Skolovanje u USA

nina_lion

Aktivan član
Poruka
1.229
Hey narode,imam jednu dilemu,pa ako znate nesto,prokomentarisite.

Iskreno,nije mi bas najjasnije kako funkcionise obrazovni sistem u USA skolstvu,pa ako ima nekoga ko studira,zamolila bih ga da mi to malo razjasni.

Znaci, nesto kao-sta su krediti,i koliko ti kredita treba,pa koliko traju semestri,kako biras predmete i sl...
Mislim,nesto najosnovnije kao koji su predmeti obavezni?Ili da li postoje predmeti koji su obavezni za sve studente ili samo za smer koji ti odaberes.Ili da li je skolovanje za svaki college 4 godine?
Da li imas prilike da dobijes tutora ako ti treba podrska u jeziku ili bilo kakvom predmetu,kada zavrsis college sta mozes da uradis sa tom diplomom i sta dalje posle zavrsenog college-a i sl.
Pitanje se odnosi na sve skole -novcano pristupacne i one koje to nikako nisu (tipa USLA ili Berkeley,Harvard,sta vec..) sve u cilju da malo sredim utiske.
Hvala unapred!
;)
 
Promenio sam 3 college u Americi tako da znam thing or two. :lol:

Nema pravila koliko ti kredita treba. Kad se odlucis za zanimanje i kad nadjes college na koji zelis da ides onda ce ti reci koliko kredita ti je potrebno. Casovi su od 1 pa na vise kredita, ali uglavnom su 3. To znaci da ces 3 sata sedmicno provoditi na tom casu. To moze biti 1 dan sa 3 sata ili 3 dana sa po sat ...
Duzina semestra zavisi od college. Neki college imaju 2 semestra u godini, a neki 3. Ako je 2 semestra onda je svaki 16 sedmica. Ako je 3 onda je svaki 11 sedmica.
Postom ces uvek biti obavestena nekoliko sedmica pre registracije da registracija stize. Tad ces dobiti tacan datum kad se registrujes. Jave ti ranije da bi imala vremena da razgovaras sa svojim advisor i da vidis sta on/ona prelaze da uzmes. Registrovati se moze ili u skoli ili preko neta.
Postoje predmeti koji su obavezni za sve ucenike. Meni su to bili English, Psychology, Chemistry, Speech ... Znaci predmeti koji nemaju veze sa tvojim zanimanjem.
Skolovanje nije uvek 4 godine. Ustvari nema vremenskog perioda. Ti dobijes spisak kredita koje moras da zavrsis da bi bila diplomu. Nekima treba 3-3.5 godine da zavrse, a nekima i 5+. Postoje college i sa 2 godine, ali tu se dobiva samo associate degree.
Tutor je uvek dostupan, ali budi spremna da cekas na njih. Ako ti je potreban tutor trebas reci odmah na pocetku i verovatno ces dobiti tutora do midterm.
Posle zavrsenog college - trazis posao. I u tome ti skola moze dosta pomoci jer obicno imaju jobs fair gde dolaze ljudi koji traze radnike.
 
Marauder:
Promenio sam 3 college u Americi tako da znam thing or two. :lol:

Nema pravila koliko ti kredita treba. Kad se odlucis za zanimanje i kad nadjes college na koji zelis da ides onda ce ti reci koliko kredita ti je potrebno. Casovi su od 1 pa na vise kredita, ali uglavnom su 3. To znaci da ces 3 sata sedmicno provoditi na tom casu. To moze biti 1 dan sa 3 sata ili 3 dana sa po sat ...
Duzina semestra zavisi od college. Neki college imaju 2 semestra u godini, a neki 3. Ako je 2 semestra onda je svaki 16 sedmica. Ako je 3 onda je svaki 11 sedmica.
Postom ces uvek biti obavestena nekoliko sedmica pre registracije da registracija stize. Tad ces dobiti tacan datum kad se registrujes. Jave ti ranije da bi imala vremena da razgovaras sa svojim advisor i da vidis sta on/ona prelaze da uzmes. Registrovati se moze ili u skoli ili preko neta.
Postoje predmeti koji su obavezni za sve ucenike. Meni su to bili English, Psychology, Chemistry, Speech ... Znaci predmeti koji nemaju veze sa tvojim zanimanjem.
Skolovanje nije uvek 4 godine. Ustvari nema vremenskog perioda. Ti dobijes spisak kredita koje moras da zavrsis da bi bila diplomu. Nekima treba 3-3.5 godine da zavrse, a nekima i 5+. Postoje college i sa 2 godine, ali tu se dobiva samo associate degree.
Tutor je uvek dostupan, ali budi spremna da cekas na njih. Ako ti je potreban tutor trebas reci odmah na pocetku i verovatno ces dobiti tutora do midterm.
Posle zavrsenog college - trazis posao. I u tome ti skola moze dosta pomoci jer obicno imaju jobs fair gde dolaze ljudi koji traze radnike.

hehehe, ovo me podsjetilo pa moram ovo da ispricam...u stvari jednu anegdoticu sa tog casa...da kazem samo za one koji ne znaju, u americi se na taj public speech posebno obraca paznja...i na tom casu moras da ustanes i govoris pred razredom odredjeno vrijeme i na odredjenu temu...i sjecam se da je jedan govor bio kao imas deset minuta i moras da nadjes problem iz stvarnog zivota, predlozis rjesenje i nagovoris druge na akciju...i ustaje riba,amerikanka, preko stotinu kila i pocinje da prica o zdravom zivotu, zdravoj ishrani, sportu...popadali smo...riba koja ima stotinu i ko zna koliko kila nas savjetuje kako da zdravo zivimo...pa kako da nas ubijedi...
p.s. a nisam ni ja bolje prosla...ja se idiot uhvatila americke spoljne politike...reakcija amera - ma znate vec...
 
ma ok je to, ali bilo je umiranje u tom momentu....ne moze se to ispricati kako je ona bila sastavila govor...ma isto kao kad bi neka debela reklamirala proizvode za mrsavljenje...
 
Marauder:
Promenio sam 3 college u Americi tako da znam thing or two. :lol:

Nema pravila koliko ti kredita treba. Kad se odlucis za zanimanje i kad nadjes college na koji zelis da ides onda ce ti reci koliko kredita ti je potrebno. Casovi su od 1 pa na vise kredita, ali uglavnom su 3. To znaci da ces 3 sata sedmicno provoditi na tom casu. To moze biti 1 dan sa 3 sata ili 3 dana sa po sat ...
Duzina semestra zavisi od college. Neki college imaju 2 semestra u godini, a neki 3. Ako je 2 semestra onda je svaki 16 sedmica. Ako je 3 onda je svaki 11 sedmica.
Postom ces uvek biti obavestena nekoliko sedmica pre registracije da registracija stize. Tad ces dobiti tacan datum kad se registrujes. Jave ti ranije da bi imala vremena da razgovaras sa svojim advisor i da vidis sta on/ona prelaze da uzmes. Registrovati se moze ili u skoli ili preko neta.
Postoje predmeti koji su obavezni za sve ucenike. Meni su to bili English, Psychology, Chemistry, Speech ... Znaci predmeti koji nemaju veze sa tvojim zanimanjem.
Skolovanje nije uvek 4 godine. Ustvari nema vremenskog perioda. Ti dobijes spisak kredita koje moras da zavrsis da bi bila diplomu. Nekima treba 3-3.5 godine da zavrse, a nekima i 5+. Postoje college i sa 2 godine, ali tu se dobiva samo associate degree.
Tutor je uvek dostupan, ali budi spremna da cekas na njih. Ako ti je potreban tutor trebas reci odmah na pocetku i verovatno ces dobiti tutora do midterm.
Posle zavrsenog college - trazis posao. I u tome ti skola moze dosta pomoci jer obicno imaju jobs fair gde dolaze ljudi koji traze radnike.


Odlican odgovor,odgovorio si na sve sto me je zanimalo i mucilo,hvala
 
klika:
Moras biti preciznija , koja oblast je u pitanju? Sta te zanima?


Hocu da nastavim sa svojom skolom.Zavrsila sam srednju Medicinsku u Srbiji i nakon toga odmah dosla ovde.Krajnji cilj mi je da radim u operacionoj sali kao Surgical Technologist.

Za tako nesto ne postoji skola (sto je u redu,tako je svuda) i prvo moram da zavrsim za Registered nurse,pa onda ili da se doskolujem uzimajuci neke uskostrucne ispite ili da se zaposlim pa da kroz praksu naucim to sto treba pa opet polozim neke ispite razlike i to bi trebalo da je to.

Nasla sam neki College u svojoj manje-vise neposrednoj blizini,ima RN program i jeftin je sto ga sve cini pristupacnim i potencionalnim za neko moje dalje skolovanje.Mislim da je negde oko $2500 po semestru ili godini,nisam najsigurnija.
Ispitivajuci druge skole cene su bile vece,pa sam zakljucila da je jeftin.Gresim li?Ne bi trebalo,nekako mi sve jeftinije od odoga zvuci kao to good to be true.

To je nesto sa cime bih pocela,a posto ovde transfer u neku drugu skolu nijen emoguc,to je opcija koju ostavljam za kasnije,ako vidim da to nije to sto sam ocekivala ili sta vec.

Znam da je najbitniji program koji skola ima,ali nista mi ne govori da je program te skole dobar ili los,a i ne mogu da ga uporedim sa programom nijedne druge skole,pa me to malo muci tipa sad ja trazim posao i neko je zavrsio neki "jaci "college i ja zbog toga ne dobijem sansu.Da li sam ja jos pod frustriranim utiskom zivota u Srbiji??Oh boy..

Mislim za sada je najbitnije da mogu sebi da priustim skolarinu (mozda kasnije i neku stipendijicu,ali prvo da otkrijem kakve su druge strane te medalje,tipa da li moram da radim gde mi oni koji me stipendiraju odrede ili sta vec).

Generalno to je to.Nadam se da sam bila konkretnija i jasna (ako nisam,nije mi prvi put da zbunjijem narod :-( :D ;)
 

Back
Top