peti razred

tačno je to, hellen......i da sastavi vladu, ali i da vladu može da predstavlja 30-to godišnjak koji nema ni dana rada u struci....nikakve reference nema.... samo školu.. ali u inostranstvu...pa ne znamo ni kakva je to škola... to je naša realnost....kakve je meni nebuloze ispričao profesor fakulteta...ekonomskog predmeta na jednom menadžment falultetu...pa to je sa smejanje do suza....svi bismo bili milijarderi...ne zna čovek.........on ne zna....

pa hajde onda se kaže da je istorija i geografija.... važnija od tehničkog ..a gde su fizika i hemija...ja sam to imao čini mi se od 5. ili 6.., eto ni ne sećam se.............šta je to obrazovanje..pa da se stekne OSNOVNO znanje... a omugući deci koja žele...da se opciono orijentišu prema svojim interesovanjima......i tu da budu i veštine rukovanja alatima........i sport je jako važan...zvbog motoristike u najmladjim danima, a koju si pomenula kao važnu....i jeste....ja bih uveo sport kao obavezan do kraja školovanja....
 
moonja:
pa nije opterećenje......niko nije imao 1 iz stranih jezika........
Ja znam one koje su imali jedinice. Naravno, zavisi od kriterijuma. Većina nastavnika engleskog koje poznajem donekle nipodaštava sopstveni predmet. Mada, da bi čovek mogao da nauči strani jezik, prvo treba da dobro savlada maternji.

Dobro, prosečno dete, uz napor, može da savlada gradivo. To da su deca opterećena mi malo zvuči kao da bi svi da budu odlikaši, a da ne moraju da se pomuče. Uostalom, najzapostavljenija su najinteligentnija deca, pa neka malo obrazovni sistem ide njima na ruku. Mada, verovatno ni povećanje broja predmeta nije pravo rešenje.

Ali ni svođenje osnovne škole na pragmatičnu pripremu za život nije rešenje. Ameri su to radili svojevremeno. Ne sećam se tačno kako je išla priča, uglavnom, pokazalo se kao loše, dalje školovanje je bilo znatno otežano.
 
moj bratanac ide u drž. školu u ny...sad prve godine od kada su se doselili iz kanade ide tamo...on je po našem...mislim da je ....tako...četvrti ili peti razred......žale se...došao umazan ...upropastio sve što je obukao...i šta je bilo....radili na času matematike......kreativnu matematiku.......rekla im nastavnica da oboje celu klupu nekom penom u boji i da na njoj prstima pišu brojeve.....da vežbaju račoon.........čist kretenizam....
 
Fizika od sestog a hemija od sedmog razreda. :wink:

Ja sam imala nemacki kao drugi jezik i nije mi bio neki problem. Kasnije mi je igrom slucaja to osnovno znanje mnogo i pomoglo. Ne umem da ga govorim ali kada bih sutra bila prinudjena da ucim nemacki sigurno bih ga naucila brze i lakse od nekoga ko ga nikada nije imao. Meni su likovno, muzicko i tehnicko bili bezveze, niti smo naucili da crtamo, ni da pevamo a ne znam ni zvonce da napravim. :-( :lol: Mozda je sve to do nastavnika, moji nisu bili nesto iz pomenutih predmeta. Smatram da je jedan cas istorije i jedan geografije nedeljno malo, jer su to prilicno opsirni predmeti i nastavnik ne stigne da za taj jedan cas proceslja novo gradivo, malo propita itd.
Meni je domacinstvo super, mislim da je sto puta korisnije od tehnickog, steta sto to nije uvedeno kao obavezni predmet. Kuvanje je ipak potrebnije i bitnije od pravljenja zvonceta i sigurno bi bilo korisno i decacima i devojcicama. :)
 
E tek sada vidim da ce likovno, muzicko i tehnicko da imaju po 2 casa nedeljno dok ce istoriju i geografiju imati samo po 1. :shock: Kakav kretenizam! :roll: Ja se iskreno uopste ne secam sta smo radili na ova tri predmeta, ni na osnovu cega nas je ocenjivala nastavnica muzickog. Ja sam doduse isla na hor pa sam imala zagarantovanu peticu, nema veze sto ne umem da pevam. :lol:
Ne mogu deca da zapamte koje godine je ko ubijen i gde se nalazi koji rudnik ako imaju samo jedan cas nedeljno. Niti nastavnik moze lepo i temeljno da proceslja gradivo. Na kraju ce sve biti zbubano na brzinu a na polugodistu problem sa ocenama. Po meni je idelano da nastavnik jedan cas predaje nesto novo a drugi ponavlja gradivo i propituje malo. Tako ce vecini da udje u glavu da je npr. glavni grad Danske Kopenhagen. Jos ako se neko od drugara izbruka na tabli ne znajuci odgovor na to pitanje, uspeh zagarantovan. :lol:
 
i onda im daju blok od dva časa spojeno......
raspored časova petkom:
8.00 likovno
8,50 likovno
9.moozičko....
veliki odmor.....
10.15 moozičko...
11, 05 tehničko....
11, 50... tehničko......

i ceo dan su išli u školu i ništa nisu naučili......a koliko je to dana ....onda godišnje...mnogo im je teško...siroti mali hrčci..........
 
Hellen:
ДЈМ...
Све што си рекао има исту тежину као аргументација типа:''И мене су убијали од батина док сам био мали - па шта ми фали?!''

Pa da... I zato sam naucio da se borim protiv sistema... imalo je to i dobrih strana :D
 
Hellen malo preterujes, nije to niko rekao.
Neki predmeti su zahtevniji od drugih i potpuno je u redu da je za srpski i matematiku odvojen najveci broj casova. Tako i treba da bude. Sada cu ja ponovo da uzjasem na likovno i muzicko. Po meni su ti predmeti skroz nepotrebni kao obavezni iz licnog iskustva a imali smo dvocase 8 godina. Nikada mi nisu koristili u daljem skolovanju ili obicnom zivotu. Mozda je bilo do nastavnika, nasa nastavnica likovnog je bila jedna blaga zenica kod koje su svi imali 5 i tako smo crtkali, dok su realno samo dvoje iz razreda imali talenta. Nije nas ucila ni istoriji umetnosti ni tehnikama slikarstva, verovatno mnoge ne bi ni interesovalo ali i ti casovi koje smo imali su bili ubijanje vremena i mnogima dosadni. Opet znam za jedan slucaj od pre 2 godine gde je nastavnik likovnog u petom razredu dao jednoj devojcicu trojku za stvarno lepo nacrtane jabuke. Nisam neki poznavalac slikarstva ali jabuke su bile lepe, osencene, ja nikada ne bih umela tako da ih nacrtam. I sta sad, treba likovno inteligentnoj devojcici da kvari prosek i da joj kasnije za upis u srednju fali jedan poen zbog yebenih jabuka. :roll: Dobro, sada preuvelicavam ali moze i to da se desi. Deci koje crtanje interesuje i koji imaju dara treba omoguciti to isto likovno kao izborni predmet gde ce nauciti puno vise nego na obicnom casu likovnog gde svi samo crtkaju i gde nista novo ne mogu da nauce. Ista stvar je i sa muzickim, ja nemam pojma sta smo mi radili na muzickom, nicega se ne secam.
Ajde dobro, na tehnickom nesto korisno moze da se nauci ali moram da istaknem da taj predmet nazalost nije bio shvacen ozbiljno ni od nas ucenika a bogami ni od nastavnika koji nam je predavao. Uvek je na tom dvocasu vladalo zezanje, pricanje, trckaranje po ucionici i ne secam se da smo ikada dovrsili nesto sto smo poceli da pravimo. I bas ti sto su imali najvise potencijala da postanu zanatlije su se najvise zavitlavali, mlatili cekicem oko glave, pravili polne organe od stiropora :lol: itd dok su odlikasi predano pravili glupu maketu skolskog parka. Sta znam, ne kazem da su ti isti bili super zainteresovani za nemacki ali hocu da kazem da deca koja nisu zainteresovana za neke teze predmete obicno nisu zainteresovana ni za tehnicko. Bar je tako bilo u mojoj skoli. Engleski bih forsirala, ne moze se nista danas bez engleskog. Za drugi strani jezik ne znam sta da kazem, mozda bi bilo dobro da bude izborni, a mozda i ne. Meni je koristio, nekima sigurno nije ali opet mislim da od viska znanja glava ne boli. Narocito u ovim vremenima kada su granice pomerene i kada znanje jezika stvarno znaci. Narocito jer su nemci, francuzi i spanci poznati po losem znanju engleskog. Bas je divan osecaj kada se covek ne oseca izgubljeno i uplaseno na aerodromu ili kada npr. moze kako-tako odgovoriti nekom slucajnom nemcu na pitanje.
 
Eh da, sve vreme se spominje kako osnovna skola priprema za zivot, ja stvarno ne vidim kako to likovno i muzicko pripremaju. Ne potcenjujem, predmeti su vrlo interesantni samo ne vidim kako crtkanje priprema za zivot. Oni koji su zainteresovani upisace neku umetnicku skolu, mnogi i idu pored osnovne u neku muzicku npr.
Cuvari prirode,svakodnevni zivot u proslosti ili npr seksualno obrazovanje bi bili puno korisniji predmeti, naucila bi deca malo o kulturi zivljenja.
Tehnicko i domacinstvo su mi ok, ta dva predmeta pripremaju za neke osnovne poslove u svakodnevnom zivotu i protiv njih nemam nista, iako mi se domacinstvo cini vaznijim od tehnickog.
 
Tek da stanem malo u odbranu tehničkog, pošto vidim da ga svi popljuvaše. 2 stvari:

Tehničko iziskuje više vremena zbog samog plana i programa predmeta koji je više praktičan nego teorijski. Tu malo pobeđuje istoriju, zar ne? Ne zaboravimo da je i dalje mnogo lakše dobiti 2 iz tehničkog nego iz istorije, bez obzira na broj časova u nedelji. Poenta - više časova nedeljno ne znači da taj predmet ima veću "važnost".

Druga stvar, tehničko ima loš program (imalo je jaaako loš program kada sam ja išla u osnovnu) i u njega se mogu strpati daleko korisnije stvari kao što je informatika i mehanika. Naravno, pored prakse koja bi i dalje bila poenta predmeta. Nastavnik nam je jednom spomenuo algoritme, kao da govori o azbuci i kao da je neko od nas znao o čemu to dođavola priča i šta mu znače one kućice što iscrtava, el se on to zajebava?!

Znači, uz izmenu programa, tehničko bi lako moglo biti jedan od >> bitnijih predmeta osnovnog obrazovanja. Nema smisla pljuvati ga na račun štrebanja gomile datuma ili lokacija koje ćemo, svakako, pre ili kasnije zaboraviti..... jer se to štrebanje, ipak, uglavnom odvija kući.
 
istorija nisu samo datumi......najmanje su datumi,ali ajde.... pazi kada informatika nije štrebanje........i sad da idem u 5 razred...digao bih školsku boonu da ne idem ni na kakvo tehničko.....i da me pošalju u tv servis...ili kod tapetara.....na zanat....a ne u školu..... sramota je da dete završi osnovnu a da ne zna gradove sveta.....a nije sramota ne znati algoritme....meni nikad u životu nisu bili potrebni....jesu valjda u prvom gimnazije.....ima tablica pa virneš....i za taj pismeni i nikad više u životu....i taj predmet se zvao matemetika ...a ne tehničko....
 
Hehehe, zanimljivo, ja nikada nisam imala konkretne koristi od znanja šta je najvažnije bilo 1389....
Sad me živo interesuje, kakve si ti imao koristi od toga :shock: el si bio u "Slagalici"?

Sa druge strane, obožavala sam tehničko, a koristi - da, ironije, imala sam. Zapravo sam jednom popravila lampu zbog onoga što smo tamo naučili :)
A o algoritmima da ne govorim..... mislim sad kao znam šta su a i koristih ih jedno vreme baš..... i tako.

Svaka nauka iz osnovne ima svoje delatnosti kasnije. Ne treba jednuz zanemarivati zbog druge samo zato što direktor škole ili ministar prosvete, eto, ne voli hemiju.
 
Eh da, sve vreme se spominje kako osnovna skola priprema za zivot, ja stvarno ne vidim kako to likovno i muzicko pripremaju.
Шта да ти кажем, сем оно што сам већ рекла. Ти задржи своје мишљење. И ја имам своје мишљење о светској економији, али мало ко ће ме сматрати компетентном за тако нешто...иако сам некада давно имала деветку из политичке економије, па саму себе сматрам компетентном... :wink:

''Ко на брду ак имало стоји - више види од оног под брдом!''
 
imao sam na prijemnom na faxu....i imao sam nacionalnu i opštu istoriju na prvoj god faxa.. koje sam spremao . 7 dana.......caka je uvek bila u tome što me je interesovalo..a svako predznanje kad si klinac dobro dođe...........duševno me hrani ko tebe algoritmi....tebi je to poslastica kao da rešavaš ukr. reči, pa neko voli nešto droogo.......e, sad.... ako imamo koliko matematike..5 časova...i 2 tehničkog...pa to je 7 časova nedeljno koje nekoj deci uopšte ne leže....sa druge strane....društvenih predmeta praktično nema.....ili su sasvim skrajnuti....
 
samo je istorija društveni predmet..... ako uzme veronauku....ne sluša gradjansko....poznavanje čoveka u prošlosti...kakav kretenski naziv ....to je opciono.....ako me interesuje hor i orkestar...to je lađenje....a šta ako je neko talentovan i provali da ume da vaja....tu se nadje... nastavnik ili prof. je sooper.... a on uzeo onu glupost od poznavanja čoveka jer voli istoriju.........ostalo su jezici...a i to smatraju mnogi da je preterano učiti čak 2 ....uopšte ovo nije dobro...i neću da idem u 5 razred ( :

1 obavezan društveni predmet....baš grozno...
 
Hellen:
Ето типичан пример: просечна Српкиња која се хвали да још и студира, а име свог народа пише малим словом...(???!!!)
ЊОЈ требају два страна језика, а не зна ни матерњи???

Марице, можда би ипак било боље да озбиљно поразмислиш о тим каналима...


Meni za tvoju informaciju jezici odlicno idu, ucila sam engleski, ruski, italijanski i latinski.........i evo me zive.......

Oba roditelja su mi prosvetni radnici-profesori...........ali niko od njih toliko ne omalovazava tu decu kao ti...........
 
chokolada:
Eh da, sve vreme se spominje kako osnovna skola priprema za zivot, ja stvarno ne vidim kako to likovno i muzicko pripremaju. Ne potcenjujem, predmeti su vrlo interesantni samo ne vidim kako crtkanje priprema za zivot. Oni koji su zainteresovani upisace neku umetnicku skolu, mnogi i idu pored osnovne u neku muzicku npr.
Cuvari prirode,svakodnevni zivot u proslosti ili npr seksualno obrazovanje bi bili puno korisniji predmeti, naucila bi deca malo o kulturi zivljenja.
Tehnicko i domacinstvo su mi ok, ta dva predmeta pripremaju za neke osnovne poslove u svakodnevnom zivotu i protiv njih nemam nista, iako mi se domacinstvo cini vaznijim od tehnickog.
Evo, ja sam na muzičkom učila i istoriju muzike. Tad me nije zanimalo, pa se i ne sećam tačno šta je bilo. U svakom slučaju, opšta informisanost. Takođe sam ukapirala da umem da pevam (sad više ne), i to sasvim dobro. Likovno mi je bilo frustrirajuće, nemam talenta. Ali, i tu smo učili o bitnim umetnicima. Meni je to sasvim ok.

Meni je domaćistvo ultra mega giga glup predmet. Sećam se da smo tkali ćilimčiće, da su devojčice plele i vezle neke goblenčiće, dečaci prišivali dugmad. Ćilimčići i goblenčići.........
 
Hellen:
Ето типичан пример: просечна Српкиња која се хвали да још и студира, а име свог народа пише малим словом...(???!!!)
ЊОЈ требају два страна језика, а не зна ни матерњи???

Марице, можда би ипак било боље да озбиљно поразмислиш о тим каналима...


Otkud tebi da se ja zovem Marica??? :confused:
 
Шта мислиш, шта ће им више требати у свакодневном животу? Француски или техничко?
Мислиш, просечном Србину ће у животу бити корисније да може да чита Бодлера у оригиналу него да рукује основним кућним алатом?
ahaha, moram da se umesam, jer sam ne tako davno zavrsila osnovnu skolu, pa me neke stvari ovde bude.
da li vi stvarno mislite da se na tehnickom uci kako se menja sijalica? pa mi nismo na tehnickom videli cekic! :lol:
na 90% casova tehnickog se crta! postoji knjiga iz koje se precrtavaju crtezi, s tim sto treba da budu, recimo, duplo veci. (jaka mudrost).dakle, osposobljavaju se buduce arhitekte.
tih 10% casova na kojima se ne crta radi se sa nekim drvetom... ali to je prosto nesto sto mi nikad nece trebati (ni meni, ni bilo kome ko ne upise drvnu skolu ;) ).
megde u 7. ili 8. razredu u okviru tehnickog je i rad na racunarima, a vecina profesora tehnickog jedva da zna da upali taj isti racunar.
tako da stvarno treba uvesti domacinstvo - ako je to ono sto ja zamisljam (razne popravke, kuvanje...)
ako treba, onda i na ustrb 2. stranog jezika.
ali kako sada stvari stoje, SMESNO je imati vise casova tehnickog nego, recimo, istorije.
 
Muzicko i likovno im je dovoljno jednom nedeljno, srpski nema potrebe vise od tri,cetiri puta.Ostalo je u redu.Mada bi zaista trebalo uvesti fizicko svaki dan.Bar da se malo aktiviraju.Ako ovako nastavimo, postacemo k'o Ameri.
P.S.Ko li ce da uzme 'cuvare prirode'?
P.P.S.Strvarno ima sah u ponudi?Exexe, kul.Ko li ce to predavati?To zaista jeste jako interesantna nauka(sport), ako se priblizi detetu na pravi nacin.
 

Back
Top