Sistem vrednosti

  • Začetnik teme Butterflies And Hurricane
  • Datum pokretanja
Divlja u pravu si,. Malo sam loshe formulisala pitanje. Vishe se odnosi na drugove, poznanike, jer prijatelja imamo samo par, i jasno je da smo ih potpuno prihvatili.
Shto se tiche tudjih mana, jako sam tolerantna (sem u sluchaju kad je moj dechko u pitanju :lol: ), jer polazim od toga da svako ima svoj losh period u zivotu kada je nezadovoljniji, i kada te mane bash dolaze do izrazaja, tako da mogu da ih tolerishem, ukoliko me naravno ne ugrozavaju. Ili na lep nachin skrenem nekom paznju.

Ne volim kad ljudi nekome lupaju etikete (obichno na osnovu utiska)...Od toga se bash uzasavam...jer to obichno bude projekcija sopstvenih loshih osobina na nekog drugog....
 
@Episkop i moje srce

U isto vreme smo spomenuli iste stvari. Mislim da jako chesto ljudi osudjuju kod nekog drugog neshto shto i oni sami rade, ali je dobro biti svestan tog mehanizma. Samim tim prag tolerancije prema drugima raste, a mi sami uvidjanjem sopstvenih mana, ispravljamo iste...
 
moje srce:
e, ovakvi ljudi nikada ne bi mogli da mi budu prijatelji. znam ih par, i ne podnosim te dvojne arsine - blag prema sebi strog prema drugima...
episkope, nista licno, samo me podseti.
Nije dvostruki aršin. Problem je u tome što je isti aršin. Radim ono što osuđujem. I nisam blag prema sebi. Samo umem da zaboravim da sam ista baraba dok me tako neka stvar ne podseti - a onda se stidim pred samim sobom. Ako ovako nastavimo, završićemo do religioznih pitanja.
 
@episkop: pa to je malo cudno, zar ne? cemu tvoja strogost prema sebi ako ne daje rezultate u akciji (necu uraditi to i to)? da li je to onda nekakv mazohizam?

ovi ljudi na koje si me asocirao su blaaaaagi, blagusni prema sebi... ono, bez blama rade ono za sta bi drugima otkinuli glavu... fuj.

@leptrica: nije mi uvek bolje od ljudi sa kojima se druzim. nekad su teski kao crna zemlja, ali to je u redu. nekada mi ne prija ono sto mi kazu. nekada mi je lose od onoga sto rade (sebi, drugima, meni). ali sam vremenom ja bolja... nego sto bih bila da nema njih.
mislim, ja sam duboko zahvalna svojim prijateljima. malo je onih sa kojima mogu da pricam i delim zivot.
 
Butterflies And Hurricane:
@Episkop i moje srce

U isto vreme smo spomenuli iste stvari. Mislim da jako chesto ljudi osudjuju kod nekog drugog neshto shto i oni sami rade, ali je dobro biti svestan tog mehanizma. Samim tim prag tolerancije prema drugima raste, a mi sami uvidjanjem sopstvenih mana, ispravljamo iste...

U stvari, razlikuju se dve grupe. Ona koja osuđuje i ne vidi da i sama to radi i ona koja se ljuti i vidi da i sama to radi.
Ova prva grupa je izrodila lovce na veštice, moralne sudije, progonitelje i ostale zlikovce.
U ovoj drugoj su ljudi koji bi vremenom, kao što ti kažeš mogli postati tolerantniji.
U mom ličnom primeru to izgleda ovako:
Provalio sam jednom, da se ova moja počela ložiti na nekog lika po imenu U. Fantazirala je malo više o njemu, nadala se čak i nekakvoj realizaciji, već počela da se i pomalo prima u maštanjima. A U. je stvarno fin dečko, mlad, veoma lep, pri tome i obrazovan, pametan itd. I nikako to nisam mogao da joj zamerim. Jer znam da se i meni tako neke misli motaju po glavi, još grđe i sa mnogo manje dobrih razloga.

Ali ono čega sam se sada setio jeste obmanjivanje. Ja sam sklon obmanjivanju, a užasno mrzim da me neko ko mi je blizak obmanjuje. Za to se baš ljutim.
 
Ja kapiram Episkopa. Realno je da smo svi mi u nekoj manjoj ili vecoj meri, i u nekom momentu zivota licemerni. Svako od nas je bar jednom slagao za neshto (pa makar i zbog toga da bi zashtitio nekog drugog), ali zaista jeste bitno da su namere dobronamerne.
Vrlo poshtujem ono shto je on napisao, iako se nisam ni priblizno nashla u pozitivnim osobinama koje je opisao.Karakterno sam sasvim drugachija.

Takodje mislim da chiovek treba da bude strog prema sebi, jer je to jedini nachin da neke ukorenjene stvari promenish. I ne mislim da je to mazohizam.
Mazohizam bi pre odgovarao profilu osobe koja radi neshto shto je loshe po nju po svaku cenu.
 
@moje srce
Pogledaj ovaj moj prethodni odgovor o dve grupe takvih ljudi. Mislim da sam tu objasnio. Ti si odgovorila dok sam ja kucao taj post.

Butterflies And Hurricane:
Da li smatrate da vashe drushtvo pozitivno ili negativno utiche i na vas?
I koliko vam je to bitno u druzenju?
Nda, kada god bih osetio da neki ljudi utiču loše na mene, brzo bi ih napustio.
Tako sam i izgubio nekoliko prijatelja sa kojima sam doživeo i lepe i važne trenutke.
 
Че Гевара:
Oni koji se bave nekom vrstom umetnoscu (knjizevnoscu,muzikom,slikarstvom),jer nekako imaju najcistiju dusu...

I ja takvih imam pregrsht, s tim shto su takvi profili lichnosti dosta neodgovorni i prema sebi, tako da ne mozesh bash da rachunash bash uvek na njih...
S druge strane, istina je za chistocu dushe.Zbog toga ih jako cenim i volim, i na kraju krajeva zato su tu...
 
Butterflies And Hurricane:
Takodje mislim da chiovek treba da bude strog prema sebi, jer je to jedini nachin da neke ukorenjene stvari promenish. I ne mislim da je to mazohizam.
Mazohizam bi pre odgovarao profilu osobe koja radi neshto shto je loshe po nju po svaku cenu.
pa on ne rece da hoce da se menja... samo da radi stvari drugim ljudima, koje ne voli da se njemu rade, ali je eto svestan i zali (?) zbog ucinjenog... zato sam pomenula mazohizam.
koliko sam razumela sta covek prica, na kraju stoji samo povecan stepen tolerancije kada druga osoba uradi nesto njemu neprihvatljivo, a nikako promena sopstvenih dela.
 
moje srce:
pa on ne rece da hoce da se menja... samo da radi stvari drugim ljudima, koje ne voli da se njemu rade, ali je eto svestan i zali (?) zbog ucinjenog... zato sam pomenula mazohizam.
koliko sam razumela sta covek prica, na kraju stoji samo povecan stepen tolerancije kada druga osoba uradi nesto njemu neprihvatljivo, a nikako promena sopstvenih dela.

Ja cenim shto je on bio iznad svega vrlo iskren. Iz njegovog teksta je jasno da je uvideo i neke svoje mane, i ja verujem da ne mora ni da pishe da hoce da se menja, jer je to sasvim jasno. Priznavanje neke mane sebi je dobar put za ispravku iste. Ja mu za to skidam kapu.
 
Auuu opet inspiracija... :lol:

Jel vishe volite da su vashi prijatelji "mocniji" (pametniji, uspeshniji, sposobniji...itd) od vas, ili da su slabiji, i zashto?
 
Butterflies And Hurricane:
...i ja verujem da ne mora ni da pishe da hoce da se menja, jer je to sasvim jasno. Priznavanje neke mane sebi je dobar put za ispravku iste.
okej, meni nije jasno. zato sto znam sve svoje mane, i nijednu jos nisam ispravila. samo sam naucila da zivim sa njima.

a sad jedno pitanje - sta raditi u slucaju da partner ili prijatelj od vas ocekuje da se ponasate prema njemu na nacin koji je za vas los?
na primer, vi ste direktni i iskreni, a prijatelj radije zeli da bude obmanut, zarad ruzicaste vizure?

-------------------------------------

verujem samo u bliske odnose ravnopravnih.
 
moje srce:
pa on ne rece da hoce da se menja... samo da radi stvari drugim ljudima, koje ne voli da se njemu rade, ali je eto svestan i zali (?) zbog ucinjenog... zato sam pomenula mazohizam.
koliko sam razumela sta covek prica, na kraju stoji samo povecan stepen tolerancije kada druga osoba uradi nesto njemu neprihvatljivo, a nikako promena sopstvenih dela.
Izvini, ja nisam bio precizan, nisam jasno rekao da hoću to i da promenim.
Znaš kako to ide, čovek da bi promenio neku svoju manu, mora prvo da ukapira da je ima.

A i onda kada promeniš, opet bolje razumeš one koji su sa sličnim manama. A sve to skupa, nema veze sa mazohizmom. Unutrašnje drame, moralni konflikti - sve je to normalno za jedno ljudsko biće. Kroz to prolazimo celog života. Neko hoće da bude bolji, jer mu je žao onoga što čini. Neko ne podnosi takav prigovor savesti i pokušava da je ućutka i da čini još gore. Rekoh ja, otići ćemo u religiju...

Ali, i za te promene treba nekada snage i volje. I jednog i drugog. Zato te kvalitete tako izuzetno cenim. Mislim da su deficitarni, da smo generalno, dakle u proseku, mi ljudi izuzetno slaba bića. Bar znam za sebe da ja jesam.
 
moje srce:
okej, meni nije jasno. zato sto znam sve svoje mane, i nijednu jos nisam ispravila. samo sam naucila da zivim sa njima.

a sad jedno pitanje - sta raditi u slucaju da partner ili prijatelj od vas ocekuje da se ponasate prema njemu na nacin koji je za vas los?
na primer, vi ste direktni i iskreni, a prijatelj radije zeli da bude obmanut, zarad ruzicaste vizure?

-------------------------------------

verujem samo u bliske odnose ravnopravnih.

Ja imam slichnu situaciju sa svojim najblizim prijateljima. Prebacuju mi da nisam "kolegijalna" i sasvim su u pravu. Sve se uglavnom svodi na moju sebichnost, i ne - obracanje paznje na tudje zelje. I iskreno, iako sasvim put u sebi kipim kad dobijem pridike, progutam knedlu, i zaista se trudim da se promenim. I zahvalna sam im na tome shto mi skrecu paznju.

Za partnerske odnose ne bih znala shta da ti kazem, jer nisam bash najbolje razumela shta si htela da kazesh. Diretnost i iskrenost trebaju da se cene, ali ukoliko je upucena u pravo vreme, i na pravi nachin. Jel on od tebe trazi da mu uvijes istinu , ili da ga lazesh?
Ps. nisam sigurna da sam te razumela...
 
Butterflies And Hurricane:
Jel vishe volite da su vashi prijatelji "mocniji" (pametniji, uspeshniji, sposobniji...itd) od vas, ili da su slabiji, i zashto?
Savršeno mi je nebitna moć. Na to sam se do sada (da ne prizivam đavola) pokazao imunim. I pokušavali su da me kupe sa moći, ali se nisam dao. Hteli su da me uvrste u tako neku virtuelnu elitu, blizu njih, čak me i uvrstili, ali me nisu kupili. Te su mi stvari savršeno nebitne.
 
Episkop:
Izvini, ja nisam bio precizan, nisam jasno rekao da hoću to i da promenim.
Znaš kako to ide, čovek da bi promenio neku svoju manu, mora prvo da ukapira da je ima.

A i onda kada promeniš, opet bolje razumeš one koji su sa sličnim manama. A sve to skupa, nema veze sa mazohizmom. Unutrašnje drame, moralni konflikti - sve je to normalno za jedno ljudsko biće. Kroz to prolazimo celog života. Neko hoće da bude bolji, jer mu je žao onoga što čini. Neko ne podnosi takav prigovor savesti i pokušava da je ućutka i da čini još gore. Rekoh ja, otići ćemo u religiju...

Ali, i za te promene treba nekada snage i volje. I jednog i drugog. Zato te kvalitete tako izuzetno cenim. Mislim da su deficitarni, da smo generalno, dakle u proseku, mi ljudi izuzetno slaba bića. Bar znam za sebe da ja jesam.


Regija jeste usko povezana sa psihologijom, ali mislim da se ova tema moze gledati sasvim lepo i sa stanishta psihologije.
Znamo svi shta ce da nastane ako se spomene religija, a onda cemo odstupiti skroz od sushtine...
PS . ne znam za vas, ali ja bash uzivam vecheras u ovoj prichi sa vama...:)
 
moje srce:
sta raditi u slucaju da partner ili prijatelj od vas ocekuje da se ponasate prema njemu na nacin koji je za vas los?
na primer, vi ste direktni i iskreni, a prijatelj radije zeli da bude obmanut, zarad ruzicaste vizure?
Dobro pitanje.
Mislim da u slučaju tako nekih nepomirljivih razloga, od bliskog odnosa ne treba ništa da ostane. Tu ruže ne cvetaju.
Jer nije poenta ni u tome ko je u pravu, ili ko je ispravan, već da li ima zajedničkog jezika ; da li postoje međusobni odgovori na potrebe druge strane, da li ima mogućnosti i za davanje. Kada takvih stvari nema, džabe.

I inače mislim, da je za jedan takav odnos potrebno deliti isti sistem vrednosti.
 
Episkop:
Savršeno mi je nebitna moć. Na to sam se do sada (da ne prizivam đavola) pokazao imunim. I pokušavali su da me kupe sa moći, ali se nisam dao. Hteli su da me uvrste u tako neku virtuelnu elitu, blizu njih, čak me i uvrstili, ali me nisu kupili. Te su mi stvari savršeno nebitne.


Moc je shirok pojam. Nisam mislila na materijalnu moc, vec na duhovnu moc. Mozesh da je nazovesh kako god hocesh. Znachi pamet, sposobnost, i pregrsh dobrih osobina...
 
Butterflies And Hurricane:
Regija jeste usko povezana sa psihologijom, ali mislim da se ova tema moze gledati sasvim lepo i sa stanishta psihologije.
Znamo svi shta ce da nastane ako se spomene religija, a onda cemo odstupiti skroz od sushtine...
Slažem se. Samo mislim da je lako odstupiti od suštine, ukoliko se religije dohvate podjednako neupućeni religiozni fanatici i ateisti. Takvih je većina, te bolje da ne.
PS . ne znam za vas, ali ja bash uzivam vecheras u ovoj prichi sa vama...:)
Ista stvar i sa ove strane. :)
 
moje srce:
pa, da ga lazem. to jest obmanem. ili precutim...

ali manimo se mog konkretnog primera, pitanje je da li vam se desavalo da je za nekog vama bliskog pozeljan oblik ponasanja nesto sto je vama nemoralno?

Uf...ne znam shta bi ti rekla a da pritom iskljuchim totalnu subjektivnost. Ja podrzavam totalnu iskrenost, ma shta da je u pitanju. I mislim da je ona jedna od bitnijih stvari u odnosu. Jer chak i na taj nachin uchimo da prihvatamo nekog.

@Episkop
Mislim da se zajednichki sistem vrednosti gradi vremenom. Ljudi vremenom postaju slichni jedno drugom. Mislim da je za pochetak dovoljno da je sistem vrednosti slichan.
 
moje srce:
pitanje je da li vam se desavalo da je za nekog vama bliskog pozeljan oblik ponasanja nesto sto je vama nemoralno?
Jeste dešavalo mi se.
Ovde ću se usuditi da ne iznosim svoje, već mišljenje Marka Tulija Cicerona. On je u svom tekstu, pod nazivom "O prijateljstvu" smatrao da čoveku taj moral mora bit važniji od prijateljstva i to ilustrovao nizom primera. SMatram da je čovek u pravu, jer u osnovi smatram da čovek mora da radi samo ono u šta veruje, kao što sam već gore rekao.
 

Back
Top