O LEPOTI

Značenje koje ima neka pojava je važnije od same pojave. Čula »dodiruju« svijet, ali ne i njegovu suštinu. Slika svijeta koju nude oči nije slika svijeta koju otkriva duh. Kada zapadnjak vidi Budu da sjedi na lotosovom cvijetu, to ga ostavlja manje-više ravnodušnim. Istočnjak u istoj slici vidi božansku ljepotu – on vidi rascvjetano ljudsko biće. Ljepotu prepoznaje duhom, ne čulom.
 
Meni je covek lep kada mu je lepa dusa.
Kad mu mogu reci da je divan.
Kada je fizicka privlacnost neprimetna pored intelektualne.
...onda sa velikim pravom njemu mogu reci i to
da je najlepsa osoba koju sam ikada videla.
...pa cak i kada sam sebi postaje ruzan i odvratan,
kada se ne ponosi sobom i onime sto je postao ili lako moze postati.
 
Ja mislim da je suđenje o ljepoti ljudi često dosta povezano sa seksom/ ljubavi...
Intelektualna/ duhovna ljepota isto mislim da ima veze sa seksom... tu ljepotu ja zovem još i ljepota/ čistota volje ... koja je često dosta povezana sa inteligencijom...
Dakle, razlikujem ljepotu tijela i ljepotu volje/ duha...
Za privlačnost potrebna su obe ljepote.
Matematički - fizička ljepota je potreban, ali ne i dovoljan uslov za dopadanje... to isto važi i za duhovnu ljepotu...
 
upravo tako :)


Bas sve je "unutra"
Otuda je i ljepota u oku posmatraca
Mozda tebe zanima estetika lepote, pre nego duhovne ekspresije ?
I ja se slažem da je sve unutra. Ali, odakle nam uopšte dolaze predstave o ljepoti? Kako upopšte znamo da je nešto lepo, a drugo ružno? Ima li neki centar u mozgu koji je zadužen za te relacije?
 
Meni je covek lep kada mu je lepa dusa.
Kad mu mogu reci da je divan.
Kada je fizicka privlacnost neprimetna pored intelektualne.
...onda sa velikim pravom njemu mogu reci i to
da je najlepsa osoba koju sam ikada videla.
...pa cak i kada sam sebi postaje ruzan i odvratan,
kada se ne ponosi sobom i onime sto je postao ili lako moze postati.

slazem se sa tim...
takodje, lepe oci su one koje cuvaju unutrasnju mudrost i mir...
kao da gledaju na unutra...
blage, a opet ostre...
 
zena nemoze da bude ruzna, kao sto ni zivotinja nijedna nemoze da bude ruzna, ni muskarac.
Samo sto je neka ljepsa od neke druge, a ruznija od neke pete.

Sto bi rekli srbi bolje grob nego rob. sa tim je sve receno..:)_
 
znaci vec se povodis idejom solarijuma....fino. Sto vise budes i vise razmisljao o solarijumu to ces vise i bolje da znas o solarijumu i moces bolje da doneses odluku dali da odes u solarijum.
 
oces reci da se pise solarium?

taman pomislih da za ovog nepismenog čoveka ima nade, jer je počeo da se interesuje kako se šta piše, kad ono...novi post i novo iznenadjenje. sada piše i dali zajedno umesto odvojeno.uh.nema spasa.
a tek ova priča o lepoti :roll:
katastrofa. šta net trpi to ni moderatori moderatori ne znaju.
 

Back
Top