Русија: Ништа од НАТО државе на Косову

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Spremni smo i na veto
Nenad ČALUKOVIĆ, 20. avgust 2007

ISKLjUČUJEM mogućnost pravljenja nezavisne države na Kosovu i Metohiji. Još manje verujem u mogućnost pravljenja NATO države na teritoriji Kosova i Metohije - izjavio je, u ekskluzivnom razgovoru za "Novosti", Konstantin Kosačov, predsednik Spoljnopolitičkog odbora ruske Dume i šef Parlamentarne delegacije Rusije u Savetu Evrope.
Komentarišući poslednje poruke ministara iz DSS upućene, pre svega, SAD - da odustanu od pravljenja NATO države na teritoriji južne srpske pokrajine - jedan od glavnih kreatora ruske politike prema Kosovu je poručio:

- Rusija to neće dozvoliti, jer je to protivno međunarodnom pravu.
Koji su interesi Rusije da zastupa takve stavove?
- Čuvanje odličnih odnosa sa Srbijom i poštovanje međunarodnog prava. Zbog toga je Rusija spremna da prihvati bilo koji kompromis koji postignu Beograd i Priština. Naša pozicija ostaje ista - da se nastavi pregovarački proces i da se obema stranama daju mogućnost i prostor da dođu do kompromisa.
Očekujete li da će doći do direktnih pregovora Beograda i Prištine?
- Naravno da očekujemo da će na kraju pregovaračkog procesa biti direktnih pregovora. To je najefikasniji format pregovora. Ali, za direktne pregovore trebalo bi ispuniti određene uslove, a osnovni uslov je odsustvo svih prethodnih uslova. Ili, još preciznije - Priština mora konačno da shvati i da se saglasi sa time da status KiM nije određen.
Kao rok za završetak pregovora pominje se 10. decembar. Kako će Rusija reagovati ako do tog datuma ne bude tog kompromisa na kome insistirate?
- Apsolutno sam protiv toga da se u ovom pregovaračkom procesu određuju bilo kakvi rokovi. Nekoliko desetina godina vodi se proces oko palestinske države i niko ne pravi tragediju od toga što se do rešenja za Palestinu nije došlo do nekog određenog datuma. Desetak godina postoji i problem severnog Kipra. I u slučaju Kosova, pregovori moraju da traju onoliko dugo koliko je potrebno i jednoj i drugoj strani da dođu do kompromisnih rešenja. Dakle, stav Rusije je jasan - bez ikakvih rokova.
Kakav očekujete dalji scenarij do odluke o statusu Kosova?
- Do statusa može da se dođe jedino pregovorima, i to na osnovu Rezolucije 1244 SB UN. Bilo koji novi dokument o Kosovu može da se pojavi samo kada se ispuni Rezolucija 1244. Stav Rusije je da o statusu KiM može da se odlučuje tek posle povratka svih raseljenih lica. Ne postoji nijedna međunarodna institucija koja bi mogla danas da kaže da se na Kosovu poštuju prava Srba. Čak i u lošem Ahtisarijevom planu napisano je da se ne poštuju prava Srba i da njihova ljudska prava nisu zaštićena.
Hoćete li dozvoliti da se pitanje statusa Kosova rešava u Kontakt-grupi u kojoj bi Rusija mogla da bude preglasana?
- Kontakt-grupa nema nikakvo punomoćje da donosi rešenje o statusu. To je isključiva nadležnost SB UN.
Ostaje li Rusija čvrsto pri stavu da će uložiti veto ako se o statusu bude odlučivalo u SB UN?
- Nikada nismo skrivali da možemo da upotrebimo pravo veta. To ne skrivamo ni danas. I tu našu poruku su odlično razumeli partneri u SB UN.
Kako ćete reagovati ako dođe do unilateralnog priznavanja nezavisnosti Kosova?
- Ako Kosovo proglasi nezavisnost bez odluke SB UN, i ako to rešenje bude unilateralno priznato od nekih država, to će značiti narušavanje međunarodnog prava. Ta konstrukcija nije čvrsta, a nezavisno Kosovo ne bi opstalo. Kosovo nema nikakvu perspektivu ako postane nezavisno mimo SB UN.
Koji su vaši motivi da vodite takvu međunarodnu politiku prema rešenju kosovskog pitanja?
- Prvi put u istoriji došlo bi do raspada jedne unitarne države bez saglasnosti svih strana. To ne bi bio raspad federacije, kao što je bio slučaj sa bivšom SFRJ ili SSSR. Drugo - prvi put u istoriji desilo bi se da jedna etnička grupa proglasi nezavisnost svoje teritorije, bez saglasnosti većinskog naroda u toj državi. I treće - ako bi došlo do priznavanja nezavisnosti KiM to bi značilo da Rezolucija 1244 SB UN nije ispunjena.
Šta ako sva ta obrazloženja padnu u vodu?
- Za Rusiju bi promena statusa bez ova tri kriterijuma značila jako, jako opasan presedan. To bi bilo narušavanje osnovnih principa međunarodnog prava sa nesagledivim posledicama za sve slične situacije u svetu. To nisu samo Abhazija i Južna Osetija, kako kažu pojedini u svetu. Po procenama UN, u svetu postoji oko 200 analognih situacija sa Kosovom, od kojih je blizu 50 u veoma opasnom stadijumu. Baš zbog toga Rusija ima takve motive.
Kako ćete se odupreti ako bude pritisaka SAD ili EU da Rusija, ipak, popusti?
- Ako bilo ko bude vršio pritisak na Rusiju da promeni svoj stav, neka unapred zna da neće uspeti. Takva naša pozicija ne odgovara samo interesima Srbije, nego i ruskim nacionalnim insteresima. A to su slobodna, demokratska i prosperitetna Srbija. Samo to garantuje mir i stabilnost na Balkanu.

NIKAD BOLJI ODNOSI
SLAŽETE li se sa procenom da odnosi Srbije i Rusije nikad nisu bili bolji?
- Odnosi Srbije i Rusije su danas na najvišem mogućem nivou posle Drugog svetskog rata. Svi slučajevi koji se dešavaju u poslednjoj deceniji pokazali su da je naše prijateljstvo jako i čvrsto. Podržavamo Srbiju, njenu vlast i narod, a s druge strane, osećamo podršku Srbije ruskom rukovodstvu i narodu. Jako je važno što se naši odnosi ne koncentrišu samo na pitanje Kosova, nego su oni mnogo širi.

ZASLUGE
S KIM od srpskih političara najbolje sarađujete?
- S Nenadom Popovićem, koji je mnogo uradio na saradnji Srbije i Rusije, i u političkom i u privrednom pogledu. Jedan je od najzaslužnijih što su odnosi između država i političkih partija Srbije i Rusije danas na tako visokom nivou.


NEMA TRGOVINE
HOĆETE li istrajati na sadašnjoj poziciji, s obzirom na to da se spekuliše da Rusija takvom politikom prema Kosovu samo trguje sa Zapadom?
- To nije tačno. To je principijelna strategijska podrška od koje Rusija neće ni odstupiti, ni odustati.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=1&status=jedna&vest=107573&datum=2007-08-20
 
Dikan:
Јесте јер због њих смо и морали да се селимо на Балкан.
Нон-стоп су обарали цене жита и медовине.

esse secas ono kad je svetoslav potero narod na dunav pa nas shuto u dupe sve do carigrada, shatro da stisnemo romeje i vratimo svoje... dzhiberchina prostacka tetovirana. da sam onomad imo mozga il barem cnn, ja bi oma pobego u amerku...
 
José Luis Torrente:
Ta fora NATO drzava je nesto najpametnije sto su do sad ovi nasi glupsoni smislili.
Prijatno su me iznenadili. Za sada deluje dobro.

Британски експерт за Балкан Марк Алмонд са колеџа Оксфорд каже у чланку "Запад затечен Српским јединством" следеће:

The BBC added that government officials, belonging to the Democratic Party of Serbia (DSS) have for the last three weeks been calling on the United States to give up trying to create a NATO state in Kosovo, and to officially abandon the plan drawn up by Special UN Envoy Marti Ahtisaari.

"The call for a return of Serbian troops and police to the province has simply strengthened the anti-NATO campaign, the consequences of which, according to some observers, could soon become evident and potentially far-reaching both domestically and internationally," says the BBC.
 
JABUCHILO:
esse secas ono kad je svetoslav potero narod na dunav pa nas shuto u dupe sve do carigrada, shatro da stisnemo romeje i vratimo svoje... dzhiberchina prostacka tetovirana. da sam onomad imo mozga il barem cnn, ja bi oma pobego u amerku...

Па ко се не би сећао буља ми се ојела од силног пешачења,
а пола пута сам морао да носим оног лудог мог ујака Вукоја, ебо га ја килавог.
 
Dikan:
Па ко се не би сећао буља ми се ојела од силног пешачења,
а пола пута сам морао да носим оног лудог мог ујака Вукоја, ебо га ја килавог.

e, jes bogami, al opet vuko je bio ljudina. secam se, onomad je on meni jos kazo - jabuko, dechache moj, ebali smo jezha u ledja, danas-sutra, kad shvabo prichkinji, ima rus da nas brani i grk da nas rani... al ebiga, da sam imao makar internet, razumeo bi ga dok jos nije bilo kasno.
 
JABUCHILO:
e, jes bogami, al opet vuko je bio ljudina. secam se, onomad je on meni jos kazo - jabuko, dechache moj, ebali smo jezha u ledja, danas-sutra, kad shvabo prichkinji, ima rus da nas brani i grk da nas rani... al ebiga, da sam imao makar internet, razumeo bi ga dok jos nije bilo kasno.

А ко нам крив кад смо слушали лудог Светослава уместо да смо пошли са Чесима.
Сад би били у Јевропу, шведски стандард ово оно.
А ми пошли са овим нашима, лепо сам им говорио "не локај те ту водку има се подавите у Дунаву ко пилићи..."
Јок боле њих. Чим смо стигли они почели да беру шљиве,....казанче па печи ракију.
Никад се ми нећемо отрезнити.
 

Back
Top