Ambicija... zašto?

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
Ne znam da li je dozvoljeno, ako nije slobodno neka me neko upozori, Episkop, nebitno... izmeniću uvodni post.
Episkop:
Naravno da je svakoj ženi bitnije da voli tog muškarca, nego da on ima keša i nekretnina.

Štos je u tome, što ako nema keša, onda znači da je neambiciozan, lenj, propalica, ostos itd. Nijedna žena koja drži do sebe ne može da voli neambicioznog, lenjog, propalicu, ostosa itd.

I naravno da je ženama bitno da ih taj muškarac voli. Bitno je da od svog keša kupuje im cipelice, tašnice, izvodi na večere, plaća taxi i ostale fore. Ne zato što u XXI veku žena to ne može sebi da priušti (može ona, naravo), već samo zato da kroz takvo trošenje muškarac pokazuje koliko mu je stalo do nje, da mu pare nisu važnije od nje, da je spreman na nenormalnu žrtvu zbog nje i ostali romantični motivi čija je zajednički imenitelj - potpuna predanost i želja za zajedničkim životom hepilieverafter.
Kada sam pročitala ovaj komentar, naravno, najpre me je iziritirao. Onda sam nastavila da čitam i komentare žena sa iste teme http://forum.krstarica.com/threads/165321&page=1&pp=25 gde sam ostala zatečena logikom ovakve jedne izjave, i sama se zapitala šta je to zbog čega toliko cenite ambiciju?! :shock:
Pa bih sada, ovde, to i da vas pitam, da li nalazite u sebi primarni, onaj osnovni razlog zašto vas, valjda, ne privlače muškarci koji nisu ambiciozni ili koji nemaju izraženu želju da zarađuju i poseduju više nego sada.
I, naravno, da li je to uopšte tako u vašem slučaju?
 
Ne volim ljude koji se prepuštaju kolotečini života i uvek se žale kako im nije dobro, a pri tom neće ni prstom da mrdnu. Lenji su. Ne rade. Ne znaju baš puno.

Volim da vidim kada je čovek vredan i korača kroz život tempom koji je sam sebi nametnuo. Ambicija se ne mora prikazati kao loša osobina, već kao sposobnost ilii želja čoveka da sebi obezbedi ugodan život. Šta je tu loše?
 
Mislim da se mešaju neki pojmovi kod nas.
Pošto prosečan čovek sa prosečnim poslom i prosečnim primanjima u Srbiji može da živi samo ispod granica pristojnosti, onda je neophodno da bude "ambiciozan" da bi živeo pristojno. Nije to ambicija koja vodi gomilanju novca i (još manje) nekretnina, jer danas je onaj ko uspe da kupi stan od 70 kvadrata "ambiciozan". Kad bi standard bio takav da ljudi mogu da priušte sebi stan, kola, letovanje, zimovanje, izlaske, odeću i hranu bez grčenja i nadljudskih napora, vrlo brzo bi se ustanovilo da je procenat zaista ambicioznih ljudi veoma mali, i da će retko ko da se žrtvuje da bi imao više od toga.
 
maricicak:
Ja volim muskace koji i kad imaju vise nego sto im je potrebno rade, uvek zele jos.........
Zasto? Da bi ti imala vise?
Ne verujem da je karakteristika koju smatras pozeljnom povezana sa time da su ti muskarci po pravilu zanimljiviji, odmorniji, imaju vise vremena koje bi posvetili tebi, da imaju siroka interesovanja pored svog posla... Ne kazem da ne postoje takvi muskarci, ali sam siguran da ambicija povezana sa poslom nije plus kada je u pitanju posedovanje osobina koje sam naveo.

I sta smatrate ambicijom? Da li je ambicija samo sticanje novca kao krajnji cilj?
Zar nije ambicija ako neko zeli da kao ostvarenje svojih zelja postigne da uziva sa svojom porodicom, da moze da ide na pecanje kad god pozeli, da provodi vreme gledajuci oblake? Zar nije ambicija da neko pozeli da bude dobar roditelj, a da to izvede na ustrb napredovanja u poslu koje donosi u kuci frizider koji sam pravi kockice leda?
 
Ne znam zasto izjednacujes ambiciju sa zeljom za zaradjivanjem novca.
To nisu dve iste stvari: meni jeste vazno da je muskarac (i zena, i svi moji prijatelji) ambiciozan, a da li ima novac je na drugom ili trecem ili cetvrtom mestu. Ambicija je vazna zato sto je pokretac, motor, osoba nekuda zeli da stigne, zeli nesto da uradi - znaci trude se, razvija se, nije staticna... znaci ima neki smisao u zivotu. A ambicije mogu biti razne - da napises roman, da istrcis maraton, da budes roditelj, da imas lep zivot...

Novac jeste vazan, ko kaze da nije.... nije moj istomisljenik :) Ne volim da mi muskarac kupuje cipele ili torbice (ni ne volim torbice) ali takodje ne zelim da zivim lose. Mislim da je fer da se oboje trude da ne budu onom drugom na grbaci. Ako jedan partner zaradjuje vise od drugo, i to je ok... Nebitno,
 
Julian_Duranona:
Zasto? Da bi ti imala vise?
Ne verujem da je karakteristika koju smatras pozeljnom povezana sa time da su ti muskarci po pravilu zanimljiviji, odmorniji, imaju vise vremena koje bi posvetili tebi, da imaju siroka interesovanja pored svog posla... Ne kazem da ne postoje takvi muskarci, ali sam siguran da ambicija povezana sa poslom nije plus kada je u pitanju posedovanje osobina koje sam naveo.

I sta smatrate ambicijom? Da li je ambicija samo sticanje novca kao krajnji cilj?
Zar nije ambicija ako neko zeli da kao ostvarenje svojih zelja postigne da uziva sa svojom porodicom, da moze da ide na pecanje kad god pozeli, da provodi vreme gledajuci oblake? Zar nije ambicija da neko pozeli da bude dobar roditelj, a da to izvede na ustrb napredovanja u poslu koje donosi u kuci frizider koji sam pravi kockice leda?


Pa vidi, mozes da ides na pecanje sa 50 godina, kad odes u penziju. Sta ces tad raditi sem odmarati i uzivati?! A ne zaradjuje on MENI vise, vec svojoj porodici.
A da bio bio dobar roditelj nemoras da imas para, ali moras da se boris. Da ti dete jednog dana ne kaze:''da si vise radio, imala bi....."

Ja volim mocne muskarce, a da bi bio mocan moras biti ambiciozan, moras nesto stvoriti.
 
maricicak:
Pa vidi, mozes da ides na pecanje sa 50 godina, kad odes u penziju. Sta ces tad raditi sem odmarati i uzivati?! A ne zaradjuje on MENI vise, vec svojoj porodici.
A da bio bio dobar roditelj nemoras da imas para, ali moras da se boris. Da ti dete jednog dana ne kaze:''da si vise radio, imala bi....."

Ja volim mocne muskarce, a da bi bio mocan moras biti ambiciozan, moras nesto stvoriti.

Da, mozes da ides sa 50, ali lepota zivljenja je, da pored ambicije, jurnjave za novcem itd, nadjes vremena da uzivas sa svojom porodicom, radis stvari koje te ispunjavaju. Mogu deca posle da ti deca prebacuju i ti nisi bio/bila tu za mene, jurio si za svojom ambicijom i beskrajnoj teznji moze jos, moze jos...
Suva ambicija je losa, vremenom izmori coveka.
Naravno da moras da se boris, da imas pristojan zivot. Ne moze dete da te osudjuje sto nije imalo lukzus, za osnovne stvari ok, moze.
Sto se tice mocnih muskaraca, i kod njih postoji nesto sto im fali, nisu ni oni tako slatki. Al sta ko voli...
Ja volim ispunjene muskarce, umereno ambiciozne, koji znaju sta zele, svoje prioritete i koji teze lepom zajednickom zivotu, gde nece nedostajati ni para, a ni vremena :)
 
maricicak:
Pa vidi, mozes da ides na pecanje sa 50 godina, kad odes u penziju. Sta ces tad raditi sem odmarati i uzivati?! A ne zaradjuje on MENI vise, vec svojoj porodici.
A da bio bio dobar roditelj nemoras da imas para, ali moras da se boris. Da ti dete jednog dana ne kaze:''da si vise radio, imala bi....."

Ja volim mocne muskarce, a da bi bio mocan moras biti ambiciozan, moras nesto stvoriti.
a.) Primer pecanja - Pominjao sam kao mogucnost da covek radi bilo sta sto ga interesuje, a nije profitabilno, i posveti se tome. Dakle, to ti je ambicija - pecanje. Da bi je ostvario, radis taman toliko koliko ti je potrebno da funkcionises, a ne preko toga. Mislim, moze ambicija da bude i pecanje u penziji... Ali onda je ipak to ambicija, a ne posao.

b.) Ne zaradjuje on vise TEBI, nego svojoj porodici?!
Naravno, ovde govorimo o ljudima koji nisu lezilebovici, vec jednostavno rade da ispune neke svoje prohteve. Tako da tvoj odgovor zvuci kao TVOJA ambicija. Ti zelis da tvoja porodica ima mnogo toga, a to zelis da postignes tako sto ce neko drugi raditi vise nego sto zeli.

Ja zaista nisam cuo muskarca koji je izjavio da zeli zenu, citiram, ''... koje i kad imaju vise nego sto im je potrebno rade, uvek zele jos... '' Da mi neki ortak to izjavi, gledao bih ga belo, majke mi. Stvarno pridajem veci znacaj drugim stvarima i drugom tipu ambicija, a ako mi bude trebao novac, sam cu zavrnuti rukave.
Mislim, sta da radim s takvom zenom? Dobro, ja je sad nakaradno zamisljam, ali definitivno ta ambicija nije nesto sto me privlaci.

c.) Da mi dete jednog dana ne bi reklo ''da si vise radio, imala bi....." - nije potrebno da vise radim, vec da ga vaspitavam s ljubavlju. Ako dodjem u situaciju da mi to kaze, siguran sam da to nece biti zbog pomanjkanja novca, vec zbog odsustva osecaja za prave vrednosti, koji nisam uspeo da joj usadim. Btw, zar ti se ne cini da je recenica pod navodnicima uglavnom specificna za decu koja su naviknuta da im materijalno bude surogat ljubavi?
 
Julian_Duranona:
a.) Primer pecanja - Pominjao sam kao mogucnost da covek radi bilo sta sto ga interesuje, a nije profitabilno, i posveti se tome. Dakle, to ti je ambicija - pecanje. Da bi je ostvario, radis taman toliko koliko ti je potrebno da funkcionises, a ne preko toga. Mislim, moze ambicija da bude i pecanje u penziji... Ali onda je ipak to ambicija, a ne posao.

b.) Ne zaradjuje on vise TEBI, nego svojoj porodici?!
Naravno, ovde govorimo o ljudima koji nisu lezilebovici, vec jednostavno rade da ispune neke svoje prohteve. Tako da tvoj odgovor zvuci kao TVOJA ambicija. Ti zelis da tvoja porodica ima mnogo toga, a to zelis da postignes tako sto ce neko drugi raditi vise nego sto zeli.

Ja zaista nisam cuo muskarca koji je izjavio da zeli zenu, citiram, ''... koje i kad imaju vise nego sto im je potrebno rade, uvek zele jos... '' Da mi neki ortak to izjavi, gledao bih ga belo, majke mi. Stvarno pridajem veci znacaj drugim stvarima i drugom tipu ambicija, a ako mi bude trebao novac, sam cu zavrnuti rukave.
Mislim, sta da radim s takvom zenom? Dobro, ja je sad nakaradno zamisljam, ali definitivno ta ambicija nije nesto sto me privlaci.

c.) Da mi dete jednog dana ne bi reklo ''da si vise radio, imala bi....." - nije potrebno da vise radim, vec da ga vaspitavam s ljubavlju. Ako dodjem u situaciju da mi to kaze, siguran sam da to nece biti zbog pomanjkanja novca, vec zbog odsustva osecaja za prave vrednosti, koji nisam uspeo da joj usadim. Btw, zar ti se ne cini da je recenica pod navodnicima uglavnom specificna za decu koja su naviknuta da im materijalno bude surogat ljubavi?





A. Pecanje nije i ne moze nikad da bude ambicija. To moze svako.

B. Pricamo o muskarcima, naravno da cu i ja jednog dana raditi, cim zavrsim fax, ali nikad ne bi volela da zaradjujem vise od svog muza.

C. Od ljubavi se ne zivi. I veruj mi iz istinitog primera, kako god ga vaspitao, ako mu ne priustis sve, prebacice ti kad-tad.
 
maricicak:
A. Pecanje nije i ne moze nikad da bude ambicija. To moze svako.

B. Pricamo o muskarcima, naravno da cu i ja jednog dana raditi, cim zavrsim fax, ali nikad ne bi volela da zaradjujem vise od svog muza.

C. Od ljubavi se ne zivi. I veruj mi iz istinitog primera, kako god ga vaspitao, ako mu ne priustis sve, prebacice ti kad-tad.
...a zasto ne bi volela da zaradjujes vise od muskarca? (ako smem da pitam)
 
@maricicak
Kako to "ako mu ne priustiš sve"? Šta sve? Mercedes Benz i stan od 100m2 za 18. rođendan? Milion evra u nasledstvu? To jeste problem osećaja za prave vrednosti, ima Julian pravo.
Ambicija je loša osobina samo onda kada stremi dobijanju prostih materijalnih vrednosti i u tom procesu poništavaostale vrednosti, daleko bitnije od novca.
 
Kako je meni muka od ovih priča. I na stranu ambicija muškarca da zarađuje i žene da "upeca" takvog muškarca, maricicak bre, to što kažeš pod c je čista bolest. Daleko je više osakaćeno dete kome nije pružena ljubav i pažnja i umesto topline mu je usađena želja za posedovanjem i nezajažljiva ambicija... jbt, mnogo bih više volela da mi dete (kada/ako ga jednom budem imala) prebaci što mu nisam kupila najnoviji model ne-znam-ni-sama-šta-će-tad-biti-u-modi, nego što sam ga tukla kao vola ili nisam grlila dovoljno često, usadila mu stalni osećaj krivice (evo vidi, tebi sam kupila najnoviji model ne-znam-ni-sama-šta-će-tad-biti-u-modi, a ja idem sa pocepanim čarapama/neurednom frizurom).... ma mogu da smislim 100 stvari tog tipa koje bi me dotukle...

Dalje, ako bi mi neko objasnio ZAŠTO je tako loše da žena više zarađuje?! Mislim, razumem ja ono, praiskonski, ona leži na jajima, on donosi crviće i bubice, ali, danas, u dvaestrećemipo veku i na svesnom nivou, ŠTA TO ZNAČI?
I na kraju, postoji i sredina izmežu dembelisanja i bolesne ambicije, a to se nekako na ovoj temi zaboravlja.
 
medved_bg:
@maricicak
Kako to "ako mu ne priustiš sve"? Šta sve? Mercedes Benz i stan od 100m2 za 18. rođendan? Milion evra u nasledstvu? To jeste problem osećaja za prave vrednosti, ima Julian pravo.
Ambicija je loša osobina samo onda kada stremi dobijanju prostih materijalnih vrednosti i u tom procesu poništavaostale vrednosti, daleko bitnije od novca.

Meni niko nije nista ostavio a sta da jeste? Sta bi bilo da imam milion evra, stan i mercedes, sta bi to promenilo u mom razmisljanju, sem sto bi bez problema mogla da se posvetim poslu koji volim, a ne da razmisljam kako cu kupiti stan, kola.....
 
maricicak:
C. I veruj mi iz istinitog primera, kako god ga vaspitao, ako mu ne priustis sve, prebacice ti kad-tad.
Izvini, ali ovo je tvoje shvatanje zivota.
Meni su moji roditelji pruzili ljubav, dali mi smernice za zivot I omogucili mi da se obrazujem.
I ja ih volim i uz cinjenicu da desavalo u pojedinim zivotnim periodima da nisu mogli da mi pruze sva ono sto sam zelela. Ali poenta dobrog roditeljstva je umeti detetu objasniti zasto je to tako, a ne, vaspitavati ga da bez novca nema zivota.

I ja verujem da postoje takva deca, ali onda to konkretno dete ima problem sa sistemom vrednosti, a za to bih u veloikoj meri optuzila roditelje. Niko nikom nista nije duzan da pruzi , sem onoga sto je potrebno da bi se osoba formirala u zdravu osobu koja moze da voli i radi, a zna se sta je to.
 
Pa ni meni niko ništa nije ostavio, pa sama stvaram. Nije Benz, doduše, ali ako mi se baš sviđa, biće i to jednog dana.
Tebi ako je to problem, što ništa na gotovo nisi dobila, a ti se "pametno" udaj, pa neka muž ispravi neoprostivu grešku tvojih roditelja.
 
maricicak:
Meni niko nije nista ostavio a sta da jeste? Sta bi bilo da imam milion evra, stan i mercedes, sta bi to promenilo u mom razmisljanju, sem sto bi bez problema mogla da se posvetim poslu koji volim, a ne da razmisljam kako cu kupiti stan, kola.....
Srbi su takvi gotovani... pa to i jeste fora: da sama gradiš svoj život, da trazmišljaš kako ćeš steći stvari koje su ti potrebne, da se boriš za sebe i evtl potomstvo.. ako ti ništa nije potrebno, tj sve imaš i ambicija se gasi... a taj posao koji voliš postaje... šta? hobi? Koj će ti to? Skupljaj salvete....
 

Back
Top