Jaslice u Bgdu

V

vlakijan

Gost
Vaša iskustva u vezi sa jaslicama u Bgdu, neminovno zlo ili ... :?: Kako se vaše dete-beba prilagodilo? "Kupi" li infekcije? Koliko ste zadovoljni osobljem - ped. sestrama?
 
Kako gde. Kao i u svakom poslu i ovde imas i onih koji su izuzetno revnosni i odgovorni, pa i onih koji su tu samo da bi se reklo da nesto rade.
Moje starije dete je proslo 4 razlicitih jaslica i svuda je bilo razlicito. A i razlicite vaspitacice su se razlicito ponasale. Bilo je situacija kada dodjem po dete a ono usrano, upisano i to ko zna od kada. A bilo je i situacija kada sam dolazio i cekala me vaspitacica koja je sve do tancina objasnjavala sta su tog dana radili i kako se moje dete ponasalo, kako je jelo i tome slicno.
Mladje dete je islo u jaslice u Barajevu i tu zaista moram da pohvalim osoblje koje je prema njoj bilo super. Mozda najjaci utisak je na mene ostavila vaspitacica koja se posto sam dosao po dete i zacudjeno gledao po sobi, izvukla ispod stola gde se zavukla igrajuci se sa decom.
Sto se raznih bolesti tice, to je neminovnost koja je prisutna, ali na neki nacin dete kroz te normalne decije bolesti razvija svoj imuni sistem.
U svakom slucaju mislim da bi dete trebalo da prodje kroz jaslice i obdaniste, jer na taj nacin uci da bude u drustvu i da se ponasa kao drustveno bice. Deca koju cuvaju babe, dede i slicno, pa jos ako u komsiluku nema njihovih vrsnjaka, postaju pomalo samoziva i daleko se teze uklapaju u drustvo kasnije.
 
Postavila sam topik u nadi da ću možda da rešim svoju dilemu oko jaslica - privatnih ili državnih, pošto imam otpor prema bebisiterkama, svašta se priča i nekako nemaš kontrolu šta se dešava kad si na poslu. Pedijatri su svi tako protiv jaslica, za vrtiće jesu ali od treće famozne godine, kad steknu imunitet.

Moj mali ima sad 17 meseci, krenuo je u jaslice novembra meseca ali nikako da se prilagodi, ide dve nedelje ili nedelju dana pa neka respiratorna infekcija. Tako da je svaka nova readaptacija gora od prethodne. Sad je opet kod kuce, posle dve nedelje provedene u jaslicama, jer je bolestan. Ništa nije sve to "ozbiljno", nosić curi i kašlje.

Čudno mi je bilo to što sam vidjala decu u jaslicama koja ridaju od kašlja, nos im curi,...i ipak su tu, a ne kod kuće, da li ja preterujem što malog odmah odvedem kod lekara i povlačim iz obdaništa da bih ga izlečila i drugu decu da ne zarazimo, tako da imamo muke oko adaptacije?

Inače vrtić je u Starom gradu i nisam preterano zadovoljna pedij.sestrama. Kad dodjem po njega, prvo što uradim je da ga napojim vodom i u cugu popije 2dcl, potom ga umijem, pa presvučem jer je toliko isprljan da ne mogu s njim takvim napolje. Obavezno se i ojede dok ide u jaslice.
Problem mi je i to što tamo neće da spava (u početku jeste), na šta one ne daju pet para, pa je keknjkav kod kuće i oči mu zakrvavljene.

U dilemi sam da li da ga dam u privatno, mada mali broj prima jaslenu grupu, pošto stvarno nisam zadovoljna sestrama, arogantne su i često ih zatičem kako kafenišu ili telefoniraju a deca ciče? Ali kao sam čula svi ti privatni vrtići u Bgdu su zapravo prijavljeni kao Agencije za čuvanje dece, pošto kod nas još zakonski nije regulisano to s privatnim vrtićima, ne mogu da dobiju dozvole za hranu, pošto je to jako strogo regulisano (što i treba, slučaj zemunskih državnih vrtića) pa "ilegalno" hrane decu. I ko zapravo kontroliše njihov rad, koliko je sve to pouzdano?

Nadam se da vas nisam "udavila", samo želim da podelim iskustva sa vama.
 
Kakve su cene

Otprilike 150eu, 180eu je recimo "Anđeo" - kao prestižan beogradski (ali nemaju jaslenu grupu tj ne primaju tako male).

Bila sam pre neki dan u "Sunce" na Banjici, blizu mog posla, pošto primaju mladju decu - 17 meseci u mom slučaju, i bila sam šokirana amaterizmom za 150eu (100eu do druge godine, 150 posle druge). Mešovite su grupe, to je u kući, peć greje - bilo mi je hladno u toj prostoriji dok sam bila, jedan mali zaspao na podu pa ga kao spustile na krevet koji je od nekih sunđera pa kao da je ostao da spava na podu, za doručak sendviči sa majonezom, kečapom kao ukrasi - tako deca jedu (zblanula sam se na majonez ,...), još se fali kako im daje čajeve i samoinicijativno ehinaceu nabavljenu po veleprodajnim cenama. Daje im čokoladu da da bi bili srećni, i tako neke budalaštine. Otišla sam i nisam mogla da verujem. Ima još stvari po meni nepovoljne, ali da ne davim.

Ako želiš možemo i telefonom ili mejlovima da razmenimo iskustva.
 
Ja sam vaspitačica sa 12 god. rada u državnim i privatnim vrtićima. Istina je, državne jasle su nužno zlo, državni vrtići kako koji. Ako nabrojite više od 20 dece u jednoj prostoriji,dalje vam je nabrajanje nedostataka izlišno. Kakav je privatni vrtić to će te najbolje proceniti nakon 5 minuta razgovora sa vlasnicom i vaspitačima pri čemu obavezno pitajte vlasnicu:
Šta je po zanimanju
Koliko dugo radi ovaj posao
da li je vrtić menjao adrese i zašto
da li su sve vaspitačice završile PA
da li je obavezan bris
Inače cene se kreću od 130 do 200.
 
Ja imam dvoje dece, jedno je trenutno u jaslama, a drugo je do ove godine bilo u jaslicama. Drzavnim. Moja iskustva su dobra. Nikad nije bilo nikakvih problema, doduse problem razlicitih respiratornih infekcija postoji, ali nikad nista ozbiljno. To nema veze sa tim da li je dete u drzavnim ili privatnim jaslama, bilo koji kolektiv i privikavanje na isti su slicni.

Sto se tice privatnih vrtica i ja sam u pocetku razmatrala tu opciju. Ono sto mi se tamo ne dopada jeste upravo mali broj dece, pa su deca od 4-5 godina zajedno sa bebama. Prosto mislim da ta deca nemaju adekvatno drustvo. Ja sam odustala od privatnih, upisala dete u drzavne jasle i nisam se pokajala. Vidi se to i po deci, moji vole da idu u obdaniste, uvek sam ih zaticala raspolozene i zaigrane. Mozda bi trebala da se samo raspitas za preporuku koja je vaspitacica dobra, pa da pokusas na taj nacin da se "osiguras".
 
Ja sam svoju devojčicu upisala u državne jaslice na Vidikovcu. Adaptacija spartanska, vaspitačice mrzovoljne, ponovo se vratila u pampers, od 5 meseci 2,5 bronhitis, upala uha, i na kraju upala pluća. Onda smo stali, izlečili je i upisali u privatni vrtić, kad tamo sve drugačije: ljubazne vaspitačice, ja sedim i pijem kafu dok se Anja adaptira, 6-7 dece na jednu vaspitačicu, za 2 nedelje opet skinula pampers i što je najvažnije dete nam je zdravo (kuc-kuc) već mesecima. Svakih mesec dana, kada plaćamo obavezni smo da donesemo nove rezultate brisa grla i nosa, kao i svi drugi roditelji i na taj način zdravstvena situacija ne može da izmakne kontroli.
 
Kao prvo da se zahvalim na odgovorima i iskustvima.

Nisam od malodušnih pa da smatram kako se samo moje dete razboljeva, itd. Ali mali je opet bolestan,ovog puta je išao samo dva dana (1. ,2. mart) i u utorak uveče pakao, 6 puta je u toku noći povraćao, da bi sutradan dobio proliv, lekari rekli da nije trovanje, sigurno neka viroza. Sada saniramo ojed, proliv,... Tako da sam definitivno odlučila da ga ispišem.

Pitanje za maman koje su to privatne jasle u koje vodite dete? Pošto sam videla da pominjete Vidikovac, jer mi živimo u Novo Skojevskom naselju, nismo mogli da ga upišemo u državni vrtić na Vidikovcu (nije bilo mesta), suprug mi radi u Starom gradu pa ga dajemo, davali ga u obdanište blizu njegovog posla.

Dakle, ako biste bili ljubazni, maman, da mi se javite, tj. date info za taj privatni vrtić, pretpostavljam da je kod "nas" gore na brdu. Mi smo se raspitivali u Cvrčku,koji nam je blizu, ali tamo je bio uslov da dete samo sebe opslužuje i da nema pampers, a mali ima sad 17,5 meseci.

Ako hoćete, maman, na msuzanam@yahoo.com ili suzana@ciis.eps.co.yu, bila bih vam zahvalna.
 
Niste ništa propustili što se jaslica na Vidikovcu tiče. U "Dvorištance" primaju decu od 2 god. i nije uslov da koriste nošu.Oni su na B. brdu, a na Ceraku imate Čiča Glišu, oni primaju još mlađe ali imaju neke stepenice koje se meni nisu svidele.
Adrese i tel šaljem na mail.
 
Sve što ste naveli i ja sam prošao sa mojim detetom. Kako je vreme dalje odmicalo infekcije respiratornog sistema su postajale sve gore tako da sam na kraju, svestan rizika koji preuzimam, prestao da vodim dete u jaslice i našao devojku koja ga čuva. Moje iskustvo-državne jaslice su idealne za izbegavanje.
 
Mi kad smo se preračunali kolikoje vremena i para otišlo na privatne i državne ordinacije ,lekove, bolovanja i sl, a dete sve vreme sve bolesnije, ne jede, sve slabije, ma trebali smo odmah da je vodimo u privatan vrtić i da plaćamo pevajući
 
Imam troje dece. Svo troje pohadjaju predskolsku ustanovu "11 April" na Novom Beogradu. Objekat se zove MAJA.
Svo troje su krenuli sa 14 meseci. Prvo sincic, pa cerkica pa onda treci, najmladji.Sada je jedno predskolac, drugo u vrticu, a trece u jaslicama. To je drzavni objekat. Bez obzira na sve sta drugi pricali, govorili, pisali, govorim iz svog licnog iskustva.Nikada mi se nije desilo da sam naisla na svoju decu, prljavu, slinavu, musavu i sl. Deca imaju 4 obroka svaki dan, pohadjaju slobodne aktivnosti prilagodjene njihovom uzrastu, sa adaptacijom nikada nisam imala problema... A sto se bolesti tice? Deca moraju da se izbore sa svojim imunitetom. Kad - tad u detinjstvu ce ih to sacekati, da`l u jaslama, vrticu ili u osnovnoj skoli.Cinjenica je, da je za decu najbolje i najlepse kod kuce u zagrljaju mama do njihove 3 godine, ali kada i mame moraju da rade, onda ostaje samo - vrtic.U drzavnim jaslicama ne rade sa decom vaspitaci vec med. sestre sto je jako vazno, u objektima postoje sestre na preventivi, a u vecini i dezurni pedijatar. Svi objekti takodje, imaju regulisane posete stomatologa, logopeda, fizijatra i sl.kao i profi kadar.Zato bi molila bi roditelje da samo paze pri izboru privatnih vrtica, jer je retko koji na teritoriji Beograda registrovan kao vrtic ili jasle. To su vecinom kreativne radionice i igraonice za decu. Raspitajte se za pocetak o obrocima koje imaju u toku dana koji su, i koliko ih ima. Zatim o posle podnevnom spavanju (koje je jako vazno za decu do 5 god. starosti), o posetima pedijatra, programima po kojima taj objekat radi...
Stvar pametnog izbora i mogucnosti!Samo dobro razmislite...
 
Stankom bajka je obdaniste prva liga. Iz iskustva govorim da tamo stvarno sjajno vode racuna o deci, sa puno ljubavi i strpljenja. Mnogo rade sa decom i svasta ih korisno nauce. Cak imaju i program fizickog vaspitanja "bebi plus program" za decu do tri godine. Imaju studio kao igraonicu, stime sto je menjaju svake nedelje. Sve pohvale za vaspitace i ped. sestre iz ove ustanove.
Cena nije sitnica, ali se isplati.
15.000 din. mesecno i 3.000 din za bebi plus
 
Ispričaću vam kakva je S. bajka iza sjajne fasade.
Za 13 godina postojanja došlo je i prošlo oko 400 vaspitača i sestara, zapitajte se zašto. Plate su bedne, neredovne, kažnjavaju nas novčano i šikaniranjem za lošu frizuru, probanje dečije hrane, privatno druženje sa roditeljima i naravno, ako nako dete pokvari neku od dragocenih igračaka. Odnosi u kolektivu su užasni, jer su svi pod stalnim pritiskom.
Radimo sa neispravnim sanitarnim pregledom jer niko ne sme da otvori bolovanje. Posledice osećaju sva deca, naročito zdravstvene.
Jedini spas i izlaz je ostati u drugom stanju i roditi dvoje dece jedno za drugim jer na taj način ostajete na bolovanju 2-3 godine s tim da vam je jasno da će te posle dobiti otkaz.
Inače za vaspitača je najvažnije da ume lepo da dekoriše panoe ,da soba bude uredna ida deca ne budu suviše glasna.
Ima tu jos mnogo toga ali neću da pričam ništa što se može povezati sa mnom, tj neću dok ne odem na bolovanje
 
vaspitacica iz Bajke:
Ispričaću vam kakva je S. bajka iza sjajne fasade.
Za 13 godina postojanja došlo je i prošlo oko 400 vaspitača i sestara, zapitajte se zašto. Plate su bedne, neredovne, kažnjavaju nas novčano i šikaniranjem za lošu frizuru, probanje dečije hrane, privatno druženje sa roditeljima i naravno, ako nako dete pokvari neku od dragocenih igračaka. Odnosi u kolektivu su užasni, jer su svi pod stalnim pritiskom.
Radimo sa neispravnim sanitarnim pregledom jer niko ne sme da otvori bolovanje. Posledice osećaju sva deca, naročito zdravstvene.
Jedini spas i izlaz je ostati u drugom stanju i roditi dvoje dece jedno za drugim jer na taj način ostajete na bolovanju 2-3 godine s tim da vam je jasno da će te posle dobiti otkaz.
Inače za vaspitača je najvažnije da ume lepo da dekoriše panoe ,da soba bude uredna ida deca ne budu suviše glasna.
Ima tu jos mnogo toga ali neću da pričam ništa što se može povezati sa mnom, tj neću dok ne odem na bolovanje

Jel to znaci da treba da se zabrinem za svoje dete. Molim za iskren odgovor
 
Najiskrenije-dok redovno plaćate i ništa se ne bunite problema neće biti.Prvi put kada vam nešto zasmeta toliko da morate na intervenišete, uzmite dete i vodite ga kuci.
Bolje tako nego da vam ga izbacuju.
Pozdrav.
 
vaspitacica:
Najiskrenije-dok redovno plaćate i ništa se ne bunite problema neće biti.Prvi put kada vam nešto zasmeta toliko da morate na intervenišete, uzmite dete i vodite ga kuci.
Bolje tako nego da vam ga izbacuju.
Pozdrav.


Ma ja se tamo bunim svaki treci dan i nisam dosad imala problema, mada ne znam dali nesto cimaju malecku. Mada cisto sumnjam, prepricava mi svaki dan sta se desavalo u obdanistu i itekako bi se pozalila da se osetila ugrozenom. Nego vise strahujem zbog zdravstvenog stanja, jer ste pomenuli sanitarije i opste nezadovoljstvo vaspitaca.
 
I vas i dete gledaju sa "velikim simpatijama" zbog čestih primedbi, ali u pravu ste od toga nema štete.
Sanitarni pregled obavlja se 2 puta godišnje i ako vam neki bris nije dobar treba da otvorite bolovanje i da određenom terapijom regulišete problem, uradite kontrolni bris i vratite se na posao. E, kod nas toga nema.Ako imate streptokok u grlu bez kliničke slike (znači "samo"ste kliconoša sa jakim imunitetom) možete očekivati 50% manje dece u grupi u narednih 2 nedelje i treba da se pravite blesavi.
Što se raspoloženja vaspitača tiče - kako ste vi raspoloženi nakon što ste ovo pročitali?
 
Prosto ne znam sta da mislim. Nekako mi je opet bolja varijanta i ovo, nego da je dam u drzavno obdaniste. Sve u svemu imam dobar odnos sa njenim vaspitacima, mada ( valjda zbog mog iskrenog stava) umeju da mi se pozale, tako da mi nije strano to nezadovoljstvo. Ali tako je to u svim privatnim firmama. Da ne pricam kako me meni na poslu. Sta da radimo, mora da sse trpi. Samo je meni da mi malecka bude dobro. Zato i molim za Vas savet, sta mislite ( kao iskusni pedagog) sta mi valja ciniti. Koliko je dobro da tek adaptirano dete premestam u drugi vrtic?
 
Naravno da nije dobro da prebacujete u drugi vrtic sveze adaptirano dete. Koliko sam shvatila Vi imate dobar odnos sa vaspitacima svog deteta, a to je najvaznije.

Nemojte pogresno da me shvatite, ja vam ne predlazem drzavni vrtic kao alternativu, jer sam i tamo radila i uslovi za boravak dece nisu sjajni.
Cela ova nasa prepiska ima za poentu da ne treba nekog ili nesto hvaliti na sva usta dok se ne sagleda iz svih perspektiva.

Ono sto ubija lepotu vaspitackog poziva u drzavnim vrticima je prevelik broj dece, tako da je nemoguce obratiti paznju na svako dete, zadovoljiti njegove potrebe i iskazati vlastitu kreativnost i strucnost.
U situaciji 2 zene na 30-oro dece mozete samo da pazite da se neko ne osakati.

Mislim da je najbolje resenje mali privatni vrtic - 15 do 20 dece, mali strucan kolektiv i vlasnik iz struke.
 
Mi smo uradili upravo to - prebacili u drugi vrtic "sveze adaptirano dete" iz zdravstvenih razloga i uradili smo pravu stvar. Mislim da detetu ni jetesko da se adaptira na novu sredinu ako mu ta sredina odgovara i ako mu se svidjaju vaspitacice. Necu da reklamiram vrtic u kome smo sad (pa da svi navale ha,ha,ha) ali kod nas je "direktorka" vidjena kako menja pamperse deci, vodi ih u setnju i sprema rucak za dvadesetoro.
To mi govori da mi je dete u normalnoj sredini, medju normalnim ljudima.
 
Ja sam '96 upisala dete u Stankom bajku i ispiisala ga za 15 dana jer je sve vreme vristao a i ja sam osetila koliko je atmosfera odvratna.
Napravila sam dva meseca pauze i odvela ga u drugi vrtic gde se adaptirao za dva dana.
Ima nesto u tom mestu sto sam uvek osecala u stomaku, kao neku nelagodnost i mucninu.
Sad kad sam ovo sve procitala, sticem jasnu sliku odakle taj osecaj.
 
[iznenadjena sam diskusijom na vasem sajtu. Korisnik sam usluga Stankom Bajke vec dugi niz godina - sada mi je i drugo dete u ovom vrticu. Oboje moje dece su u Stankom bajci naucila samostalno da jedu, koriste nosu i lepo da se druze. Prezadovoljna sam vaspitacima koji ostaju i posle radnog vremena da bi bili sa vasim detetom dok je na adaptaciji. Hrana je odlicna - moje dete nije htelo skoro nista da jede pre polaska u vrtic ali je tamo naucilo da jede sve zahvaljujuci motivaciji vaspitaca. Imaju super jelovnik koji je po ukusu dece ( pice, sendvici, lazanje ) a mozete videti i izvestaje sanitarnog pregleda obroka na oglasnoj tabli koji su svi besprekorni. Bolje je da sami donosite zakljucke, nego da slusate rekla- kazala komentare ljudi koji neznaju sta ce sa viskom slobodnog vremena. Pa Bajka ne bi postojala sve ove godine da su te izmisljotine tacne!
 

Back
Top