evolucija VS kreacija

Posmatrano na veoma shirokom planu, chak i ako je neko stvorio ovaj nash Univerzum s namerom da u njemu "uzgaja" razum, on nije mogao da predvidi choveka nishte vishe nego bilo koje drugo zhivo bice na Zemlji. Of course, postoji mogucnost "naknadne" intervencije, ali imajuci u vidu velicinu svemira, postavlja se pitanje zasto bi jedan takav Kreator intervenisao bilo gde kad sve shto treba da uradi jeste da sacheka da evolucija uradi svoj posao, i da se negde pojavi dovoljno pametni stvor (bez obzira kako on spolja izgledao) koji ce da potrazi svog Tvorca.

Verovatnocu da je u gornjem smislu Zemlja poseban sluchaj drzim da je ravna nuli, kao i mogucnost postojanja bilo kog od Bogova kojima se ljude mole ili su se bilo kada molili...


Problem je sto evolucija ne postoji kao proces, tako da je inteligentno bice moralo da bude stvoreno na pocetku.
A ovo o "uzgajanju" razuma ti je dobro. Pogodak u metu (ili bar neki od nas tako misle).

Zemlja uopste nije poseban slucaj. Verovatno su retke zvezde koje nemaju oko sebe planete naseljene inteligentnim bicima (barem u pocetku, dok ih bioloska neophodnost ne natera na put u svemir).
 
Mislim da nisi shvatio shta sam hteo da kazem. Prema nekim string teorijama, u Multiversu postoji bukvalno astronomski broj (neki pominju 10^501) razlicitih Univerzuma, svaki sa malo razlicitim vrednostima fizickih konstanti (ovde bi Proximo mogao da kaze koju...). Mi smo proizvod vrednosti fizickih konstanti nasheg Univerzuma.

Osim nas, u ovom nashem Univerzumu postoje, zbog toga kakav je, i druga razumna bica. Zemlja nije posebna po tome chak ni u nashoj Galaksiji.

S tim shto smatram da smo u nashoj Galaksiji trenutno jedina bioloska razumna bica koja imaju tehnolosku civilizaciju.


Ta prica o ogromnom broju paralelnih Univerzuma je samo - prica.
Ne moze se uzimati u obzir za objasnjenje necega kao da je - cinjenica.

Ovo drugo ti je tacno. (a otkud to, kad ovi tvoji tvrde da je zivot retka pojava u Univerzumu, jako retka, mozda jedino ovde)?

Ovde opet - gresis.
 
Eto stnco, ti se (ajd' nek bude dobronamerno, kao dobroćudni uča) postavljaš u ulozi tate prema nama vernicima koje tretiraš kao još neodraslu decu. Autoritativno im saopštavaš svoja znanja, pri tom ne sumnjajući ni jednog trenutka da bi istina mogla biti nešto sasvim drugo. A istina baš jeste nešto sasvim drugo.

Hajde, kao fizičar si najpre pozvan, odgovori mi na pitanja: Šta je prostor? Koje karakteristike ima?

Ja ću ti reći jednu njegovu karakteristiku: Prostor je inteligentan!


Dobro pitanje.
Dakle, sta je PROSTOR?
 
alien2mx9.jpg


Mislim da svi znaju ovu SF kreaturu.

Moje pitanje: Da li je koncept dodatnog seta zuba koji izlaze iz vilice ovog izmisljenog stvora, takodje izmisljen ili postoji negde u prirodi ?


Postoji i postojao je.
Ovo bice je smisljeno kao mesavina vise "strasnih" zivih bica - pirane, bogomoljke, ... i kao i svaki miks ima egzotican izgled.
U proslosti su neki divovi, kao mesavina dve bazicne genetske grupe, imali dva reda zuba.
Neki, ne svi.
Isto tako su dinosaurusi, kao mesanci, imali nesvakidasnji izgled.
 
Postoji i postojao je.
Ovo bice je smisljeno kao mesavina vise "strasnih" zivih bica - pirane, bogomoljke, ... i kao i svaki miks ima egzotican izgled.
U proslosti su neki divovi, kao mesavina dve bazicne genetske grupe, imali dva reda zuba.
Neki, ne svi.
Isto tako su dinosaurusi, kao mesanci, imali nesvakidasnji izgled.

Postavljeno je vrlo konkretno pitanje: "Da li je koncept dodatnog seta zuba koji izlaze iz vilice ovog izmisljenog stvora, takodje izmisljen ili postoji negde u prirodi?" - sada, u ovom trenutku ? (Ne da li je Alien smišljen po ugledu na bogomoljku ili svakavca.)
Postoji, i suština je u tome da se do skoro nije znalo da postoji. Mnogo štošta postoji a da mi s tim još nismo upoznati. Takođe: evolucija još traje a genetske mutacije dešavaju se, kako zaslugom čoveka, tako i u netaknutoj prirodi.
p.s. U prethodnom postu ostavila sam link, pa neka pročitaju oni koje interesuje. Reč je o murini.
 
Posmatrano na veoma shirokom planu, chak i ako je neko stvorio ovaj nash Univerzum s namerom da u njemu "uzgaja" razum, on nije mogao da predvidi choveka nishte vishe nego bilo koje drugo zhivo bice na Zemlji. Of course, postoji mogucnost "naknadne" intervencije, ali imajuci u vidu velicinu svemira, postavlja se pitanje zasto bi jedan takav Kreator intervenisao bilo gde kad sve shto treba da uradi jeste da sacheka da evolucija uradi svoj posao, i da se negde pojavi dovoljno pametni stvor (bez obzira kako on spolja izgledao) koji ce da potrazi svog Tvorca.
Problem je baš u tome što mi ne znamo kakve sve mogućosti postoje. Ne znamo kakav je Tvorac, ne znamo gde je, ne znamo kakva je naša svrha u ovom svetu, da li je samo ovo što imamo ili ima još nešto... mnogo još toga ne znamo. Ono što sigurno znamo je da je Tvorac u kooperaciji sa svakim čovekom. Ako ljudi slede njegove zakone - biće im dobro, ako ne - biće im zlo.

Takoođe stičemo dojam da je Tvorac sveprisutan i svemoćan. Da li je u pitanju sveprisutnost (svuda u prostoru) ili je to dejstvo na daljinu nekim nama još nepoznatim načinima, to nismo sigurni. A što se tiče svemoćnosti u to smo svekoliko ubeđeni. Na pr. Bog može posredovati mislima ili direkno radnjama - bukvalno pogoniti čoveka da nešto radi, pa i mimo svoje volje. Zar te Njegove intevencije svi ne doživljavamo? Kod većine to su nemiri. Neko te nemire iskoristi na pravi način (postane saglasan sa Božjim zakonima) a nekoga oni unište. (O čovekovim nemirima pisaću na temi Nadahnuće/Filozofija).

Evo moje lično mišljenje kakve su relacije između Tvorca i čoveka:
Čovek samo odlučuje svojom slobodnom voljom šta želi da uradi a o svemu ostalom stara se Tvorac. Znači da smo ipak neka vrsta robota ili pajaca. Možemo se buniti protivu toga (ima ih mnogo što to i rade) ali nam nije od koristi.
 
Neko te nemire iskoristi na pravi način (postane saglasan sa Božjim zakonima) a nekoga oni unište. (O čovekovim nemirima pisaću na temi Nadahnuće/Filozofija).

Evo moje lično mišljenje kakve su relacije između Tvorca i čoveka:
Čovek samo odlučuje svojom slobodnom voljom šta želi da uradi a o svemu ostalom stara se Tvorac. Znači da smo ipak neka vrsta robota ili pajaca. Možemo se buniti protivu toga (ima ih mnogo što to i rade) ali nam nije od koristi.

:lol::lol::lol:
Čekam taj traktat o nemirima na Nadahnuću, čekam...

Slobodna volja je, dakle, ipak uslovljena "Tvorcem"? Ako je uslovljena, onda nije slobodna. To, dalje, znači da i naše "odluke" nisu izraz slobodne volje nego njen privid. Čovek po tome živi u iluziji da je "odlučio" i ne rukovodi svojim životom jer, kako god da odluči, "o svemu ostalom se stara Tvorac". O čemu "ostalom", ako je čak i osnov čovekovog bića -volja - neslobodna?
Ako nam nikakva pobuna nije od koristi, šta će nam uopšte volja? Onda ne postoji ni "relacija" između Čoveka i Tvorca, jer relacija, valjda, podrazumeva interaktivan odnos; a ako naš bunt ne dobija odgovor, svrsishodnost takvog "odnosa" znači samo robovanje. Ropstvo ne podrazumeva nikakvu slobodu.
 
Postavljeno je vrlo konkretno pitanje: "Da li je koncept dodatnog seta zuba koji izlaze iz vilice ovog izmisljenog stvora, takodje izmisljen ili postoji negde u prirodi?" - sada, u ovom trenutku ? (Ne da li je Alien smišljen po ugledu na bogomoljku ili svakavca.)
Postoji, i suština je u tome da se do skoro nije znalo da postoji. Mnogo štošta postoji a da mi s tim još nismo upoznati. Takođe: evolucija još traje a genetske mutacije dešavaju se, kako zaslugom čoveka, tako i u netaknutoj prirodi.
p.s. U prethodnom postu ostavila sam link, pa neka pročitaju oni koje interesuje. Reč je o murini.


Mislim da ih takodje imaju neke vrste ajkula i neke pirane.

Mutacije se desavaju, ali su SVE od reda - stetne.
 
Problem je baš u tome što mi ne znamo kakve sve mogućosti postoje. Ne znamo kakav je Tvorac, ne znamo gde je, ne znamo kakva je naša svrha u ovom svetu, da li je samo ovo što imamo ili ima još nešto... mnogo još toga ne znamo. Ono što sigurno znamo je da je Tvorac u kooperaciji sa svakim čovekom. Ako ljudi slede njegove zakone - biće im dobro, ako ne - biće im zlo.

Takoođe stičemo dojam da je Tvorac sveprisutan i svemoćan. Da li je u pitanju sveprisutnost (svuda u prostoru) ili je to dejstvo na daljinu nekim nama još nepoznatim načinima, to nismo sigurni. A što se tiče svemoćnosti u to smo svekoliko ubeđeni. Na pr. Bog može posredovati mislima ili direkno radnjama - bukvalno pogoniti čoveka da nešto radi, pa i mimo svoje volje. Zar te Njegove intevencije svi ne doživljavamo? Kod većine to su nemiri. Neko te nemire iskoristi na pravi način (postane saglasan sa Božjim zakonima) a nekoga oni unište. (O čovekovim nemirima pisaću na temi Nadahnuće/Filozofija).

Evo moje lično mišljenje kakve su relacije između Tvorca i čoveka:
Čovek samo odlučuje svojom slobodnom voljom šta želi da uradi a o svemu ostalom stara se Tvorac. Znači da smo ipak neka vrsta robota ili pajaca. Možemo se buniti protivu toga (ima ih mnogo što to i rade) ali nam nije od koristi.


Tvorac je svuda oko nas i u nama samima.
Ne bi trebalo brkati izraz "Bog", sa izrazom "Tvorac". Nije isto.
Recimo, Jehova je bio Bog, Isus takodje, ali i Oziris ili Izida.
Covek odlucuje svojom slobodnom voljom sta ce da uradi, ali je rezultat te radnje limitiran nacinom ponasanja drugih ljudi, tako da "srednja vrednost" njihovih aktivnosti moze vrlo malo da se promeni.
 
Ti svakako ne.
Od tebe ocekujem upravo ovakve postove.
Posprdan komentar, bez ikakvih tehnickih delova.

Tehnickih delova?
Ponavljam pitanje, zasto kad ne razumes i neces da razumes?
Za pocetak, da zelis da razumes, ti to ne bi zvao "prostor"....

Mogao bih da iznesem sta je, ali cekam da ovi crveni prvi kazu stav zvanicne nauke.

jedva cekam da vidim objasnjenja tipa
"gravitacija se prostire dokle se prostire atmosfera" :D:D
 
ти кажеш: "Nikada nisam i necu da omalovazavam ni tebe ni bilo kog drugog vernika. Ne smatram da su vernici glupi ljudi. Ali smatram religijska verovanja (a i sva druga neosnovana verovanja) glupim i potencijalno opasnim."
то је класична суптилна увреда, у смислу "ја о теби немам лоше мишљење, али си толико глуп да верујеш у религијска с...."
Nisu nauka i naucnici ti koji omalovazavaju vernike, vec su vernici ti koji omalovazavaju nauku i i naucnike. I to radite svaki put kad kazete da ne verujete u nesto sto nauka tvrdi. Kad kazete da evolucija ne postoji ili da nije bilo Big Bang-a i da su TE ili TBB izmisljotina vi u stvari kazete da su naucnici koji rade na ovim teorijama lazovi i prevaranti. Ali sushtina nije cak ni u nazivanju naucnika lazovima i prevarantima vec u tome sto ni nauka ni naucnici pojedinacno ne zele da se u njihove nalaze veruje ili ne veruje, vec da se ti nalazi proveravaju.

A sto se tice religijskih verovanja, vec nekoliko puta sam iznosio svoj stav. Religijska verovanja vernika nisu proistekla iz nekog izbora koji su ljudi tokom odrastanja imali, vec su nametnuta. Nesto nalik na virus gripa, s tom razlikom sto vecina ljudi koji zakace religijski virus nikad ne ozdrave. Jer ne zele da ozdrave. Jer je religijsko verovanje bolest zavisnosti. Ne kaze se bez razloga da su religije opijum za narod.
 
еволуција, да ли је била муњевита или спора?
када еволуциониста користи такве изразе као сто су "изненадни", "нагли", или "рапидни", говорећи о прелазима, обично подразумева да нису нађене прелазне форме.
Kako kad. Evolucija je nekad bila spora, nekad brza. U zavisnosti od brzine promene zivotnih uslova.
 
Ne znam kako vi mozete znati da li je bilo parenja ili nije.
Na isti nacin na koji mozemo znati da li si ti dete tvojih roditelja - poredjenjem vasih DNK-a.

Ovo sa "stabilnom populacijom" je kontradiktorna stvar.
Valjda je veca verovatnoca da dodje do mutacija kada je populacija veca, nego kada je manja. Zasto bi mali broj nekih zivih bica uopste imao potrebu da mutira?
Najveci nivo mutacija je (kad ne postoji neki spoljni mutageni faktor) kad je parenje izmedju bliskih srodnika. Na ostrvo je doneto 5 parova. Posle prvog parenja, muzjaci su se parili u sledecem ciklusu ne samo sa 5 donetih zenki vec i sa kcerima iz prvog parenja...

Sem toga, nisi mi odgovorio na kljucno pitanje:
Obzirom da je domorodacka populacija gustera bila "stabilna" tj. bilo ih je vise nego ovih 5 parova, cime su se oni hranili?
Kako je njima tolikim ta minimalna kolicina insekata (ili cega vec) bila dovoljna za ishranu, a ovim novopridoslim (5 parova - 10 zivotinja) nije?
Kako to da oni nisu razvili te "dodatne digestivne organe", a novopridosli su morali da ih "razviju"?
Cime su se, dakle, hranili domorodci?
Ne znam koliko je bilo domorodackih gustera. Gruba procena: oko hiljadu. Njihov broj je svakako bio u skladu s kolicinom hrane koju su imali na raspolaganju.

Nisu doneti gusteri mutirali zbog nedostatka hrane, vec zbog toga sto ih je bilo malo. I bilo ih je malo svo dok se nije pojavila opisana mutacija, koja je tim mutiranim gusterima stavila na raspolaganje mnogo vise hrane. Rezultat: veca populaciona gustina.

A ova prica o tome da organizmi sa mutacijama ostavljaju te svoje mutacije potomstvu, pa njih bude vise, nema veze sa stvarnim zivotom.
Taj guster se morao sa nekim pariti, a taj neko sigurno nije imao doticnu mutaciju. Sta ce nadvladati?
A ti si proucavao kako se pojavljuju i prenose nasledne mutacije pa mozes da dokazes da to nema veze sa stvarnim zivotom ?
 
Problem je sto evolucija ne postoji kao proces, tako da je inteligentno bice moralo da bude stvoreno na pocetku.
Evolucija je cinjenica. Teorija Evolucije je dosad najbolje objasnjenje cinjenice evolucije. Kreator (Bog, Bogovi, ...) nije neophodan. Samo je moguc, a to je nesto sasvim drugo. Za sada, nema nijednog dokaza koji bi isao u prilog teze da je bilo ko manipulisao evolucijom.
 
Ta prica o ogromnom broju paralelnih Univerzuma je samo - prica.
Ne moze se uzimati u obzir za objasnjenje necega kao da je - cinjenica.
Pa nisam ni rekao da je cinjenica. Vec samo verovatna mogucnost.

To sto jos uvek ne znamo koja string teorija najbolje objasnjava ovaj nas Univerzum ne znaci da nijedna nije tacna. Jedna jeste, a vecina string teorija podrazumeva da je nas Univerzum samo jedan od mnogih.

Ovo drugo ti je tacno. (a otkud to, kad ovi tvoji tvrde da je zivot retka pojava u Univerzumu, jako retka, mozda jedino ovde)?

Ovde opet - gresis.
Niko ne moze tvrditi da je u ovom pogledu nesto tacno ili pogresno. Jednostavno, nemamo podataka za bilo kakav racionalni sud. Ja sam samo izneo svoje misljenje. Mozemo diskutovati jedino o tome zasto imam takvo misljenje.
 

Back
Top