Amerika potrosila 600 milijardi dolara za rat u Iraku

ilkebgd

Primećen član
Poruka
855
Nedavno sam procitao da su SAD potrosile preko 600 mlrd. dolara za finansiranje irackog poduhvata, a prognozira se da ce do potpunog povlacenja amerikanaca biti potroseno ukupno 1000 milijardi dolara tj 1 bilion dolara.

da bi smo shvatili o kolikim se parama radi uporedimo te cifre sa cinjenicom da je godisnji budzet srbije oko 10 milijardi dolara a bruto drustveni proizvod manji od 40 milijardi dolara. :)

sad me zanima, ako bi mogao neko da objasni, kako i na koji nacin se amerikancima isplati tolika investicija za poduhvat u iraku, da li je moguce da ce toliko ili vise od toga da zarade eksploatisanjem resursa iraka, pre svega nafte? :confused: prosto mi je to neverovatno jer se radi o enormno velikoj sumi, pa taj irak da su im toliki prihodi od nafte bili, bio bi sav kao dubai :)

ili je to mozda cena koju su amerikanci platili za ostvarenje geo strateskog interesa, tj da bi drzali irak pod kontrolom a samim tim i citav taj deo sveta, da bi imali dobru logistiku za eventualni napad na iran itd....

da su nama dali sam 100 milijardi od tih 1000 pa mi bismo procvetali :D







.
 
Nije Amerika bacila te dolare, već su samo promenile vlasnika, tj. pare poreskih obveznika u Americi otišle su u džepove naftaša, bankara, političara i slične bagre!

Navešću vam samo jedan banalan primer!

Celokupan kamionski transport i njihov sadržaj (od hrane do fekalija) koje vidite kako prate hamviji i vojska vrši kompanija KBR! Kartonski tanjiri iz koga jedu američki vojnici košta 26$ po komadu! Kako vojnici često uzimaju još jedan tanjir da poklope hranu da im se ne hladi znači da poreske obveznike to košta 52$! Samo dva kartonska tanjira 52$!

Inače vlasnik kompanije KBR je niko drugi do potpredsednik Amerike Dik Čejni!

Rat je najbolji biznis!
 
ilkebgd:
Nedavno sam procitao da su SAD potrosile preko 600 mlrd. dolara za finansiranje irackog poduhvata, a prognozira se da ce do potpunog povlacenja amerikanaca biti potroseno ukupno 1000 milijardi dolara tj 1 bilion dolara.

da bi smo shvatili o kolikim se parama radi uporedimo te cifre sa cinjenicom da je godisnji budzet srbije oko 10 milijardi dolara a bruto drustveni proizvod manji od 40 milijardi dolara. :)

sad me zanima, ako bi mogao neko da objasni, kako i na koji nacin se amerikancima isplati tolika investicija za poduhvat u iraku, da li je moguce da ce toliko ili vise od toga da zarade eksploatisanjem resursa iraka, pre svega nafte? :confused: prosto mi je to neverovatno jer se radi o enormno velikoj sumi, pa taj irak da su im toliki prihodi od nafte bili, bio bi sav kao dubai :)

ili je to mozda cena koju su amerikanci platili za ostvarenje geo strateskog interesa, tj da bi drzali irak pod kontrolom a samim tim i citav taj deo sveta, da bi imali dobru logistiku za eventualni napad na iran itd....

da su nama dali sam 100 milijardi od tih 1000 pa mi bismo procvetali :D


to je otprilike kako americki kapitalizam i funkcionise...
mora da potrosis... da bi pravio pare ........i time stimulisao ekonomiju(malo duza prica,ali da ne komplikujem)

dok je ceo svet plakao za n.orleansom ,
njihovi ekonomisti su trljali ruke..znajuci koliki ce to bum biti u tadasnjoj kreni-stani ekonomiji...

$150 mil je odobreno za pravljenje ambasade u bagdadu? :shock:
sta mislis ko ce da je pravi?
tacno.... americke kompanije :)

jedan sraf od 2 cm, vojska placa $ 0.89 komad..a u radnji je $0.06 :shock: :-D
sa druge strane, njihovi vojnici nemaju pancire,kad patroliraju.. :shock:
i za to nema para najbogatija vojska na svetu? :shock: :roll:

sve to placa poreski obveznik..ili obican narod
lici na ono''uzmi siromasnom i daj bogatom''... :roll:

stvar sistema..posto oni ljudima ne veruju :)
cak ni levo ili desno vise nije bitno...
 

Back
Top