peti razred

Slažem se za građansko, ali mislim da ga uglavnom predaju oni koji su završili neki društveni fakultet. Sumnjam da bi se neki matematičar ili fizičar cimao. Mada, poznajem sam samo dvoje.

Učitelji završavaju fakultet, viša je ukinuta početkom 90 - tih. A nastavnici na svojim bazičnim fakultetima imaju samo po ispit iz pedagogije i psihologije. Čujem da na DIF- u sad postoji smer za profesora fizičkog. Nadam se da ih uče da ne jašu decu. :mrgreen:

Opet manuelni radovi, hihihihi. Pa, i postoje samo na tehničkom i domaćinstvu. Ti predmeti dođu kao promena aktivnosti, da odmore deca između časova srpskog i matematike. Ti bi ukinio ih ukinuo, je l'? Aha, da budu opcioni... Ne znam, nisu to teški predmeti, mogu biti zanumljivi. Ja bih ukinula veronauku, neka uče o tome u nedeljnoj školi kod paroha. Sad se setih klinke koja je bila 1. razred i išla na veronauku, pa komentarisala kako na građansko vaspitanje idu deca kojima fali vaspitanje. To je, kao, bila fora. Fuj! Dobro, nije dete krivo...
 
pa da..bio nekad učiteljski...pa viša...pa sad opet pedagoški fax..............
havalius....govorimo o tome....da li je deci korisno da uče 2 časa nedeljno obavezno tehničko....a da geografija i istorija u fondu časova budu zastupljeni sa jednim časom.......i time je istorija jedini društveni predmet koji deca imaju kao obavezan...............veronauka i građansko su izborni....
 
srećica:
i takodje, skola ponudi 4 od ovih navedenih : cuvari prirode, svakodnevni yivot u proslosti, crtanje, slikanje i vajanje, hor i orkestar, informatika, sah i domacinstvo i dete mora da izabere jedan koji ce uciti (1)

Ako u V izabere sah, u VI moze, ali i ne mora da nastavi sa njim, moye da iyabere i neki drugi.
moja sestra je dobila da bira izmedju ovih boldiranih
 
moonja:
pa da..bio nekad učiteljski...pa viša...pa sad opet pedagoški fax..............
havalius....govorimo o tome....da li je deci korisno da uče 2 časa nedeljno obavezno tehničko....a da geografija i istorija u fondu časova budu zastupljeni sa jednim časom.......i time je istorija jedini društveni predmet koji deca imaju kao obavezan...............veronauka i građansko su izborni....
Nije pedagoški, nego učiteljski. Pedagogija je posebna katedra na filozofskom. Zar je tehničko dva časa, a istorija samo jedan? Nisam to videla. Jeste, glupo je, slažem se. Bruka zbog istorije.

Znam da su građansko i veronauka izborni predmeti, nego mi totalno glupo kako su stavljeni kao protivteža jedan drugom. Ko ide na građansko, ide na veronauku, i obrnuto. Civilno društvo spram klera. Nije veronauci mesto u školi i tačka.
 
e, sad ...i ti....postoji pedagoski fakultet u jagodini, somboru..uciteljski u beogradu....ne ynam gde sve jos...

u sitemu osnovnoskolskog obrzovnog sistema je da jedno tehnicko.....vrede kao istorija i geografija zajedno................
 
za veronauku samo....pravo na slobodno ispovedanje vere....je jedno od osnovih gradjanskih prava garantovanih u svim ustavima sveta.......sekularnih i onih drugih.....kod nas je isto problem u nastavi kvalitet predavaca......ako je dobar...onda ih uci toleranciji......isto to rade i na gradjanskom...... toleranciju...
 
Sad sam zbunjena... Ne znam da li se u Jagodini, Užicu zovu pedagoški (bila pedagoška akademija, to znam) ili učiteljski. Nije ni bitno, ali me sad kopka...

Slažem se sa pravom na ispovedanje vere, to uopšte ne dovodim u pitanje. Ali, sam koncept vere, koji ne dozvoljava preispitivanje izrečenog, ne mogu da povežem sa običnom školom, koja bi, bar idealno gledano, trebalo da uči decu da razmišljaju kritički. To me nervira. I još to što kažeš - ako je veroučitelj dobar (ovde uvek postoji to AKO) i uči decu toleranciji, spram dece sa građanskog koja svakako uče o tome.
 
e, i mene isto..pa sam guglao ( : .........
pogledaj sta sve rade interesantno.....odlicni su http://www.pefja.kg.ac.yu/pedagoskifakultet.html

e, i evo...svaki predmet...metodika...pedagogija......i skolovani za opcije cak...to je to... http://www.pefja.kg.ac.yu/nastavnoosoblje.html

znaci da imamo skolovan kadar, ali nema volje, entuzijazma.......a soomnjam i u dobre namere...........

pogledaj ovo...zanimanje profesor razredne nastave...........skolovani...http://www.pefja.kg.ac.yu/ucitelj.html
 
Pogledala. Iskreno se nadam je tačno sve što piše na sajtu. Mada, škola u Jagodini je i ranije važila za baš dobru.

Znam za to zvanje profesora razredne nastave, ranije su bili nastavnici raz. nastave. Ovi sa akademijom.

Moonjo, baš smo se uneli u problematiku! :lol: ;-)
 
pa sooper im je sajt lol. znas kad bih otisao na njihov sajt da ne vodimo debatu........da, hellen je u skoli.... ( : ..e, sad sam cuo...da li je devojcica iz 5....pokoosala samoubistvo i to zbog matematike....evo zvali sve stroocnjake na rts-u emisija....strah od profesora......skroz smo, bre, aktooleni... (ja sam isao u v...to nije skola..to je bastilja...)
 
...ma, mislim... matematika iz francuskih zbirki...istorija kao da spremam o svakoj temi doktorat...ja sam dobio keca jednom iz engleskog zbog toga sto nisam ustao kad je usla profesorka..nisam je video..i bio sam u stavu koji odaje nepostovanje......skidao sam džemper haha..jedan djak dobio ukor pred isključenje zbog pušenja...maturant....nije ni pušač...nego je držao cigaretu za uvom...zezao se kod ograde ispred škole....i.... naidje neki kreten profesor.....najozbiljnije ......hvataš beleške..pa ti frka da se razboliš..da odsustvuheš....treba naći posle svesku...a svima treba...moova se ne čuje...svaki čas tako, pa 10 min. brzog propitivanja...svaki cas.....iz svakog prermeta.....nema udžbenika...to su frustrati koji leče ambicije...svaki čas svi pitaju, svi prozivaju...
znao sam da postoji tema o skoli na krsti....pazi pitanje "da li je vama škola uništila socijalni život?"........"madjarevićka...predaje mi od prvog, sad sam četvrta godina, a idem kod nje i na privatne časove...".eeeeeeej!.......http://forum.krstarica.com/threads/70279&page=1&pp=25 ili ovde

http://www.elitemadzone.org/t126561-0-Peta-beogradska-gimnazija

ima jedna dobra stvar...kad zavrsis...bilo koji fax pojedas posle....drugi gimnazijalci nemaju tu rutinu i instikt prezivljavanja koji se samo u petoj nauci......to su, brate, radne navike japanskih magnata.............zato je svaki fax. laća.....ali od 15-18 godine si rob....
 
Jasna mi je ta situacija sa blesavim profesorima i đacima sa indukovanom psihozom. Jedan moj drug je baš bio prolupao, bio hospitalizovan čovek (dobro, nije samo zbog škole, ali je ozbiljno doprinela). Nikad mi nije bilo jasno koji je đavo tim profesorima. Može im se, pa zato?

Al' kod mene nije bilo ni tih pozitivnih ishoda o kojima pričaš (te navike japanskih magnata :lol: ). Sad nešto razmišljam, par nas koji smo pružali otpor (nije to bio ne znam kakav otpor, prosto smo se trudili da ne podlegnemo tom ludilu, tipa da se ne napajamo iz kojekakvih stručnih knjiga, enciklopedija, da ne izlazimo na odmore jer će sad taj i taj čas, pa da još malo iščitamo... a svi smo imali minimum vrlo dobar uspeh) smo se uglavnom uuuužasno razvukli na studijama, neki su i batalili. Pih...
 
srećica:
iskreno, ja pohadjam veronauku, ali desilo se da veroucitelj ne moze da dodje na cas ( bolestan, vencanje, sahrana... ) pa smo mi sa veronauke bili prebaceni na gradjansko. u toku prosle godine, oko nekih 4 do 5 puta. Prva dva puta su sekli kolaz i papire u bojii i pravili su sebe kako izgledaju, pa su lepili na hamer i tako pravili svoj razred ( 17 GODINA! ), sledeci put smo svi isli napolje i IGRALI SKOLICE!!! a sad poslednji je bio cas proveden tako sto su igrali asocijacije ( na papirima napisu imena i objasnjavaju ih ostalom delu).

Svaka cast tebi, ako na tvom gradjanskom mladi uce ono sto treba, ali iz ovog mog iskustva, a i iz price sa drugima ( zaprepastivsi se sta se radi na ovom gradjanskom, pricala sam sa drugima iz drugih skola, i potvrdili su mi da je i kod njih isto ili donekle slicno), U PANCEVU je gradjansko cisto S RANJE! Ali opet kazem, ako ga ti stvarno ucinis da ima smisla, onda svaka cast, a ako ne, onda macku u rep...
Па ето, о томе ти причам..
Тужно је и жалосно што деца данас догурају до средње школе а никада се не сретну са радионичарским начином рада, са методама интерактивног учења!
При томе мислим да су главни кривац наставници и професори који у највећем броју случајева примењују екс катедра предавања у стилу: ''Ја вама данас диктирам, ви сутра мени декламујете научено!''
Судећи по великом броју постова овде у којима је заступљено мишљење да су деца ћупови које треба напунити, да је сврха школовања запамтити што већи број информација...онда је јасно колико времена још треба да прође да се измени свест и код просветара и код људи уопште...
Јасно ми је зашто мислиш да је грађанско ''играње без икаквог циља'', али веома грешиш. Не бих сада дубље залазила у савремене методике, али и тим ''играњем'' много више научимо него ишчитавањем сувопарног текста и покушавањем да запамтимо чињенице...
Грађанско је предмет у којем се бавимо собом и другима. Нема екс катедра предавања, нема штребања градива... На грађанском се ради методама које су данас широко распрострањене свуда у свету, а то је да заједно учимо једни од других и једни са другима...кроз игру, кроз драмске радионице, кроз дебате, кроз психолошке радионице...а све има своју сврху и није празна играрија како ти се можда учинило!
 
moonja:
ne, ovde protivnici uglavnom polaze sa stanovišta psiholoških priručnika za nastavnike.....normalno da psiholozi upozoravaju nastavnike da rade u vaspitno-obrazovnoj ustanovi.......sa naglaskom na vaspitnoj u mladjim...i sa naglaskom na obrazovoj u periodu adolescencije....većina nastavnika ne poznaje dečju psihologiju...."reci ti nama da li si ti uopšte pohađala časove građanskog...... hajde priznaj.....jer ja to predajem...."....ispitivanje đaka od strane politibiroa.................... a ovde najviše imamo mišljenja ĐAKA koja iznose svoja gledišta...koja potkrepljulju mišljenja mojre,
torea, ..........i sama si rekla da se u mlađem uzrastu deca vezuju za učitelja.......baš bih voleo da vidim da li se poštuje da decu do 5 vode UČITELJi... ....pedagoški rad sa decom je zanemaren...ako če na svakom predmetu....i na građanskom da drže makaze u rookama.......to je ogroman propust............ i drugo....po čemu bi nastavnik srpskog predavao građansko ili sex. vaspitanje poddisciplinu? ......šta ga kvalifikuje za predavača? jel normalno to...ti si sajko.... (:
i sad ono što i ti kažeš...što su deca starija sadržaj predmeta im je bitniji.......od 5. razreda..... da bi sa 8. naučila najosnovnije stvari.......ko su bili stari sloveni, gde se nalazi lima, šta su organske materije...........a ne rookovanje alatima.... ((:::
psihologija ti kaže.....deci je učenje stranih jezika prijemčivije u mlađem uzrastu......... preduzimač, parketar i keramičar ......pa da namešta parkete i pločice može da postane i sa fakultetom istorije umetnosti.....može da počne da se bavi i sa 40 godina..........valjda se zna čemu služe škole....... ili ne.............

Муњо, ти овде наступаш са позиције некадашњег ђака (и то ђака којем су се наставници нешто жестоко замерили :lol: ) и то је једино што те квалификује за разговор о овој тематици... Ја могу да ти одговорим на начин који би теби можда био јасан, али то би била банализација и спуштање разговора на ниво малог Перице...а ја немам воље за то.
Остани у заблуди! :wink:
Воли те Хелен! 8-)
 
Ne znam kako se nastavnici kvalifikuju za građansko. Koliko sam čula, uglavnom te časove dobije neko ko nema pun fond časova, pa tako ispuni kvotu. Verovatno jeste glupo, ali ne znam kako bi se mogli edukovati

Грађанско могу да предају само учитељи (професори разредне наставе) и наставници (професори) друштвених предмета.
При томе, они пролазе едукацију, семинар у трајању од 4 дана (по 8 часова рада) у којем и практично пролазе кроз све кроз шта ђаци пролазе на часовима грађанског (све исте игрице и радионице). Наставници добијају и приручник за наставнике са детаљно разрађеним активностима и темама, а и у сталном контакту су са водитељима семинара због консултација и евентуалне помоћи...
За сваки разред се пролази посебна обука...
Осим посебне обуке за грађанско, наставници су последњих година имали прилике (и обавезу!) да се редовно стручно усавршавају, то јест да похађају интерактивне семинаре из разних области које их интересују. То су, осим уско стручних, и вишедневни семинари типа - Обука за тимски рад, Умеће комуникације, Активно учење-настава (4 нивоа), Драма у образовању, Родна равноправност, Пројекат грађанин, Репродуктивно здравље, Развојно планирање, Самовредновање рада школе...(и не могу тренутно још да се сетим свих које сам прошла...а неки су и више)...И сви они су, посредно, везани и за предмет грађанско, и непосредно везани за методику рада на грађанском...

Као што један лекар има обевезу да се стално стручно усавршава, тако би и сваки наставник требало да има...
 
Ali, sam koncept vere, koji ne dozvoljava preispitivanje izrečenog, ne mogu da povežem sa običnom školom, koja bi, bar idealno gledano, trebalo da uči decu da razmišljaju kritički. To me nervira
svaka cast ;) tesko mi je da spojim skolu i veronauku. verska nastava bi trebalo da se odvija u crkvama.
 
pa to smo znali i bez tebe, hellen....ko je kvalifikovan.....nego, nismo baš znali da ministarstvo finansira i svake godine seminare u trajanju od 4 dana.....za svaku godinu posebno.....lepo se to finansira iz budžeta.....fina zamisao........ali izgleda da se nigde ne pominje sklapanje kolaža i igranje školica u školskom dvorištu u okviru predmeta građansko vaspitanje.................. (:
 
Skola je obrazovno-vaspitna ustanova...
Mene zanima samo jedna stvar... zasto ako je tako, sva ta deca, pametna i odlicna su toliko nevaspitana?!

Prednost treba dati vaspitavanju...
Realno, nije ti potrebna skola da ti budes obrazovan... Mozes otici do knjizare, kupiti knjige, procitati, uciti i na kraju nauciti...
Sustina skole je u vaspitanju i ucenju o vrednosti, a za njom dolazi i obrazovanje...
Toliko...
 
DJM:
Skola je obrazovno-vaspitna ustanova...
Mene zanima samo jedna stvar... zasto ako je tako, sva ta deca, pametna i odlicna su toliko nevaspitana?!

Zato što smo mi roditelji nevaspitani ... Škola, koliko god dobra bila, ne može da zameni porodicu i vaspitanje koje dete stiče od roditelja.


Što se tiče teme, ne vidim ništa dramatično u broju časova i predmeta koje ste naveli za petake da se diže tolika frka. OK možda je učenje dva strana jezika zaista preambiciozno ali koliko vidim, većina dece tog uzrasta ih već uči po privatnim školicama.
 
lady me:
Zato što smo mi roditelji nevaspitani ...

Ok... stoji i to da vaspitanje od kuce dolazi... ali zasto onda sluze te skole...
Zasto nastavnici/profesori dobijaju platu, koju im gradjani svakog daju...
Sigurno da ne bi pricali ko diktafon...
Roditelje tesko mozes ispraviti... deca su ta koja se vaspitavaju i menjaju...
Posle je vec kasno...
 

Back
Top