peti razred

Hellen:
Па да, и мени је довољно да знам само шта је H2O, али одакле сам могла знати да ли ћу волети хемију или не и да ли ће ми то бити животно опредељење док нисам прошла кроз неке најосновније кораке упознавања са хемијом?
Што ја претерујем кад кажем да ми физика, хемија и математика нису потребни, а остали не претерују?
Техничко није само тестерисање, ту су и технички цртежи, и вежбање прецизности и моторике финих мишића (Муња каже ''мотористика'' :wink: :lol: ), то је учење руковања основним алатима, ту је развијање способности да сам нешто својим рукама створиш и уживаш у чину стварања и резултату (ђаци обожавају да праве кућице од шперплоче и јако су поносни на њих), ту су знања о саобраћају, ту су основи информатике, ту су основна знања о разним материјалима, затим о раду неких мотора и принципу рада бројних кућних апарата...
Немојте своје лоше искуство са појединим наставником преностити на значај целог предмета...

a motonautika nije bitna? ........neophodna je ....haha ... lapsus lingue... a motus ( je pokretač svejedno i kovanica...na latinskom....posobnost dinamičkog kretanja iliti funkcionisanja pokreta....pa motorika NIJE UČENJE ROOKOVANJA ALATIMA :lol: :lol: i ne uči se i ne ovladava na beskorisnom predmetu tehničkom...rekao je ovde učenik da se preslikava...........odnosno uvećava tehnička šema .. na 90% časova..... a na 10% se delje i testeriše..........kvota takvih gluposti 3 godine x 2 časa nedeljno je zatupljivanje............zato sam i rekao da za razvijanje motorike služi sport.......sportske vežbe.....fiskooltoora....a ne deljanje i preslikavanje tehničkih crteža na prozoru.........
ђаци обожавају да праве кућице од шперплоче и јако су поносни на њих),
ahah....i to je osnovno obrazovanje - pravljenje kooćica? možda je zanimljivo deci do 3. osnovnog......a i to pravljenje bi trebalo da boode u okviru ovog predmeta priroda..
maketarstvo.........pravljenje maketa postoji u srednjoj školi....atš.......(arh-teh pkola)...one školuju maketare.....deci to u osnovnoj može samo da bude hobi, a nikako osnovno obrazovanje....i obavezan čas.....na uštrb recimo......osnovnih pojmova iz geografije....zemljotresa ili klimatskih promena.....(podrazumeva se da nauče gradove sveta).........ako neko ide koliko 2 ili 3 g. na hemiju ...i nauči samo šta je h20...ne bih rekao da je to dovoljno............
 
nema toga sto djaci obozavaju, neko to voli, neko ne. daleko od toga da svi uzivaju u ctanju, rezanju, lepljenju, ali nekome ce biti korisno i treba da ima priliku da pokaze svoju spretnost...i da se opredeli na osnovu toga za neki zanat, ili da ide dalje i studira arhitekturu, likovno ili primenjenu umetnost...ali to ne treba da bude na ustrb talenata druge dece. mislim da bi sistem bio mnogo bolji da je personalizovaniji - da postoji teorijska osnova koju svi zajedno moraju da pohadjaju - matematika, srpski, strani jezik, fizika, hemija, biologija, oto, a da se prakticni aspekti biraju - postoji toliko mogucnosti da svako razvija svoj talenat - radionice dramske sekcije, recitatorske, literarne, sportovi (ukljucujuci skijanje, plivanje...) obilazak spomenika i muzeja, galerija - u okviru skole...prakticna nastava koju bi svako sebi sastavio, sto bi omogucila da program bude elsticniji a ne da se sve skracuje svima...pa da sutra misle da se montenegro nalazi u africi, a da su aleksandar veliki i leonardo da vinci bili srbi, kao sto su moji poznanici bili ubedjeni da su obojica francuzi...sa diplomom fakulteta francuskog obrazovnog sistema :?
 
Hellen:
Па да, и мени је довољно да знам само шта је H2O, али одакле сам могла знати да ли ћу волети хемију или не и да ли ће ми то бити животно опредељење док нисам прошла кроз неке најосновније кораке упознавања са хемијом?
Што ја претерујем кад кажем да ми физика, хемија и математика нису потребни, а остали не претерују?
Техничко није само тестерисање, ту су и технички цртежи, и вежбање прецизности и моторике финих мишића (Муња каже ''мотористика'' :wink: :lol: ), то је учење руковања основним алатима, ту је развијање способности да сам нешто својим рукама створиш и уживаш у чину стварања и резултату (ђаци обожавају да праве кућице од шперплоче и јако су поносни на њих), ту су знања о саобраћају, ту су основи информатике, ту су основна знања о разним материјалима, затим о раду неких мотора и принципу рада бројних кућних апарата...Немојте своје лоше искуство са појединим наставником преностити на значај целог предмета...
Mi skoro nista od ovog boldovanog nimo radili... Zato i ne volim tehnicko, nikad ga nismo radili onako kako treba
 
Немој да се љутиш. Ајде, реци искрено, да ли си лично похађала часове грађанског васпитања?
На основу онога што си написала да је то само празна играрија, ја закључујем да си само слушала о тим часовима...


(Јер ја, случајно, предајем грађанско, па знам шта се, зашто и како ради...)
 
kako dosta ljudi na ovoj temi pridaje znacaj predmetima u skladu sa svojim licnim interesovanjima
devojcica je onako nadobudno rekla da nemamo pojma i da je ona crtala 90% vremena
e pa mi nismo!!!
radili smo prakticne stvari 50%, crtali i ucili isto tako prakticne stvari na 50% casova (npr. nacin rada elektromotora, nekih kucnih aparata, sta je dioda, sta je osigurac, princip rada sijalice, koliko sta struje trosi, osnovna pravila o saobracaju)
verujem da neko treba da postane i majstor...stolar, elektricar...u daljoj buducnosti i diplomirani arhitekta ili gradjevinski inzenjer (a i do toga ga deli arhitektonska srednja i gradjevinska srednja skola)
kako da odluci bez takvih saznanja
ja sam potpuni antitalenat za oto ali ne mogu da ga smatram beskorisnim samo zbog toga sto meni ne lezi
 
Иначе, поводом тога, данас сам поново ишчитавала једну књигу двоје познатих словеначких психолога...где кажу да ученик онолико воли одређени предмет колико му је симпатичан наставник тог предмета. (То ја поједностављено парафразирам.)
Не може ученик заволети предмет код наставника којег не цени, којег се боји или којег презире, нити ће омрзнути предмет код наставника који му је драг, симпатичан и којег цени...
 
Hellen:
Немој да се љутиш. Ајде, реци искрено, да ли си лично похађала часове грађанског васпитања?
На основу онога што си написала да је то само празна играрија, ја закључујем да си само слушала о тим часовима...


(Јер ја, случајно, предајем грађанско, па знам шта се, зашто и како ради...)
Sta se uopste radi na gradjanskom?!?
 
Hellen:
Не може ученик заволети предмет код наставника којег не цени, којег се боји или којег презире, нити ће омрзнути предмет код наставника који му је драг, симпатичан и којег цени...
E sa ovim se potpuno slazem! Imala sam u osnovnoj odlicne profesore istorije, srpskog i geosa i obozavala sam te predmete. Hemiju mi je, na primer, predavalo jedno bezlicno stvorenje koje su jedva culi ovi u prvoj klupi do katedre. Nista nisam naucila i mrzela sam hemiju iz dna duse!
 
moguce jeste, ali nije pravilo
ima predmeta koje sam volela, a da profesore nisam; ima profesora koje sam stvarno volela a da premete nisam ni malo...pa sam sama radila ono sto me interesovalo, kao i mnogo drugih ucenika.
 
mojra:
moguce jeste, ali nije pravilo
ima predmeta koje sam volela, a da profesore nisam; ima profesora koje sam stvarno volela a da premete nisam ni malo...pa sam sama radila ono sto me interesovalo, kao i mnogo drugih ucenika.

Upravo tako.Ja sam imao geograficarku koju niko nije vole ne zato sto je bila nesto extra stroga vec zato sto je bila kreten i glupa ko ****.Jednom je menjala jedna druga svi su bili odusevljeni ali to je kratko trajalo.
 
Generalno govoreći, Hellen je u pravu. Počevši od mlađih razreda osnovne škole, pa preko viših, pa srednja... Uticaj ličnosti učitelja/nastavnika se smanjuje. Ali, što je dete mlađe, što više dete voli nastavnika, više će voleti dati predmet.
 
mojra:
moguce jeste, ali nije pravilo
ima predmeta koje sam volela, a da profesore nisam; ima profesora koje sam stvarno volela a da premete nisam ni malo...pa sam sama radila ono sto me interesovalo, kao i mnogo drugih ucenika.

apsolutno...i kod podvlačenja crte je bilo pitanje šta sam naučio...a ne šta sam voleo.....jer ono što me je interesovalo sam i nadogradio...kao i bilo ko drugi.....
učenici bolje savladaju gradivo za koje imaju interesovanje, a ne kog nastavnika manje ili više "simpatišu"......
 
Vi ste izrodi. Ti, Moonjo, i Mojra i Hoze sa tobom. :lol:

Bez zezanja sad, ne možemo na osnovu sebe zaključivati o proseku. Činjenica je da se mlađa deca više vezuju za predavača, a time i za predmet. Zato su, recimo, veoma bitne dobre učiteljice/učitelji (da dete ne zamrzi školu i učenje same po sebi). Što su deca starija, sam sadržaj predemeta postaje bitniji. U globalu gledano (ali, opet, nije nužno da to važi za svako dete). Damn, ali tako je. Obratite pažnju da je prosek u pitanju, a ne individualni slučajevi.
 
Hellen:
Немој да се љутиш. Ајде, реци искрено, да ли си лично похађала часове грађанског васпитања?
На основу онога што си написала да је то само празна играрија, ја закључујем да си само слушала о тим часовима...


(Јер ја, случајно, предајем грађанско, па знам шта се, зашто и како ради...)

iskreno, ja pohadjam veronauku, ali desilo se da veroucitelj ne moze da dodje na cas ( bolestan, vencanje, sahrana... ) pa smo mi sa veronauke bili prebaceni na gradjansko. u toku prosle godine, oko nekih 4 do 5 puta. Prva dva puta su sekli kolaz i papire u bojii i pravili su sebe kako izgledaju, pa su lepili na hamer i tako pravili svoj razred ( 17 GODINA! ), sledeci put smo svi isli napolje i IGRALI SKOLICE!!! a sad poslednji je bio cas proveden tako sto su igrali asocijacije ( na papirima napisu imena i objasnjavaju ih ostalom delu).

Svaka cast tebi, ako na tvom gradjanskom mladi uce ono sto treba, ali iz ovog mog iskustva, a i iz price sa drugima ( zaprepastivsi se sta se radi na ovom gradjanskom, pricala sam sa drugima iz drugih skola, i potvrdili su mi da je i kod njih isto ili donekle slicno), U PANCEVU je gradjansko cisto S RANJE! Ali opet kazem, ako ga ti stvarno ucinis da ima smisla, onda svaka cast, a ako ne, onda macku u rep...
 
Ne znam bas. To da li je profa simpatican ili nije moze samo da bude plus, i da olaksa deci da savladaju materiju, ali nikako nije kljucno. Ne znam kakav da je profesor fizike(nek bude i Bred Pit :grin: ) ja ne bih imala vise od trojke. Moj ucitelj je bio najogavnije stvorenje na svetu, pa to nije ubilo moju sposobnost da ucim, naprotiv, to me podsticalo da se dokazem.
 
roditelji bi trebali da svom detetu daju inspiraciju i da ga motivisu da on sam uci (otkriva...), da je zainteresovan da zna vise...to bi i ucitelji trebali da rade...i onda je peti razred i ostali razredi samo nastavak...sazrevanje itd. ...
medjutim to je veoma tesko kad dete vidi da se svi izvlace/provlace...i onda je detetu neshvatljivo zasto bi onda ono UCILO ... veliki je to bauk kao :roll:
 
havalius:
Vi ste izrodi. Ti, Moonjo, i Mojra i Hoze sa tobom. :lol:

Bez zezanja sad, ne možemo na osnovu sebe zaključivati o proseku. Činjenica je da se mlađa deca više vezuju za predavača, a time i za predmet. Zato su, recimo, veoma bitne dobre učiteljice/učitelji (da dete ne zamrzi školu i učenje same po sebi). Što su deca starija, sam sadržaj predemeta postaje bitniji. U globalu gledano (ali, opet, nije nužno da to važi za svako dete). Damn, ali tako je. Obratite pažnju da je prosek u pitanju, a ne individualni slučajevi.

ne, ovde protivnici uglavnom polaze sa stanovišta psiholoških priručnika za nastavnike.....normalno da psiholozi upozoravaju nastavnike da rade u vaspitno-obrazovnoj ustanovi.......sa naglaskom na vaspitnoj u mladjim...i sa naglaskom na obrazovoj u periodu adolescencije....većina nastavnika ne poznaje dečju psihologiju...."reci ti nama da li si ti uopšte pohađala časove građanskog...... hajde priznaj.....jer ja to predajem...."....ispitivanje đaka od strane politibiroa.................... a ovde najviše imamo mišljenja ĐAKA koja iznose svoja gledišta...koja potkrepljulju mišljenja mojre,
torea, ..........i sama si rekla da se u mlađem uzrastu deca vezuju za učitelja.......baš bih voleo da vidim da li se poštuje da decu do 5 vode UČITELJi... ....pedagoški rad sa decom je zanemaren...ako če na svakom predmetu....i na građanskom da drže makaze u rookama.......to je ogroman propust............ i drugo....po čemu bi nastavnik srpskog predavao građansko ili sex. vaspitanje poddisciplinu? ......šta ga kvalifikuje za predavača? jel normalno to...ti si sajko.... (:
i sad ono što i ti kažeš...što su deca starija sadržaj predmeta im je bitniji.......od 5. razreda..... da bi sa 8. naučila najosnovnije stvari.......ko su bili stari sloveni, gde se nalazi lima, šta su organske materije...........a ne rookovanje alatima.... ((:::
psihologija ti kaže.....deci je učenje stranih jezika prijemčivije u mlađem uzrastu......... preduzimač, parketar i keramičar ......pa da namešta parkete i pločice može da postane i sa fakultetom istorije umetnosti.....može da počne da se bavi i sa 40 godina..........valjda se zna čemu služe škole....... ili ne.............
 
Ne znam kako se nastavnici kvalifikuju za građansko. Koliko sam čula, uglavnom te časove dobije neko ko nema pun fond časova, pa tako ispuni kvotu. Verovatno jeste glupo, ali ne znam kako bi se mogli edukovati. Imam utisak da se na građanskom uče stvari koje su u domenu opšte kulture.

Ne znam da li sam dobro razumela ovo što si pisao za mlađe razrede, ali, nije poenta u tome da dete ima isključivo jednog nastavnika (učitelja), već u tome da će više voleti predmet ako voli učitelja. Da ga skot ne odbije od škole. Ovo više važi za dete koje je 1. razred nego za ono koje je 4. A ako i jeste problem da se navikne na različite predavače, tim će mu biti teže zbog raznih izbornih predmeta i nastavnika za svaki od njih. Nije akcenat isključivo ni na pedagoškom radu sa mlađima. Keva mi je bila učiteljica i dan - danas joj dolaze deca koja su 4 - 5 razred, a nisu naučila pravilno da čitaju, ne umeju da prepričaju teskt, nisu ukapirala množenje i deljenje... Pa onda neće biti u stanju da rade ozbiljniju analizu teksta, da ukapiraju razlomke, pa skupove... To je baza za kasnije učenje (kao što je, recimo, poznavanje društva baza za istoriju i geografiju). Kako ta deca prolaze u školi, nije mi jasno.

Niko ne kaže da na svakom predmetu deca treba da drže makaze, da se bave manuelnim radom. Ali, za neku decu, to je osnova za upisivanje neke srednje tehničke škole. Ne bi znalo da ima sklonosti da nije probalo.

Kaže psihologija da je dete prijemčivije učenju jezika, ali postoji opštije pravilo: dete ne bi trebalo da uči strani jezik dok ne savlada maternji. Ne znam da li deca sad u predškolskom uče slova, ali je poznavanje čitanja i pisanja pre polaska u školu najčešće stvar entuzijazma deteta ili/i roditelja. Ali, sa druge strane, učenje stranog jezika može olakšati učenje maternjeg (da ne ulazim sad u problematiku kognitivnog funkcionisanja deteta), tako da bih (kad bi mene neko pitao) strani jezik stavila u 2. razred. Drugi strani jezik verovatno jeste previše za osnovnu školu.
 
uf, fizicko bi ti svaki dan, sta na primer ako je neko dete smotano do bola, kao na primer ja? Ja ne volim fizicko, smotana sam sa tom loptom, ali nije da nista ne radim,. svakog dana vozim bajs. I ja bukvalno "strahujem" kada dodje dan za fizicko. Jer ga ne volim. A neko to misli za likovno, jer ne ume da drzi cetkicu ili ne ume da crta kako treba. Tako da je moje misljenje, 2 casa fizickog je i dovoljno!
ma i ja sam smotana :lol: ne volim sportove sa loptom, ali se trudim da svaki cas fizickog iskoristim zbog zdravlja. i upravo zato deca treba da imaju fizicko svaki dan. kad vec sede po 6 casova u skoli :(
p.s. zanimljivo, ali izgleda da nema osobe koja je na casovima tehnickog radila ono sto je hellen napisala - volela bih da sam imala takvo tehnicko :( dakle ocigledno je da neko treba da nadgleda profesore!
Не може ученик заволети предмет код наставника којег не цени, којег се боји или којег презире, нити ће омрзнути предмет код наставника који му је драг, симпатичан и којег цени...
uh, ne mogu da se slozim s ovim. od kad sam krenula da ucim engeleski imala sam neke odvratne profesore cije sam casove mrzela, ali jezik kao jezik sam zavolela.
nastavnici i ucitelji svakako imaju uticaj, ali svakako nije pravilo da BAS svi kojima predaje los profesor mrze taj predmet, jel da?
 
znači da nastavnik...a sve češće su to ljudi sa vss na primer prof. biologije ili nastavnik u osnovnoj.....može da drži predavanje o građanskom.......za predavanje o građ potrebno je poznavanje političke filozofije....deci se govori o demokratiji.......ne može opisno da se priča o totalitarizmu slobe i mire, na primer......moraju osnovni pojmovi da se znaju.........da bi mogli da se prenesu......ako se priča o narodnoj tradiciji..onda to ne može da predaje nastavnik matematike......nego nast. srpskog..... građansko je fluidno ako se ne predaje ozbiljno...pa može da bude i zloupotrebljeno...pogotovu kod nas....gde je i u školama partijska pripadnost pokazatelj najveće ambicije nekih nastavnika...........i sad....predmet oto bi trevabalo da akcenat baca na inforamtiku....sva iskustva dece su drukčija.....pa mogu da mislim koliko je građansko improvizacija i manipulacija.......
pomenuo sam učitelje jer oni do 4. razreda predaju ključne predmete....matematiku i srpski.....trebalo bi da dete nauči osnovne računske operacije i osnovnu gramatiku do 5....i poznavanje pridirode i drooštva..........učitelji bi trebalo da imaju zav. pedagoški fax. ili nekad ovu višu učiteljsku.... tamo se radi i pedagogija..... i osnove dečje psihologije.....didaktika, metodika nastave...i šta sve već postoji...jedan ozbiljan pristup deci......
a onda krenu u 5. gde su nastavnici dipl. geografi, filolozi.......oni o pedagogiji nemaju pojma..... mistično mi je ko je nastavnik oto-a.........šta je završio...... osnovna služi...da decu opsimeni...da im da osnove pismenosti i poznavanje računa........i da im da polazna znanja o svetu u kojem žive....o planeti zemlji...o društvu........manueleni radovi neka postoje u okviru predmeta domaćinstvo.......i neka budu opcioni....jer se, da ponovim, motorika vežba na fizičkom.... ako će od školstva da prave manuelne radnike....promašili su...trebalo bi onda da forsiraju poljoprivredu.... i da uvdedu predmet stočarstvo....i voćarstvo....jer ....srbija nije industrijska zemlja...već poljoprivredna...
 

Back
Top