Prevazidjeni defekti etike

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Pojede mi ova šašava krstarica temu nekoliko puta, to mnogo pogadja ovaj forum....

U etici su oslikani idealizovani odnosi, snovi i želje koje nisu u skladu sa mogućim , ali i mnoge želje i snovi koji su u skladu ili mogu da budu u skladu sa mogućim....

Šta je prevazidjeno , jasno da je nemoguće i neuskladjeno u etici , po vama , danas.....

Šta je potpuno jasno bilo samo zabluda jednog doba , a bilo je u etici....


Meni pada na pamet jedno osnovno pitanje, da li čovek liči na životinju i ima li neke sličnosti sa njima?

Muva , kad polagano mahnete ne biva oterana već primamljena, jer ona procenjuje da je to vaša brzina i da joj ne preti nikakva opasnost i automatski nastavlja po svome...
Da li i ljudi kad im blago zapretite pokazuju ovu mudrost muve.
 
Tuzni_patak:
Muva , kad polagano mahnete ne biva oterana već primamljena, jer ona procenjuje da je to vaša brzina i da joj ne preti nikakva opasnost i automatski nastavlja po svome...
Da li i ljudi kad im blago zapretite pokazuju ovu mudrost muve.


pa naravno...takvih muva ima oko nas koliko hoces....neki bi rekli da lete samo na *****...ali ne bih se slozila... :wink: lukave su one... :wink:
 
ajde da banalizujemo a da bude jače od primera muve, čovek manijak, klasičan manijak, onaj što prepada po ulicama, pokaži mu zube i on beži, pod garancijom
odnos medju "kao"normalnim ljudima je poštujem te zato što te se plašim, mada uvek ću želeti da budem kao ti i zbog toga te mrzim,
kaže V. Igo -- (necitirano) -- onaj koji je gazda taj ima sluge, oni ga poštuju, slušaju, cvile pod njim ali ga uvek mrze, jer jednog dana sebe vide kao gazdu. Kada date prosjaku on vas neće voleti čak šta više mrzeće vas jer vi imate toliko da možete da date njemu koji nema.
Što se mene tiče, ovozemaljske gluposti koje treba prevazići, a ljubav, prema životu, prema nekome, prema sebi, prema tebi je jedino što vredi ,,, ali ko još ume to da prati, zadrži,,,
 
avesic:
Patak piše o strahopoštovanju ,, a ja se u realnom životu borim protiv toga


a kako to uspijevas...cak i u odgoju djece ili pri dresuri kucnih ljubimaca je to osnova svake komunikacije...mozemo mi to kamuflirati ljubavlju, tolerancijom ili nazovi to kak hoces...ali u sustini je to ipak strahopostovanje koje se na kraju uz upotrebu razuma i dozu zdrave ljubavi pretvori u postovanje...
 
Strahopoštovanje je najefikasniji način da se održi kontrola nad nekim, a ne samo da nije (po meni) osnova svake komunikacije (niti odnosa) nego veze nema sa (pravom) komunikacijom i odnosom... a sa ljubavlju najmanje :| Iz prostog razloga što nijedno ponašanje bazirano na strahu (pa bilo to i strahopoštovanje) ne može biti izvorno zdravo i iskreno. Poštovanje, da ... ali strahopoštovanje ... :roll:
 
Elle_77:
Strahopoštovanje je najefikasniji način da se održi kontrola nad nekim, a ne samo da nije (po meni) osnova svake komunikacije (niti odnosa) nego veze nema sa (pravom) komunikacijom i odnosom... a sa ljubavlju najmanje :| Iz prostog razloga što nijedno ponašanje bazirano na strahu (pa bilo to i strahopoštovanje) ne može biti izvorno zdravo i iskreno. Poštovanje, da ... ali strahopoštovanje ... :roll:


a zar hoces da mi kazes da kada dijete opalis po prstima da ne dira vatru...ono to nece ponovo uciniti iz postovanja iz ljubavi ili iz srahopostovanja...
 
Pa mislim da nije baš adekvatno barem kod dece u tom uzrastu to ponašanje nazivati strahopoštovanjem ... A generalno po meni strahopoštovanje svakako nije strah od kazne ... Ili barem nije uvek. Može biti ali nije to to.
 
Elle_77:
Pa mislim da nije baš adekvatno barem kod dece u tom uzrastu to ponašanje nazivati strahopoštovanjem ... A generalno po meni strahopoštovanje svakako nije strah od kazne ... Ili barem nije uvek. Može biti ali nije to to.


uh...eto ja bih to bas tako nazvala...barem iz svog iskustva prema svom ocu...a sada ga volim i postujem vise od svih ljudi koje sam u zivotu upoznala...a kao mala sam ga se poprilicno plasila...mislim da je stvar u pravom doziranju...znaci potreban je pravilan omjer..straha, ljubavi i postovanja...

ma sta ja znam...cekam patka..on ce to da mi objasni... :lol:
 
Strah je strah, poštovanje - poštovanje, a ljubav - ljubav. To može biti možda povezano ali za mene gde ima straha ne može biti pravog poštovanja i prave ljubavi. Ako nekog voliš, voliš ga ne iz straha nego zato što je vredan toga. Isto važi i za poštovanje.
 
Elle_77:
Strah je strah, poštovanje - poštovanje, a ljubav - ljubav. To može biti možda povezano ali za mene gde ima straha ne može biti pravog poštovanja i prave ljubavi. Ako nekog voliš, voliš ga ne iz straha nego zato što je vredan toga. Isto važi i za poštovanje.


tu se slazem..ali kada se radi o odraslim izgradenim osobama...mala beba se ne rada s osjecajem ljubavi ili osjecajem mrznje prema roditeljima ali se rada s instinktom da prezivi i nesvjesno manipulira roditelje za svoje dobro...znaci ja kao roditelj sam prisiljena u toj fazi isto tako svjesnom manipulacijom pridobiti ljubav toga djeteta ili ga pravilno odgojiti ..nazovi to kako hoces..npr. beba skuzi vrlo brzo da kada zaplace majka dotrci...i sta radi..place svakih 5 min da ne bi bila sama...sta ti tada radis...ignoriras plac..sta se dogodi...beba vrlo brzo shvati da plac nema vise efekta i prestane s tim...to ne radi iz ljubavi..to je cista dresura i manipulacija...naravno da mi to prikrivamo rijecima..ah to je za njeno dobro i to radim iz ljubavi...ali svejedno to ostaje manipulacija osnovnim instinktom kao sto je strah i zelja za opstankom..takvih primjera ima koliko hoces...zvuci surovo..znam to...ali je tako...dresiramo nasu djecu kao sto dresiramo i kera...sto bolje manipuliras to imas bolje odgojeno dijete...ili kera...kak hoces..i svi ti zavide kako se mnoooogooo , mnooogooo volite... :wink:
 
Ja se s tim ne slažem, nikako. Dresura & manipulacija & strahopoštovanje jesu najefikasnije ali istovremeno i najbolesnije stvari. Za mene je manipulacija veliki greh. Čak i ako je nesvesna. Pa sad ...
Za tebe je sve na ovom svetu bazirano zapravo na manipulaciji? :roll:
 
Elle_77:
Ja se s tim ne slažem, nikako. Dresura & manipulacija & strahopoštovanje jesu najefikasnije ali istovremeno i najbolesnije stvari. Za mene je manipulacija veliki greh. Čak i ako je nesvesna. Pa sad ...
Za tebe je sve na ovom svetu bazirano zapravo na manipulaciji? :roll:


na zalost jeste...cak i u ljubavi...zar nikada nisi pokusala manipulirati partnera uskracivanjem svoje ljubavi prema njemu da bi dobila nesto sto zelis?
ja znam jda je to tesko priznati ..ali je nazalost tako..to su ..kod dobrih ljudi...vecinom nesvjesne manipulacije kojih se poslje stide...a losi ih koriste s odredenim ciljem...u svakom slucaju su neophodne za prezivljavanje...ako se na nekoga ljutis..sta je cilj toga...svojom ljutnjom mu zelis pokazati da te je povrijedio ili da ti se neki njegov postupak ne svida...znaci zelis promjenu te osobe..a ljutnja je oruzje koje pri tome koristis..znaci manipulacija...ako si prema nekome pretjerano dobar i zelis da i on prema tebi bude dobar..opet koristis cak i tu svoju dobrotu kao manipulaciju...cak i kada si dobar prema nekome tko je prema tebi los...po onoj..tko tebe kamenom ti njega kruhom..opet prikrivena zelja da ga svojim postupkom izvedes na pravi put..znaci..opet manipulacija..

rekoh vec..sve je stvar doziranja i prave mjere...

a sto se tice djece...vidim da nemas vlastitu djecu..da ih imas i te kako bi znala da su upravo djeca pravi majstori manipulacije osjecajima..znaju tocno nesvjesno pronaci pravi nacin u pravom trenutku da postignu ono sto zele manipulirajuci ljubavlju i osjecajima roditelja..znaju cak i roditelje okrenuti jedne protiv drugih da bi dobili sto zele...tipican primjer djece rastavljenih roditelja..itd. itd. da ne tupim u nedogled...
 
Mislim da imamo problem sa pojmovima i terminima i sa tim šta ko pod čim podrazumeva ...

Ja mogu partneru da uskratim pokazivanje svojih emocija ali to ne mora biti manipulacija. Ja to mogu uraditi i ako on to u nekom momentu ne zaslužuje, ili iz nekih drugih opravdanih razloga a ne uvek zato da bi me zaboga više voleo. Hm, voleo ... Da, ako to neko ciljano radi ne bi li za sebe izvukao više "ljubavi" (?!) to jeste manipulacija. Ali nije svako "uskraćivanje ljubavi" manipulacija ... Kao ni ljutnja. Ljutnja je emocija a ne način ponašanja. Možeš se ljutiti na nekog a da mu to ne pokazuješ ... Ljutiti se i pokazivati to na raznorazne načine ili čak i ne ljutiti se toliko a dramiti može biti i vrlo često i jeste odraz pasivno-agresivnog ponašanja. To jeste manipulacija, ali nije svaki osećaj da se ljutiš na nekog manipulacija.

Rekoh, za tebe kao da je sve manipulacija ... :roll:

Tačno je da nemam decu ali daleko od toga da ne znam da su deca vrlo često savršeni manipulanti - ja to nisam negirala niti tvrdila suprotno. Ne znam otkud ti sad to. Ali to opet nema veze s ovim što pričamo jer to neke stvari često tako funkcionišu daleko od toga da moraju biti normalne. Za mene to zapravo nije normalno jer nijedna manipulacija nije ni normalna, ni prirodna. To je samo sredstvo da se postigne nešto i to zauvek i ostaje. Tačno je da stvari tako bolje funkcionišu ... u bolesnom svetu kakav je naš.
Ali ja nisam pričala o tome ...
 

Back
Top