Kvantna mehanika...

Guru

Obećava
Poruka
94
Ovo je poziv za diskusiju svima onima koje zanima ova tema. Kvantna teorija je dosta fascinantna i mislim da zasluzuje temu na ovom forumu. Takodje tu su i Kvantni kopjutera, kriptografija i teleportacija fotona sve je to dosta zanimljvo i cak rekao bih misteriozno. Voleo bih da ova tema zazivi jer je prakticno neiscrpna.
 
posto tek ulazim u vode kvantne fizike voleo bih da mi neko objasni SPINOVe (1/2) u kvantnoj, jasni su mi spinovi 0,1,2... (tacka, oko svoje ose kad se obrnu simetricni su za 360, 180,90 i manje)ali 1/2 ne moze da mi udje u glavu. :shock: :shock:
Pa bi vas zamolio da mi kazete nesto o tome. HVALA
P.S.
Citao sam o tome i tu sam se zaglavio a posle toga su dosli problemi... :roll: :lol:
 
Niko ni ne ocekuje da svi sve razumeju u kvantnoj mehanici. Tim pre je potrebnija tema ovakve vrste da svi koje interesuje iznesu svoja misljenja, pitanja, pretpostavke, da se razbijaju zablude i sujeverja i da svi naucimo po nesto jer uvek se nadje neko ko zna vise od tebe pa na kraju svi odu zadovoljni.

Sto se tice pitanja o spinovima, nemoj ni pokusavati da sebi to graficki predstavis jer to nije ni malo lako kao kad bi pokusao da zamislis sliku 5-dimenzionog prostora. S 5 dimenzionim koordinatama nije mnogo komplikovanije raditi nego sa trodimenzionalnim ali zamisliti sliku je nemoguce. Stoga shvati spin kao osobinu cestice kao sto su masa i naelektrisanje i on je karakteristican za razlicite tipove cestica.
 
"nikom nije jasno sta se deshava dok se ne desi, a kada se desi buda bash oanako kako sto smo i ocekivali (kao sto je i predvidjeno)"
jedan od boljih komentara. inace, sto se tice spina. poznata je ona " moderna" formulacija "spine je fundamentalno svojstvo cestica" (postoj tj. uvodi se tzv. spinski prostor) inace postoje i cestice sa spinom 3/2. i nema nikakve veze sa geometrijom (dobro de , pustite hemicare, mada donekle odredjuje geometrijsku sliku energetskih nivoa u atomu, al ne bash!) inace uveden je da bi se objasnilo odkuda dva elektrona u istom energetskom stanju (sa istim kvantnim brojevima.) i tako je Pauli doshao do (postulirao) svoj princip. "Moze to, al razlikuju se po spinu. jedan 1/2 a drugi isto to samo u minusu!)
eto toliko. ako sam ti pomogao drago mi je! inace postoje cestice i sa spinom 3/2. fotoni imaju spin 1. pioni 0 itd.
pozdrav,
joe
 
Spin jeste jedna od osnovnih osobina elementarne cestice bash kao i masa ili naelektrisanje. Sve elementarne cestice se dele u dve klase po tome kakav spin poseduju: fermioni (cestice sa "polucelim" spinskim brojem ili n * ½, gde je n ceo neparan broj) i bozoni (celobrojni spin) a u vezanim stanjima se drastichno razlikuje ponashanje sistema koji su sastavljeni od fermiona i bozona (zato postoje dve statisticke raspodele koje posebno tretiraju fermionske i bozonske sisteme cestica - Fermijeva i Boze-Ajnstajnova). Za sve fermione vazi vec pomenuti Paulijev princip koji kaze da je iskljuchena mogucnost da dva fermiona budu istovremeno u istom kvatnom (ne energetskom) stanju. Slichno spinu koji vazi za fermione i bozone postoji recimo i kvantna karakteristika kvarkova koja se naziva "boja" (nekada se zvala "ukus") koja takodje nema (vizuelni) analog u makrosvetu ali eto vole fizicari da je krste kao boju jer se lakshe prima u covekovu vugla pa tako i spin kada je prvi put primetjen odmah je nekome palo na pamet da to poveze sa slikom iz makrosveta gde se nesto loptasto okrece oko svoje ose i eto mu spina... kada se razmatra nesto u mikroskopskom svetu najbolje je da zaboravish na svaku vizuelizaciju koja se skoro obavezno vezuje za iskustvo iz svakodnevnog zivota u makrosvemiru jer si nece uchinish uslugu ako zamishljash elektrone kao kuglice ili putanje elektrona kao elipse i krugove... lako je graditi ili pojmiti sliku ka sve vecim i vecim fizickim dimenzijama u poredjenju sa svakodnevnim iskustvom ali taj proces nema "povratnu kompatibilnost" kada se ide ka mikrosvemiru koji je gradivni cinilac i naseg svakodnevnog iskustva.
 
Pa govorim o Dirakovoj relativistickoj jednacini za elektron. Prva relativisticka jednacina cestice sa spinom. Naime, kada je Sredinger napisao sovoju talasnu funkciju, videlo se da ona ne vazi za cestice sa relativistickim brzinama. A posto je svet kvantne mehanike prepun takvih brzina, moralo se pribeci drugom pristupu. Taj pristup napravio je Dirak. Medjutim, ono sto sledi iz te jednacine bilo (i jos uvek jeste) potpuno neverovatno. Prvi dokaz njenog predvidjanja jeste otkrice prve anticestice - pozitrona. A sta jos ona sve krije to ne znam koliko je Kvantnim mehanicarima jasno. U njoj se pojavljuju negativne verovatnoce postojanja cestice! Te cestice, predvidja i teorija Supergravitacije. Dobile su naziv "duhovi" ali ih jos niko nije primetio, hocu reci registrovao. Sigurno da te negativne verovatnoce imaju neko znacenje, a ne samo puka matematicka igra. Zna li neko nesto vise o ovome?
 

Back
Top