Identifikacija

D

divlja

Gost
Dakle, narode dragi, pronadjite delove iz bilo kog vama omiljenog romana (moze pripovetke) u kome je portretisan lik sa kojim se identifikujete po karakteru, temperamentu ili sudbini, nekoj konkretnoj situaciji ili osecanju! Proza, nikako stihovi! :) :razz:
 
Želja da postaneš Indijanac

Kad bi samo mogao da postaneš Indijanac, za tren oka spreman, i kad bi na konju koji juri, iskošen u vazduhu, svaki čas osećao kratak drhaj nad uzdrhtalim tlom, sve dok ne ostaviš mamuze, jer nema mamuza, sve dok ne odbaciš uzde, jer nema ni uzda, i, čim predeo pred sobom počneš još samo da nazireš kao pokošenu pustaru, da već ostaneš bez konjskoga vrata i konjske glave.

(Kafka)
 
"Trebalo bi ubijati proslost sa svakim danom sto se ugasi.Izbrisati je,da ne boli.Lakse bi se podnosio dan sto traje,ne bi se mjerio onim sto vise ne postoji.Ovako se mijesaju utvare i zivot,pa nema ni cistog sjecanja ni cistog zivota.Dave se i osporavaju,neprestano"-Ahmed Nurudin
 
To se ne vazi, Zorane. :p


"Njena masta, po obicaju, bila je ziva do komicnosti: ako bi joj vrata bila zatvorena, iskakala je kroz prozor. Izabela zaista nije imala obicaj da svoju mastu drzi pod kljucem. Ali zato, u vaznim trenucima, kad bi bila zahvalna da moze da ostane sama sa svojim razumom, ona je placala kaznu sto je povladjivala navici da prima stvari ne rasudjujuci o njima.

...

Ona je od svega imala uvek ono najbolje, i u jednom svetu, u kojem toliki ljudi zive pod nezavidnim okolnostima, znacilo je ne malu prednost ne doziveti nikad nista narocito neprijatno. Izabeli se cak cinilo da je neprijatno ostalo njoj previse nepoznato, a iz knjiga je znala da je ono cesto izvor iskustva, pa cak i vaspitanja.


....Njena zelja za znanjem bila je velika, ali ona je stampanoj reci pretpostavljala bezmalo svaki drugi izvor saznanja. Imala je ogromno interesovanje za zivot i stalno se zapitkivala i divila. U sebi samoj nosila je veliku snagu zivota, i najvece uzivanje bilo je za nju kad je osecala da stremljenja njene sopstvene duse stoje u skladu sa strujanjem sveta."



(Portret jedne ledi, Henri Dzems)
 
“ cemu ziveti jos nekoliko godina ? ne vredi ! znao je to vec i Seneka! A uvideli su to bili i Barlov, pa i taj Sungilin, Dragomirov, pa i Sazonov. Svi su bili nesrecni, i mislili su na samoubistvo. Bili su nesrecni, ali ni jedan nije znao da protumaci, zasto. Da li samo zato sto su bili Rusi? Emigranti? Na toj klupi Hajd Parka, te veceri, Rjepnin je, iznenada, poceo da mrmlja: Ne , Ne- nije to uzrok. Koren njegove nesrece, njegove nesposobnosti da se snadje u tudjini, u Londonu, ucini mu se iznenada, da je samo, to, sto je on, prosto, potomak vojnika, Rjepnina, marsala, feldmarsala, oficira, On je oficir. Ne inzenjer rudarstva, kako je ujak zeleo da bude. Ruski oficir. To je koren sve njegove nesrece u tudjini, pa i u Londonu. Bio je vojnik. To je koren svega: That’s the rooth of everything, - mrmljao je engleski na toj klupi, spremajuci se da ode, do sedmog sprata kuci, Nel Gvin.
Da, da, oficir, pa se sve vise gubi, u tom zivotu za civile, koji gleda svaki dan, u milion primera, u Londonu. Sve je nesigurniji, smesniji, slabiji , nespretniji, u tom zivotu, i sanjari, eto, kao balavac, kao junker. Da hoda po Peterhofu, sa onom, koja je bila negova prva ljubav, a , eto, ima i prividjenja, da je zgrabio za gusu Sorokina, da ga je oborio, tu, na klupu, i da ga davi, davi, sa uzivanjem.
...

Posao je , sagnute glave, i oseca da pomalo vuce nogu za sobom.
Pred njim, u mraku, slabo osvetljene aleje, fontane Peterhofa pocinju da, i dalje, prskaju i skacu. Peterhof mu se vraca u mislima. Bele se fontane, i vrte, i igraju, pred njim, u noci,
Kao balerine, igraju i rasipaju penu koja se beli kao sneg. Da, da, to je ta pena, koju je video i u Kornualiji, kao neku, beskrajnu, belu granicu, koja deli dva sveta i koju jos niko nije presao, ziv. Ostaje vecna i posle burnih valova okeana, na pesku. Jos niko nije uspeo iz proslosti da se vrati. Cak ni Puskin.”


( roman o Londonu, Crnjanski)
 
"Njena shvatanja predstavljala su zbrku rastegljivih pojmova koja nikada nisu bila korigovana sudom ljudi koji mogu da govore s autoritetom. Kad se radilo o tome sta ko misli, ona je imala svoj sopstveni nacin koji ju je navodio na hiljade komicnih nastranosti. Ponekad, ona bi otkrila svoje najgore greske i onda bi nedelju dana podvrgavala sebe surovom ponizavanju. Posle toga bi dizala glavu, i to vise nego ikad dotle, jer nista nije vredelo- imala je neobuzdanu zelju da lepo misli o sebi. Njena je teorija bila da je zivot samo pod tim uslovom vredan zivljenja, da treba spadati medju najbolje, biti svestan vrednosti svog telesnog organizma (ona nije mogla drugacije nego da misli da je njen organizam nesto fino), da se treba kretati u carstvu svetlosti, carstvu prirodne mudrosti, srecnih nagona i blagotvornog, stalnog nadahnuca. Gajiti sumnju u sebe, bilo je bezmalo isto onako nepotrebno kao gajiti sumnju u svog najboljeg prijatelja. Treba biti najbolji prijatelj samom sebi i na taj nacin biti samo u najboljem drustvu. Njena uobrazilja imala je izvesnu sklonost ka plemenitosti, sto joj je mnogo koristilo, ali navodilo i na mnoge zablude. Pola zivota je utrosila mastajuci o lepoti, herojstvu i velikodusnosti. Cvrsto je bila resena da svet posmatra kao nesto stvarno za siroke zamahe, za slobodno razvijanje i neobuzdanu aktivnost. Smatrala je da je ruzno plasiti se ili se osecati postidjen. Gajila je bezgranicnu nadu da nece nikad nista uciniti sto ne valja, sto je ruzno."


Portret jedne ledi, Henri Dzems
 
pozzzz *pustinjakinja...:)

@tema
Laž je teška droga, sa te igle se još niko nije skinuo...
...Kako dosad nisi naučila da sam ja momak kog svako može lagati, ali ga niko ne može slagati? I da glupa pravila ove igre u kojoj je tebi sve dozvoljeno poštujem jedino zbog toga što sam ih lično odredio?

(jedan od onih života, Balašević)
 
Sjajna tema, evo dajem joj pet zvezdica, i par redova mom srcu dragih...

"Trebalo mi je mnogo godina da shvatim da ne treba da se trudim oko ljudi koji za mene ne mare, jer to što su prema meni ravnodušni ne znači da su obavezno izuzetne ličnosti, nego uglavnom samo znači da u njihovim životima nemam šta da tražim, jer me jednostavno ne vole, i koliko god da se trudim, neće me nikad voleti.
Tek naknadno sam naučila da je ljubav uzajamna kategorija, da ne treba da skidam kraste sa svojih rana i da dubim ožiljke. Ima ljudi kojima je stalo do mene koliko i meni do njih. Tu se nalazi spokojno mesto za moje srce.
Ali, zapetljani odnosi sa..., moja fasciniranost i bolno nastojanje da joj se približim,... bili su me vezali Gordijevim čvorom i lakše mi je bilo da kroz život idem tako sapeta, nego da taj čvor presečem. Valjda sam se bojala da ću, ako zamahnem mačem, poseći i svoje srce."

Javiću se ja još... setila sam se jedne divne priče, a i knjižica je pri ruci, ali nemam vremena da sad kuckam...
 
“ ne postoji druga stvarnost osim one koju imamo u sebi samima. Stoga vecina ljudi zivi tako nestvarno, zato sto slike izvan sebe smatraju za stvarnost, a svoj vlastiti svet u sebi ne pustaju nikako da dodje do reci. Pri tom se moze biti srecan ali ako se jednom sazna ono drugo, onda se vise ne moze izabrati da se podje putem vecine. “

Hese
 
alles_gut:
“ ne postoji druga stvarnost osim one koju imamo u sebi samima. Stoga vecina ljudi zivi tako nestvarno, zato sto slike izvan sebe smatraju za stvarnost, a svoj vlastiti svet u sebi ne pustaju nikako da dodje do reci. Pri tom se moze biti srecan ali ako se jednom sazna ono drugo, onda se vise ne moze izabrati da se podje putem vecine. “

Hese

Podvuceno u mojoj knjizi. :razz:
 
Secanje nije zapecacena konzerva koju po potrebi otvorimo i zateknemo uvek isti sadrzaj. Ono preobrazava proslost, upisujuci joj sadasnje znanje i i skustvo... I svaki trenutak je vec proslost, a prokletstvo vremena je upravo u tome sto retko uspevamo da uhvatimo i prozivimo taj trenutak, bez tereta proslosti i neizvesnosti buducnosti...
Marija Jovanovic, "Spletkarenje sa sopstvenom dusom"
 
"У соби није било рачунара. Телефон се налазио на орману, крај уредно сложеног
кабла; као да никада није био укључен. На средини просторије, наспрам великог
прозора и радног стола за којим је седео старији човек, налазила се једноставна
дрвена столица. Осећао сам се као ђак ког су послали код директора. Човек је
прибележио моје име, узео документа и фотографију, и рекао ми да седнем. Поред
бележнице, на столу су биле две књиге искрзаних листова, у кожном повезу који је
био ојачан металном оплатом на ивицама. Узео је једну од књига и упитао ме за
матерњи језик. Заклетву морате полагати на матерњем језику, додао је. Пронашао
је одговарајућу страницу, додао ми отворену књигу и затражио да прочитам текст.
Упркос стилу који је био далеко од савременог, садржај је био довољно јасан да
премости године које су ме делиле од времена када је неко, никада нисам дознао
ко, превео заклетву на српски. Обавезујем се да нећу красти књиге и друге
материјале; обавезујем се да нећу обележавати књиге или им на други начин
наносити штету; обавезујем се да нећу уносити дрва за потпалу и ложити ватру у
библиотеци. Док сам читао, човек је пратио текст у другом примерку. Колико је
пута чуо ове речи? На колико језика? Његово лице било је савршено озбиљно. Дао
је знак да књигу вратим на сто. Можда је сада прелистава и изговара обећање на
неком од стотину језика, на којем не би умео да затражи чашу воде али
би могао да
се закуне да неће ружити и уништавати књиге. Можда неки од тих језика више не
постоје. Можда ни он више није жив. Не знам. Но сигуран сам да у једној
библиотеци у Оксфорду—која је упркос задужбини Томаса Бодлија све до 1845.
била без грејања, а вештачко осветљење добила је тек 1929. године—још увек
постоји књига у којој је на свим језицима исписан једини услов за
приступ ризници
знања. Та је књига симбол, део ритуала који има своју историју и своје
разлоге, али
њен принцип је универзалан и живи у пракси сваке јавне библиотеке: отвореност
према свакоме ко поштује писану реч.
Ова свечаност одвија се без присуства писца. Она је стога много ближа истини
читања, и у целости је посвећена књизи, књигама, библиотеци, читаоцима—тихим
уметницима без којих књижевност не може да постоји. На аутору је да се захвали и
каже: Добро је знати да нисмо сами".

Владимир Тасић
 

Back
Top