Finski jezik

U zadnje vreme sam se zainteresovao za jednu hladnu zemlju,a to je Finska.Slusam kako oni pricaju i jezik im je veoma lep jer ima dosta vokala i glasova kao sto su s,p,t,k itd.Zato bih zeleo da naucim njihov jezik.Njegova govornost je oko 6 000 000 ljudi...Da li ima neko da mi kaze dobre sajtove za ucenje ili jos bolje da mi objasni finsku gramatiku i malo vokabular.Hvala! TERVETULOA!!!(DOBRODOSLI)
 
Promena suglasnika (da tako prevedem) je glasovna promena koja se dešava u glagolima i imenicama koje sadrže suglasnike k,p i t ,bilo same,bilo uz neki drugi suglasnik.
Postoje jaki i slabi oblici za svaku grupu suglasnika koji se menjaju u zavisnosti od lica u glagolima i padeža u imenicama. Ovde su navedeni mislim svi (jak oblik - slab oblik) :

kk - k , k - ništa , tt - t , t - d , nt - nn , rt - rr , pp - p , p - v , lt - ll .


Evo,na primer,kako ova glasovna promena izgleda u glagolima. U glagolima prve grupe koji završavaju na dva samoglasnika,infinitiv i treća lica jednine i množine imaju jak oblik,a ostala lica slab oblik.

kertoa (kazati) - infinitiv

prezent:

jednina .................. mnozina

1. minä kerron ............ 1. me kerromme
2. sinä kerrot ........... 2. te kerrotte
3. hän kertoo ........... 3. he kertovat


lukea (čitati)

1. minä luen .............. 1. me luemme
2. sinä luet .............. 2. te luette
3. hän lukee ............ 3. he lukevat
 
Mislim da sam prošle godine čuo da neki tip iz ambasade drži privatne časove preko neke-ne znam koje- škole stranih jezika,ali ne znam da li je to još uvek aktuelno.
 
ok hvala ti puno. ima na internetu objasnjena gramatika na finskom pa se trudim da polako razumem jer koristim on line recnik na engleskom, preporucujem svakom jer je stvarno odlican.
 
To je mukotrpan posao, jer ih ima mali milion. To je jezik sa aglutinacijom i svi se predlozi dodaju na imenicu, tako da ti je to istovremeno i oblik padeza. Zainteresuj se za indoevropske jezike, oni su ti laksi. 8)
 
kako se gradi mnozina imenica ,znam da se dodaje nastavak -t , ali nije svuda tako.i tu dolazi do glasovnih promena,zar ne?

Da,nastavak -t se dodaje za nominativ množine,ali na genitivnu osnovu. A građenje genitivne osnove je opet malo složenija priča...

Navešću neka osnovna pravila za građenje genitivne osnove...

1. Ukoliko se pojavljuju k,p,t dolazi do promene suglasnika pri čemu genitivna osnova može da sadrži i jak i slab oblik - uvek suprotno od nominativne.

jalka - jalat (stopalo - stopala)

2. Ukoliko imenica završava na i,ono prelazi u e (prelazak i u e - bitna glasovna promena)

koipi - koivet (noga - noge) -kombionacija promene suglasnika i prelaska i u e

kieli - kielet (jezik - jezici)

3. Ukoliko imenica završava na n , ono prelazi u me.

sydän - sydämet (srce - srca)

4. Ukoliko imenica završava na l , iza njega se dodaje e

kyynel - kyynelet (suza - suze)

5. Neke imenice koje završavaju na e dodaju još jedno e

koe - kokeet (test - testovi)

Jedna nepravilna množina : veli - veljet (brat - braća).

Napominjem da ovo nisu sva pravila.
 
ako mozes da mi kazes nastavke za padeze?

1. nominatiivi -
2. genetiivi -n
3. akkusatiivi -,-n,-t
4. essiivi -na
5. partitiivi -(t)a,-(t)ä
6. translatiivi -ksi
7. inessiivi -ssa,-ssä
8. elatiivi -sta,-stä
9. illatiivi -an,-en,-on...
10. adessiivi -lla,-llä
11. ablatiivi -lta,-ltä
12. allatiivi -lle
13. abessiivi -tta
14. komitatiivi -ne-
15. instruktiivi -n
 
Probaj jezik Navajo indijanaca. Ja sam ga ucila kada sam bila u rezervatu u Oklahomi sa Dugim noktima, mojim drugarom, koji je poglavica plemena. Jako je bio popularan tokom II sv. rata, jer su ga Amerikanci koristili za sifrovanje. 8)
 

Back
Top