O LEPOTI

Estetika je, od antike, pa do sad, pokušavala da definiše pojam lepote i odredi njene kanone. Usko povezana sa sociologijom, teorijom i istorijom umetnosti, filozofija lepog je evoluirala ali ni do danas nije objasnila merilo lepote. Estetska formulacija lepog još uvek ne postoji. Sve je stvar ukusa.
Rubens je debele žene smatrao lepim.
Botičelijev ideal lepote bila je Venera, koja se rađa iz pene – izduženog, setnog lika i krupnih očiju.
Karavađo je lepotu našao u Meduzi.
Bodler je ispevao himnu o lepoti:
Da li dolaziš sa neba ili iz pakla, zar je važno,
Lepoto! Ogromno čudovište, zastrašujuće, nevino!

S jedne strane - "anđeoska" lepota, oličena u svetačkom miru i blagosti, gotovo neljudska i nadasve aseksualna, jednoobrazna u svojim proporcijama, pogledima, osmesima itd. (ovde mislim na slikarstvo.)
S druge strane, prokleta lepota - karakteristična za Satanu iz Miltonovog "Izgubljenog raja", iz Bajronovog "Manfreda", Vajldovu "Sfingu", Sadovu "gospu od bola" itd. Vampirice, kurtizane, grešnice, đavo i ostali zemaljski i nezemaljski likovi nose atribute istovremeno lepog i užasnog.
No, pošto je shvatanje lepote indvidualan čin, onda ću ja reći da je ljudska lepota univerzalna harmonija forme i sadržaja: moj, sasvim lični kanon forme, tj. ljušture, plus sistem duhovnih vrednosti i vrlina. Takođe, različitost. Jednoobraznosti, ili estetske prenaglašenosti – bilo u umetnosti, bilo u našem, "opipljivom svetu" – ne smatram lepim.
 
Da je ovo savršen svet bila bi važna unutrašnja lepota , a pošto nije shvatamo da smo zaljubljeni tek kada nam postaju najlepši detalji nedostatci naših partnerki
 
STA JE LEPOTA I KAKO JE DEFINISATI... DA LI JE NESTO SVIM ALI BAS SVIM LJUDIMA NA PLANETI LEPO... AKO JESTE-STA JE TO ILI STA BI TO MOGLO BITI... NE MISLIM SAMO NA FIZICKU LEPOTU... LEPO JE VIDETI I LJUBAV U NECIJIM OCIMA, ALI DA LI JE KOD SVIH NAS TO TAKO... OCIGLEDNO JE DA JE COVEK KROZ ISTORIJU LEPOTU DEFINISAO NA DRUGACIJE NACINE I DA JE SVAKA KULTURA PONAOSOB IMALA SVOJE TAKO RECI ``DEFINICIJE`` TOGA STA JE LEPO A STA NIJE. VOLELA BIH DA MI KAZETE NESTO O DUHOVNOJ I FIZICKOJ LEPOTI...

Lepota je kada postoji simetrija u svemu i kad ništa ne odskače od te simetrije.
 
Питање лепоте често пута је релативно.
Што је за некога лепо за другога је ружно и обратно. Нпр. свака мајка ће рећи да има лепо дете зато што лепота извире из љубави. Дакле, оно што волим, то ми је и лепо.
 
Nekad se covek srami lepote koju je stvorio. U vezi 'kreativnosti' mogu samo reci da je danas stanje uzasno, naprimjer od malena roditelji uce djecu da se osjecaju 'nesposobnom' da nesto stvore, daju itd.. vec samo da primaju. To kao da ih prilagode 'potrosackom drustvu'. I tako danas imamo ljude koji su nezadovoljni iako imaju televizore klime itd. a kojima je dosadno iako imaju dje da se zabave.

Skole isto tako... kasnije sefovi koji traze ljude skromne ni po cemu posebne i neoriginalne.. sto se tice 'kreativnosti' stanje je gore nego za vrijeme feudalizma.
 
Hmmm....
Svakako da mi gradimo sopstvenu predstavu o lepoti s`obzirom na sredinu u kojoj smo odrasli i u kojoj zivimo i u kojoj cemo umreti,s`obzirom na socijalne,ekonomske,kulturoloshke,religijske i ostale uticaje......
E sad,daleko je teze doci do odgovora,shta je lepota uopshte?Ko moze da odgovori na pitanje shta je dobar,a shta losh ukus?Kako se to odredjuje?Kao shto je devojka koja je postavila temu rekla....svako DOBA ima svoju predstavu o lepoti.....svoju SVEST o lepoti
No,shto se tiche samog choveka i lepote njega kao pojedinca,mogu ovo napisati:
Kada se rodimo,mi smo blaga mutacija nashih predaka,samim tim sasvim nova jedinka...sa neponovljivom kombinacijom fizichkih osobina....jer nishta nije indentichno u prirodi....No,tu nashu spoljashnost,nash eksterijer drzi upravo ona unutarnja struktura...enterijer nasheg bica,nasha lichnost,koja se upravo gradi na nashem odnosu prema spoljnim uticajima,prema drugim ljudima i prema sebi.......
Zato imaju pravo svi koji govore da je taj unutarnji sklop najbitniji,jer se lichnost temelji na moralnim,kulturoloshkim,etichkim i dr. osobinama..a lepota same fasade je samo iluzija,koju ce vreme pregaziti....
Sve u svemu...jedan post nije dovoljan da bi se sve objasnilo.....mislim da chovek treba stalno da uchi,da radi,da istazuje...da posmatra zivot i stvari oko sebe otvorenog,analitichkog,kritichkog uma......da se preispituje,da se trudi,da nesebichno daje i prima..... i samo tada kada je njegovo bice stalno uposleno,kada je kreativan....bice sigurno prelep!!!
 
@Black Hole Sun

Doista zanimljivo razmishljanje.

O estetskoj lepoti imam jedno drugo razmishljanje, drzhim do toga da je samo drushtvo predodredilo neke lepotice za takve, nametanje te lepote je neshto sa chime smo svakodnevno suocheni, od izbora za miss do obichnog izbora za partnera. Oni umniji svoje partnere biraju da bi zasitili neke druge nagone osim onih sexualnih dok se oni da ne kazhem maloumni vec oni mozhe se reci obichni ljudi svoje nagone ogranichavaju na sexualne te im je lepota veoma ogranichena misao jer se svodi samo na velichinu sisa i oblik dupeta. Naravno to shta prepoznajemo kao lepotu zavisi i od nachina odrastanja, vaspitanja, lichnih iskustava, frustracija i niza drugih razloga koji samo nagoveshtavaju shta je lepota.

@ Jovana 91

Samim ovim si ogranichila svoj um na to da se lepota ne mozhe definisati, tako da u ovom sluchaju ispada da si sopstvenom osudom upravo sebe osudila ;]
 
Nuwanda...hvala na pozitivnom komentaru...osokolio si me na drugi (poduzi)post o lepoti, hehehhe...
Ako vec govorish o izboru partnera......dopasti se nekom ili ne...biti ``lep`` nekom ili ne..( a o ljubavi da ne govorim)..to je isto pitanje za duzu raspravu.Mi zivimo u kupoholicharskom,materijalnom,brzom,tehnoloshi ekspanzivnom itd. vremenu..(sada govorim o ljudima koje taj uticaj zahvata)..U takvom dobu potroshachke groznice,retko shta se istinski ceni......a posebno ne, istinska lepota koja ne moze tek tako da se nadogradi (kao pomenuti ekstremiteti).A ljudi uplasheni da ce biti zapostavljeni u celom tom metezu ne chekaju da u njima sazru vrline,moral,da se razviju talenti,da se iskuje neko savesno i svesno razmishljanje i mishljenje....(duboke misli se radjaju u tishini i spokoju,a ne haosu i metezu,I think..)......Ne stanu da sazvacu taj ciklon utisaka...vec uplasheni da ce ostati usamljeni,jurishaju onako sumanuti i maskirani u zivot i lepe se za prve utiske......za lazni sjaj,lazne osmehe,prazne,kloparajuce razgovore,histerichni smeh,lazna medjusobna odobravanja.....bjutavu i gorku ``lepotu``.LJudi se tada ocenjuju kao potencijalni objekti plitkih zelja,a lako mogu biti zamenjeni nekim drugim objektom,koji je vishe `kupio`` paznju odredjene osobe...... lepota....tako plitka i beznachajna.....i sushtinski osiromashena u takvoj kombinaciji.
.Naravno da ne govorim u globalu...daleko bilo....ali je shteta kada postoji bilo kakav postotak takvih ljudi....shteta zbog njih samih....jer su sebe ogranichili sobom ,umesto da budu oslobodjeni...Mislim da u ljudima postoje nesluceni predeli...verujem da je tako....i ako chovek ne oslobodi sebe,ne srushi svoje barijere,ne prosheta svim svojim livadama i kaljugama...ne popenje se na svoje planine i ne zadje u najdublje jame....bice zaista izgubljen u sebi samome,u stalnom mraku.A chovek koji nije istrazio i upoznao sebe,nece umeti da vidi nishta U drugome....osim onoga NA njemu.....e ako to ne dolazi u sjajnom pakovanju,nece chak ni to videti......i tako.....poz.
:shock::oops:
 
Upravo,zato npr. neko vidi ljepotu u skromnom idilicnom zivotu u porodici,a neko u raskalasnom,bogatom,bez ikakvih sustinskih vrijednosti...

A zasto bi neko ko je bogat, ili raskalasan, ili ... morao biti i "covek bez vrednosti"? Znam recimo mnogo bogatih i raskalasnih popova, koji tvrde (dali imaju ili ne, ili misle da imaju a neznaju da nemaju - to stvarno neznam) da imaju neke svoje vrednosti?
 
A zasto bi neko ko je bogat, ili raskalasan, ili ... morao biti i "covek bez vrednosti"? Znam recimo mnogo bogatih i raskalasnih popova, koji tvrde (dali imaju ili ne, ili misle da imaju a neznaju da nemaju - to stvarno neznam) da imaju neke svoje vrednosti?

Pa to je njihovo umisljanje...
Zato sam napisala da je ljepota ono sto zelimo da vidimo...svako ima svoje misljenje,stav o tome sta je lijepo,duhovno i estetski.
Nekome je lijepo da se drogira ili napije...nekome je lijepo da nosi samo firmirano,a neko ne vidi ljepotu u tome.
O tome pisem.Izgleda mi treba blok i bojice da nacrtam i obojam...
 
Zato sam napisala da je ljepota ono sto zelimo da vidimo...
Ono što želimo da vidimo zove se želja... a ne ljepota.
...može neko željeti da vidi nešto vrlo ružno (mjereno po njegovom ukusu i shvatanju lijepog/ ružnog)... baš zbog toga što je vrlo ružno... pa činjenica da to ružno hoće neko da vidi ne čini to ružno lijepim...
 
Sve je lepo. Lepa je planina sa snežnom kapom; lepi su potoci i reka što se slivaju niz nju; lepa su travne kose što je pokrivaju; lepo je svako drvo u šumi na njenim padinama, lepa je svaka zverkica u njenim njedrima; lepo je sunce što je obasjava; lepa je mesečina što je miluje; ...
(To be continued).
 
A ljudi uplasheni da ce biti zapostavljeni u celom tom metezu ne chekaju da u njima sazru vrline,moral,da se razviju talenti,da se iskuje neko savesno i svesno razmishljanje i mishljenje....(

Upravo tako, taj pritisak uvek prevagne. Mislim je to jedan od uzroka propasti danashnjega drushtva, jedan ali ne najbitniji.

E, sad. Znate kako ja sam reklo bi se emotivno istroshena osoba, lepota vidim retko gde, a u stvari je vidim onamo gde bih zheleo, ali to nije umishljanje, vec shodno nechijem ponashanju, drzhanju u drushtvu hodanja po ulici ja zaista vidim u njemu neku lepotu. Ali ne mislim da je to umishljanje vec stvar nekog lichnog stava o lepoti. Npr. ja vidim lepotu u mojoj povrshinski ogrebanoj TA peci i ne verujem da iko gleda na tu spravo kao neshto lepo... ;] To se ne zove umishljanje.
 
STA JE LEPOTA I KAKO JE DEFINISATI... DA LI JE NESTO SVIM ALI BAS SVIM LJUDIMA NA PLANETI LEPO... AKO JESTE-STA JE TO ILI STA BI TO MOGLO BITI... NE MISLIM SAMO NA FIZICKU LEPOTU... LEPO JE VIDETI I LJUBAV U NECIJIM OCIMA, ALI DA LI JE KOD SVIH NAS TO TAKO... OCIGLEDNO JE DA JE COVEK KROZ ISTORIJU LEPOTU DEFINISAO NA DRUGACIJE NACINE I DA JE SVAKA KULTURA PONAOSOB IMALA SVOJE TAKO RECI ``DEFINICIJE`` TOGA STA JE LEPO A STA NIJE. VOLELA BIH DA MI KAZETE NESTO O DUHOVNOJ I FIZICKOJ LEPOTI...

Verujem da ne postoji nijedna stvar na svetu i van njega koja moze da bude lepa svim ljudima..
Ono sto je jednom coveku lepo, drugom moze da bude ruzno. U tome i jeste cela poenta, svako ima svoju teoriju lepote i ona ne moze da se definise tako da vazi isto za sve..
 

Back
Top