Simulirana realnost

entropy

Zainteresovan član
Poruka
112
Simulirana realnost(pri tom se ne misli na virtuelnu realnost) je ideja da realnost može biti simulirana, najčešće se misli kompjuterski simulirana, do stepena da se ne može razlikovati od "prave" realnosti. Takva simulirana realnost bi sadržala samosvesne umove koji neznaju ili nemogu da saznaju da žive unutar simulacije. U svojoj jačoj formi ova hipoteza tvrdi da i mi sami živimo u simulaciji.

Ima i ozbiljnih radova na ovu temu:

http://www.simulation-argument.com/simulation.html
(BY NICK BOSTROM Department of Philosophy, Oxford University)

A pitanje je ako stvorimo simuliranu realnost, ne može se pouzdano reći da ljudi koji startuju simulaciju nisu i sami simulacija, kao i da tvorac njihove simulacije nije sam simulacija i tako u beskonačnost? Odnosno da li i sami ne živimo u simulaciji?
O tome i raspravlja Nick Bostrom u svom radu. Inače naišo sam na mnogo radova na ovu temu i to na prestižnim univerzitetima.
Zanimaju me Vaša mišljenja. Pogotovo me interesuju mišljenja fizičara i programera na ovu temu.

Pozdrav.
 
Pa mogo je da bude.
Proximo nije matrix. Na matrixu imamo već postojeće ljude prikačene na simulaciju ovde ih sami generišemo.

Secam se da sam citao u jednoj knjizi:" Sofijin svet", o jednom interesantnom razmisljanju. Ne mogu tacno da se setim da li je pisac pripisao njoj ili nekom od ranijih filozofa. Stvarnost koju mi poznajemo moze biti izmisljena. Kao sto mi sami imamo san, sanjamo druge ljude i dajemo im razlicite aktivnosti i razmisljanja takodje je moguce da i sami smo deo necijeg sna. Kada hodamo putem i zapnemo za kamen, nije pravo pitanje da li postoji kamen vec da li postji noga?;-)

U sustini sve je ovo igra materije i energije i mi kao ziva bica smo samo jedna od manifestacija. Na osnovu string teorije prava stvarnost i sve oko nas pa cak i atomi i njihovi konstituenti su sacinjeni od vibrirajucih struna energije tako da i ovaj signal koji nosi moj post, moja ruka koja ga pise i moja svest koja diktira bi predstavljalo samo manifestaciju tih struna u jednom visokoorganizovanom nivou. Cisto da neki nebi izvrnuli moje reci, visokoroganizovani nivo je takav za nasu percepciju jer nasi konstituenti su definisani da razumeju odredjen leve te manifestacije. Mi vidimo i jasno opazamo sebe i svet oko nas ali to nikako ne znaci da vidimo i ono sto je izvan granica nasih mogucnosti opazanja.
 

Back
Top