из програма јер мени ти предмети нису требали и неће ми никад затребати!

Свакоме неки предмети неће никада затребати, али нам ипак дају неки ОСНОВНИ увид у ту материју.
 
Иначе, чувари пророде није нов предмет, он постоји већ 4 године и сасвим добро функционише. То је предмет који се налази у распореду часова, за њега (до сада за ниже разреде) постоје и уџбеници, и интересантне сликовнице и радне свеске...
 
mi smo iz tehnickog prepisivali knjigu...i precrtavali 2:1 sto je u knjizi
:lol: i mi isto... dakle nastavnici su ocenjivali urednost sveske :lol: :lol: glupost.
ja sam neuredna, u uvek je imao neke komentare :P sta cu, dobro je da nisam upisal arhitektonsku ;)

sve mi se vise svidja kako zvuci ovo domacinstvo. volela bih da to imam. ovako, tesko da cu ikada nauciti da kuvam :(
 
Hellen:
Тако, сем 4 рачунске радње (а и за њих имам дигитрон), мени ни данас математика уопште није потребна у животу! Ни физика, ни хемија, такође! И сад бих ја, због свог исксутва, могла да кажем: треба физику и хемију избацити из програма јер мени ти предмети нису требали и неће ми никад затребати!

.
E sad ga malo pretera!
 
Што претера? За шта мени у животу треба јонска и ковалентна веза, Мендељејев систем или Омов закон?
Па то говоре сви на овој теми:''мени није требало музичко'', ''мени није требало техничко'', ''мени је сувишно ликовно''....Управо по тој логици мени су сувишни сви природни предмети јер сам тотални друштвењак...

Основна школа није списак музичких жеља, она даје ОСНОВНО знање из СВИХ области...а уметност и техничко су једнако важни као и остали предмети... А шта ће коме требати у животу...то ће после сам бирати у средњој...
 
OK, ni meni ne trebaju hemija, fizika i matis, ali smatram da su predmeti, kao na primer matis, korisni da bi se uvezbavalo logicko razmisljanje... Isto tako moji roditelji meni govore da mi istorija nece trabati u zivotu, ali ja to obozavam i uvek sam isla na takmicenja iz istorije (sto je njih strasno nerviralo)...
Mislim da su svi predmeti potrebni, ali ne shvatam sta ce bilo kome ko ne zeli da se bavi muzikom taktiranje i ostale stvari, kao i ono malo teorije muzike sto se uci u osnovnoj... Ja odavno zelim da se bavim muzikom i to mi u skoli nije predstavljalo problem, ali sam shvatala sve ostale iz odeljenja koji jednostavno nisu hteli da se bakcu sa tim, i pomagala sam im...Mnogo bi korisnije bilo da smo ucili nesto zanimljivo iz istorije muzike, a ne da vise od 20oro ucenika iz odeljenja ne zna ko je bio Bah ili Betoven...
Znam da ce mi u zivotu sigurno trebati da zakucam ekser u zid ili da zasrafim nesto, ali mislim da se to lako moze nauciti za godinu dana uz po jedan cas tehnickog nedeljno...
 
Па да, и мени је довољно да знам само шта је H2O, али одакле сам могла знати да ли ћу волети хемију или не и да ли ће ми то бити животно опредељење док нисам прошла кроз неке најосновније кораке упознавања са хемијом?
Што ја претерујем кад кажем да ми физика, хемија и математика нису потребни, а остали не претерују?
Техничко није само тестерисање, ту су и технички цртежи, и вежбање прецизности и моторике финих мишића (Муња каже ''мотористика'' :wink: :lol: ), то је учење руковања основним алатима, ту је развијање способности да сам нешто својим рукама створиш и уживаш у чину стварања и резултату (ђаци обожавају да праве кућице од шперплоче и јако су поносни на њих), ту су знања о саобраћају, ту су основи информатике, ту су основна знања о разним материјалима, затим о раду неких мотора и принципу рада бројних кућних апарата...
Немојте своје лоше искуство са појединим наставником преностити на значај целог предмета...
 
srećica:
Moja mladja sestra sad treba da krene u V razred. Medjutim, kako javljaju na dnevniku, radiju, netu... sve se promenilo.
Npr, predmeti ce za petake glasiti ovako. ( broj u zagradi oznacava broj vasova u nedelji)

1. srpski (5)
2.matematika(4)
3.engleski (2)
4. Likovno (2)
5.Muzicko (2)
6. Fizicko(2)
7. Biologija (2)
8.Tehnicko(2)
9.Istorija (1)
10. Geografija (1)
11.Veronauka/ gradjansko (1)
12. Francuski/Nemacki/Ruski (2)
13.Sport ( skola ponudi neke sportove, pa dete izabere jedan. Znaci, razlicito je od fizckog ) (1)
razredni (1)

i takodje, skola ponudi 4 od ovih navedenih : cuvari prirode, svakodnevni yivot u proslosti, crtanje, slikanje i vajanje, hor i orkestar, informatika, sah i domacinstvo i dete mora da izabere jedan koji ce uciti (1)

Ako u V izabere sah, u VI moze, ali i ne mora da nastavi sa njim, moye da iyabere i neki drugi.

I to bi NEDELJNO bilo 28/29 casova! + raunajte sve teske knjige koje mora da nasi.

Pa, zanima me vase misljenje, sta mislite o tome?
Ja mislim da je malo previse da dete ima 14, 15 predmeta u V rayredu, kada ja u IV godini gimnazije imam 14! Uporedite...

I sta je tu mnogo?I ovako prave sve vece debile od dece.Najbolje da im sve ukinu. Cisto da ih nauce da se potpisu i to je to.Vise im i ne treba.
Od ovih predmeta pola su zajebancija(sport,likovno,tehnicko,muzicko) a i ovde ce se pretrgnuti istorija,geografija po jedan cas.
 
meda_bica:
Muzicko i likovno im je dovoljno jednom nedeljno, srpski nema potrebe vise od tri,cetiri puta.Ostalo je u redu.Mada bi zaista trebalo uvesti fizicko svaki dan.Bar da se malo aktiviraju.Ako ovako nastavimo, postacemo k'o Ameri.
P.S.Ko li ce da uzme 'cuvare prirode'?
P.P.S.Strvarno ima sah u ponudi?Exexe, kul.Ko li ce to predavati?To zaista jeste jako interesantna nauka(sport), ako se priblizi detetu na pravi nacin.

uf, fizicko bi ti svaki dan, sta na primer ako je neko dete smotano do bola, kao na primer ja? Ja ne volim fizicko, smotana sam sa tom loptom, ali nije da nista ne radim,. svakog dana vozim bajs. I ja bukvalno "strahujem" kada dodje dan za fizicko. Jer ga ne volim. A neko to misli za likovno, jer ne ume da drzi cetkicu ili ne ume da crta kako treba. Tako da je moje misljenje, 2 casa fizickog je i dovoljno!

A sah je u ponudi jer je sah dokazan da je odlican sto se tice logike i mozganja... I sah je interesaantan, ako detetu to priblizis, kao i svi ostali predmeti. Od velike je vaznosti nastavnik/ profesor, jer ako je nas/ prof kul, bie i predmet, a ako nije, predmet moze biti toliko dobar, ali ga niko nece voleti zbog profesora
 
moonja:
e, ote mi slovo sa tastaure....pomislio sam na sociologiju..... ali ..... soomnjam.....znaš da bi klincima bila zanimljiva i psihologija......osnovi.psihologije ...koliko su gloopi srednjoškolski udžbenici, plašim se kako bi bili dosadni mlađoj generaciji.....nemam ja poverenja u pisce naših udžbenika......moglo bi građansko da boode obavezan predmet...i da ovuhvata raznorazne stvari....do 4 razreda bi trebalo uvesti recimo bonton...ne znam ni šta uče na tom građanskom, samo mi se javlja.......ili nije loše uvesti sociologiju kulture ali ništa ozbiljno ...nego insistirati na razgovoru o aktuelnim stvarima u društvu....forsirati dijalog i nagrađivati konstruktivno razmišljanje i kreativne ideje.....ali ne politika...nego...mas kultura, mediji...film, subkultoore.... .tako nešto.. gde će da se ceni lepo razmišljanje....
ali tehničko crtanje.....2 časa nedeljno.....to bih mogao da crtam...ali čemu to....ako neko nema uopšte interesovanja da upiše atš......spremaju ga za drvno prerađivačku......čisto goobljenje vremena ili je zamišljeno sa namerom da smiruje žiivce deci.............terapija...a i to ti je sasvim nekreativno... znači, hellen......ništa od srpa i čekića na tehničkom ( :

na gradjanskom deca i u osnovnim i u srednjim skolicama igraju se skolice, crtaju, seku papir, lepe ga, igraju se igrice..

U osnovnoj mi je i aj moze, ali opet, zasto bi dete sedelo 45 min tu i bojilo to, kada moze da dodje kuci i da se odmori pa da ide napolje da se igra.
Dok u srednjim skolama mi je ne prihvatljivo da se ucenici izmedju 15 i 19 godina igraju skolica ( sve je lepo, secati se na detinjstvo, ali dajte molim vas... )
 
José Luis Torrente:
I sta je tu mnogo?I ovako prave sve vece debile od dece.Najbolje da im sve ukinu. Cisto da ih nauce da se potpisu i to je to.Vise im i ne treba.
Od ovih predmeta pola su zajebancija(sport,likovno,tehnicko,muzicko) a i ovde ce se pretrgnuti istorija,geografija po jedan cas.


Ђаци нису ћупови које треба напунити - ђаци су ватра коју треба разбуктати!!!!
 
Hellen:
Техничко није само тестерисање, ту су и технички цртежи, и вежбање прецизности и моторике финих мишића (Муња каже ''мотористика'' :wink: :lol: ), то је учење руковања основним алатима, ту је развијање способности да сам нешто својим рукама створиш и уживаш у чину стварања и резултату (ђаци обожавају да праве кућице од шперплоче и јако су поносни на њих), ту су знања о саобраћају, ту су основи информатике, ту су основна знања о разним материјалима, затим о раду неких мотора и принципу рада бројних кућних апарата...
Немојте своје лоше искуство са појединим наставником преностити на значај целог предмета...
Mi NISTA od navedenog nismo radili iz tehnickog. :( Bas tuzno sto smo 4 godine ladili dok predmet obuhvata interesantne stvari. Evo ovo boldovano nisam ni znala da smo trebali raditi na tehnickom. :-? Informatiku smo imali kao izborni predmet, isla sam godinu dana, bezveze, crtali u paint-u sve vreme a nastavnik je najvise vremena provodio sa onima koji su imali kompjuter kuci i koji su se malo vise razumeli. Jbt nije nas naucio ni pravilnom kucanju, to bi trebala biti neka osnova.

Imala sam super nastavnicu iz srpskog. Mogu sa sigurnoscu da kazem da je to najbolji profesor kojeg sam ikada imala. :) Stroga ali je znala naterati na ucenje, kod nje nije bilo cile-mile. Ja sam je obozavala. :) E na nju su se roditelji i deca najvise zalili, dok na ove druge niko nista. :roll: Malo su podvili rep u osmom kada je doslo vreme prijemnog ispita i kada su ukapirali da je nas razred najbolje pripremljen, dok su ovi iz drugih razreda bas kod nje isli na privatne casove. Sreca da nismo imali prijemni iz tehnickog. :lol:
 
То што смо ми накарадно учени да се може учити само ако се седи сатима и бубачи напамет суво, бесмислено градиво...то не значи да и наша деца морају да прођу кроз ту тортуру!

Учење није само скапавање над књигом и декламовање напамет научених лекција....учење је и много занимљивије и лакше, и знање је дуготрајније, ако се учи са радошћу, кроз игру, на забаван начин, путем откривања, путем решавања проблема, путем креативног отварања...
Време је да се већ једном те застареле предрасуде о учењу превазиђу. Све савремене теорије побијају суво бубачење, само ми истрајавамо у томе...

''И мене су тукли - па шта ми фали!''
 
na gradjanskom deca i u osnovnim i u srednjim skolicama igraju se skolice, crtaju, seku papir, lepe ga, igraju se igrice..

U osnovnoj mi je i aj moze, ali opet, zasto bi dete sedelo 45 min tu i bojilo to, kada moze da dodje kuci i da se odmori pa da ide napolje da se igra.
Dok u srednjim skolama mi je ne prihvatljivo da se ucenici izmedju 15 i 19 godina igraju skolica ( sve je lepo, secati se na detinjstvo, ali dajte molim vas... )

Очигледно немаш ни најблажу представу о грађанском васпитању....
 
Mi NISTA od navedenog nismo radili iz tehnickog. Bas tuzno sto smo 4 godine ladili dok predmet obuhvata interesantne stvari. Evo ovo boldovano nisam ni znala da smo trebali raditi na tehnickom. Informatiku smo imali kao izborni predmet, isla sam godinu dana, bezveze, crtali u paint-u sve vreme a nastavnik je najvise vremena provodio sa onima koji su imali kompjuter kuci i koji su se malo vise razumeli. Jbt nije nas naucio ni pravilnom kucanju, to bi trebala biti neka osnova.

Зато и кажем:
Немојте своје лоше искуство са појединим наставником преностити на значај целог предмета...

Свако се у току школовања сусрео са бар једним лошим наставником....
 
Ma posto vidim ovakve dileme...
Dobar je ovaj skolski sistem... ne mozete da se usaglasite...
Neka ostane ovakav...
Nista toj deci nece da fali...

Meni je to isto, kao i pojedini likovi koji ne zele u vojski (nebitna je politika i sve)
Pa majku mu, 'el si musko il sta...
Idu u civilnu, kazu, plase se oruzija... Pa onda nek ciste ulice...

Kakav je to muskarac koji nema volju da trci, skace i puca?!


Jednom recju strasno...
 

Back
Top