POVEZIVANJE KOMPONENTI-POMOC

korana02

Obećava
Poruka
81
Da li bi bio problem da mi neko korak po korak,objasni kako da pravilno povezem dva hard diska dvd rezac i cd rezac i sta sve treba da podesim da bi to funkcionisalo.
Ovo pitanje postavljam jer mi se cudno ponasa dvd rezac koji sam stavila pre neki dan(to sto se desava opisala sam u temi -problem sa rezacem-,ali niko nije odgovorio).
Pre nego sto sam kupila dvd rezac,u kompu sam imala cd rezac i dvd citac i slicni su se problemi javljali.
Ono sto mi je sad malo cudno jeste to da i prethodnoj kombinaciji (cd rezac i dvd citac),oba su bila podesena na slave mode.Tako je i sad kad sam kupila novi dvd rezac.Kad pokusam da ga stavim na master mode,nece da se digne sistem.
Ima li neko ideju sta da pokusam? :-?
 
HDD-ove spoji na jedan kanal ( primarni ), optičke uređaje na drugi.

Hdd na kome je windows postavi kao master i spoji na kraj kabla a drugi HDD kao slave i spoji na središnji konektor.
DVD postavi kao master i spoji na kraj kabla a CD kao slave i spoji ga na središnji konektor.
 
Znam da je malo tesko razumeti kada totalni laik nesto objasnjava,ali pokusacu posto zaista drugog izbora nemam,nego da pokusam sama(odnosno uz vasu pomoc) ovo da resim.
Trenutno stanje u kompu(sto se tice veze medju hardovima i optickim uredjajima) je sledece:
1.od maticne ploce ide sirok kabal do HDD-a na kome je windows,odatle taj isti kabal je povezan sa dvd rezacem
2.drugi siroki kabal ide takodje od matine ploce do drugog HDD-a,i odatle do cd rezaca

kablovi koji imaju dve crne i po jednu zutu i crvenu tanku zicu,rasporedjeni su ovako:
1.od glavnog HDD-a ide i racva se i ide u drugi HDD i u napajanje
2.drugi ide od flopija do dvd rezaca gde se racva i ide do cd rezaca a odatle u napajanje.

Nadam se da sam bar malo pojasnila situaciju.Da li je to tako dobro,i kako treba da izgledaju podesavanja u BIOSU?
 
korana02:
1.od maticne ploce ide sirok kabal do HDD-a na kome je windows,odatle taj isti kabal je povezan sa dvd rezacem
2.drugi siroki kabal ide takodje od matine ploce do drugog HDD-a,i odatle do cd rezaca
Može i tako da bude spojeno. Potrebno je da master uređaj bude spojen na kraj kabla a slave na središnji konektor ( premda obično hoće sve da radi i ako se ne ispoštuje to pravilo ).
Znači, ova varijanta spajanja je ispravna, premda mislim da je ona gore spomenuta bolje rešenje.
korana02:
kablovi koji imaju dve crne i po jednu zutu i crvenu tanku zicu,rasporedjeni su ovako:
1.od glavnog HDD-a ide i racva se i ide u drugi HDD i u napajanje
2.drugi ide od flopija do dvd rezaca gde se racva i ide do cd rezaca a odatle u napajanje.
Ovo su kablovi za napajanje - možeš ih spajati po želji ( bitno je samo da svaki uređaj ima spojeno napajanje ).
korana02:
...kako treba da izgledaju podesavanja u BIOSU?
U Biosu nema šta da se podešava. Konfiguracija uređaja da bi radili kao master/slave se obavlja pomoću jumper-a ( kratkospojnik ) koji se nalazi na pozadini uređaja.

E, sada... U vezi onog tvog problema. Ako windows prepoznaje uređaje, onda je najbolje da ih ostaviš spojene/podešene onako kako su sada spojeni/podešeni. Problem najverovatnije nije u podešavanjima hardvera.

Ja bih prvo probao drugi softver za snimanje.
Ako to ne pomogne, bojim se da će ova priča da se završi reinstalacijom windows-a. :(
Sve to, naravno, uz predpostavku da je DVD snimač ispravan.
 
dr_Bora:
HDD-ove spoji na jedan kanal ( primarni ), optičke uređaje na drugi.

Hdd na kome je windows postavi kao master i spoji na kraj kabla a drugi HDD kao slave i spoji na središnji konektor.
DVD postavi kao master i spoji na kraj kabla a CD kao slave i spoji ga na središnji konektor.
Slažem se sa ovim AKO imaš DVA IDE kabla : 66-DMA (minimum) ili ATA 100,ili 133 , ako nemaš onda na primarni IDE veži Hdd (master) sa windowsom i DVD rezač(slave) jer za ispravan rad DVD-a ti treba minimum 66-DMA kabel, a na sekundarni IDE veži HDD , i CD RW oba stavi na (slave) ne pitaj zašto ali uobičajena stvar da oće komp da se zabuni ako imaš dva master uređaja oba na različitim kanalima.
 
snejks:
onda na primarni IDE veži Hdd (master) sa windowsom i DVD rezač(slave) jer za ispravan rad DVD-a ti treba minimum 66-DMA kabel, a na sekundarni IDE veži HDD , i CD RW oba stavi na (slave) ne pitaj zašto ali uobičajena stvar da oće komp da se zabuni ako imaš dva master uređaja oba na različitim kanalima.


Takvo mi je trenutno stanje i tako cu onda i da ostavim.Nego znas li ti zbog cega kad otvorim my computer i tu desnim klikom na ikonicu dvd rezaca,u propertis nece da mi ocita prave podatke?Tako je za bilo koji disk i cd i dvd,bez obzira da li sam na njega narezala ili ne.Pri tom kad otvorim disk normalno ih vidi.
 
korana02:
Takvo mi je trenutno stanje i tako cu onda i da ostavim.Nego znas li ti zbog cega kad otvorim my computer i tu desnim klikom na ikonicu dvd rezaca,u propertis nece da mi ocita prave podatke?Tako je za bilo koji disk i cd i dvd,bez obzira da li sam na njega narezala ili ne.Pri tom kad otvorim disk normalno ih vidi.
ja se ne bih previše uzbuđivao oko toga šta ti pokazuje , ako sve ostalo radi kako treba , maximalno da odeš u device menager i da deinstaliraš obe IDE grane
"My computer" > desni taster "propertis" > katrica "Hardware" i nađeš tu "device menager" , nađeš u listi "IDE ATA/ATAPI Controlers" klikni na + ispred da se otvori , nađeš u listi PrimaryIDE i SecundaryIDE chanel na oba ideš desnim tasterom i uninstal i potvrdiš , i posle svega restartuješ kompjuter , on treba sve sam od sebe da prepozna opet i opet kada sve prepozna će tražiti još jedan restart i to je sve što možemo odavde da ti kažemo.
 
Probala sam dvd rezac na drugom kompjuteru i ispravan je.Problem je u tome sto je stvarno dosta brljao,tako da verujem da je sistem u pitanju.Sve sam uradila kako ste rekli,pa cu ovih dana reinstalirati i sistem.Hvala puno na odgovorima!Pozdrav!
 

Back
Top