ekoloski terorizam u Srbiji

milan11

Primećen član
Poruka
748
kako se boriti protiv eko kriminala u Srbiji? ovo sto se u zadnje vreme desilo sa vise reka kod nas je nevdjena sramota! jos kad cujem "niko nije kriv" placemi se.SRAM NAS BILO dokle cemo da cutimo i da se pravimo ludi,ako ovako nastavimo pecanje ce ubrzo da postane istorija.
 
Postovana gospodo u ovoj državi nema zakona koji će zaštiti ljude od trovanja, a ne ribe. Govorim vam to kao Pančevac i čovek koji svakodnevno biva trovan nemarnošću drugih. Nažalost dok neko ne ode na duže robijanje zbog toga, tj. dok se ne digne qka i motika, ništa od zaštite prirode.
 
Svaka čast za postavljeno pitanje!
Kada bi bilo ko uzeo ozbiljno da se bavi ovim pitanjem i počeo da traga za kakvim alternativnim rešenjem,morao bi da se osvrne i pogleda kako su taj problem rešili stanovnici danas "ekološki" najrazvijenijih zemalja.Lično,već mi se odavno formira nešto u stomaku od upoređivanja ili preuzimanja kojekakvih modela za rešenje raznih problema iz zemalja u okruženju ili čak privredno dominantnih velesila!( npr.predviđa se donošenje nove nacionalne strategije za razvoj turizma u Srbiji,i tu strategiju rade većinom stručnjaci iz Slovenije i Hrvatske,koje je angažovala naša vlada,jer mi valjda nemamo stručnjake za to!!!????).
Ipak,ovaj "ekološki" slučaj je poprilično specifičan.Svakako je interesantan razvoj ekološke kulture kod građana SAD ili nekih od najrazvijenijih zemalja EU.Naime posle 2. svetskog rata Evropa je počela iz sve snage da se obnavlja a SAD su ,svesne da su u prilici da postanu najači privredni gigant jer nisu morale da onavljaju državu od posledica rata,počele da postaju privredno nadominantnije na celoj planeti.To je doprinelo da stanovništvo SAD ,a vrlo brzo i najbogatijih zemalja na planeti,počinje da živi i radi u sredini sa najvišim životnim standardom!Do jednog momenta,manje više niko nije ni razmišljao dali neka fabrika zagađuje okolinu ili ne,jer je ljudima bilo dovoljno da rade,imaju visoku kupovnu moć i svoje slobodno vreme provode sa porodicom i prijateljima.
E kako je taj životni standard rastao,tako je čovek imao mogućnosti da što manje radi,a i dalje ima mogućnosti za skroman život,a pri tome svo svoje slobodno vreme trošio je na stvari koje ga lično zanimaju.I tako je ubrzo posle javljanja tzv Hipi pokreta,ubrzo počela da se stvara i određena struktura ljudi koja je na sav glas postavljala pitanja:kakvu to vodu pijemo,kakav to vazduh dišemo,kako žive ostale vrste i šta se sa njima dešava,..itd.Kako je sve to postajalo i određena vrsta trenda među mladim ljudima,vlade ovih država susrele su se veoma brzo sa masovnim protestima i javnim verbalnim napadima!
Međutim,vlade ovih država brzo su uspele da smire nezadovoljnu rulju.Pooštrile su politiku po pitanju očuvanja životne sredine jer je vrlo brzo naučno dokazano da je rulja bila u pravu,a iz budžeta vlade su sve više špočele da izdvajaju novac i finansiraju akcije koje su tzv.NEvladine organizacije sprivodile u interesu očuvanja životne okoline.Naravno to je u isto vreme bilo i pranje novca i manipulisanje nezadovoljnom ruljom,ali je sve to donelo pozitivniju situaciju u ekološkom smislu.
Elem,kod nas je to malo drugačija priča.Kao što je poznato mi smo privredno poprilično razjebani,i dok god fabrike ne prorade,i dok građanin Srbije nebude razmišljao dali će da plati grejanje i struju ili će da šalje dete na exkurziju,nema izgleda da će običan čovek nešto da uradi po tom pitanju,ako ne računamo neku psovku na račun države.
Jedino rešenje je udruživanje građana i vršenje konstantnog pritiska na državu i javnost!Samo je tužno što uvek neko na kraju iz toga profitira!!!!
 
Zemo veliki pozdrav.
Ja na ovo s*anje oko unistenja prirode u nasoj drzavi gledam ovako.
1.Poostriti kazne maximalno da nikom zdravom ne padne na pamet da baci papir na ulicu, a kamoli da neka firma ispusta direkno amonijak u vodotok bez ciscenja.
2.Uvesti kontrolore (inspektore ili koga vec), koji ce biti dobro placeni pa zagadjivaci nece moci da ih podmicuju tako lako!
3.Objasniti narodu zasto je bitno da cuvamo prirodu! Jedan od dobrih razloga je sto mi kao hocemo da budemo neka turisticka zemlja, gde bi se akcentovalo na npr. banjskomj i seoskom turizmu. Onda objasnis seljaku ovako: "Ako oces da ti dodje Svaba i prenoci u tvoju kolibu, i da mu prodavas kajmaci, slanine, domacu mucenicu... Moras prvo da pokupis ovu skoljku od fice sto si je bacio ispred kuce u jarak, al ne onda da je vrljis u reku, jer Svaba oce i da peca. A ako je vrljis u reku Svaba ce da kaze boli mene uvo za tvoj kajmak, rakiju i slaninu kad ja odem da upecam pastrmku, a upecam skoljku od zastave 750. (malo plastican primer al izvinjavam se)" Onda kad seljak skonta da nemoze da uzme Svabi evre tek tako, a poznata je ljubav naseg osiromasenog stanovnistva prema cvrstoj valuti, uradice sve sto treba da privuce doticne goste strance. 8-)
 
Esox pravo zboriš! :)
Prosvećenost stanovništva,pogotovo omladine je možda i ključna stvar! Mislim da bi trebalo omladini nekako što više predočiti ovaj problem i skrenuti im pažnju.Sigurno je da bi država trerbala da napravi neku ultra medijsku kampanju da samo pumpa po televizijama o zaštiti životne sredine.
Trudim se da što više putujem po Srbiji i upoznajem prirodne lepote,jer sam pripadnik generacije koja i nije mogla da baš upoznaje inostranstvo( a vala i danas teško)i mogu da kažem da sam upoznao dosta ljudi različitog profila,koji kako kažu zaista vode računa o svim ovim stvarima!To mi ponekad malo i uliva nadu.
Najžalosnije je što na poslednjim stranačkim parlamnetarnim izborima ni jedna jedina stranka nije naročito pominjala ovaj ozbiljan problem :evil:
Tako da od države ništa skoro po ovom pitanju....jedino ako počnu da im seru iz haga :razz:
 
CTAHOJKO:
Postovana gospodo u ovoj državi nema zakona koji će zaštiti ljude od trovanja, a ne ribe. Govorim vam to kao Pančevac i čovek koji svakodnevno biva trovan nemarnošću drugih. Nažalost dok neko ne ode na duže robijanje zbog toga, tj. dok se ne digne qka i motika, ništa od zaštite prirode.
Bravo, niko ne pominje zastitu od trovanja ljudi tj. svi krecu od repa. Ljudi jeste li svesni koliko nas truju vise u odnosu na ribe a njihova (riblja) sreca je sto im je mali prag tolerancije na otrove pa se ne muce mnogo, a narod ???
 
Zema 2000 je sve covek lepo rekao.Kao da sam ja pisao!Pa ja to pricam ljudima a oni se smeju!Nema ekologije kad ti krche creva i nosish bushne charape!Kako bude rastao standard rasce i svest ljudi(samo ako to nastavi ovim tempom bicemo jos dugo u nesvesti).
Sto se Pancevaca tice mislim da je to horor sta rade tim ljudima.Slusam svaki dan radio "pancevo" jer radim na Karaburmi i pizdim od toga sta j3b3na Petrohemija i ostali tamo rade!Pancevci se koprcaju,bore se ljudi,ali dzabe!Koja smo mi "Banana"drzava pa to je bruka!I opet se vracamo na pricu o boljem standardu i boljim vremenima koja treba da dodju,o nekimzakonima kojih ovde nema ili nema ko da ih sprovede i dolazimo do toga da u ovoj pat poziciji covek samo moze da poludi.
E jos da kazem da me je Esox slatko nasmejao!1Pa snimio si naseg "Gedzu" ali u totalu!!Sto je najinteresantnije mislim da naseg seljaka samo tako mozes da ubedis u nesto jer on sve ima samo para nema a navikao je da ako mu crkne svinjce ili ker,uzme jutani dzak,mune ga unutra i frljne u potok!Naravno tu je i "Fica"...hahahha
:-D
 
Aj sto seljaci bacaju sitniju stoku u vodu al slusajte vi ovu pricu.
Ima mozda i 10 godina od tad. Vozim ja bajs nizvodno od Gazele (mosta na Savi u BG preko kog ide auto put) ka Starom tramvajskom mostu (most kod BAS-a i zel. stanice) desnom beogradsko obalom i na jedno 300-400m od tramvajskog osetim da smrdi neka lesina. Znam da tu ima ovih Cigana i jos neke sirotinje koja zivi uz Savu pa imaju neki od njih ovce i koze. Kad oces, qratz kako dalje idem smrad sve gori i gori. Pogledam ja u vodu, a brod ukotvljen na 10ak m od obale i skupilo se djubreta koliko volis izmedju broda i obale. I tu se nasukal mrtva KRAVA. Sarulja sine nadula se jer je crkal pitaj Boga kad i odakle ju je Sava donela. Pliva ledjno i smrdi EXTREMNO. E sad kad moze tako nesto na sred keja u sred prestonice nase lepe otadzbine, sta je onda po manjim mestima.
Izvinjavam se ne znam ko je tacno napisao da je osnovni problem sto narod nema kinte pa ga boli uvce za sve. Ali bas tu i jeste kvaka kad ti Peri, Miki, Djoki... zapretis veeelikom novcanom kaznom, a on je siroma covek, tek mu onda nece pasti na pamet da zagadjuje prirodu. A ovi sto su bogati i sto misle da mogu da rade sta hoce (tipa "Dzervin" Knjazevac ili "Kopaonik" iz Kursumlije) njih oglobis pa ih jos i corkiras (mislim na odgovorna lica) i sve po kratkom postupku!
 
Apsolutno tačno!OGROMNA novčana kazna bi sigurno dala velike rezultate!samo,ko će te kazne da naplaćuje??Država bi morala da zaposli ogroman broj ljudi,izdvoji pare iz budžeta za njihove plate,i nek ljudi rade!Svima dobro:nezaposleni se zaposlili,država kako-tako rašava problem daljeg zagađivanja,a mi uživamo u ekološki kontrolisanoj sredini!!! Al dupe!!!!Prvo,država nikada neće da izdvoji pare za to,jer naša politiučka struktura još nije sazrela u tom smislu da izdvaja novac za stvari koje mogu da joj doprinesu indirektno,već izdvaja lovu samo za stvari iz kojih direktno ima koristi!Druga stvar,da se ne lažemo,uveli su i fiskalnu politiku,po kojoj funkcioniše sav savremeni ekonomski svet,a Srbin onda podigao cene za 20% pošto sada mora da plaća porez i država je lopovska(i jeste),i onda razni inspektori kao idu i kontrolišu i pišu kazne ,i to svakom 10 koji neće da mu da par cipela iz prodavnice ili televizor,a kad sve ispoštuješ on ti na kraju naplati 20.000 din kaznu zato što ti na vratima od klonje u kafiću ne piše "WC"!Realno,korupcijski mentalitet naše sredine nikada ne bi mogao da dozvoli da zaista oni koji zaslužuju zbog zagađenja okoline budu i kažnjeni!To bi sve ličilo na ono staro poznato,da tebi naplate što si pljunuo,i dok ti pišu kaznu prošao kamion pun plastičnih flaša koji vozi mrtav pijan sin od najbogatijeg seljaka u selu,i ceo taj kamion istovari na sred ulice i u povratku zatrubi i javi se ovima što ti pišu kaznu i nikom ništa!
Ne znam,u svakom slučaju,vredelo bi to pokušati sa kaznama,ali ja lično mislim da to ne bi dalo toliko velike rezultate!!! :cry:
 
Forum se zove "Lov i ribolov" a ne "Srpski jezik i knjizevnost" tako da nema veze ako neko pojede neko slovo i tako to....evo ja cu sad da napravim par faulova:niam bio na Vodi 2 nedelje,a neznam dali cu Moci i ove sledece,da,idem?
Kad moze nas seljak,domacin,da baca mrtvu svinju u potok i da sprovede cevku od WC-a pravo do potoka pa da posle iz tog istog potoka zaliva bastu i prodaje na pijaci "domaci" ne prskani paradajz moze valjda i pecaros da zaebe neko slovo..? :-D
 
@ zemo2000
Ovaj primer sam vec dao negde i mislim da je to bas bilo na ovom forumu ali ajde da ga ponovim posto mislim da odlicno moze da se prenese na dati problem. Tj moze da se prenese i na problem zagadjenja voda i na problem ne placanja ribolovackih dozvola, sto opet posredno dovodi do smanjenja populacije ribe. Ja inace zivim u Beogradu i nisam kupio dozvolu za Savu i Dunav jedno sigurno 6 godina mozda i vise, prvo zato sto nema ribe drugo zato sto nema kontrole!
E a sad primer:
Posto je 90-ih godina prevoz u BG-u bio ubi boze, posle petog oktobra su malo kao popravili kvalitet saobracaja autobusima iz donacija, a onda su uveli kontrole i povecali kazne. Ljudi su poceli da kupuju karte sto je uslovilo slivanje para u blagajnu saobracajnog preduzeca, sada ima puno dobrih novih autobusa, uvedene su nove linije, autobusi su prilicno redovni, a od skora i vozaci imaju uniforme, bele kosulje i stofane pantalone (pa izgledaju malo mnogo pristojnije).
U nasem problemu to bi moglo da se primeni ovako poribis iz donacije (ili cak i iz budzeta) (ali ne samo saranima ima jos riba u nasim vodama), pa uvedes rigorozne kontrole (ribolovne i ekoloske), pa onda povecas kazne i napravis bolji sistem rib. dozvola (kao sto su ovi prekrojili sa 3 na 2 zone grada za karte). Znaci ne da ti treba 6 dozvola za Vojvodinu i 10 za uzu Srbiju. Nego naprave neku jedinstvenu dozvolu koja vazi za veci deo zemlje, a za neke posebne vode budu dodatne dozvole. Pa onda mogu da zaposle jos ljudi, od para od dozvola i kazni, mada je poenta da do kazni ne dolazi nego da sto vise ljudi kupuje dozvole. Pa da poribe sa jos vise riba i naravno da izmene neke lovne duzine i da malo vide po susednim zemljama kako se zakonom stite neke retke ribe, tako da posle 5-10 godina se riblji fond dovede u neku prihvatljivu meru.
E sad naravno u prvoj fazi dok ljudi ne pocnu da kupuju dozvole i zagadjivaci ne pocnu da ugradjuju filtere, udri po usima, kaznjavaj i uzduz i popreko. Pa da vidis kako daje rezultate. Ako je gradskom saobracajnom uspelo da "nauci" najveci broj Beogradjana da kupuje karte uspece i ovima da zastite reke i obnove riblji fond!
Bistro
 
U potpunosti se slažem! To je samo na državi ( nadležnom ministarstvu ) i Ribolovačkom savezu da se dogovore i rešeno. Samo,mislim da je možda jedini problemčić u realizaciji taj što očigledno "nekome" odgovara sadašnja situacije i nema razloga za izmene! Sve se kao čeka neki novi zakon, i kako se šta dogodi," evo radi se na novom zakonu,čim bude usvojen,..." i tako to traje više godina unazad. Što da neko vadi dozvolu za celu državu,kada možeš da mu prodaš 12 dozvola za teritoriju jednog istog grada( npr.)????
Nisam pripadnik onih koji misle da je sve teorija neke zavere, ali sam definitivni ubeđen da na većini bitnih funkcionerskih pozicijza za ovu zemlju,prvo sede nestručni ljudi,a odma zatim i visoko nemoralni ljudi!
...Ali u svakom slučaju, primer sa autobusima je dokaz da se može kad se hoće i to uvek treba imati na umu!
 

Back
Top