Studentski meni

guitarrr_babe

Domaćin
Poruka
4.383
Nema se vremena, spremaju se ispiti, keva na godišnjem odmoru u Tunisu, imaš jedan sat da spremiš, jedeš i opereš sudove. A da to ne bude pomfrit i krmenadla. Predlozi?

Moja nova izmišljoncija (na kojoj živim već par dana):

Šarena tunjevina
(za dvoje)

Potrebno:
roze - konzerva tunjevine u ulju
zeleno - grašak (oko pola kese smrznutog)
narandžasto - šargarepa
belo - malčice celera
ljubičasto - crni luk (ali onaj ljubičasti :-D)
crveno - moj favorit je crveni pasulj iz konzerve (oko 60 kinti u Maksiju) i to recimo pola konzerve, sa sve sokom

Opcionalno:
žuto - šačica kukuruza šećerca
žuto2 - kolut ananasa (sa malo soka)
narandžasto2 - četvrtina breskve

Na malo ulja iz tunjevine propržiti luk, dok ne postane providan. Izručiti sve ostalo (sem tunjevine, i pasulja) u tiganj. Povrće i voće će da pusti vodu, i kada ona ispari, dosuti onaj "sokić" od pasulja (umesto njega možete staviti ili sokić od ananasa, ili supu, ili samo vodu sa vegetom), posoliti i dinstati još nekih petnaestak minuta, dok sve povrće ne bude gotovo (ja volim kada je šargarepa malo krckava, ako vi volite baš skuvanu, poklopite, nalijte ponovo i dinstajte još koji minut), i kada sva voda ispati, ubacite tunejvinu i pasulj, držite još minut na vatri, i - prijatno!

Izgleda diiiivno i šareno.
 
kineski crveni kupus

propržiti pola glavice crnog luka i u to ubaciti pola glavice crvenog kupusa seckano na kocke, i šargarepu (ja volim onako kineski seckanu na štrafte). pržiti uz stalno mešanje nekih 10ak minuta dok kupus ne promeni boju (potamni). naliti supom ili samo povegetisanom vodom i soja-sosom i dinstati još 10ak minuta, dok ne nestane onaj ukus svežeg kupusa. kupus gotov!
opcionalno: dodati kuvane makarone, kuvano mesance ili bilo koje povrće po ukusu. može i sve zajedno!
 
meso sa šljivama i konjakom
(nije toliko bizarno koliko zvuči)

uzeti komad mesa (valjalo bi da bude crveno meso, tipa teletina, junetina, ne mora da bude neko ekstra kvaliteta kao biftek), ne isečen u šnicle, nego onako strejt iz mesare (keve to obično imaju u zamrzivačima), staviti u posudu (one od porodičnih sladoleda su najbolje za to) i naliti konjakom, recimo tri čašice ili malo više, i soja-sosom, i ubaciti 4-5 šljiva isečenih na veće kocke u to. poklopiti i ostaviti u frižideru 10ak minuta da odstoji. zagrejati ulje i sručiti sve (meso i prateće detalje) u šerpu. poklopiti i skloniti maloletne ukućane od šporeta jer alkohol počinje da isparava. nalivati vodu po potrebi i sve vreme držati poklopljeno. trebalo bi da bude gotovo za nekih pola sata, sočno, mekano i šljivasto!
prijatno!
 
Ehej, svaka cast za sarenu tunjevinu :)

Ja pravim nesto slicno - uz grasak, kukuruz, kuvanu krtolu na salatu i vino :) milina.

Jednom sam kupila ribu al' mi je trebalo gadno dugo samo da je ocistim (i umalo se raskrojih nozem od nervoze da ne zakasnim na predavanje) pa sada uzimam one filete.

Njam, njam...
 
Ја сам ових дана правио рааазне џемовеее и мармеладе!
Шипурак,Шљива,Трњина
Пошто ми је требало јавно мњење да проверим квалитете поделио сам другарима и другарицама по теглу и сад очекујем резултате
 
Ja sam trazila od Duska da mi sredi za dom pre nego za stan a jedan od razloga je bio i taj sto sam htela da jedem malo, jedan period u zivotu, tih 5 godina, i kuvanu hranu u sudentskoj menzi, jer moja mama kuva ali uopste ne zna da sprema jela, sva kuvana jela koja ona spremi nemaju ukus. A ja stvarno ne kuvam jela, to mi se ne svidja da radim.Svidjalo bi mi se kad bih pravila po receptima razne specijalitete, ali za sve te sastojke koji bi mi trebali treba vreme da se nadju po prodavnicama i marketima, i onda, ja dok kupim jedno, do sledeceg dana, kad bi trebalo da kupim drugo, ja potrosim sve pare, a to sto sam kupila spremim na neki drugi nacin i pojedem, pa moram sve ponovo.
 
treba ti 45 minuta vremena
300 gr mlevenog mesa
tomatino
beli luk
crni luk
zachin C
shargarepa
100 gr maslnki
biber
so
bosiljak
maslinovo ulje

i imas bolonjeze sos
sas shpagete

1 l crnog vina

kada sve to napravish pozovesh me
broj ti je na pp :lol: :lol:
 
treba ti 45 minuta vremena
300 gr mlevenog mesa
tomatino
beli luk
crni luk
zachin C
shargarepa
100 gr maslnki
biber
so
bosiljak
maslinovo ulje

i imas bolonjeze sos
sas shpagete

1 l crnog vina

kada sve to napravish pozovesh me
broj ti je na pp :lol: :lol:


Aaah, ne pocinji sa tim, molim te :)

Kada sam gladna nemam zivaca mjerit 100g ovog ili onog ili dodavati mrvice tu i tamo.

Shpagete, sve dok su kuvane, jestive su 8-) sa sosom ili bez, ala studentski
 
bajat hleb se isece na kriske i poredja u podmazan pleh. proprzi se mleveno meso ( koliko para, toliko mesa) sa seckanim crnim lukom i stavi se preko hleba. preko toga se opet poredja hleb. umutiti 2 jaja i pavlaku i preliti preko hleba. peci u zagrejanoj rerni 15-25 min. moze da se stavi i rendani kackavalj, a i ne mora. super je!
 
"studentski meni"

meni ovo zvuci da mora da bude pre svega brzo i udobno za spremanj, da se na prlja mnogo sudova, a da ipak naginje na Zdravu stranu :)
Ok, svi znamo da su nephonda vlakanca, proteini, i da su nam suvisne masti, seceri, .......
Za sportiste i devojcice:
pilece belo meso
uzmes prsa, moze i pozeljno je zbog racionalizacije vise komada, posolis, i stavis u posudu koju mozes lepo da zatvoris.
Sve to mariniras jogurtom i maslinovim uljem. Moze da stoji vise dana, a ti danas uzmes jedan file, sutra drugi, i svaki sledeci je sve meksi :)
Marinirani file bacis na teflon, dolijes savim malo vode, prodinstas, i zapeces. Kako je meso bilo u jogurtu, bice sasvim meko i socno. Ja uvek dodam i chili, koriander, curry,... ko voli spicy, po volji :)

Uz to spremis tikvice na "studentski nacin"
Iseces po duzini, ne deblje od pola cm.
Bacis na suv teflon, ili bilo kakvu plocu, tiganj, ili "studentsku foliju preko plotne" :), i saaaaaaaaaaasvim malo peces sa obe strane, dok ne dobije one crne plaze, obostrano :)
stavish u posudu, posolis, i poklopis, NE JEDES ODMAH !!!! Moras cekas 15min.
Dakle: piletina i tikvice. Bez masnoce, uklapa se u budget, brzo se sprema, very sportive diet :)

Enjoy :)

ps.
vecernja varijanta podrazumeva ohladjeni chardoney, crne masline...... jooooooj, odoh u kuhinju da budem kreativan :)
 
bajat hleb se isece na kriske i poredja u podmazan pleh. proprzi se mleveno meso ( koliko para, toliko mesa) sa seckanim crnim lukom i stavi se preko hleba. preko toga se opet poredja hleb. umutiti 2 jaja i pavlaku i preliti preko hleba. peci u zagrejanoj rerni 15-25 min. moze da se stavi i rendani kackavalj, a i ne mora. super je!

ovo, i razne varijante na ovu temu smo cesto pravili dok smo studirali :) :) :)
u to vreme se gledali zajedno i filmovi,... pa hladno vince.....
Podseti me na Shoneta koji je sad u Irskoj :)
i stvarno je "studentski" :)
 
krenula nostalgija, izgleda mi :D

evo šta ja imam,

čajniz špagete

mesance (šunka, belo, ili slobodno neko jače mesance, tipa teletina)
šargarepa, celer isečeni na tračice
crni luk
špagete
soja-sos

skuvati špagete, ocediti
ispržiti mesance (ali sečeno na kockice)
u šerpi (u koju mogu da stanu sve one špagete) propržiti (3-4 min) luk, šargarepu i celer
dodati mesance
dodati špagete
naliti soja-sosom, i mešati da se sve sjedini
sve to ostaviti na ringli još 5 minuta

na kraju mogu da se dodaju kockice kačkavalja, da se rastegnu i da sve bude onako žvaćkavo (moj dodatak, Kinezi ne jedu kačkavalj :D)
 
Nego da i ja kao iskusna kuvarica pridodam nešto!
Vako:
Spanać
Spanać oprati, pa obariti u vodi, pa ga izvaditi i sitno iseckati.
U jednu šerpicu prekriti dno uljem, iseckati beli luk I staviti kašiku -dve brašna na dno, dodati spanac u to i mleko. Kuvati dok ne dobije željenu gustinu.

Kad žurim, ispečem sebi jaje na oko uz ovo. Kd ne žurim, ispečem šnicle.
Prijatno!;)
 
novi studentski biser:

narandžasta piletina

pileće grudi
1 šargarepa
1 jabuka (slatka)
1 kisela paprika (crvena, iz zimnice)
senf sa čilijem ili običan senf i aleva paprika)
pileće grudi premazati senfom sa čilijem (može i obični senf, ali ovaj je narandžast i ljutkast, ali nije mnogo ljut, suitable for children) i ostaviti ga tako dok se vi bavite drugim stvarima, a to su - seckanje 1 jabuke (slatke), 1 kisele paprike (crvena lepo izgleda) i 1 šargarepe, na komadiće po želji. Na malo, malčice (teflon, po mogućstvu) ulja zagrejete tiganj na najjače i pržnete jabuku i šargarepu. onda se dodaje piletina i prži se nekoliko minuta. zatim se dodaje paprika, pržne se još malo i, ako pilence nije gotovo, prodinstajte još malo (taman da se voće i povrće "poveže").
ovako dobijena piletina je relativno neslana, tako da, ko voli i sme da jede slano, može tamo uz senf da premaže pilence i sa malo soli.

njam!
prijatno!
 
...ovo je neka italijanska salata, super je:
200g pirinca - skuvati
150g tunjevine
100g sunke - iseckati kockice
paket virsli - izrezati na listice
nekoliko kiselih krastavaca - iseckati na listice
masline punjene paprikom
nekoliko paprika u ulju ili kiselih - i to seckati
100g ementalera - kockice
saka graska
1 limun, ulje, biber i so
 
Moj "hit" iz studentskih dana (pored palačinki ;)), bile su špagete "šta trenutno imamo u frižideru".
Pošto nismo voleli slaninu, a tata nam je uvek pakovao neku koja je "jako lepa", obično je ona ostajala poslednja. Često se moglo pronaći i nekog sira (bilo da je topljeni za mazanje ili neki beli - tvrde smo uvek prve pojeli ;)), ostaci pavlake ili (i) jogurta, možda čak i jaje :D.
Slaninu iseckam najsitnije, propržim da lepo krcka, sir dobro izgnjavim, dodam sve ostalo, lepo promešam. Skuvane špagete (ili bilo koje makarone) najpre jako kratko spustim u slaninu (prethodno odlijem višak masnoće), dodam onaj preliv i sve lepo izmešam.
Istim "nadevom" mogu da se filuju i palačinke.
Varijacije su, naravno razne, ukoliko ima još nečega...
 

Back
Top